Шавкат Мирзиёев: Барчамиз учун Ватан битта. Бизни ягона, улуғ бир мақсад бирлаштиради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 июль куни Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Маълумки, шу кунларда мамлакатимизда муҳим сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича умумхалқ муҳокамаси давом этмоқда. Бу борада фуқароларга ўз фикри ва хоҳиш-иродасини эркин билдириш учун барча демократик шароитлар яратилган. Лекин айрим ғаразли кучлар конституциявий ислоҳотларга норозилик баҳонасида тажовузкорлик ва зўравонлик йўлини танлаб, вазиятни издан чиқармоқчи бўлди. 2022 йил 1 июль куни Нукус шаҳрида бир гуруҳ шахслар сохта шиорларни ўзига ниқоб қилиб олган ҳолда, фуқароларнинг фикрини чалғитиб, ҳокимият вакилларининг қонуний талабларига бўйсунмасдан, тартибсизликлар келтириб чиқарди, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари биноларини эгаллаб олишга уринди.
Жамоат тартибини сақлаш ҳақидаги талабларга қулоқ солмасдан, улар 2 июль куни ҳам бузғунчилик ишларини давом эттирган. Бу юриш мобайнида Нукусдаги инфратузилма объектларига сезиларли зарар етказилган. Биноларнинг ойналари синдирилиб, ёнғинлар содир этилган. Бир нечта гуруҳлар қурол-яроғларни қўлга киритиш мақсадида Нукус шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ва Миллий гвардия бошқармаси биноларини эгаллашга уринган. Сон жиҳатидан устунликдан фойдаланиб, ҳуқуқ-тартибот органлари ходимларига ҳужум қилган, уларни аёвсиз калтаклаб, оғир тан жароҳатлари етказган.
Афсуски, бунинг оқибатида тинч аҳоли ва ҳуқуқ-тартибот органлари ходимлари орасида қурбонлар ҳам бўлди.
Шу боис давлатимиз раҳбарининг фармонига мувофиқ, фуқароларнинг хавфсизлигини таъминлаш, уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, қонунийлик ва ҳуқуқ-тартиботни тиклаш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудида 2022 йил 3 июлдан 2 августгача фавқулодда ҳолат жорий этилди.
3 июль куни Нукус шаҳрида Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилиш аввалида Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудининг коменданти фавқулодда ҳолат бўйича ахборот бериб, вазият тўлиқ назоратга олинганини таъкидлади.
Видеоселектор тарзида ўтказилган йиғилишда давлат раҳбари барча туманлар мутасаддилари билан мулоқот қилди. Улар фуқароларнинг хавфсизлигини таъминлаш, қонунийлик ва ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлаш бўйича жойларда кўрилаётган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди. Президентнинг кечаги мурожаатидан кейин вазият барқарорлашгани, ҳаёт ўз маромига қайтаётганини айтишди.
Давлатимиз раҳбари Нукус шаҳридаги Жекетерак маҳалласида бўлиб, халқ билан ҳам мулоқот қилди.
Жекетераклик ёшуллилар кечаги кўнгилсиз воқеаларда баъзи ёшлар адашгани ва қонунга зид ҳаракатлар содир этгани, ташқи ғаразли кучлар таъсирига тушиб, ҳис-ҳаяжонга берилганини афсус билан қайд этишди. Ўзбеклар ва қорақалпоқлар икки тилли бир эл эканини, мамлакатимиз бирлиги ва тинчлигини қадрига етиш кераклигини таъкидлашди.
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари, Вазирлар Кенгаши раҳбарлари ва жамоатчилик вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси халқимизнинг таклиф ва фикрлари асосида такомилга етказилиши яна бир таъкидланди. Ҳали бу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси референдумига қўйилади ва фуқаролар эркин овоз бериш йўли билан ўз хоҳиш-иродасини билдиради.
Бундай ёндашув “Халқ – Конституциянинг бирдан-бир манбаи ва муаллифи”, деган принципга тўла мос келади. Фақат шундагина ҳар бир ватандошимиз “Янги Ўзбекистон Конституцияси – бу менинг Конституциям”, деб ғурур билан айта олади.
