O‘zbekiston Orolbo‘yida ayollar salomatligini mustahkamlash va saraton kasalligining oldini olish borasida izchil siyosat olib bormoqda
Onalar va bolalar salomatligini mustahkamlash O‘zbekiston mustaqilligining dastlabki yillaridan boshlab amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo'nalishi bo'lib kelgan. O'shandan beri ushbu sohada aholining reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalar, bolalar va o'smirlar salomatligini muhofaza qilishga qaratilgan bir qator davlat dasturlari amalga oshirildi.
Mamlakatimizda onalar va bolalar salomatligiga yuqori darajada e'tibor qaratilayotganligi sababli, reproduktiv salomatlik xizmatlarini ko'rsatish endi butun mamlakat aholisi uchun mavjud bo'lib, natijada bolalar va onalar o'limi kamaydi.
Xususan, 2017-2023 yillarda onalar o'limi 1,5 barobar, chaqaloqlar o'limi 1,3 barobar kamaydi.
Respublikada 2017 yildan 2023 yilgacha ona va bola salomatligini mustahkamlash, shuningdek akusherlik va ginekologik yordam xizmatlari samaradorligini yanada oshirish bo'yicha tegishli me'yoriy hujjatlar bilan belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish natijasida:
209 tuman (shahar) da ko'p tarmoqli Markaziy poliklinikalarda reproduktiv salomatlikning oldini olish, istalmagan homiladorlikning oldini olish, prenatal tekshiruvlarni o'tkazish bo'yicha ambulator-poliklinika muassasalarining stasionar muassasalar, tug'ruqxonalar, dispanserlar va ixtisoslashtirilgan markazlar bilan birgalikdagi faoliyatini ta'minlaydigan “Ayollar maslahat xonalari”, “Qizlar salomatligi markazlari” va “Onko-nazorat” xonalari tashkil etildi;
13 ta viloyat bolalar ko'p tarmoqli tibbiyot markazlarida bolalar ginekologiyasining stasionar bo'limlari, shuningdek, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti klinikasida 20 o'rinli bolalar ginekologiyasi bo'limlari tashkil etilgan;
bolalar ginekologik xizmati uchun vertikal tuzilma yaratildi;
har yili tekshiruvdan o'tkazilgan 6,5 mln qizning o'rtacha 20,0 mingtasida reproduktiv tizim funktsiyasi buzilishi va patologiyasi aniqlanmoqda, ularga tegishli ambulator va stasionar sog'lomlashtirish usullari o'tkazilmoqda;
“Ayollar maslahat xonalari”ning har bir bo'limida fertil yoshdagi ayollar va hududiy geografik jihatdan biriktirilgan homilador ayollarning avtonom elektron ma'lumotlar bazasi yaratildi;
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining (RSHTYIM) 13 ta hududiy filialida 30 shifo-o'rinli shoshilinch ginekologiya bo'limlari tashkil etildi;
UNISEF tavsiyalari asosida homilador ayollar, tug'ruq yoshidagi ayollar va bolalar uchun universal-ilg'or patronajning modeli yaratildi;
xususiy sog'liqni saqlash sektorida yordamchi reproduktiv texnologiyalar (EKO) joriy etildi;
xalqaro tashkilotlar ko'magida bachadon bo'yni saratoni uchun skrining turli modellarini joriy etish uchun 2 ta pilot loyiha amalga oshirilmoqda.
Hozirgi kunda respublikada mammografik skrining uchun 15 ta stasionar va 16 ta ko'chma uskunalar mavjud. 2021 yil may oyida respublikada birinchi marta mammografik skrining boshlandi. 2021-2023 yillar davomida 140506 nafar ayollar tekshirildi (maqsadli guruhning qamrovi - 70,2%).
Ulardan ko'krak bezi saratonining 327 ta yangi holati, 2300 ta xavfsiz o'smalar,
7097 holatda saraton oldi kasalliklar aniqlandi. Ko'krak bezi saratoni aniqlangan holatlardan 246 nafar (80,9%) ayollarga 1-2 bosqichda, 81 nafar (19,1%) ayollarga 3-4 bosqichda tashxis qo'yilgan.
