Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари икки томонлама кун тартибининг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Қозоғистон Президенти давлатимиз раҳбари томонидан Қорақалпоғистонда қонунга зид хатти-ҳаракатларга чек қўйиш, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича кўрилган қатъий чора-тадбирларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлади.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш, шу жумладан саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, логистика, маҳсулотларни ўзаро етказиб бериш соҳаларида кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Марказий Осиё давлат раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувига тайёргарлик кўриш нуқтаи назаридан кўп томонлама ва минтақавий ҳамкорлик юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Uzbekistan and Kazakhstan Leaders Discuss Topical Issues on the Bilateral Agenda
On July 4, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The topical issues of further strengthening the Uzbek-Kazakh relations of strategic partnership and alliance were considered.
At the beginning of the conversation, the President of Kazakhstan expressed full support for the decisive measures taken by the President of Uzbekistan to suppress illegal actions, ensure stability and sustainable development in Karakalpakstan.
A special attention is paid to the implementation of the top-level agreements, including the promotion of the cooperation projects in the field of industry, agriculture, transport, logistics, and mutual deliveries of products.
There were also an exchange of views on the issues of multilateral regional cooperation in preparations for the next Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States.
The results of the trilateral negotiations held last week in the city of Bishkek by the government delegations of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan on the construction project of the Kambarata HPP-1, were noted with deep satisfaction.