Қорақалпоғистон аҳолиси томонидан билдирилаётган фикрларни инобатга олиб, Президентимиз Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг Қорақалпоғистон Республикасининг ҳуқуқий мақомига оид 70, 71, 72, 74, 75-моддаларини амалдаги таҳрирда, ўзгартирмасдан қолдиришни таклиф этган эди. Яқин кунларда бу масалани Олий Мажлис Қонунчилик палатаси кўриб чиқади.
Учрашувда депутатлар, зиёлилар сўзга чиқиб, кейинги йилларда Қорақалпоғистонни ижтимоий, иқтисодий, маданий ва инновацион жиҳатдан ривожлантириш бўйича кенг кўламли ишлар қилинаётганини айтишди.
Охирги беш йилда ҳудуднинг маҳаллий бюджетига қарийб 11 триллион сўм маблағ йўналтирилган. Биргина 2020 йил якуни бўйича Қорақалпоғистонда аҳоли жон бошига тўғри келадиган ялпи даромад 3 баробарга ошган.
Сўнгги беш йилда қурилиш ишлари ҳажми 3,5 марта ўсган. Ўнлаб янги заводлар, замонавий агрокластерлар, қўшма корхоналар ишга туширилган. Кўплаб болалар боғчалари, мактаблар, олийгоҳлар, соғлиқни сақлаш, илм-фан, маданият ва спорт масканлари барпо этилган.
Аҳолини ижтимоий жиҳатдан ҳимоя қилиш бўйича муҳим дастурлар амалга оширилмоқда. Жумладан, “темир дафтар”га киритилган 65 мингга яқин оилага, болаликдан ногирон аъзоси бўлган ҳамда боқувчисини йўқотган 17 минг оилага моддий ёрдам кўрсатилган. Болаларни мактабгача таълимга қамраб олиш даражаси 2017 йилдаги 32 фоиздан 75 фоизга етган.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида Қорақалпоғистон Республикасида ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантириш, аҳолини электр энергияси, табиий газ, ичимлик суви билан таъминлаш, ирригация ва мелиорация тармоқларини яхшилаш бўйича ҳам кўп ишлар амалга оширилмоқда. Уларнинг натижаларини ҳудудда яшаётган инсонлар ўз ҳаётида ҳис этмоқда.
Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини ҳимоя қилиш ва тиклаш, ҳудудни барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича ҳам фаол иш олиб борилмоқда. Хусусан, бир пайтлар ночор аҳволга тушиб қолган Мўйноқ бугун бутунлай янгича қиёфа касб этиб, жадал ривожланиб бораётган замонавий туманлардан бирига айланди.
Оролбўйи минтақасини ривожлантириш масаласи биринчи марта давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди. Денгизнинг қуриган қисмида 1 миллион 733 минг гектар майдонда яшил ҳудудлар барпо этилди. Ушбу ҳудуднинг ўсимлик ва ҳайвонот дунёсини тиклаш бўйича беш йиллик миллий дастур ишлаб чиқилмоқда.
– Қорақалпоғистонда амалга оширилаётган ижобий ўзгаришлар бундан буён ҳам албатта давом эттирилади. Чунки Қорақалпоғистоннинг тақдири – бу Ўзбекистоннинг тақдири, қорақалпоқ халқининг бахти ва фаровонлиги – бу бутун ўзбек халқининг бахти ва фаровонлигидир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Жўқорғи Кенгес депутатлари ёшларни ақл-идрок билан иш тутишга, турли хил ғаразли чорлов ва ҳаракатларга алданмаслик, уларнинг қурбонига айланмасликка чақирди. Сепаратизмга, оммавий тартибсизликларга даъват этадиган ҳар қандай ҳаракатларга қонунчиликка мувофиқ кескин чора кўрилиши, айбдорлар жазога тортилиши айтиб ўтилди.
