“Иннопром-2022: Марказий Осиё” – технологик жиҳатдан кескин ривожланиш макони
25 апрель куни Ўзбекистон пойтахтида «Иннопром. Марказий Осиё» Халқаро саноат кўргазмаси ўз ишини бошлади. Бу минтақада инвестициявий, саноат ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, янги ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари корхоналари ўртасида саноат кооперациясини ривожлантиришга қаратилган энг йирик тадбирдир.
Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Саноат ва савдо вазирлиги тадбир ташкилотчилари ҳисобланади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (ИТСВ) маълумотига кўра, кўргазманинг асосий мақсади инвестициявий, саноат, савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ўсишига янги туртки бериш учун муштарак манфаатлар кесишадиган нуқталарини кашф этиш, шунингдек, ўзаро манфаатли лойиҳалар сонини кўпайтириш мақсадида ҳудудлар ва мамлакатлар ўртасида мулоқот ўрнатиш билан изоҳланади.
Бу йил кўргазмада қатнашиш учун МДҲ мамлакатлари, Франция, Италия, Голландия, Ҳиндистон, Ирландия ва Япониядан 5000 нафардан зиёд иштирокчилар, 200 дан ортиқ хорижий компаниялар ва бизнес делегациялари рўйхатдан ўтишди. Шунингдек, Россия, Тожикистон, Беларусь, Қирғизистон, Озарбайжон, Туркманистон ва Мўғулистондан расмий делегациялар ҳам ташриф буюрди.
Кўргазманинг биринчи кунидаги муҳим воқеа «Марказий Осиё: технологик жиҳатдан кескин ривожланиш макони» шиори остида ўтказилган асосий ялпи мажлис бўлди. Унда иштирокчи мамлакатлар делегациялари раҳбарлари, хусусан, Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов, Россия саноат ва савдо вазири Денис Мантуров, Беларусь саноат вазири Петр Пархомчик, Қирғизистон иқтисодиёт ва савдо вазири Даниёр Амангелдиев, Арманистон иқтисодиёт вазири Ваган Керобян, Тожикистон саноат ва янги технологиялар вазири Шерали Кабиров ва бошқа расмийлар қатнашдилар.
Ялпи мажлисда сўзга чиққан Ўзбекистон делегацияси раҳбари Сардор Умурзоқов Ўзбекистон томонидан кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш, шаффоф бозор иқтисодиётини шакллантириш ва унда хусусий секторнинг ролини ошириш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва савдо тўсиқларини бартараф этиш борасида эришилган муваффақиятларни санаб ўтди. Шунингдек, у мамлакатнинг иқтисодий ва инвестиция салоҳиятини янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ҳақида ҳам фикр юритди. Улар қаторига самарали маъмурий ислоҳотларни амалга ошириш, иқтисодиётда давлат улушини қисқартириш, саноатни рақамлаштириш, бизнесни қўллаб-қувватлаш, инфратузилмани ривожлантириш, хом ашёни чуқур қайта ишлаш ҳамда тўлиқ товар ва хом ашё занжирларини яратиш орқали юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, инсон капиталини ривожлантириш ва ташқи савдони эркинлаштириш ҳам киради.
«Марказий Осиё давлатлари савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришнинг улкан салоҳиятига эга. Бугунги воқелик биздан Марказий Осиёда иқтисодий ҳамкорликнинг янги моделини шакллантириш бўйича қатъий қадамлар қўйишни талаб этмоқда. Бизнинг иқтисодий ҳамкорлигимиз кўлами анча кенгроқ бўлиши ва бир-бирини тўлдириб, самарали кооперация асосида ривожланиши мумкин. Биз Ўзбекистонда бир неча йиллардан буён Марказий Осиёдаги ҳар бир қўшни давлат ва бошқа бир қатор давлатлар билан доимий равишда иқтисодиётларимиз имкониятларини бирлаштириш ва саноат кооперацияси йўналишида кескин ривожланишга эришиш учун «ўсиш нуқталарини» топиш мақсадида иш олиб бормоқдамиз», деди Сардор Умурзоқов ўз нутқида.
Ўз навбатида, Россия саноат ва савдо вазири Денис Мантуров бу йилги кўргазманинг халқаро ва иқтисодий жиҳатдан ривожланишга йўналтирилганлигини таъкидлади. «Иннопром» сўзи ўзида бугунги кунда жаҳон миқёсидаги саноат ҳамкорлигига кооперация алоқалари қанчалик кириб бориши кераклигини белгилайди. «Иннопром» – бу халқаро саноат кооперацияси демак. Бу сиёсий эмас, балки мамлакатларимиз иқтисодиётларини ривожлантириш учун асос бўла оладиган, янги кооперация алоқаларини жорий этаётган иқтисодий ва амалий платформадир», деди у.
Сессия доирасида иштирокчилар саноат кооперацияси ва иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш нуқтаи назаридан ўзаро фикр алмашдилар ва муштарак манфаатлар кесишадиган нуқталарни белгилаб, келгусида биргаликда иш олиб бориш учун аниқ таклиф ва ташаббусларни билдирдилар.
