Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари бўлажак саммитга тайёргарликнинг боришини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон-Қирғизистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларининг кенг кўламли кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Президент Садир Жапаров Қорақалпоғистондаги вазиятни беқарорлаштиришга уринишларга чек қўйиш мақсадида Ўзбекистон раҳбари томонидан кўрилган қатъий чораларни тўлиқ қўллаб-қувватлади. Бошқа давлатнинг ички ишларига аралашишга йўл қўйиб бўлмаслиги алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон етакчилари бўлажак олий даражадаги икки ва кўп томонлама учрашувлар режасини, шу жумладан Чўлпонота шаҳрида ўтказиладиган Марказий Осиё мамлакатлари саммитига тайёргарлик масалаларини кўриб чиқдилар.
Яқин орада муҳим йўналишлардаги келишувларни илгари суришга қаратилган қатор қўшма тадбирларни ўтказишга келишиб олинди.
Томонлар минтақавий транспорт йўлаклари ва энергетика инфратузилмасини ривожлантириш борасидаги йирик инфратузилмавий лойиҳаларни ишлаб чиқишни жадаллаштиришдан манфаатдор эканини таъкидладилар.

On July 4, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov.
The current issues on the broad agenda of Uzbek-Kyrgyz relations of friendship, good neighborliness and strategic partnership were discussed.
President Sadyr Japarov fully supported the decisive actions taken by the President of Uzbekistan to suppress attempts to destabilize the situation in Karakalpakstan. The inadmissibility of interference in the internal affairs of another State was emphasized.
The Leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan considered the schedule of the upcoming bilateral and multilateral high-level meetings, including the preparations for the upcoming summit of the Central Asian countries in the city of Cholpon-Ata.
It was agreed to hold several joint events aimed at promoting agreements on key areas.
The mutual interest in accelerating the expansion of large infrastructure projects in the development of regional transport corridors and energy infrastructure was emphasized.