“Бойсун баҳори”га марҳамат
Жорий йил 1-7-май кунлари “Бойсун баҳори” халқаро фольклор фестивали бўлиб ўтади. Ушбу фестивал Сурхондарё вилояти Бойсун тумани “Бибиширин” маҳалласида жойлашган 6 га ер майдонни ўз ичига (110 ўринли замонавий меҳмонхона, 100 ўринли хунармандлар маркази, 3200 ўринли замонавий амфитеатр, 15 та туманларнинг ўтов ва қўрғонлари) олган “Туризм” масканида ўтказилиши режалаштирилган.
Дунё фольклор-этнографик санъати ижрочилари ва шинавандаларини, фольклоршунослар ва соҳа мутахассисларини гўзал тоғлар қўйнида бирлаштирадиган фестивални бу йил тамомила янгича рухда ўтказишга қизғин ҳозирлик кўрилмоқда.
Айни пайтда асосий тадбирлар ўтказиладиган жойда фольклор-этнографик жамоаларнинг чиқишлари, миллий спорт ўйинлари ва бошқа турли томошаларни кенг намойиш этиш учун барча қулайликлар яратилмоқда. Шеробод-Бойсун йўналишининг М-39 халқаро автомагистрали бўйида ва Бойсун тумаин ҳудудида жойлашган турар-жой ва овқатланиш масканлари ҳолати яхшиланиб ободонлаштирилмоқда. Енгил конструкцияли савдо расталари, санитария-гигиена шахобчалари ташкил этилмоқда.
Бу йилги фестивал олдингиларига қараганда тамомила бошқача тарзда ўтказилади.
Хусусан, дастлаб Термиз шаҳрида халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилади. Байрам кунлари миллий таомлар, ҳунармандлик ишлари
ва либослар кўргазмалари, дрон, дрифт ва авто шоулар, вилоятлар ва пойтахт фольклор-этнографик жамоаларининг концерт дастурлари, “Хўжамайхона” зиёратгоҳи йўлларида веломарафон мусобақаси, ҳаво шарлари фестивали ўтказилади.
Бундан ташқари варрак учириш, қўчқор, хўроз уриштириш, арқон тортиш ва бошқа этноспорт беллашувлари, кураш, улоқ-кўпкари мусобақалари фестиваль меҳмонларида бой таассурот уйғотади. Халқаро фольклор-этнографик жамоалар кўрик-танловида дунё халқларининг ноёб қадимий санъатлари барчага ўзгача завқу-шавқ улашади.
Шу билан бирга хорижий ва маҳаллий сайёҳлар учун саёҳат маршрутлари ташкиллаштирилиб, Омонхона” шифобахш булоқ суви, Хўжа Султон Валий, Камари Азиз, Хўжақўчқор ота зиёратгоҳлари, Зовбоши, Қизил каньони сингари туристик манзилларга, вилоятдаги археологик обидалар
ва тарихий ёдгорликларга саёҳатлар уюштирилади.
Айни дамда халқаро фестивалда Буюк Британия, Бельгия, Исроил, Россия, Беларусь, Озарбайжон, Руминия, Покистон, Бирлашган Араб Амирликлари, Ҳиндистон каби 20 га яқин давлатдан машҳур фольклор жамоалари иштирок этиш режалаштирилган.
Шунингдек, фестивалга 100 мингга яқин маҳаллий ва 5 мингга яқин хорижий сайёҳлар ташриф буюриши кутилмоқда.
Сайёҳларга қулай шарт шароитлар яратиш мақсадида Бойсун туманида 11 та меҳмонхона, 95 та оилавий меҳмон уйлари, 10 та хостел ва ётоқхоналар шай ҳолатга келтирилди.
Фестивалда мамлакатларининг миллий санъатини намойиш этиб, халқаро кўрик-танловда қатнашиш учун чет давлатлар фольклор жамоаларидан таклифлар келиши давом этмоқда.

Добро пожаловать на фестиваль «Байсунская весна»
В этом году международный фольклорный фестиваль «Байсунская весна» пройдет с 1 по 7 мая в зоне «Туризм», расположенной в махалле «Бибиширин» Байсунского района Сурхандарьинской области Узбекистана.
Сейчас в совершенно новом духе ведется подготовка к данному фестивалю, который соберет в самом сердце прекрасных гор Байсуна исполнителей и поклонников мирового фольклорного и этнографического искусства, фольклористов и специалистов отрасли.
На данный момент в месте проведения основных мероприятий создаются все условия для выступлений фольклорно-этнографических групп, национальных спортивных игр и других различных зрелищ. Вдоль международной трассы М-39 в направлении Шерабад-Бойсун и в Бойсунском районе благоустраиваются жилые объекты и пункты питания, создаются торговые павильоны и санитарно-гигиенические пункты.
В этом году фестиваль будет организован в совершенно обновленной форме, чем в предыдущие годы.
Накануне в городе Термез состоится международная научно-практическая конференция. В дни фестиваля в Байсуне будут проведены ярмарки национальных блюд, изделий ремеслинников и национальной костюмов. Состоятся выступления фольклорно-этнографических коллективов, веломарафон к святыне «Ходжамайхана», фестиваль воздушных шаров, а также шоу дронов, дрифт- и автошоу.
Кроме этого, гостей фестиваля впечатлят запуски воздушных змеев, петушиные и бараньи бои, перетягивание каната и другие этноспортивные состязания, соревнования по борьбе и купкари. Уникальное древнее искусство народов мира подарит незабываемые впечатления зрителям конкурса международных фольклорно-этнографических коллективов.
В то же время для иностранных и отечественных путешественников организуются туры к историческим и археологическим памятникам и туристическим объектам, таким как целебные источники Омонхона, святыни Ходжа Султан Вали, Камари Азиз и Ходжакочкор, каньоны Зовбоши и Кызыл.
На фестивале ожидается участие фольклорных коллективов из 20 стран, таких как Великобритания, Бельгия, Израиль, Россия, Белоруссия, Азербайджан, Румыния, Пакистан, Объединенные Арабские Эмираты, Индия.
Также ожидается, что фестиваль посетят около 100 000 местных и 5000 иностранных туристов.
В целях создания благоприятных условий для туристов в Байсунском районе подготовлены 11 гостиниц, 95 семейных гостевых домов, 10 хостелов и общежитий.
Фольклорные коллективы зарубежных стран продолжают направлять заявки для участия на фестивале, чтобы представить национальное искусство своих стран.