Ўзбекистон Президенти Остона шаҳрига келди
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, Ўзбекистон Президентини аэропортда Қозоғистон Бош вазири Алихан Смаилов ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
13-14 октябрь кунлари Остонада иккита саммит – Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлислари бўлиб ўтади. Президентимиз уларда иштирок этиб, нутқ сўзлайди.
Саммитлар кун тартибига ўзаро савдони кўпайтириш ва саноат кооперацияси лойиҳаларини илгари суриш, самарали транспорт коммуникацияларини шакллантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш масалалари киритилган.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Президенти ҳамкор мамлакатлар делегациялари раҳбарлари билан икки томонлама учрашувлар ва кўп томонлама музокаралар ҳам ўтказади.

Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Астану
Как сообщает пресс-служба Президента, в аэропорту главу нашего государства встретили Премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов и другие официальные лица.
13-14 октября в Астане состоятся заседания Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и Совета глав государств Содружества Независимых Государств. В них примет участие и выступит Президент нашей страны.
В повестку саммитов включены вопросы увеличения взаимной торговли и продвижения проектов промышленной кооперации, формирования эффективных транспортных коммуникаций, обеспечения продовольственной безопасности и противодействия изменению климата.
Программой пребывания Президента Узбекистана предусмотрено также проведение ряда двусторонних встреч и многосторонних переговоров с руководителями делегаций стран-партнеров.