O‘zbekiston Orolbo‘yida ayollar salomatligini mustahkamlash va saraton kasalligining oldini olish borasida izchil siyosat olib bormoqda
Onalar va bolalar salomatligini mustahkamlash O‘zbekiston mustaqilligining dastlabki yillaridan boshlab amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo'nalishi bo'lib kelgan. O'shandan beri ushbu sohada aholining reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalar, bolalar va o'smirlar salomatligini muhofaza qilishga qaratilgan bir qator davlat dasturlari amalga oshirildi.
Mamlakatimizda onalar va bolalar salomatligiga yuqori darajada e'tibor qaratilayotganligi sababli, reproduktiv salomatlik xizmatlarini ko'rsatish endi butun mamlakat aholisi uchun mavjud bo'lib, natijada bolalar va onalar o'limi kamaydi.
Xususan, 2017-2023 yillarda onalar o'limi 1,5 barobar, chaqaloqlar o'limi 1,3 barobar kamaydi.
Respublikada 2017 yildan 2023 yilgacha ona va bola salomatligini mustahkamlash, shuningdek akusherlik va ginekologik yordam xizmatlari samaradorligini yanada oshirish bo'yicha tegishli me'yoriy hujjatlar bilan belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish natijasida:
209 tuman (shahar) da ko'p tarmoqli Markaziy poliklinikalarda reproduktiv salomatlikning oldini olish, istalmagan homiladorlikning oldini olish, prenatal tekshiruvlarni o'tkazish bo'yicha ambulator-poliklinika muassasalarining stasionar muassasalar, tug'ruqxonalar, dispanserlar va ixtisoslashtirilgan markazlar bilan birgalikdagi faoliyatini ta'minlaydigan “Ayollar maslahat xonalari”, “Qizlar salomatligi markazlari” va “Onko-nazorat” xonalari tashkil etildi;
13 ta viloyat bolalar ko'p tarmoqli tibbiyot markazlarida bolalar ginekologiyasining stasionar bo'limlari, shuningdek, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti klinikasida 20 o'rinli bolalar ginekologiyasi bo'limlari tashkil etilgan;
bolalar ginekologik xizmati uchun vertikal tuzilma yaratildi;
har yili tekshiruvdan o'tkazilgan 6,5 mln qizning o'rtacha 20,0 mingtasida reproduktiv tizim funktsiyasi buzilishi va patologiyasi aniqlanmoqda, ularga tegishli ambulator va stasionar sog'lomlashtirish usullari o'tkazilmoqda;
“Ayollar maslahat xonalari”ning har bir bo'limida fertil yoshdagi ayollar va hududiy geografik jihatdan biriktirilgan homilador ayollarning avtonom elektron ma'lumotlar bazasi yaratildi;
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining (RSHTYIM) 13 ta hududiy filialida 30 shifo-o'rinli shoshilinch ginekologiya bo'limlari tashkil etildi;
UNISEF tavsiyalari asosida homilador ayollar, tug'ruq yoshidagi ayollar va bolalar uchun universal-ilg'or patronajning modeli yaratildi;
xususiy sog'liqni saqlash sektorida yordamchi reproduktiv texnologiyalar (EKO) joriy etildi;
xalqaro tashkilotlar ko'magida bachadon bo'yni saratoni uchun skrining turli modellarini joriy etish uchun 2 ta pilot loyiha amalga oshirilmoqda.
Hozirgi kunda respublikada mammografik skrining uchun 15 ta stasionar va 16 ta ko'chma uskunalar mavjud. 2021 yil may oyida respublikada birinchi marta mammografik skrining boshlandi. 2021-2023 yillar davomida 140506 nafar ayollar tekshirildi (maqsadli guruhning qamrovi - 70,2%).
Ulardan ko'krak bezi saratonining 327 ta yangi holati, 2300 ta xavfsiz o'smalar,
7097 holatda saraton oldi kasalliklar aniqlandi. Ko'krak bezi saratoni aniqlangan holatlardan 246 nafar (80,9%) ayollarga 1-2 bosqichda, 81 nafar (19,1%) ayollarga 3-4 bosqichda tashxis qo'yilgan.
