Самарқанд Осиё хотин-қизлари форумига мезбонлик қилмоқда
13 май куни Самарқанд шаҳрида "Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув" мавзусидаги Осиё хотин-қизлари форуми ўз ишини бошлади.
Унда 30 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан нуфузли меҳмонлар – Шарқий Осиё, Жануби-Шарқий Осиё, Жанубий Осиё ва Марказий Осиё мамлакатлари парламентларининг аёл аъзолари, ҳукуматлари раҳбарлари, 40 нафардан ортиқ хорижий давлатларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамда хорижий ташкилотлар вакиллари, шунингдек, маҳаллий давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, аёл раҳбарлар, ишбилармон аёллар, сиёсатшунослар, ижтимоий соҳа фаоллари, олимлар, иқтисодиёт тармоқлари ва турли соҳаларнинг жами 400 га яқин вакиллари ҳамда фаол хотин-қизлар иштирок этмоқда.
Мазкур форумни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида илгари сурилган эди.

Самарканд принимает Азиатский форум женщин
13 мая в Самарканде начал свою работу Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход в вопросах расширения экономических, социальных и политических прав и возможностей женщин».
в форуме принимают участие более 30 высоких гостей, представителей зарубежных стран и международных организаций – женщины-депутаты парламентов стран Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Южной Азии и Центральной Азии, главы правительств, представители более 40 представительств зарубежных стран в нашей стране и зарубежных организаций, а также местных государственных органов, около 400 представителей институтов гражданского общества, женщин-руководителей, деловых женщин, политологов, активистов социальной сферы, ученых, представителей отраслей экономики и различных сфер и активные женщины.
Инициатива о проведении форума была выдвинута Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.