Oʻzbekiston: Siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari roʻyxatga olindi
Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi. Majlis kun tartibidan siyosiy partiyalarning vakolatli vakilini roʻyxatga olish masalasi oʻrin oldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 34-moddasiga asosan deputatlikka nomzodlar koʻrsatgan siyosiy partiya saylov komissiyasining majlislarida, hujjatlarni topshirishda, imzo varaqalari toʻgʻri toʻldirilganligini tekshirishda, saylov uchastkasida ovozlarni sanab chiqishda ishtirok etish uchun vakolatli vakil tayinlashga haqli.
Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 11-sentyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan “Siyosiy partiyaning vakolatli vakili toʻgʻrisida”gi nizomga muvofiq Siyosiy partiya yuqori organining rahbari saylov kampaniyasi boshlanganligi rasman eʼlon qilingan kundan boshlab besh kunlik muddatda oʻz vakolatli vakilini tayinlaydi hamda uni roʻyxatdan oʻtkazish uchun Markaziy saylov komissiyasiga tegishli hujjatlarni taqdim etadi.
Maʼlumki, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 2019-yil 20-sentyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy Kengashlar deputatlari saylovi boʻyicha saylov kampaniyasi boshlanishini eʼlon qilish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi va shu kundan boshlab saylov kampaniyasi boshlangani eʼlon qilindi.
Shu munosabat bilan, mamlakatimiz siyosiy maydonida faoliyat olib borayotgan beshta siyosiy partiya rahbarlari oʻz vakolatli vakillarini tayinlab, ularni roʻyxatdan oʻtkazish uchun Markaziy saylov komissiyasiga murojaat qildi va tegishli hujjatlarni taqdim etdi.
Markaziy saylov komissiyasi partiyalar rahbarlari tavsiya etgan vakolatli vakillarga tegishli xujjatlarni koʻrib chiqib, ularni roʻyxatga olish hamda guvohnomani (mandat) berish haqida qaror qabul qildi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Baxtiyor Yoqubov, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan Abdukamol Rahmonov, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan Nodir Muxtorov, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasidan Ulugʻbek Vafoyev, Oʻzbekiston Ekologik partiyasidan Islom Xushvaqtov vakolatli vakillar sifatida roʻyxatga olindi.
Saylov kodeksiga asosan siyosiy partiya oʻzining saylovda ishtirok etishini qoʻllab-quvvatlovchi kamida 40 ming saylovchining imzosini toʻplagan taqdirdagina deputatlikka nomzodlar koʻrsatishi mumkinligi va imzo varaqalarining blankalari saylov kampaniyasi boshlanganligi eʼlon qilingandan keyin Markaziy saylov komissiyasi tomonidan berilishi belgilangan.
Yuqoridagilarga asosan tadbirda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan siyosiy partiyalarning vakolatli vakillariga ularning roʻyxatga oliganligi haqidagi guvohnomalar hamda saylovchilarning imzolarini toʻplashlari uchun belgilangan namunadagi imzo varaqalari topshirildi.

Узбекистан: Зарегистрированы уполномоченные представители политических партий
Состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. На повестке дня стоял вопрос регистрации уполномоченных представителей политических партий.
Согласно статье 34 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, политическая партия, выдвинувшая кандидатов в депутаты, вправе назначить уполномоченного представителя для участия в заседаниях избирательной комиссии, сдаче документов, проверке правильности составления подписных листов, подсчете голосов на избирательном участке.
В соответствии с Положением "Об уполномоченном представителе политической партии", утвержденным приказом Центральной избирательной комиссии от 11 сентября текущего года, руководитель высшего органа политической партии назначает своего уполномоченного представителя в течение пяти дней со дня официального объявления начала избирательной кампании, а также предоставляет соответствующие документы в Центральную избирательную комиссию для его регистрации.
20 сентября текущего года Центральная избирательная комиссия приняла постановление об объявлении начала избирательной кампании по выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и депутатов местных Кенгашей. В этой связи руководители действующих на политической арене нашей страны пяти политических партий назначили своих уполномоченных представителей, обратились в Центральную избирательную комиссию и предоставили соответствующие документы для их регистрации.
Центральная избирательная комиссия рассмотрела документы рекомендованных руководителями партий уполномоченных представителей, приняла постановление об их регистрации и предоставлении им свидетельства (мандата).
В качестве уполномоченного представителя Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана зарегистрирован Бахтияр Якубов, Социал-демократической партии Узбекистана “Адолат” - Абдукамол Рахманов, Демократической партии Узбекистана "Миллий тикланиш" - Надыр Мухтаров, Народно- демократической партии Узбекистана - Улугбек Вафоев, Экологической партии Узбекистана - Ислам Хушвактов.
В Избирательным кодексе Республики Узбекистан отмечено, что политическая партия может выдвигать кандидатов в депутаты только при сборе подписей 40 тысяч избирателей, поддерживающих ее участие в выборах, бланки подписных листов выдаются Центральной избирательной комиссией после объявления начала избирательной кампании.
На мероприятии Центральная избирательная комиссия вручила уполномоченным представителям политических партий свидетельства об их регистрации, а также подписные листы установленного образца для сбора подписей избирателей.