Davlat tomonidan bolalar salomatligini yaxshilash masalalariga ham katta e'tibor qaratilmoqda. Kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy kasalliklarga chalingan bolalarni dori-darmon, tibbiy asbob-uskunalar va maxsus oziq-ovqat mahsulotlari bilan bepul ta'minlash yo'lga qo'yilib, ularga ko'rsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy yordam ko'lami kengaytirildi.
Tuman (shahar) tibbiyot birlashmalarida bolalar anesteziologiyasi va reanimasiyasi bo'limlari va kechayu-kunduz bolalar shoshilinch tibbiy yordam postlari, poliklinikalarda bolalar bo'limlari tashkil etildi.
17,5 mingdan ortiq tibbiy guruhlar tarkibiga qo'shimcha 8,5 ming bolalar hamshiralari va doyalari Shtatlari ajratilgan. Bolalar, homilador ayollar va tug'ish yoshidagi ayollar uchun zarur vitamin komplekslari, yod preparatlari, temir va foliy kislotasi preparatlari bilan bepul ta'minlash joriy etildi.
Shunday qilib, respublikada 2023 yilda 8,0 mln 3 yoshdan 15 yoshgacha bo'lgan bolalar, 2,2 mln homilador va emizikli ayollar yod preparatlari bilan bepul ta'minlandi, 35 yoshgacha tug'ish yoshidagi 5,9 mln ayol temir va foliy kislotasi preparatlari bilan ta'minlandi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022 yil oxirida e'lon qilingan to'g'ri ovqatlanish, sog'lom turmush tarzi va aholining jismoniy faolligi bo'yicha umummilliy harakat doirasida sog'liqni saqlash organlari, mahalliy hokimiyat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, nodavlat tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari bilan birgalikda “Sog'lom millat” va “Sog'lom oilani rejalashtirish” dasturlarini amalga oshirishni boshladilar.
Shunda, istalmagan homiladorlikning oldini olish, tug'ish oralig'iga rioya qilish, emizishni rag'batlantirish va homilador ayollarning patologiyalarini erta bosqichda tashxislash orqali sog'lom oilani shakllantirish masalalariga ustuvor ahamiyat berilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2024 yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasida aholi salomatligini muhofaza qilishni yanada mustahkamlash to'g'risida”gi qarori tibbiy yordamni tashkil etishni yanada takomillashtirish, aholi o'rtasida kasalliklarning oldini olish va erta aniqlashga qaratilgan muhim hujjat bo'ldi.
Sifatni yaxshilash va aholiga tibbiy xizmatlarni yaqinlashtirishni ta'minlaydigan hujjat aholiga tibbiy xizmat ko'rsatish, moddiy-texnik bazani mustahkamlash, tibbiyot muassasalarining kadrlar salohiyatini yanada oshirish O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va sog'liqni saqlash sohasi vakillari o'rtasida 2022 yil iyul oyida “Tibbiyotdagi islohotlar — inson qadri uchun” mavzusidagi ochiq muloqotdan so'ng qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan Qoraqalpog'iston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligiga Orolbo'yida yashovchi aholi genofondini tiklash va salomatligini muhofaza qilish, sog'lom turmush tarzini shakllantirish, oilaviy salomatlik madaniyatini kundalik hayotga joriy etishga ko'maklashish, fertil yoshdagi bolalar va homilador ayollar, emizikli onalarni bepul profilaktik maxsus dori-darmonlar bilan ta'minlash, kasalliklarni erta aniqlash uchun skrining va boshqalar kabi ustuvor vazifalar yuklatilgan.
Shunday qilib, Qoraqalpog'iston Respublikasida 2023 yilda 6-23 oylik 59050 nafar bolalar - mikronutrient dorilar bilan, 3-15 yoshdagi 466546 nafar bola va 68472 nafar homilador ayollar va emizikli onalar - yod preparatlari bilan, 356324 nafar 35 yoshgacha bo'lgan tug'ish yoshidagi ayollar - temir va foliy kislotasi preparatlari bilan ta'minlandi.
Ko'p tarmoqli Markaziy poliklinikalarning bolalar bo'limlari tomonidan muntazam ravishda 1-18 yoshdagi bolalarni profilaktik va chuqur tibbiy ko'rikdan o'tkazadi, 2-10 yoshdagi bolalar o'rtasida gelmintioz skriningi va 3-18 yoshdagi bolalar o'rtasida gematoonkologik skrining o'tkaziladi.
