Ўзбекистон Президенти Остона шаҳрида Марказий Осиё ва Россия етакчилари учрашувида иштирок этди
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, учрашувда Россия Президенти Владимир Путин, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
«Марказий Осиё – Россия» форматидаги ҳамкорлик, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбари минтақавий шерикликни кучайтириш мақсадида савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, энергетика ва маданий-гуманитар соҳалардаги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш борасидаги алоқаларни янада юқори босқичга олиб чиқишга қаратилган ташаббусларни илгари сурди.

Президент Узбекистана принял участие во встрече лидеров Центральной Азии и России
По информации пресс-службы главы государства, во встрече также участвовали Президент России Владимир Путин, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам взаимодействия в формате “Центральная Азия–Россия”, а также региональной и международной повестке.
В целях усиления регионального взаимодействия лидером нашего государства выдвинуты инициативы, призванные вывести партнерство на более высокий уровень в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической и культурно-гуманитарной сферах, а также в области охраны окружающей среды.