Ўзбекистон-МДҲ: кўп томонлама ҳамкорлик самарадорлигини оширишда муҳим платформа
2025-10-09 1912Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев шу йил 9-10 октябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтадиган МДҲ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида ва “Марказий Осиё+Россия” мулоқоти шаклидаги навбатдаги саммитда иштирок этади.
Ўзбекистон – бағрикенглик ва бирдамлик макони
2025-09-11 5643Инсонга берилган энг буюк неъмат ҳаёт бўлса, инсоният ҳамиша интилиб келган энг улуғ мақсад, бу, шубҳасиз, тинчлик ва тотувликдир. Бир-биримизга доим тинчлик-хотиржамлик, соғлик-омонлик тилашимизнинг боиси шу.
Ўзбекистон – тинчлик, осойишталик ва барқарорликни тараннум этаётган диёр
2025-09-10 7191Бугунги кунда Ўзбекистон ўз тараққиётининг мутлақо янги босқичига қадам қўйганини барча соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар яққол намоён этмоқда.
Deklaratsiyalar muloqoti: konfessiyalararo tinchlik va e’tiqod erkinligini ta’minlash sari
2025-09-06 722410-13 sentyabr kunlari Toshkent va Samarqand shaharlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlarining “Love Your Neighbor Community” (LYNC) nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligi ko‘magida “Deklaratsiyalar muloqoti” II xalqaro forumi o‘tkaziladi.
Тошкентда “Global Textile Days” – Ўзбекистон тўқимачилик инновациялари ва бизнес ҳафталиги бошланмоқда
2025-09-05 7297Шу йилнинг 9-11 сентябрь кунлари пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ” МКК павильонларида “Global Textile Days” – Ўзбекистон тўқимачилик ҳафталиги бўлиб ўтади ва у “Iteca Exhibitions” компаниясининг 30-юбилей кўргазма мавсумининг кузги қисмини очади.
SHHTning raqamli rivojlanish strategiyasi: imkoniyatlar va muammolar
2025-09-03 6923Shanxay hamkorlik tashkiloti o‘zining raqamli kun tartibini amalga oshirishda muhim bosqichga kirdi. So‘nggi besh yil ichida tashkilot raqamlashtirishni tobora faol ravishda deyarli barcha yo‘nalishlarga — elektron boshqaruv va transchegaraviy savdodan tortib kiberxavfsizlik, infratuzilma rivojlantirish hamda sun’iy intellektgacha — joriy etmoqda.
Узбекистан и Китай: стратегическое партнерство в эпоху глобальных перемен
2025-09-01 7180В международных отношениях XXI века есть примеры союзов, которые не просто закрепляют экономическую выгоду, а формируют новые ориентиры для целых регионов. Одним из таких образцов стало взаимодействие Узбекистана и Китая, чье сотрудничество в последние годы приобрело статус всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳасидаги ҳамкорликни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди
2025-08-26 4883Ашхобод шаҳрида Ўзбекистон элчиси Равшанбек Алимов Туркманистон соғлиқни сақлаш ва тиббиёт саноати вазири Мурат Маммедов билан учрашди.