Ўзбекистон Президенти мамлакатимизда амалга оширилаётган қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, улардан биринчиси Олимпия шаҳарчаси ҳақида бўлди. Бу мажмуа 2025 йилда Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини ўтказишга мўлжалланган. Шунга мувофиқ, халқаро спорт федерациялари талабларига жавоб берадиган олимпия стадиони, ёпиқ ва очиқ мажмуалар, сув спорти ва эшкак эшиш ҳавзалари, машғулот жойлари қурилиши лойиҳалаштирилган.
Бу галги тақдимотда мазкур йирик лойиҳанинг ташкилий-молиявий жиҳатлари кўриб чиқилди. Мутасаддилар бу борада хорижий компанияларнинг таклифлари, қурилиш материаллари ва спорт жиҳозларини етказиб бериш жадваллари ҳақида ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари Олимпия шаҳарчасини қуриш билан бирга кейинчалик ундан самарали фойдаланиш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
– Аввало, ишларни аниқ режали қилиб, мажмуани сифатли қуриш, Осиё ўйинларини юқори савияда ўтказиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев. - Яна бир муҳим масала – кейинчалик бу шаҳарчадан қандай фойдаланиш. Шунинг учун мусобақадан сўнг, бу ерни ҳам мураббийлар, ҳам спортчиларни тайёрлайдиган муассасага айлантириш зарур. Маъмурий биноларда Спортни ривожлантириш вазирлиги ва федерацияларни ҳам жойлаштириш мумкин. Шунда бу ерда яхлит спорт муҳити бўлади. Ёшларимиз учун спорт иншоотлари қуриш билан бирга методикани ҳам ривожлантириб бориш керак.
Тақдимотда Паркент туманида туризмни ривожлантириш лойиҳаси ҳам намойиш қилинди.
Бу ҳақда шу йил 22 сентябрь куни Халқ депутатлари Тошкент вилояти кенгашининг сессиясида айтилган эди. Президентимиз вилоятда туризм имкониятлари жуда юқорилигини таъкидлаб, туманларда бундан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шунга мувофиқ, Зангиота, Чиноз, Оҳангарон, Ангрен, Паркент ва Бўстонлиқ туманларини боғлайдиган «Тошкент вилоятининг олтин ҳалқаси» ташкил этилмоқда. Масалан, Паркент туманида Кумушкон, Заркент ва Сўқоқ қишлоқлари атрофида дам олиш масканлари кўп. Лекин инфратузилма етарли бўлмагани сабабли хизматлар ривожланмаган.
Шу боис бу бўйича алоҳида бош режа ишлаб чиқилди. Унга кўра, Паркентдаги туризм ҳудудига олиб борувчи йўллар яхшиланиб, электр энергияси, ичимлик суви тармоқларининг қуввати оширилади. Қаровсиз адирликларга сув чиқарилиб, соя-салқин масканлар кўпайтирилади. Умуман айтганда, инфратузилма давлат томонидан барпо этилиб, туризм учун истиқболли ҳудудлар аукционга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу ҳам иқтисодий, ҳам ижтимоий лойиҳа эканини таъкидлаб, инфратузилмани қуриш ишларини тизимли олиб бориш учун бошқарув компанияси тузиш таклифини билдирди.
Тақдимотда Сурхондарё вилоятидаги Ҳаким ат-Термизий мақбарасида зиёратчилар учун шароитларни кенгайтириш режалари ҳам кўриб чиқилди.

The President of Uzbekistan gets acquainted with construction projects
According to the press service of the Head of our state, information about the Olympic village was presented. This complex is designed to host the 2025 Asian Youth Games. Following the requirements of international sports federations, projects have been prepared for the construction of an Olympic stadium, indoor and outdoor complexes, swimming pools for water and rowing sports.
The organizational and financial aspects of this major project were considered in today’s presentation. Responsible persons reported on the proposals of foreign companies, schedules for the supply of building materials and sports equipment.
Along with the construction of the Olympic village, the Head of the state paid special attention to the issue of its effective use in the future.
“First of all, it is necessary to draw up a clear work plan, build a high-quality complex, hold the Asian Games at a high level. The next important issue is how to use this village in the future. Therefore, after the competition, it is necessary to turn this place into a training center for coaches and athletes. It will be possible to place the Ministry of Sports Development and the Federation in the administrative buildings. Then there will be a holistic sports atmosphere. Along with the construction of sports facilities for our youth, it is also necessary to develop the methodology”, Shavkat Mirziyoyev said.
The presentation also included a project for the development of tourism in Parkent district.
This issue was considered at the session of Tashkent Regional Council of People’s Deputies on September 22 this year. The President emphasized that the region has great tourism opportunities and instructed to use the potential of the districts.
Thus, the “Golden Ring” of the Tashkent region is being created, which will connect Zangiata, Chinaz, Akhangaran, Angren, Parkent and Bostanlyk districts. For example, there are many recreation areas around the villages of Kumushkan, Zarkent and Suqoq in Parkent district. But due to insufficient infrastructure, the existing potential has not been fully realized.
In this regard, a separate master plan was developed, which provides for the improvement of the condition of roads leading to the tourist area of Parkent, the expansion of electricity and drinking water supplies, the implementation of measures on watering and greening the mountain slopes. In general, infrastructure will be created by the state, and areas promising for tourism will be put up for auction.
The Head of the state, noting not only the economic, but also the social significance of the project, proposed the creation of a management company for the systematic organization of work on infrastructure construction.
During the presentation, plans were also discussed to expand the conditions for pilgrims in the mausoleum of Hakim at-Termizi in Surkhandarya region.