Аҳоли ҳамда табиий ва техноген ҳудудлар муҳофазаси — Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш омили
Бугун дунё табиатида кечаётган табиий ҳамда техноген офатлар мамлакатлардан уларга қарши курашиш чораларини янада жадаллаштириш, аҳолини фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракатланишга тайёрлаш борасида замонавий талаб даражасидаги дастурлар ва чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ҳамда уларни тизимли равишда амалга оширишни талаб қилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикасида ҳам 2017 йилдан бошлаб, мамлакатда Фуқаро муҳофазасини таъминлаш, аҳоли ва ҳудудларни фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш тизимини тубдан янгилаш, бу борада яхлит, ихчам ва замонавий механизмни яратиш ҳамда ишга тушириш бўйича тарихий ишларга киришилди.
Ислоҳотлар давомида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Ёнғин хавфсизлиги бош бошқармаси тизимлари ўзаро интеграция қилиниб, эндиликда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳамда унинг мувофиқлаштируви остида фаолият юритувчи Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бундай вазиятларда ҳаракат қилиш давлат тизими юртимизда ёнғин ва бошқа тусдаги фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш, содир бўлганда оқибатларини тезкор бартараф этиш вазифалари билан шуғулланади.
Қайд этиш керакки, янгиланишлар даврида соҳа бўйича ҳуқуқий асос – пойдеворни яратишга биринчи галдаги вазифалардан бири сифатида қаралди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 апрель кунидаги “Ўзбекистон Республикасида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш, ёнғин хавфсизлигини таъминлашнинг сифатли янгича тизимини тадбиқ этиш тўғрисида”ги Фармони ҳамда “Фавқулодда вазиятлар тузилмаларининг фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича ташкилий тадбирлар тўғрисида”ги қарор, Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 13 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси аҳолиси ва ҳудудининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш тўғрисида”ги, Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 15 декабрдаги “Фавқулодда ҳолат тўғрисида”ги Конституциявий қонунлари соҳа истиқболини белгилаб берувчи ҳужжатлардан бири бўлди, десак, хато бўлмайди.
Шундан келиб чиқиб, 2019 йилда ўтказилган кенг кўламли ислоҳотлар давомида республикадаги 208 та шаҳар, туманларни ёнғин-қутқарув бўлинмалари билан қамраб олиш орқали ҳудудларда фавқулодда вазиятлардан ва ёнғинлардан муҳофаза қилиш тадбирларининг самарадорлиги оширилди.
Жумладан:
2021 йилда Тошкент ва Жиззах вилоятлари ФВБлари таркибида “Бўстонлиқ” ҳамда “Зомин” Ўрмон ёнғинларини бартараф этишга ихтисослаштирилган ёнғин-қутқарув отрядлари;
2022 йилда Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги ФВ бўлими тугатилиб, унинг негизида Ихтисослашган кўп тармоқли бошқарма;
Қашқадарё вилоятида ФВБга бўйсунувчи хўжалик ҳисобидаги бўлинмалар таркибида “Uzbekistan GTL” МЧЖ объектларини муҳофаза қилувчи Ёнғин хавфсизлиги бўлими ва унга бўйсунувчи Ёнғин-қутқарув қисми;
Қашқадарё вилояти Кўкдала тумани ФВ бўлими ҳамда унга бўйсунувчи касбийлаштириган ёнғин-қутқарув қисми;
Самарқанд вилояти “Silk Road” туристик марказида ихтисослаштирилган ёнғин-қутқарув отряди;
“Uzbekistan Airports” АЖ объектларида ёнғин хавфсизлигини таъминлашни ташкил этиш бўлими;
2023 йилда Бухоро вилоятининг Ромитан тумани Газли шаҳарчасида Касбийлаштирилган ёнғин-қутқарув қисми;
Ёниш ва портлаш хавфи юқори бўлган моддалар билан боғлиқ фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўлими ҳамда ҳудудий бошқармаларнинг Радиацион, кимёвий ва тиббий-биологик муҳофазани ташкил этиш бўлимлари таркибида Ёниш ва портлаш хавфи юқори бўлган моддалар билан боғлиқ фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш бўлинмалари;
Тошкент вилояти ФВБга бўйсунувчи хўжалик ҳисобидаги бўлинма таркибида “Uzbekistan GTL” МЧЖга қарашли “GTL Чиноз терминали” объектининг ёнғин хавфсизлигини таъминлашни ташкил этиш бўлинмаси ва унинг таркибида ёнғин-қутқарув қисми ташкил этилди.
