Rossiya TIV rahbari bilan uchrashuv
2020-yilning 16-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Toshkent shahriga rasmiy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Sergey Lavrov bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar O‘zbekiston-Rossiya ko‘p qirrali munosabatlarining dolzarb masalalarini ularni siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, ilm-fan, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda rivojlantirish istiqbollariga urg‘u bergan holda muhokama qildilar hamda ba’zi xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashdilar.
Vazirlar mamnuniyat bilan qayd etdilarki, so‘nggi ikki yilda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar barqaror o‘smoqda va keng qamrovli tus oldi. Yakunlangan yilda faqatgina iqtisodiy sohaning o‘zida vazirlik va idoralar, hududlar delegatsiyalari, kompaniyalar rahbarlari, ishbilarmon doiralarning 130 dan ortiq tashriflari amalga oshirildi. Ta’kidlanganidek, mazkur ijobiy dinamikaga avvalo ikki mamlakat liderlari o‘rtasida o‘rnatilgan ishonchli munosabatlar va o‘zaro anglashuv sababli erishildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidentining Rossiyaga bo‘lajak tashrifiga tayyorgarlikning amaliy jihatlariga alohida urg‘u berildi. Mazkur tashrif ikki tomonlama munosabatlarning yangi tarixidagi muhim voqea bo‘lishi kutilmoqda.
Shuningdek, joriy yilda bo‘lib o‘tadigan hukumat rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiya, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya majlislari, hududlararo hamkorlik, ta’lim va media sohalarida forumlar va boshqa ikki tomonlama tadbirlar muddatlari va kun tartibi yuzasidan takliflar ko‘rib chiqildi.
BMT, MDH, ShHT va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar yakunida vazirlar O‘zbekiston va Rossiya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2020-2021-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturini imzoladilar. Mazkur hujjat ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari o‘rtasida muntazam va samarali aloqalarni rivojlantirishga yo‘naltirilgan.

Встреча с главой МИД России
16 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в г.Ташкент с официальным визитом исполняющим обязанности Министра иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
В ходе состоявшихся переговоров стороны обсудили актуальные вопросы узбекско-российских многоплановых отношений с акцентом на перспективы их развития в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, научно-образовательной, культурно-гуманитарной и других областях, а также обменялись мнениями по некоторым международным и региональным проблемам.
Министры с удовлетворением констатировали, что за последние два года отношения между Узбекистаном и Россией обрели устойчиво растущий и всеобъемлющий характер. В завершившемся году только в сфере экономики состоялось свыше 130 визитов делегаций министерств и ведомств, регионов, руководителей компаний, деловых кругов. Подчеркивалось, что позитивная динамика достигнута прежде всего благодаря установившимся доверительным отношениям и взаимопониманию между лидерами двух стран.
Отдельное внимание на встрече было уделено практическим аспектам подготовки к предстоящему государственному визиту Президента Узбекистана в Россию, который, как ожидается, станет этапным событием в современной истории двусторонних отношений.
Также рассмотрены предложения по срокам и повестке дня заседаний в текущем году Совместной комиссии на уровне глав правительств, Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, форумов межрегионального сотрудничества в сферах образования и медиа, других двусторонних мероприятий.
Состоялся обмен мнениями по взаимодействию в рамках ООН, СНГ, ШОС и других многосторонних структур.
Российская сторона поздравила узбекскую сторону с началом председательства в Содружестве Независимых Государств и пожелала успехов в этой важной и ответственной на пространстве СНГ работе.
Министры также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
По итогам переговоров министры подписали Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и России на 2020-2021 годы, которая направлена на планомерное и плодотворное взаимодействие внешнеполитических ведомств двух стран.