Ўзбекистон Президенти амалий ташриф билан Қозоғистонда бўлади
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, 13 октябрь куни бўлиб ўтадиган юқори даражадаги халқаро форум – Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммитида қитъамизда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади.
14 октябрь кунига режалаштирилган МДҲ мамлакатлари етакчиларининг учрашувида кўп томонлама шерикликнинг энг муҳим жиҳатлари ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилиш кўзда тутилган.
Бўлажак тадбирларда алоҳида эътибор ўзаро савдони кўпайтириш ва саноат кооперацияси лойиҳаларини илгари суриш, самарали транспорт коммуникацияларини шакллантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш масалаларига қаратилади.
Бундан ташқари, саммитлар доирасида Ўзбекистон Президенти ҳамкор мамлакатлар делегациялари раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ва кўп томонлама музокаралар ўтказади.

Президент Узбекистана совершит рабочий визит в Казахстан
По информации пресс-службы главы государства, в ходе саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии – международного форума высокого уровня, который пройдёт 13 октября, будут рассмотрены актуальные вопросы безопасности и устойчивого развития в Азиатском регионе.
Повесткой дня запланированной на 14 октября встречи лидеров стран СНГ предусматривается обсуждение наиболее важных аспектов многостороннего партнерства и перспектив расширения практического сотрудничества.
Особое внимание в ходе предстоящих мероприятий будет уделено вопросам увеличения взаимной торговли и продвижения проектов промышленной кооперации, формирования эффективных транспортных коммуникаций, обеспечения продовольственной безопасности и противодействия изменению климата.
Кроме того, на полях саммита пройдет ряд двусторонних встреч и многосторонних переговоров Президента Узбекистана с руководителями делегаций стран-партнеров.