Davlat tomonidan bolalar salomatligini yaxshilash masalalariga ham katta e'tibor qaratilmoqda. Kam uchraydigan (orfan) va boshqa irsiy kasalliklarga chalingan bolalarni dori-darmon, tibbiy asbob-uskunalar va maxsus oziq-ovqat mahsulotlari bilan bepul ta'minlash yo'lga qo'yilib, ularga ko'rsatilayotgan tibbiy-ijtimoiy yordam ko'lami kengaytirildi.
Tuman (shahar) tibbiyot birlashmalarida bolalar anesteziologiyasi va reanimasiyasi bo'limlari va kechayu-kunduz bolalar shoshilinch tibbiy yordam postlari, poliklinikalarda bolalar bo'limlari tashkil etildi.
17,5 mingdan ortiq tibbiy guruhlar tarkibiga qo'shimcha 8,5 ming bolalar hamshiralari va doyalari Shtatlari ajratilgan. Bolalar, homilador ayollar va tug'ish yoshidagi ayollar uchun zarur vitamin komplekslari, yod preparatlari, temir va foliy kislotasi preparatlari bilan bepul ta'minlash joriy etildi.
Shunday qilib, respublikada 2023 yilda 8,0 mln 3 yoshdan 15 yoshgacha bo'lgan bolalar, 2,2 mln homilador va emizikli ayollar yod preparatlari bilan bepul ta'minlandi, 35 yoshgacha tug'ish yoshidagi 5,9 mln ayol temir va foliy kislotasi preparatlari bilan ta'minlandi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2022 yil oxirida e'lon qilingan to'g'ri ovqatlanish, sog'lom turmush tarzi va aholining jismoniy faolligi bo'yicha umummilliy harakat doirasida sog'liqni saqlash organlari, mahalliy hokimiyat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, nodavlat tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari bilan birgalikda “Sog'lom millat” va “Sog'lom oilani rejalashtirish” dasturlarini amalga oshirishni boshladilar.
Shunda, istalmagan homiladorlikning oldini olish, tug'ish oralig'iga rioya qilish, emizishni rag'batlantirish va homilador ayollarning patologiyalarini erta bosqichda tashxislash orqali sog'lom oilani shakllantirish masalalariga ustuvor ahamiyat berilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022-2024 yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasida aholi salomatligini muhofaza qilishni yanada mustahkamlash to'g'risida”gi qarori tibbiy yordamni tashkil etishni yanada takomillashtirish, aholi o'rtasida kasalliklarning oldini olish va erta aniqlashga qaratilgan muhim hujjat bo'ldi.
Sifatni yaxshilash va aholiga tibbiy xizmatlarni yaqinlashtirishni ta'minlaydigan hujjat aholiga tibbiy xizmat ko'rsatish, moddiy-texnik bazani mustahkamlash, tibbiyot muassasalarining kadrlar salohiyatini yanada oshirish O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va sog'liqni saqlash sohasi vakillari o'rtasida 2022 yil iyul oyida “Tibbiyotdagi islohotlar — inson qadri uchun” mavzusidagi ochiq muloqotdan so'ng qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan Qoraqalpog'iston Respublikasi Sog'liqni saqlash vazirligiga Orolbo'yida yashovchi aholi genofondini tiklash va salomatligini muhofaza qilish, sog'lom turmush tarzini shakllantirish, oilaviy salomatlik madaniyatini kundalik hayotga joriy etishga ko'maklashish, fertil yoshdagi bolalar va homilador ayollar, emizikli onalarni bepul profilaktik maxsus dori-darmonlar bilan ta'minlash, kasalliklarni erta aniqlash uchun skrining va boshqalar kabi ustuvor vazifalar yuklatilgan.
Shunday qilib, Qoraqalpog'iston Respublikasida 2023 yilda 6-23 oylik 59050 nafar bolalar - mikronutrient dorilar bilan, 3-15 yoshdagi 466546 nafar bola va 68472 nafar homilador ayollar va emizikli onalar - yod preparatlari bilan, 356324 nafar 35 yoshgacha bo'lgan tug'ish yoshidagi ayollar - temir va foliy kislotasi preparatlari bilan ta'minlandi.
Ko'p tarmoqli Markaziy poliklinikalarning bolalar bo'limlari tomonidan muntazam ravishda 1-18 yoshdagi bolalarni profilaktik va chuqur tibbiy ko'rikdan o'tkazadi, 2-10 yoshdagi bolalar o'rtasida gelmintioz skriningi va 3-18 yoshdagi bolalar o'rtasida gematoonkologik skrining o'tkaziladi.
Bolalarni profilaktik tibbiy ko'rikdan o'tkazish reja-jadvali asosida 2023 yil davomida 0 yoshdan 18 yoshgacha bo'lgan 664710 nafar jami bola chuqur tibbiy ko'rikdan o'tkazildi, shundan 228239 nafari ambulatoriya va stasionar sharoitda sog'lomlashtirildi.
Sog'liqni saqlash islohotlarini amalga oshirishda ayollar o'rtasida onkologik kasalliklar diqqat va erta o'limni aniqlash va oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarni talab qiladi. Hozirgi vaqtda bachadon bo'yni saratoni dunyoda etakchi o'rinni egallaydi.
Bachadon bo'yni saratoni O'zbekistonda ayollar orasida ikkinchi eng keng tarqalgan saraton turi hisoblanadi. 2021 yilda 1827 ta yangi holat aniqlandi. Kasallik va o'lim doimiy ravishda o'sib bormoqda va bachadon bo'yni saratoni 2030yilga kelib, yiliga kasallanishda 2100 yangi holat va 1300 o'lim holatlariga olib kelishi taxmin qilinmoqda.
Bachadon bo'yni saratoni bilan kasallanishni kamaytirish uchun birlamchi sog'liqni saqlash darajasida bachadon bo'yni saratonidan oldingi kasalliklarni erta tashxislash va o'z vaqtida davolash uchun skrining dasturlarini keng joriy etish zarur.
Keng ko'lamli tadbirlardan biri 2021 yilda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamg'armasi (UNFPA) va BMTTD (UNDP) ko'magida Qoraqalpog'iston Respublikasida saraton oldi kasalliklarni erta tashxislash va o'z vaqtida davolash uchun skrining dasturi bo'ldi.
Qoraqalpog'iston Respublikasining 11 tumanida ko'krak bezi saratoni skriningi bo'yicha pilot loyihasi o'tkazildi.
Qoraqalpog'iston Respublikasida bachadon bo'yni saratoni bilan kasallanish ayollar orasida ko'krak bezi saratonidan keyin 2-o'rinni egallaydi. 2020 yilda bachadon bo'yni saratoni bilan kasallangan 117 ayol aniqlandi, ulardan 69 nafari rivojlangan shaklga ega edi (III-IV darajasi) va dispanser ro'yxatiga olingan ayollar soni 438 nafarni tashkil etdi. Bachadon bo'yni saratonining eng yuqori darajasi 40 yoshdan 44 yoshgacha teng keladi. 2020 yilda bachadon bo'yni xavfli o'smasi Qoraqalpog'istonda 71 ayolning hayotiga zomin bo'ldi.
Loyiha doirasida 50000 ga yaqin qoraqalpoq ayollari bepul ko'rikdan o'tkazildi, ularning ba'zilari kerakli muolajalarni oldi yoki davom ettirdi. Bachadon bo'yni saratonini erta bosqichda aniqlash ayollarning hayotini saqlab qoladi - shuning uchun ko'krak bezi saratoni skriningi juda zarur.
Jahon Sog'liqni saqlash tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 90% holatlar inson papillomavirusining (IPV) ayrim turlari keltirib chiqaradigan infektsiyadan boshlanadi. Erta aniqlash va to'g'ri davolash bilan IPV sabab bo'lgan saratondan oldingi holatlar va dastlabki bosqichlarda onkologik kasalliklar ham to'liq davolanadi.