Кўргазма ўз ишини 26 ва 27 апрель кунлари давом эттиради. Унинг дастури доирасида янги технологияларни жорий қилиш, ҳудудий саноат сиёсатини мувофиқлаштириш ва амалга ошириш, саноат ривожланишини рағбатлантириш, шаҳар муҳитини яхшилаш, ишлаб чиқариш, рақамлаштириш ва автоматлаштириш йўналишларида кооперация механизмларини шакллантириш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун инновацион молиявий маҳсулотлар жорий қилиш, шунингдек, минтақа мамлакатлари ўртасида иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш юзасидан давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг тажриба ва тасдиқланган амалиётлари алмашуви борасида халқаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишга бағишланган панель мунозаралари ва алоҳида мавзулар бўйича сессиялар бўлиб ўтиши режалаштирилган.
Халқаро кўргазма доирасида Ўзбекистоннинг турли тармоқларининг инвестиция ва саноат салоҳияти тақдимотлари, саноат ишлаб чиқариши ва Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликнинг асосий масалаларини қамраб олган ўқув сессиялари ва бошқа тадбирлар, шунингдек, В2В алоқалар биржаси ташкил этилади. Айрим тадбирлар Ўзбекистон ҳудудлари маъмуриятлари ва кўргазмада қатнашаётган мамлакатларнинг саноат компаниялари ўртасида муносабатларни ўрнатишга қаратилган. Кўргазмада намойиш этилаётган инновацион саноат ишланмалари ва йирик ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотлари, бир қатор миллий, минтақавий ва корпоратив стендлар айнан шу нуқтаи назардан барча имкониятлар кўламини ўзида акс этади.

On April 25 this year, the International Industrial Exhibition "Innoprom. Central Asia" - the largest event in the region aimed at enhancing investment, industrial, trade and economic cooperation, as well as establishing new business contacts and developing industrial cooperation between enterprises of Central Asian countries - started. The organizers are the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan as well as the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation.
The key objective of the exhibition is to build a dialogue between regions and countries in order to find points of common interest to give new impetus to the growth of investment, industrial, trade and economic cooperation, as well as to increase the number of mutually beneficial projects.
This year, more than 5,000 participants, over 200 foreign companies and business delegations from CIS countries, France, Italy, the Netherlands, India, Ireland and Japan have registered to participate in the exhibition as well as official delegations, including from the Russian Federation, Tajikistan, Belarus, the Kyrgyz Republic, Azerbaijan, Turkmenistan and Mongolia.
The key event of the first day of the exhibition was the main plenary session, held under the slogan "Central Asia - space for a technological breakthrough", which was attended by the heads of delegations of the participating countries: Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov, Minister of Industry and Trade of the Russian Federation D.Manturov, Minister of Industry of the Republic of Belarus P.Parkhomchik, Minister of Economy and Commerce of the Kyrgyz Republic D.Amangeldiev, Minister of Economy of the Republic of Armenia V.Kerobyan, Minister of Industry and New Technologies of the Republic of Tajikistan Sh.Kabir and other officials.
Speaking during the plenary session, the head of the Uzbek delegation S.Umurzakov outlined the successes achieved by Uzbekistan in implementing large-scale socio-economic reforms, improving the public administration system, building a transparent market economy and increasing the role of the private sector in it, improving the investment climate and eliminating trade barriers. He also announced priority areas for further development of the country's economic and investment potential, including the implementation of effective administrative reforms, reduction of the state's share in the economy, digitalization of industry, business support, infrastructure development, stimulation of production with high added value through deep processing of raw materials and the creation of complete commodity and raw material chains, human capital development and liberalization foreign trade.
"The Central Asian countries have great potential for building up trade and economic relations. Today's realities require us to take decisive steps to form a new model of economic cooperation in Central Asia. Our economic partnership can be much larger and developed on the basis of complementarity and effective cooperation. In Uzbekistan, we have been working on an ongoing basis with each of the neighboring countries in Central Asia and a number of other countries for several years in order to find "growth points" to combine the capabilities of our economies and achieve breakthroughs in industrial cooperation," S.Umurzakov noted in his speech.
In turn, Minister of Industry and Trade of the Russian Federation D. Manturov stressed the international and purely economic nature of this year's exhibition. Innoprom carries the definition of how industry should be represented today in its global cooperative format, and Innoprom is international industrial cooperation. This is not a political, but a purely economic, purely practical platform on which new cooperative relations are being built, which create the basis for the development of the economies of our countries," he said. On the sidelines of the session, the participants exchanged views and identified points of mutual contacts in the context of further development of industrial cooperation and economic cooperation, voicing specific proposals and initiatives for further joint study.
The exhibition will continue its work on April 26 and 27. Within the framework of the business program, panel discussions and thematic sessions are scheduled to discuss issues of international cooperation in the field of introduction of new technologies, coordination and implementation of regional industrial policy, exchange of experience and proven practices of state support for stimulating industrial development, improving the urban environment, building cooperation mechanisms in the field of production, digitalization and automation, introduction of innovative financial products for implementation of joint projects, as well as deepening the economic partnership of the countries of the region.
Presentations of the investment and industrial potential of various sectors of Uzbekistan, educational sessions and other events covering the main issues of industrial production and cooperation with Central Asian countries, as well as a B2B contacts exchange will be organized on the sidelines of the international exhibition. Some events are aimed at building links between the administrations and industrial companies of the regions of Uzbekistan and the participating countries of the exhibition. The whole range of opportunities in this context will be reflected by expositions of innovative industrial developments and products of large manufacturers, a number of national, regional and corporate stands.