Bolalarni profilaktik tibbiy ko'rikdan o'tkazish reja-jadvali asosida 2023 yil davomida 0 yoshdan 18 yoshgacha bo'lgan 664710 nafar jami bola chuqur tibbiy ko'rikdan o'tkazildi, shundan 228239 nafari ambulatoriya va stasionar sharoitda sog'lomlashtirildi.
Sog'liqni saqlash islohotlarini amalga oshirishda ayollar o'rtasida onkologik kasalliklar diqqat va erta o'limni aniqlash va oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarni talab qiladi. Hozirgi vaqtda bachadon bo'yni saratoni dunyoda etakchi o'rinni egallaydi.
Bachadon bo'yni saratoni O'zbekistonda ayollar orasida ikkinchi eng keng tarqalgan saraton turi hisoblanadi. 2021 yilda 1827 ta yangi holat aniqlandi. Kasallik va o'lim doimiy ravishda o'sib bormoqda va bachadon bo'yni saratoni 2030yilga kelib, yiliga kasallanishda 2100 yangi holat va 1300 o'lim holatlariga olib kelishi taxmin qilinmoqda.
Bachadon bo'yni saratoni bilan kasallanishni kamaytirish uchun birlamchi sog'liqni saqlash darajasida bachadon bo'yni saratonidan oldingi kasalliklarni erta tashxislash va o'z vaqtida davolash uchun skrining dasturlarini keng joriy etish zarur.
Keng ko'lamli tadbirlardan biri 2021 yilda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamg'armasi (UNFPA) va BMTTD (UNDP) ko'magida Qoraqalpog'iston Respublikasida saraton oldi kasalliklarni erta tashxislash va o'z vaqtida davolash uchun skrining dasturi bo'ldi.
Qoraqalpog'iston Respublikasining 11 tumanida ko'krak bezi saratoni skriningi bo'yicha pilot loyihasi o'tkazildi.
Qoraqalpog'iston Respublikasida bachadon bo'yni saratoni bilan kasallanish ayollar orasida ko'krak bezi saratonidan keyin 2-o'rinni egallaydi. 2020 yilda bachadon bo'yni saratoni bilan kasallangan 117 ayol aniqlandi, ulardan 69 nafari rivojlangan shaklga ega edi (III-IV darajasi) va dispanser ro'yxatiga olingan ayollar soni 438 nafarni tashkil etdi. Bachadon bo'yni saratonining eng yuqori darajasi 40 yoshdan 44 yoshgacha teng keladi. 2020 yilda bachadon bo'yni xavfli o'smasi Qoraqalpog'istonda 71 ayolning hayotiga zomin bo'ldi.
Loyiha doirasida 50000 ga yaqin qoraqalpoq ayollari bepul ko'rikdan o'tkazildi, ularning ba'zilari kerakli muolajalarni oldi yoki davom ettirdi. Bachadon bo'yni saratonini erta bosqichda aniqlash ayollarning hayotini saqlab qoladi - shuning uchun ko'krak bezi saratoni skriningi juda zarur.
Jahon Sog'liqni saqlash tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 90% holatlar inson papillomavirusining (IPV) ayrim turlari keltirib chiqaradigan infektsiyadan boshlanadi. Erta aniqlash va to'g'ri davolash bilan IPV sabab bo'lgan saratondan oldingi holatlar va dastlabki bosqichlarda onkologik kasalliklar ham to'liq davolanadi.
Bachadon bo'yni saratonini erta aniqlash bo'yicha pilot dasturi Qoraqalpog'istonda 30-55 yoshdagi 50 ming ayolni qamrab oldi. Qoraqalpog'istonda 49 140 ta testlar amalga oshirildi, shundan 3 290 tasida (6,8%) organizmda virus mavjudligi ijobiy tasdiqlagan. Aniqlangan patologiyasi bo'lgan barcha bemorlar ixtisoslashgan mutaxassislarga qo'shimcha maslahat va davolanish uchun yuborildi.
Bachadon bo'yni minimal shikastlangan 237 nafar IPV-musbat ayollar poliklinikada davolandi (termal ablyasiya yoki radioto'lqin koagulyasiyasi). IPV testi ijobiy bo'lgan 769 nafar ayol onkologik muassasalariga yuborildi, ulardan 9 nafari bachadon bo'yni saratoniga qarshi jarrohlik yo'li bilan davolandi.