Bachadon bo'yni saratonini erta aniqlash bo'yicha pilot dasturi Qoraqalpog'istonda 30-55 yoshdagi 50 ming ayolni qamrab oldi. Qoraqalpog'istonda 49 140 ta testlar amalga oshirildi, shundan 3 290 tasida (6,8%) organizmda virus mavjudligi ijobiy tasdiqlagan. Aniqlangan patologiyasi bo'lgan barcha bemorlar ixtisoslashgan mutaxassislarga qo'shimcha maslahat va davolanish uchun yuborildi.
Bachadon bo'yni minimal shikastlangan 237 nafar IPV-musbat ayollar poliklinikada davolandi (termal ablyasiya yoki radioto'lqin koagulyasiyasi). IPV testi ijobiy bo'lgan 769 nafar ayol onkologik muassasalariga yuborildi, ulardan 9 nafari bachadon bo'yni saratoniga qarshi jarrohlik yo'li bilan davolandi.
Loyiha doirasida Qoraqalpog'istonda 45 ginekolog, 150 oila shifokori, 270 hamshira yordamchisi, 77 birlamchi tibbiy yordam doyasi o'qitildi. Ular IPV testini o'tkazilishida ishtirok etishdi.
Aholini xabardor qilish uchun qoraqalpoq, o'zbek va rus tillarida ko'krak bezi saratonining oldini olish bo'yicha tarqatma materiallar (bukletlar, broshyuralar) ishlab chiqilib, chop etildi.
Shuningdek, 2021 yilda Ipvni aniqlash uchun uskunalar va test tizimlari qabul qilindi: Yaponiya hukumati tomonidan sotib olingan 8 ta test-mashinalari va 50 mingta testlari Qoraqalpog'istonning 8 ta tuman ko'p tarmoqli poliklinikalariga o'rnatildi.
Shuningdek, ikkita tuman va Nukus shahrida radioto'lqinli jarrohlik uchun 3 ta uskuna sotib olinib, o'rnatildi, ular bilan ishlash bo'yicha mutaxassislar tayyorlandi.
Ushbu uskuna bachadon bo'yni saraton oldi kasalliklarni holatlarini biopsiya va davolashni bosqinchilik xavfisiz amalga oshirishga, yaqin atrofdagi poliklinikalar aholisini qamrab olishga, shuningdek, ayollarning yashash joyida bachadon bo'yni saraton oldi kasalliklarni holatlarini davolashga hamda Onkologiya markazidan yukni kamaytirishga imkon berdi.
Erta tashxis uchun skrining dasturlarini joriy etish IPV (inson papilloma virusi) testi asosida saraton oldi kasalliklarni o'z vaqtida davolash samarasini ko'rsatdi va Orolbo'yi mintaqasida ayollarning reproduktiv salomatligini mustahkamlashga yordam berdi.
2023 yil davomida respublikada bachadon bo'yni saratonining 1454 holati aniqlandi, shundan 564 tasi (38,8%) profilaktik tekshiruv natijasida aniqlangan.
32804 nafar 35 - 65 yoshdagi ayollar bachadon bo'yni saratoni uchun tekshirildi, shundan 154 nafariga (0,06%) tashxis qo'yilgan.
Shuningdek, 178948 nafar ayollar ko'krak bezi saratoni uchun tekshirildi va 194 holat (0,1%) aniqlandi. Aniqlangan patologiyasi bo'lgan barcha bemorlar keyingi davolanish uchun ixtisoslashgan mutaxassislarga yuborildi.
Ta'kidlash joizki, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilga qadar Davlat strategiyasida saraton oldi kasalliklarni aniqlash va dastlabki bosqichlarda davolash natijalarini yaxshilash orqali reproduktiv yoshdagi ayollarga ko'rsatiladigan tibbiy yordam qamrovini kengaytirish ham ko'zda tutilgan.
