НАВОИЙГА ЕТМОҚ БАХТИ. 9 февраль — Алишер Навоий таваллуд топган кун
2025-02-08 448Буюк бобокалонимиз Амир Низомиддин Алишер Навоий ҳазратларининг бетимсол ижоди ул мўътабар зот ўзлари таърифлаганидек, дунё мамлакатларини забт этган чинакам умумбашарий ижодиётдир. Хазрат бобомизнинг бой адабий мероси — юксак инсонпарварлик ғоялари, эзгулик ва дўстлик, бағрикенглик ва меҳр-мурувват сингари мангу мавзуларни тараннум қилиши билан оламшумул аҳамиятга молик. Девон ва достонлари вақт ҳамда макон танламайди, жуғрофий-чегаравий сарҳадларга бўйсунмайди.
Малайзия билан ҳамкорликни чуқурлаштириш - Ўзбекистон ташқи сиёсатининг Осиё минтақасидаги муҳим устувор йўналишларидан биридир
2025-02-04 787Бугунги кунда Малайзия давлати билан дўстлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш давлатимизнинг Осиё йўналишидаги ташқи сиёсатининг устувор вазифаларидан бири бўлиб ҳисобланади.
Обзор торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией
2025-02-03 726Центр экономических исследований и реформ подготовил инфографику, в которой проанализированы ключевые аспекты торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией за последние восемь лет.
Ўзбекистон ва Туркманистон ТИВ раҳбарлари 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури ҳамда Шартномавий-ҳуқуқий базани инвентаризация қилиш ва такомиллаштириш бўйича протоколни имзоладилар
2025-01-27 741Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов бугун бўлиб ўтган музокаралар якунида иккита ҳужжатни имзоладилар, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Ўзбекистон ва Туркманистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Тошкентда икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартиби ва 2025 йилга мўлжалланган режаларни муҳокама қилдилар
2025-01-27 529Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун мамлакатимизга ташриф буюрган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти Туркманистон ТИВ раҳбарини қабул қилди
2025-01-27 505Президент Шавкат Мирзиёев бугун навбатдаги Ўзбекистон-Туркманистон сиёсий маслаҳатлашувлари доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередовни қабул қилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
В Ташкенте состоялась презентация книги Председателя Халк Маслахаты Туркменистана «Hakyda göwheri», изданной на узбекском языке
2025-01-25 16624 января 2025 года в здании Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась презентация книги Национального Лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова «Hakyda göwheri», изданной на узбекском языке.
Современная молодёжь Узбекистана – это стратегическая сила, определяющая будущее страны
2025-01-24 554По данным ЮНЕСКО, к 2030 г. в мире будут проживать 1,3млрд. молодых людей. Это свидетельствует о важности роли, которую будет играть молодежь в обеспечении динамичного развития, особенно в развивающихся странах, где она составляет 90% от общего мирового населения.
Адвокатура Ўзбекистон ҳуқуқ тизимидаги энг муҳим институтга айланмоқда
2025-01-16 850Ўзбекистон Республикасида сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг самарали институтларидан бири сифатида адвокатуранинг роли ва аҳамиятини ошириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди.