O‘zbekistonda ayollar hech qachon kamsitilmaydi
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, ayolning nafosati va nazokati, vafo va sadoqati, aql-zakovati va fidoyiligi asrlar mobaynida yer yuzida hayot abadiyligiga asos bo‘lib keladi.
Shu bois, ayolni e’zozlash, ayolga ehtirom ko‘rsatish xalqimizga xos olijanob qadriyat hisoblanadi.
Ayniqsa, yurtimizda aziz ayollarning sog‘lom zurriyod, barkamol avlodni tarbiyalab voyaga yetkazishdagi o‘rni va xizmatini munosib qadrlash, ularga eng yaxshi sharoitlarni yaratib berish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida xotin-qizlarning ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi o‘rni tobora ortib bormoqda.
O‘tgan qisqa davr mobaynida xotin-qizlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, ularning jamiyat va davlat hayotida faol bo‘lishlarini rag‘batlantirish borasida ko‘plab amaliy ishlar qilindi.
Ayniqsa, Prezidentimizning “Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash sohasidagi faoliyatni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazkur yo‘nalishdagi ishlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
Xotin-qizlarning bandligini ta’minlash, ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, ular o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish borasidagi ko‘rsatkichlar sezilarli darajada yaxshilandi.
Davlatimiz rahbarining Oliy Majlis Senati yigirmanchi yalpi majlisida so‘zlagan nutqi xotin-qizlar masalasiga davlat siyosati darajasida qaratilayotgan e’tiborning yana bir yaqqol ifodasi bo‘ldi.
Bu boradagi islohotlarga hamohang tarzda Senatda Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasining tashkil etilgani esa mazkur yo‘nalishda parlamentning roli kuchayib borayotganidan dalolatdir.
Qayd etish lozimki, yurtimizda xotin-qizlar va gender tenglik masalalariga alohida ahamiyat berilayotgani bir qator muhim omillar bilan bog‘liq. Xususan, mamlakatimiz aholisining qariyb yarmini xotin-qizlar tashkil etadi. Aniqroq aytganda, iqtisodiy faol aholi tarkibida ayollar ulushi 46 foizdan oshadi. Jumladan, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish kabi sohalarda mehnat qilayotgan xodimlarning har 10 nafaridan 7 nafari ayoldir.
Biroq Oliy Majlis palatalarida, xalq deputatlari mahalliy Kengashlarida, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida rahbarlik va vakillik lavozimlarida faoliyat olib borayotgan xotin-qizlarimiz kamchilikni tashkil etayotgani ham sir emas.
Xalqaro hamjamiyatda keng foydalaniladigan “gender tenglik” tushunchasi – erkaklar hamda ayollar davlat va jamiyat hayotning barcha sohalari, jumladan, boshqaruv, qarorlar qabul qilish va xavfsizlik sektorida tenglik asosida ishtirok eta olishini nazarda tutadi.
To‘g‘ri, mamlakatimizda xotin-qizlar va erkaklar tengligi mustahkam huquqiy asosga ega. Konstitutsiyamizda ularning teng huquqli ekanliklari kafolatlangan. Mehnat qonunchiligida ham gender tengligi belgilangan.
Biroq shunga qaramasdan mehnat bozorida munosib o‘rin egallash uchun xotin-qizlarning imkoniyatlari amalda ayrim sohalarda chegaralangan.
Savol tug‘iladi: qonunlarimizda xotin-qizlar va erkaklar tengligi mustahkamlab qo‘yilgan bo‘lsa, shuning o‘zi yetarli emasmi?
Shu o‘rinda jahon tajribasiga nazar solsak, nufuzli Jahon iqtisodiy forumi har yili jamiyatdagi gender tafovut haqida hisobot tayyorlaydi. Ushbu hisobot ayollar va erkaklarning siyosiy hayotdagi o‘rni, iqtisodiyotda, ta’lim olishda va tibbiy xizmatlardan foydalanishidagi mavjud tafovutlarni hisobga oladi.
E’tibor bering, shu kunga qadar gender tafovut ko‘rsatkichlari keltirilgan 150 ga yaqin mamlakat ro‘yxatiga O‘zbekiston biror marta ham kiritilmagan.
Birgina shu faktning o‘zi ham yuqoridagi savolimizga javoban bu boradagi ishlarimiz yetarli emas, deyishimizga asos bo‘ladi.