Hozirgi kunda Sog'liqni saqlash vazirligi eng yaxshi xalqaro tajribaga asoslangan “Аholi salomatligi – 2030” strategiyasi loyihasini ishlab chiqmoqda. “Aholi salomatligi-2030” milliy strategiyasining asosiy yo'nalishlaridan biri onalik va bolalikni muhofaza qilish, bu sohada aholi ehtiyojlarini qondirishdir, xususan:
1.Onalar o'limini 13,5 promille dan 7,1 promille gacha kamaytirish;
2.Go'daklar o'limini 8,5 promille dan 4,3 promille gacha kamaytirish;
3.Besh yoshgacha bolalar orasidagi o'limni 11,0 promille dan 5,5 promille gacha kamaytirish;
4.Bolalarning to'g'ri ovqatlanishini ta'minlash va o'sishning kechikishini, kam vaznni kamaytirish va ortiqcha vazn ulushini kamaytirish orqali tegishli sharoitlarni yaratish va h.
Ona va bola salomatligi masalalarining strategik hujjatga kiritilishi davlatimiz tomonidan aholining reproduktiv salomatligini mustahkamlash va ayollar salomatligini muhofaza qilish masalalariga e'tiborining misli ko'rilmagan dalilidir.

Uzbekistan is pursuing a consistent policy in promoting women’s health and preventing cancer in the Aral Sea region
Strengthening the health of mothers and children has always been a priority area of reforms implemented since the first years of independence of Uzbekistan. The country has introduced a number of government programs in this area aimed at further strengthening the reproductive health of the population, protecting the health of mothers, children and adolescents.
Strengthening maternal and child health has always been a priority of the reforms implemented since the first years of independence of Uzbekistan. А number of State programs in this area have been introduced in the country, aimed at further strengthening the reproductive health of the population and protecting the health of mothers, children and adolescents.
Thanks to the highest level of attention to the health of mothers and children in our country, reproductive health services are now available to the entire population of the country and, as a result, the mortality rate of children and mothers has been reduced.
In particular, in 2017-2023, a 1.5-fold reduction in maternal mortality and a 1.3-fold reduction in infant mortality was achieved.
As a result of the implementation of measures defined by the relevant regulatory and legal documents to improve maternal and child health, as well as to further increase the effectiveness of obstetric and gynecological care services from 2017 to 2023 in the Republic:
in 209 district (urban) multidisciplinary central outpatient clinics, “Women's consultation” units, “Girls' health centers” and “Onko-nazorat” (onco-control) rooms have been set up to ensure joint activities between outpatient clinics and inpatient facilities, maternity hospitals, dispensaries and specialized centers for the prevention of reproductive health, the prevention of unwanted pregnancies and the conduct of prenatal check-ups;
inpatient pediatric gynecology units have been set up in 13 regional children's multidisciplinary medical centers and pediatric gynecology units 20 beds at the clinic of the Tashkent Pediatric Medical Institute;
a vertical structure for the pediatric gynecological service has been established;
annually, an average of 20,000 of the 6.5 million girls surveyed are diagnosed with reproductive system dysfunctions and pathologies, and receive appropriate outpatient and inpatient treatment;
an autonomous electronic database of women of fertile age and pregnant women locally attached to the region has been created in each “Women's Consultation” department;
emergency gynecology departments with 30 beds have been set up in 13 regional branches of the Republican Scientific Center for Emergency Medical Care (RSCEMC);
a universal-progressive model of patronage for pregnant women, women in labor and children has been created based on UNICEF recommendations;
assisted reproductive technologies (IVF) have been introduced in the private health sector;
2 projects are being implemented with the support of international organizations piloting different models of cervical cancer screening.
Currently, there are 15 stationary and 16 mobile offices for mammography screening in the country. In May 2021, for the first time mammographic screening was launched in the republic. Between May 2021 and 2023, 140506 women were screened (70.2% of the target group was covered).
The following were detected: 327 new cases of breast cancer, 2300 benign masses, 7097 precancerous lesions. Among the detected cases of breast cancer, 246 (80.9%) women were diagnosed at stages 1-2, and 81 (19.1%) women were diagnosed at stages 3-4.
In addition, the State has been paying a great deal of attention to improving the health of the child population. Free provision of medicines, medical devices and special food products for children suffering from rare (orphan) and other hereditary genetic diseases has been introduced, and the range of medical and social assistance provided to them has been expanded.
Children's anesthesiology and resuscitation departments and 24-hour pediatric emergency posts have been established in district (city) medical associations, and children's departments have been set up in outpatient clinics.
An additional 8,500 pediatric nurses and midwives have been assigned to more than 17,500 medical teams. Free provision of children, pregnant women and women of childbearing age with the necessary vitamin complexes, iodine, iron and folic acid preparations has been introduced.
Thus, in 2023, 8 million children aged 3 to 15, 2.2 million pregnant and lactating women were provided with iodine preparations free of charge, and 5.9 million women of childbearing age up to the age of 35 - iron and folic acid preparations.
Within the framework of the nationwide movement on proper nutrition, healthy lifestyle and physical activity of the population, the launch of which was announced by the President of the Republic of Uzbekistan at the end of 2022, the health authorities, along with local authorities, civil society institutions, non-governmental organizations and the media, have started to implement the programs “Healthy Nation” and “Healthy Family Planning”.
At the same time, the issues of forming healthy families through prevention of unwanted pregnancies, birth spacing, promotion of breastfeeding and early diagnosis of pregnancy pathologies have been prioritized.
A significant document aimed at further improving the organization of medical care, prevention and early detection of diseases among the population of the Republic of Karakalpakstan, was the decision of the President of the Republic of Uzbekistan “On further strengthening the protection of public health in the Republic of Karakalpakstan in 2022-2024”.
A document that provides for improving the quality and bringing medical services closer to the population, strengthening the material and technical base of medical services to the population, strengthening the material and technical base of the region's medical institutions The document was adopted after an open dialog between the President of the Republic of Uzbekistan and representatives of the health sector on the theme “Reforms in medicine - for the sake of human dignity” in July 2022.
This decision entrusts the Ministry of Health of the Republic of Karakalpakstan with such priority tasks as restoring the gene pool and protecting the health of the population living in the Aral Sea region, promoting a healthy lifestyle, assisting in the introduction of a culture of family health into everyday life, improving the health of the population, especially children and women, providing children, women of childbearing age, pregnant women and nursing mothers with preventive special medicines free of charge, and carrying out the following activities: (a) the development of a healthy lifestyle; (b) the promotion of a healthy lifestyle; (c) the promotion of a culture of family health in everyday life; and (d) the promotion of a culture of family health.
For example, in the Republic of Karakalpakstan in 2023, 59050 children aged 6-23 months of age were provided with micronutrient preparations, 466546 children aged 3-15 years and 68472 pregnant women and nursing mothers were provided with iodine preparations, and 356324 women of childbearing age up to 35 years were provided with iron and folic acid preparations.
Children's departments of multidisciplinary central outpatient clinics regularly conduct preventive and in-depth medical examinations of children aged 1-18 years, helminthic screening of children aged 2-10 years and hematooncological screening of children aged 3-18 years.
On the basis of the schedule of preventive medical examinations of children, a total of 664710 children aged 0 to 18 years were examined in depth during 2023, of whom 228239 were treated in outpatient and inpatient settings.
In the course of health care reforms, cancer among women requires close attention and measures aimed at early detection and prevention of premature mortality. Currently, cervical cancer is the leading cancer in the world.
Cervical cancer is the second most common type of cancer among women in Uzbekistan. In 2021, 1827 new cases were detected. Incidence and mortality rates are steadily increasing, and cervical cancer is projected to cause 2100 new cases and 1300 deaths per year by 2030.
It is necessary to widely implement screening programs for early diagnosis and timely treatment of precancerous diseases of the cervix at the level of primary health care to reduce the incidence of cervical cancer.
One of the large-scale activities was a screening program on early diagnosis and timely treatment of precancerous diseases in the Republic of Karakalpakstan with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA) and UNDP in 2021.
The initiated pilot project on cervical cancer screening was conducted in 11 regions of the Republic of Karakalpakstan.
In the Republic of Karakalpakstan, the incidence of cervical cancer ranks second after breast cancer among the female population. In 2020, 117 women with cervical cancer were detected, 69 of them had advanced form (III-IV st.), and the number of registered women amounted to 438. The peak incidence of cervical cancer is between 40 and 44 years of age. Cervical malignancy claimed the lives of 71 women in Karakalpakstan in 2020.
Under the project, about 50000 Karakalpak women were screened free of charge, and some of them received the necessary treatment or continued with it. Detecting cervical cancer at an early stage saves women's lives - and that is why cervical cancer screening is so essential.
According to the World Health Organization, 90% of cases begin with an infection caused by some type of human papillomavirus (HPV). With early detection and proper treatment, precancerous conditions caused by HPV are completely curable; so is cancer in its early stages.
The pilot program for early detection of cervical cancer covered 50000 people in Karakalpakstan aged 30-55 years. 50000 in Karakalpakstan aged 30-55 years. In Karakalpakstan, 49140 tests were performed. 49140 tests, of which 3290 (6.8%) were positive for the presence of the virus in the body. All patients with detected pathology were referred for further consultations and treatment by narrow specialists.
237 HPV-positive women with detected minimal lesions on the cervix were treated (thermoablation or radio wave coagulation) at the outpatient clinic. 769 HPV-positive women were referred to oncology institutions, nine of whom underwent surgical treatment for cervical cancer.
The project trained 45 gynecologists, 150 family physicians, 270 patronage nurses, and 77 primary health care midwives in Karakalpakstan. They were involved in conducting HPV testing.
Handouts (leaflets, brochures) on cervical cancer prevention in Karakalpak, Uzbek and Russian languages were developed and printed to inform the population.
Also in 2021, equipment and test systems for HPV detection were received: 8 test machines and 50 thousand tests purchased by the Government of Japan were installed in 8 district multidisciplinary outpatient clinics of Karakalpakstan.
Also 3 sets of equipment for radio wave surgery were purchased and installed in two districts and Nukus city, specialists were trained to use them.
This equipment made it possible to carry out biopsy and treatment of precancerous conditions of the cervix without the risk of invasion, covering the population of nearby outpatient clinics, as well as to treat precancerous conditions of the cervix at the place of residence of women and relieve the workload of the Oncology Center.
Implementation of screening programs for early diagnosis and timely treatment of precancerous diseases based on HPV testing and timely treatment of precancerous lesions based on HPV testing have shown their effectiveness and allowed to improve the reproductive health of the female population in the Aral Sea region.
During 2023, 1454 cases of cervical cancer were detected in the country, of which 564 (38.8%) were detected as a result of preventive screening. 32804 women aged 35-65 years were screened for cervical cancer, of which 154 (0.06 %) women were diagnosed. Also 178948 women were screened for breast cancer, and 194 cases (0.1%) were diagnosed. All patients with detected pathology were referred to specialized specialists for further treatment.
It should be noted that the State Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2030 also provides for expanding the coverage of medical care provided to women of reproductive age by detecting precancerous lesions at early stages and improving treatment results and patient survival rates.
At present, the Ministry of Health has developed a draft national strategy “Population Health - 2030” based on best international practices. One of the main directions of the national strategy “Population Health - 2030” is the protection of motherhood and childhood, meeting the needs of the population in this area, in particular:
1. Reduction in maternal mortality from 13.5 ppm to 7.1 ppm;
2. Reduction in infant mortality from 8.5 ppm to 4.3 ppm;
3. Children under 5 years of age mortality rate reduced from 11.0 ppm to 5.5 ppm;
4. Ensuring proper nutrition of children and creation of appropriate conditions by reducing stunting, underweight, reducing the share of overweight on average 2 times, etc.
The inclusion of maternal and child health issues in the strategic document is unprecedented proof of the state's attention to the issues of improving the reproductive health of the population and women's health care.