Loyiha doirasida Qoraqalpog'istonda 45 ginekolog, 150 oila shifokori, 270 hamshira yordamchisi, 77 birlamchi tibbiy yordam doyasi o'qitildi. Ular IPV testini o'tkazilishida ishtirok etishdi.
Aholini xabardor qilish uchun qoraqalpoq, o'zbek va rus tillarida ko'krak bezi saratonining oldini olish bo'yicha tarqatma materiallar (bukletlar, broshyuralar) ishlab chiqilib, chop etildi.
Shuningdek, 2021 yilda Ipvni aniqlash uchun uskunalar va test tizimlari qabul qilindi: Yaponiya hukumati tomonidan sotib olingan 8 ta test-mashinalari va 50 mingta testlari Qoraqalpog'istonning 8 ta tuman ko'p tarmoqli poliklinikalariga o'rnatildi.
Shuningdek, ikkita tuman va Nukus shahrida radioto'lqinli jarrohlik uchun 3 ta uskuna sotib olinib, o'rnatildi, ular bilan ishlash bo'yicha mutaxassislar tayyorlandi.
Ushbu uskuna bachadon bo'yni saraton oldi kasalliklarni holatlarini biopsiya va davolashni bosqinchilik xavfisiz amalga oshirishga, yaqin atrofdagi poliklinikalar aholisini qamrab olishga, shuningdek, ayollarning yashash joyida bachadon bo'yni saraton oldi kasalliklarni holatlarini davolashga hamda Onkologiya markazidan yukni kamaytirishga imkon berdi.
Erta tashxis uchun skrining dasturlarini joriy etish IPV (inson papilloma virusi) testi asosida saraton oldi kasalliklarni o'z vaqtida davolash samarasini ko'rsatdi va Orolbo'yi mintaqasida ayollarning reproduktiv salomatligini mustahkamlashga yordam berdi.
2023 yil davomida respublikada bachadon bo'yni saratonining 1454 holati aniqlandi, shundan 564 tasi (38,8%) profilaktik tekshiruv natijasida aniqlangan.
32804 nafar 35 - 65 yoshdagi ayollar bachadon bo'yni saratoni uchun tekshirildi, shundan 154 nafariga (0,06%) tashxis qo'yilgan.
Shuningdek, 178948 nafar ayollar ko'krak bezi saratoni uchun tekshirildi va 194 holat (0,1%) aniqlandi. Aniqlangan patologiyasi bo'lgan barcha bemorlar keyingi davolanish uchun ixtisoslashgan mutaxassislarga yuborildi.
Ta'kidlash joizki, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilga qadar Davlat strategiyasida saraton oldi kasalliklarni aniqlash va dastlabki bosqichlarda davolash natijalarini yaxshilash orqali reproduktiv yoshdagi ayollarga ko'rsatiladigan tibbiy yordam qamrovini kengaytirish ham ko'zda tutilgan.
Hozirgi kunda Sog'liqni saqlash vazirligi eng yaxshi xalqaro tajribaga asoslangan “Аholi salomatligi – 2030” strategiyasi loyihasini ishlab chiqmoqda. “Aholi salomatligi-2030” milliy strategiyasining asosiy yo'nalishlaridan biri onalik va bolalikni muhofaza qilish, bu sohada aholi ehtiyojlarini qondirishdir, xususan:
1.Onalar o'limini 13,5 promille dan 7,1 promille gacha kamaytirish;
2.Go'daklar o'limini 8,5 promille dan 4,3 promille gacha kamaytirish;
3.Besh yoshgacha bolalar orasidagi o'limni 11,0 promille dan 5,5 promille gacha kamaytirish;
4.Bolalarning to'g'ri ovqatlanishini ta'minlash va o'sishning kechikishini, kam vaznni kamaytirish va ortiqcha vazn ulushini kamaytirish orqali tegishli sharoitlarni yaratish va h.
Ona va bola salomatligi masalalarining strategik hujjatga kiritilishi davlatimiz tomonidan aholining reproduktiv salomatligini mustahkamlash va ayollar salomatligini muhofaza qilish masalalariga e'tiborining misli ko'rilmagan dalilidir.

Узбекистан проводит последовательную политику в области укрепления здоровья женщин и профилактики рака в регионе Приаралья
Укрепление здоровья матерей и детей всегда являлось приоритетным направлением реформ, реализуемых с первых лет независимости Узбекистан. В стране внедрен целый ряд государственных программ в этой области, направленных на дальнейшее укрепление репродуктивного здоровья населения, охрану здоровья матерей, детей и подростков.
Благодаря тому, что внимание здоровью матерей и детей в нашей стране уделяется на самом высоком уровне, предоставление услуг по репродуктивному здоровью в настоящее время доступны всему населению страны и в результате этого сократилась смертность детей и матерей.
В частности, в 2017 — 2022 годах достигнуто снижение показателей материнской смертности в 1,5 раза, младенческой смертности — в 1,3 раза.
Внедрено бесплатное обеспечение детей, страдающих редкими (орфанными) и другими наследственно-генетическими заболеваниями, лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специальной продовольственной продукцией, расширен спектр оказываемой им медицинской и социальной помощи.
В районных (городских) медицинских объединениях созданы отделения анестезиологии-реанимации детей и круглосуточные педиатрические посты экстренной медицинской помощи, в поликлиниках — детские отделения.
Для состава всех медицинских бригад выделены дополнительные штаты педиатрических медицинских сестер и акушерок. Внедрено бесплатное обеспечение детей, беременных женщин и женщин фертильного возраста необходимыми витаминными комплексами, препаратами йода, препаратами железа и фолиевой кислоты.
Так, по республике в 2023 году 8 млн. детей в возрасте от 3 до 15 лет, 2,2 млн. беременных и кормящих женщин бесплатно были обеспечены препаратами йода, а 5,9 млн. женщин детородного возраста до 35 лет - препаратами железа и фолиевой кислотой.
Значимым документом, направленным на дальнейшее совершенствование организации оказания медицинской помощи, профилактики и раннего выявления заболеваний среди населения Республики Каракалпакстан, явилось постановление Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем усилении охраны здоровья населения в Республике Каракалпакстан в 2022 — 2024 годах».
Документ, предсматривающий повышение качества и приближение к населению медицинских услуг, укрепление материально-технической базы и дальнейшее повышение кадрового потенциала медицинских учреждений региона, был принят после открытого диалога Президента Республики Узбекистан с представителями сферы здравоохранения на тему «Реформы в медицине — во имя человеческого достоинства» в июле 2022 года.
Данным решением на Министерство здравоохранения Республики Каракалпакстан возложены такие приоритетные задачи, как восстановление генофонда и охрана здоровья населения, проживающего в регионе Приаралья, формирование здорового образа жизни, оказание содействия во внедрении культуры семейного здоровья в повседневную жизнь, повышение уровня здоровья населения, особенно детей и женщин, обеспечение профилактическими специальными препаратами детей, женщин фертильного возраста, беременных женщин и кормящих матерей на безвозмездной основе, проведение скринингов по раннему выявлению заболеваний и др.
Так, в Республике Каракалпакстан в 2023 году 59050 детей в возрасте 6-23 мес. были обеспечены микронутриентными препаратами, 466546 детей в возрасте 3-15 лет и 68472 беременных женщин и кормящих матерей -препаратами йода, 356324 женщин детородного возраста до 35 лет - препаратами железа и фолиевой кислотой.
Детские отделения многопрофильных центральных поликлиник регулярно проводят профилактические и углубленные медицинские осмотры детей в возрасте 1-18 лет, скрининги на гельминтозы среди детей в возрасте 2-10 лет и гематоонкологический скрининг среди детей в возрасте 3-18 лет.
На основе плана-графика профилактических медицинских осмотров детей в течение 2023 года было проведено углубленное обследование в общей сложности 664710 детей в возрасте от 0 до 18 лет, из которых 228239 были оздоровлены в амбулаторных и стационарных условиях.
При проведении реформ здравоохранения пристального внимания и проведения мероприятий, направленных на ранее выявление и предотвращение преждевременной смертности, требуют онкологические заболевания среди женщин. В настоящее время лидирующие позиции в мире занимает рак шейки матки.
Рак шейки матки второй по распространённости вид рака среди женщин в Узбекистане. В 2021 году было выявлено 1827 новых случаев, 997 женщин умерли. Заболеваемость и смертность неуклонно растут, и, по прогнозам, к 2030 году рак шейки матки будет вызывать 2100 новых случаев заболевания и 1300 смертей в год.
Для снижения частоты РШМ необходимо широкое внедрение скрининговых программ по ранней диагностике и своевременному лечению предраковых заболеваний ШМ на уровне первичного звена здравоохранения.