Shu jihatdan 2019 yil 2 sentabrda qabul qilingan “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquqlar hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi qonun mamlakatimiz ravnaqi yo‘lida sobitqadam bo‘lish, aniq natijaga yo‘naltirilgan maqsadli dasturlar ishlab chiqish hamda qonunda belgilangan tamoyillar asosida muhim natijalarga erishishga zamin yaratdi.
32 ta moddadan iborat ushbu qonunda “gender”, “gender statistikasi”, “gender-huquqiy ekspertiza”, “jinsiy kamsitish” tushunchalari va turlari; mazkur yo‘nalishda vakolatli organlarning vazifalari va funksiyalari; davlat boshqaruvida ishtirok etishda, ishga qabul qilish yoki yollashda, kreditlar olishda va tadbirkorlik bilan shug‘ullanishda gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha normalar; gender tenglik buzilishining oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar hamda javobgarlik masalalari aks ettirilgan.
Qonunda erkaklar va ayollar uchun teng huquqlar hamda imkoniyatlarni ta’minlashning asosiy prinsiplari belgilangan.
Qonunda alohida modda bilan jinsi bo‘yicha kamsitish hisoblanmaydigan holatlar ham batafsil ochib berilgan.
E’tiborli jihati, qonunda normativ-huquqiy hujjatlarning va ular loyihalarining gender-huquqiy ekspertizasini o‘tkazishga oid alohida norma belgilangan. Bu esa, bugungi kunda qonun hujjatlari va ularning loyihalari korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazib kelinayotgani kabi gender tenglik nuqtai nazaridan ham huquqiy ekspertizadan o‘tkazilishiga asos bo‘ladi.
Qonunning yana bir muhim jihati, unda gender statistikasini shakllantirish mexanizmi ochib berilgan. Davlat statistika organlari mazkur statistik ko‘rsatkichlarni shakllantirish, ularni doimiy yangilab borish uchun vakolatli organ etib belgilangan.
Qonunda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash sohasidagi Vazirlar Mahkamasi va Gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha komissiyasining, shuningdek, davlat organlarining vakolatlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari ishtiroki belgilangan.
Qonunda xotin-qizlar va erkaklarni ishga qabul qilishga oid normalar belgilangan bo‘lib, ularga ko‘ra davlat xizmatidagi bo‘sh lavozimlarni, shu jumladan, rahbar lavozimlarini egallash uchun tanlov e’lon qilinadi. Buning uchun davlat organlarida maxsus komissiyasi tuzilib, nomzodlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar ushbu komissiya tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Mehnat munosabatlarida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash bo‘yicha ish beruvchining majburiyatlari aniq belgilab qo‘yilgani ham qonunning muhim jihatlaridan biridir.
Qonun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining barcha shakllariga barham berish bo‘yicha konvensiyasi talablariga mos keladi.
Milliy qonunchiligimizda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquqlar hamda imkoniyatlarni kafolatlashga qaratilgan yaxlit qonunning mavjud emasligi uzoq yillardan beri xalqaro hamjamiyat, xususan, BMT tegishli tuzilmalarining keskin muhokamalariga, ta’bir joiz bo‘lsa, e’tirozlariga sabab bo‘lib kelgan.
Shu bois ham qonunning qabul qilinishi O‘zbekistonning xalqaro huquqning umume’tirof etilgan qoida va tamoyillariga sodiqligini yana bir karra namoyon etib, dunyo hamjamiyatidagi o‘rni va nufuzi yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, ushbu qonun erkaklar va ayollar uchun teng huquqlar hamda imkoniyatlarni ta’minlashni tartibga solishda muhim qadam bo‘ldi.

В Узбекистане женщины никогда не будут подвергнуты дискриминации
Как отмечал Президент нашей страны, красота, преданность, ум и самоотверженность женщины на протяжении веков служат основой вечной жизни на земле.
Уважение женщины – присущее нашему народу благородное качество. Достойное поощрение роли и труда женщин в воспитании здорового и гармонично развитого поколения, создание для них наилучших условий – в числе приоритетных направлений государственной политики.
В результате реализуемых в стране широкомасштабных реформ все более укрепляется место женщин в социально-экономической сфере.
За прошедший короткий период выполнена практическая работа по защите прав и законных интересов женщин, поощрению их активности в общественной жизни и государственном управлении.
Указ Президента страны "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи" от 2 февраля 2018 года вывел работу в этом направлении на новый уровень.
Заметно улучшились показатели обеспечения занятости женщин, их общественно-политической активности, сократились факты преступности среди них.
Выступление главы государства на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса стало ярким подтверждением того, что внимание женским вопросам уделяется на уровне государственной политики. А создание в созвучии с реформами в Сенате Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства свидетельствует об усилении роли парламента в этом направлении.
Следует отметить, что уделяемое в стране внимание вопросам гендерного равенства женщин связано с рядом важных факторов. В частности, почти половину населения республики составляют женщины. А точнее, доля женщин среди экономически активного населения превышает 46 процентов. В частности, 7 работников из 10 в сферах здравоохранения и оказания социальных услуг – это женщины. Однако не секрет, что на руководящих и представительных должностях палат Олий Мажлиса, местных Кенгашей народных депутатов, органов государственной власти и управления работает малое количество женщин.
Широко употребляемое в мировом сообществе понятие "гендерное равенство" подразумевает равноправное участие мужчин и женщин во всех сферах государственной и общественной жизни, в частности, в управлении, принятии решений и секторе безопасности.
В нашей стране создана прочная правовая база равенства женщин и мужчин. Конституцией закреплено их равноправие. Гендерное равенство предусмотрено и в трудовом законодательстве. Однако, несмотря на это, на деле возможности женщин для обретения достойного места на рынке труда в некоторых сферах ограничены.
Возникает вопрос: разве недостаточно того, что в законодательстве закреплено равенство женщин и мужчин?
Если взглянуть на мировой опыт, то престижный Мировой экономический форум ежегодно готовит отчет о гендерных различиях в обществе. Этот отчет учитывает политическую активность женщин и мужчин, различия между ними в экономике, образовании и получении медицинских услуг.
Обратите внимание, что до сего дня Узбекистан ни разу не был внесен в список 150 стран по показателям гендерных различий. Только один этот факт является основанием для утверждения, что работа в этом направлении недостаточна.
С этой точки зрения принятый 2 сентября текущего года Закон "О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин" заложил основу для устойчивого развития страны, разработки целевых программ, направленных на конкретные цели, достижения важных результатов на основе обозначенных в законе принципов.
В данном законе, состоящем из 32 статей, отражены такие понятия, как "гендер", "гендерная статистика", "гендерно-правовая экспертиза", "дискриминация по признаку пола", задачи и функции уполномоченных органов в этом направлении, нормы по обеспечению гендерного равенства для участия в государственном управлении, при приеме на работу и найме, получении кредита и занятии предпринимательством, меры, направленные на предупреждение гендерного неравенства, а также ответственность за это.
В законе обозначены основные принципы обеспечения равных прав и возможностей для мужчин и женщин. В отдельной статье подробно объясняются случаи, не считающиеся дискриминацией по признаку пола. Примечательно, что в законе предусмотрена отдельная норма по проведению гендерно-правовой экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов. Теперь помимо антикоррупционной экспертизы, они будут проходить правовую экспертизу с точки зрения гендерного равенства.
Еще одной важной деталью закона является отражение механизма формирования гендерной статистики. Органы государственной статистики назначены уполномоченными по формированию статистических показателей гендерного равенства, постоянному их обновлению.
Закон определяет полномочия Кабинета Министров, Комиссии по обеспечению гендерного равенства и государственных органов в области обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин, участие в этом процессе негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.
В законе также приведены нормы приема на работу женщин и мужчин, согласно которым на замещение свободных должностей государственной службы, в том числе руководящих, будет объявляться конкурс. В государственных органах будет сформирована специальная комиссия, которая будет рассматривать данные о кандидатах.
В данном документе точно обозначены обязательства работодателя по обеспечению равных прав и возможностей для женщин и мужчин в трудовых отношениях.
Закон отвечает требованиям Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Длительное отсутствие в национальном законодательстве единого закона, направленного на гарантию равных прав и возможностей для женщин и мужчин, становилось предметом бурных обсуждений и даже недовольства мирового сообщества, в том числе соответствующих структур ООН. Принятие закона в очередной раз демонстрирует приверженность Узбекистана общепринятым правилам и принципам мирового права, способствует дальнейшему укреплению места и авторитета страны в мировом сообществе.
Одним словом, этот закон стал важным шагом в регулировании обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин.