Ўзбекистон Президенти ШҲТ Бош котибини қабул қилди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев бугун мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Чжан Минни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизматининг маълумотига кўра, ШҲТ доирасида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва минтақавий шерикликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистоннинг Ташкилотга раислиги давридаги асосий тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.
Жорий йил учун режалаштирилган учрашув ва йиғилишларнинг ярми муваффақиятли ўтказиб бўлингани мамнуният билан қайд этилди. Самарқанд шаҳрида бўлажак ШҲТ саммити ҳужжатларини келишиш борасида фаол иш олиб борилмоқда.
Барқарорлик ва хавфсизлик учун хавф туғдираётган хатар ва таҳдидларга қарши курашишда Ташкилот салоҳиятини кучайтириш, “Шанхай руҳи” принциплари асосида кўп томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Транспорт соҳасида ўзаро боғлиқлик, “яшил” энергетика, инновациялар, рақамли иқтисодиёт, саноат кооперацияси борасидаги қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Пандемиядан кейинги даврда фаол маданий-гуманитар алоқалар ва туризм алмашинувини қайта тиклаш лозимлиги ҳақида якдил фикр билдирилди.
Учрашувда халқаро кун тартибининг долзарб муаммоларига ҳам тўхталиб ўтилди. Афғонистон масаласида ШҲТ ролини ошириш ҳамда ушбу мамлакатни инфрутазилмавий ривожланиш бўйича минтақавий дастурларга фаол жалб қилиш зарурлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана принял генсека ШОС
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Чжана Мина, находящегося в нашей стране с визитом.
По информации пресс-службы главы нашего государства, на встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и укрепления регионального партнерства в рамках ШОС, а также подготовки основных мероприятий в период председательства Узбекистана в организации.
С удовлетворением отмечено успешное проведение половины из запланированных на этот год встреч и заседаний. Осуществляется активная работа по согласованию документов предстоящего Самаркандского саммита ШОС.
Подчеркнута необходимость усиления потенциала организации в борьбе с новыми вызовами и угрозами стабильности и безопасности, углубления многостороннего сотрудничества на основе принципов «шанхайского духа».
Особое внимание уделено продвижению совместных проектов взаимосвязанности в области транспорта, «зеленой» энергетики, инноваций, цифровой экономики, промышленной кооперации.
Выражено общее мнение о необходимости возобновления активных культурно-гуманитарных связей и туристического обмена в постпандемийный период.
На встрече также были затронуты актуальные проблемы международной повестки. Подчеркнута необходимость повышения роли ШОС в афганском вопросе и активного вовлечения Афганистана в региональные программы инфраструктурного развития.