Одним из масштабных мероприятий стала скрининговая программа по ранней диагностике и своевременному лечению предраковых заболеваний в Республике Каракалпакстан при поддержке Фонда народонаселения ООН (ЮНФПА) и ПРООН в 2021 году.
Инициированный пилотный проект по скринингу на РШМ был проведен в 11-ти регионах Республики Каракалпакстан.
В Республике Каракалпакстан заболеваемость раком шейки матки занимает 2–е место после рака молочной железы среди женского населения. В 2020 году было выявлено 117 женщин с раком шейки матки, 69 из них имели запущенную форму (III-IVст.), а число состоящих на учете составило 438 женщин. Пик заболеваемости раком шейки матки приходится на возраст от 40 до 44 лет. Злокачественная опухоль шейки матки за 2020 год унесла жизнь 71 женщины Каракалпакстана.
В рамках проекта около 50 тысяч каракалпакских женщин бесплатно прошли скрининг, некоторые из них получили необходимое лечение или продолжили его. Выявление рака шейки матки на ранней стадии спасает жизни женщин — и именно поэтому скрининг РШМ так необходим.
По данным Всемирной организации здравоохранения 90% случаев начинаются с инфекции, вызванной некоторыми типами вируса папилломы человека (ВПЧ). При раннем выявлении и надлежащем лечении предраковые состояния, вызываемые ВПЧ, полностью излечимы, онкология на начальных стадиях — тоже.
Пилотная программа раннего выявления рака шейки матки охватила 50 тысяч в Каракалпакстане в возрасте 30−55 лет. В Каракалпакстане было выполнено 49140 тестов, из которых 3 290 (6,8%) оказались положительными на наличие вируса в организме. Все пациентки с выявленной патологией были направлены на дальнейшие консультации и лечение у узких специалистов.
237 ВПЧ-положительных женщин с выявленными минимальными поражениями на шейке матки прошли лечение (термоабляцию или радиоволновую коагуляцию) в поликлинике. 769 женщин с положительным ВПЧ-тестом были направлены в онкоучреждения, девяти из них проведено хирургическое лечение рака шейки матки.
В рамках проекта обучены 45 гинекологов, 150 семейных врачей, 270 патронажных медсестёр, 77 акушерок первичного звена здравоохранения в Каракалпакстане. Они были задействованы в проведении ВПЧ-тестирования.
Для информирования населения были разработаны и напечатаны раздаточные материалы (лифлеты, брошюры) по профилактике РШМ на каракалпакском, узбекском и русском языках.
Также в 2021 году получено оборудование и тест-системы для выявления ВПЧ: 8 тест-машин и 50 тысяч тестов, приобретённых правительством Японии, были установлены в восьми районных многопрофильных поликлиниках Каракалпакстана.
Также были закуплены и установлены 3 комплекта оборудования для радиоволновой хирургии в двух районах и г.Нукусе, специалисты были обучены работе с ними.
Это оборудование позволило проводить биопсию и лечение предраковых состояний шейки матки без риска инвазии с охватом населения близлежащих поликлиник, а также вести лечение предраковых состояний шейки матки по месту жительства женщин и снять нагрузку с Центра онкологии.
Внедрение скрининговых программ по ранней диагностике и своевременному лечению предраковых заболеваний, основанного на ВПЧ тестировании, показали свою эффективность и позволило укрепить репродуктивное здоровье женского населения в регионе Приаралья.
В течение 2023 года было выявлено 1454 случая рака шейки матки, из которых 564 (38,8 %) выявлены в результате профилактического обследования. 32804 женщины в возрасте 35-65 лет прошли скрининг на рак шейки матки, из которых были диагностированы 154 (0,06 %) женщины. Также 178948 женщин было обследовано на рак молочной железы, и было выявлено 194 случая (0,1 %). Все пациентки с выявленной патологией были направлены на дальнейшие лечение к узким специалистам.
Необходимо отметить, что расширение охвата медицинской помощи, оказываемой женщинам репродуктивного возраста путем выявления предраковых заболеваний на ранних стадиях, улучшение результатов лечения и выживаемости больных предусматривает и Государственная стратегия Республики Узбекистан к 2030 году. И это является беспрецедентным доказательством внимания государства к вопросам укрепления репродуктивного здоровья населения и охраны здоровья женщин.