Содир бўлган воқеалар халқимизни янада ҳушёр ва сезгир бўлишга ундайди. Бугунги таҳликали дунёда юртдошларимиз ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, мамлакатимизда барқарор ва бардавом тараққиётни таъминлаш, халқимизнинг бунёдкорлик салоҳиятини, унинг эртанги кунга бўлган ишончини ошириш жуда муҳим. Фақат мана шу йўл билан бугунги таҳдид ва хавф-хатарларга муносиб жавоб бериш, турли бузғунчи ғояларга қарши жамиятимизда, аввало, ёшларимиз қалбида мустаҳкам иммунитет яратиш, демократик ислоҳотлар йўлидан ортга қайтмасдан янада самарали натижаларга эришиш мумкин.
– Барчамиз учун Ватан битта. Бизни ягона, улуғ бир мақсад бирлаштиради. У ҳам бўлса, юртимиз тинчлиги, Ватанимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигидир. Барчамиз биргаликда Янги Ўзбекистон ва Янги Қорақалпоғистонни албатта барпо этамиз, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Йиғилишдан сўнг, Шавкат Мирзиёев Нукус туманидаги “Саманбай” овул фуқаролар йиғинига бориб, ёшуллилар, ҳоким ёрдамчилари, ёшлар етакчилари ва хотин-қизлар фаоллари билан учрашди.
Президентимиз Қорақалпоғистонда содир бўлган ташвишли воқеаларни бутун халқимиз чуқур дард ва изтироб билан қабул қилгани, бу синовни оғир-босиқлик, аҳиллик билан ортда қолдириш кераклигини таъкидлади.
Одамлар буни тасдиқлаб, Қорақалпоғистоннинг донишманд эли бундан буён ҳам ўзбек ва қорақалпоқ халқларининг бирлигига, оғизбирчилигига асосланган муқаддас қадриятларни кўз қорачиғидек асраб-авайлаб яшашига ишонч билдирди.

Shavkat Mirziyoyev: ‘We All Have One Homeland. We All Share a Common, Great Goal’
On July 3, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Republic of Karakalpakstan.
As it is well-known, an important political process – a nationwide discussion of the draft law on amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan is going on these days in our country. All necessary conditions have been created for the free expression of the will and opinions of citizens on the basis of democratic principles. However, under the pretext of their opposition to the constitutional reform, certain forces have made a self-serving attempt to stir up and destabilize the situation by choosing the path of aggression and violence. On July 1, in the city of Nukus, under the guise of populist slogans, manipulating the consciousness and trust of citizens, a group of people, contrary to the legitimate demands by the representatives of the authorities, organized riots, attempted to seize the local government buildings.
On July 2, despite the urges to stop the public disturbances, these individuals continued their destructive actions. Moving along the streets of Nukus, rioters have caused extensive damage to infrastructure, smashed windows and set fires. Several groups attempted to seize the buildings of the Nukus City Department of Internal Affairs and the Department of the National Guard in order to obtain weapons. Taking advantage of their numerical superiority, these men attacked law enforcement officers, severely beating them and inflicting severe injuries.
Most unfortunately, there have been casualties among the civilian population and law enforcement officials.
In this regard, in order to ensure the security of citizens, protect their rights and freedoms and restore justice and the rule of law, the presidential decree was issued declaring a state of emergency in the territory of the Republic of Karakalpakstan from July 3 to August 2, 2022.
On July 3, a meeting with the participation of President Shavkat Mirziyoyev was held in Nukus. The commandant of the territory of the Republic of Karakalpakstan reported on the introduction of the state of emergency and noted that the situation was fully under control.
During the meeting, held in a videoconferencing format, the President spoke with the responsible officials of all regions of the city, heard their reports on the measures taken to ensure the security of citizens, strengthen the rule of law and justice. They noted that after yesterday’s address of the President, the situation has stabilized and life is returning to normal.
Thereafter Shavkat Mirziyoyev visited Jakaterek Makhalla in Nukus and talked with local residents.
Local elders noted with regret that, in recent events, the individual youth had made mistakes and had committed wrongful acts under the influence of external disruptive forces and succumbed to emotional impulses. It is emphasized that the Uzbeks and Karakalpaks are one people with two languages, it is necessary to value and preserve the unity and peace in our country.
The President held a meeting with the deputies of the Jokargy Kenes (Supreme Council), the leadership of the Council of Ministers and the public representatives of the Republic of Karakalpakstan.
It was again emphasized that the draft Constitutional Law «On amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan» will be finalized on the basis of proposals and opinions of the people of Uzbekistan. Then the draft will be submitted to referendum of the Republic of Uzbekistan, and our citizens will express their will through the free vote.
This approach is fully consistent with the principle of «People is the only source and author of the Constitution». And each of our compatriots will proudly be able to say: «The Constitution of the New Uzbekistan is my Constitution».
Taking into account the opinions of the residents of Karakalpakstan, yesterday the President has proposed leaving Articles 70, 71, 72, 74, 75 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan concerning the legal status of the Republic of Karakalpakstan in their current versions. The Legislative Chamber of the Oliy Majlis will consider this issue in the coming days.
The meeting was addressed by deputies and intellectuals, who noted that in recent years large-scale work on the socio-economic, cultural and innovative development of Karakalpakstan is being carried out.
Over the past five years, about 11 trillion Uzbek soums has been allocated to the local budget of the region. In 2020 alone, Karakalpakstan’s total per capita income almost tripled.
The volume of construction work in the last 5 years has increased by 3.5 times. Dozens of new industrial enterprises, modern agroclusters, joint ventures have been created. Thousands of facilities, including kindergartens, schools, universities, health, science, culture and sports institutions, have been built in the Republic.
Important social protection programmes are being implemented. In particular, financial assistance was provided to about 65 thousand families included in the «iron notebook», 17 thousand families who have disabled children under the age of 16, as well as lost their breadwinners.
As part of the programs «Obod Qishloq» (‘A prosperous village’) and «Obod Makhalla» (‘A prosperous local neighbourhood community area’) in the Republic of Karakalpakstan the large-scale work on development of social infrastructure, provision of electricity, natural gas, drinking water, improvement of irrigation and reclamation networks has been carried out. The people of the region feel the benefits of this work.
Active efforts are being made to protect and restore the ecological system and to promote sustainable social and economic development in the Aral Sea region. In particular, the previously backward Muynak has acquired a completely new look, has turned into a modern, dynamically developing area.
For the first time, the issue of the development of the Aral Sea region has been identified as a priority of State policy. One million 733 thousand hectares of green plantings have been planted on the dried-up part of the Aral Sea. A five-year national programme for the restoration of the region’s flora and fauna is being developed.
«I firmly declare that the positive changes taking place in Karakalpakstan will continue at an accelerated pace. After all, the fate of Karakalpakstan is the fate of Uzbekistan, the happiness and well-being of the Karakalpak people is the happiness and well-being of the entire Uzbek people», Shavkat Mirziyoyev has said.
The deputies of the Jokargy Kenes (Supreme Council) called on the youth to exercise prudence, not to succumb to provocations, including those of foreign hostile forces and movements, and not to become their victims.
It was noted that calls for separatism and mass disturbances will be strictly suppressed in accordance with the current legislation, and those responsibles will be punished irrevocably.
What has happened calls on our people to be even more vigilant and attentive. In these troubled times, it is very important to strengthen friendship and harmony among our compatriots, to ensure stable and continuous development in the country, to increase the creative potential of our people and their confidence in the future. Only thus will we be able to meet all modern challenges and threats with dignity, to form in our society, especially in the youth, a strong immunity against various destructive ideas, to achieve even more effective results, without turning away from the path of democratic reforms, chosen by our people.
«We all have one Homeland. We all share a common, great goal - peace in our homeland, prosperity of the country and well-being of the people. We will build the New Uzbekistan and the New Karakalpakstan together», the President has said.
After the meeting, Shavkat Mirziyoyev visited the citizens’ assembly of the village «Samanbay» of Nukus region, met with representatives of the older generation, assistants of the khokim, youth leaders and women activists.
The President emphasized that the alarming events that had occurred in Karakalpakstan have been very painful for all Uzbek citizens, and that it was necessary to turn the page calmly and cohesively.
The participants agreed and expressed confidence that the wise people of Karakalpakstan will continue to adhere to the inviolable values of unity and indivisibility of the destinies of the Uzbek and Karakalpak peoples.