Бу каби янгиланишлар, ўз навбатида, республикамиз аҳолиси ва корхона, ташкилотлари сони ўсиши кузатилаётган бир вақтда ёнғинлар ва фавқулодда вазиятлар ҳамда уларда жабрланиш ва ҳалок бўлиш кўрсаткичларининг ўтган йилларга нисбатан камайишига олиб келди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгилаб берилган “Ўзбекистон-2030” стратегиясида мамлакатимиз хавфсизлиги ва мудофаа салоҳиятини кучайтириш билан боғлиқ ислоҳотларни амалга ошириш доирасида Фавқулодда вазиятлар вазирлигига бир қатор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда 98-мақсад билан фавқулодда вазиятлар ва глобал иқлим ўзгариши билан боғлиқ аҳоли ҳаётига хавф солувчи офатларнинг олдини олиш борасида учта йўналиш белгилаб берилди. Улар қуйидагиларни ташкил қилади:
1. Халқаро сейсмик кузатувлар глобал тизими билан интеграциялашув асосида Республикада кучли зилзилалар ҳақида барвақт огоҳлантириш миллий тизимини жорий қилиш.
2. Сув омборлари ва бошқа хавф даражаси юқори бўлган объектларда фавқулодда вазиятлар мониторинги ва уларни олдиндан прогноз қилиш тизимини яратиш.
3. Ягона глобал хавфсизликни таъминлаш, фавқулодда вазиятларда ҳаракатланиш салоҳиятини кучайтириш ва минтақанинг барча давлатлари билан тезкор ахборот алмашиш, қўшма ўқув машғулот ўтказиш каби йўналишларда ҳамкорликни чуқурлаштириш.
Ҳозирда ушбу устувор мақсадлардан келиб чиққан ҳолда, тизим фаолияти ташкиллаштириб келинмоқда. Қайд этиш керакки, мамлакатимизда аҳоли ва ҳудудларни ёнғин ва бошқа тусдаги фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилишда Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бундай вазиятларда ҳаракат қилиш давлат тизими (бундан кейинги ўринларда – ФВДТ)нинг фаолиятини изчил йўлга қўйиш, огоҳлантириш тизимларининг натижадорлигига эришиш, соҳа бўйича халқаро илғор тажрибаларни ўрганиш ва тизимга фаол татбиқ қилиш, моддий-техник базани мустаҳкамлаш, техник модернизация ишларини юқори даражада ташкил этиш муҳим вазифалардан ҳисобланади.
ФВДТ фаолияти ҳақида гап кетганда, унинг таркибига кирувчи 40 дан ортиқ вазирлик, идора ва ташкилотларнинг Фавқулодда вазиятлар вазирлиги мувофиқлаштируви остида табиий ва техноген тусдаги фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш, юзага келганда бартараф этишдаги назарий ва амалий саъй-ҳаракатларини тушунамиз.
Бугунги кунга қадар ушбу тизим томонидан Тошқинга қарши Ҳукумат комиссияси ва ҳудудий комиссияларнинг Йиғма манзилли дастурларига мувофиқ,
30 дан ортиқ сув объектида муҳандислик-ҳимоя ишлари амалга оширилиб, ўтказилган 230 та махсус-тактик ўқув машқлари давомида 70 минг 800 м.куб тупроқ, 139 минг м.куб тош-шағал, 22 000 м.куб бетон ишлари бажарилган. 108 км.дан ортиқ масофада ички ариқ ва магистрал каналлар тозаланган. Бунинг натижасида, кўплаб ҳудудларда муқаррар сув тошқинлари билан боғлиқ ҳодисаларнинг олди олиниб, аҳоли ва ҳудудлар муҳофазаси таъминланган.
Вазирлик, идоралар ҳамда вилоят, туман (шаҳар) ҳокимликларининг
1 714 нафар, муҳим аҳамиятга эга бўлган иқтисодиёт объектларининг 432 нафар раҳбар ва мутахассислари Фуқаро муҳофазаси институтида, ҳудудий Ҳаёт фаолияти хавфсизлиги ўқув марказларида 23 655 нафар вилоят, туман (шаҳар) даражасидаги корхона, ташкилотлар раҳбарлар таркиби ўқув дастурлари асосида фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш бўйича тайёргарликдан ўтказилган.
Республиканинг туман (шаҳар)ларида бошқарув органлари ҳамда куч
ва воситаларнинг фавқулодда вазиятларда ҳаракатланишга шайлигини баҳолаш бўйича 45 та қўмондонлик-штаб, корхона ва ташкилотларда 1266 та махсус-тактик ўқув машқлари ўтказилган.
Фуқаро муҳофазасини таъминлаш, фавқулодда вазиятларнинг олдини олишда мониторинг ва башоратлаш тадбирлари, истаймизми-йўқми, ишларнинг натижадорлиги ёки тамоман самарасизлигини амалда намоён этади. Шунинг учун бу борадаги тадбирларни ўз вақтида, изчил ҳамда самарали ташкил қилиш мақсадга мувофиқдир.
Ўтган йил мобайнида 1 та йиллик, 5 та чораклик ва 12 та ойлик “Ўзбекистон Республикаси ҳудудида юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятлар прогнози” маълумотлари тайёрланиб, ФВДТнинг функционал қуйи тизими таркибига кирувчи вазирлик, идора ва ташкилотларга, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига жойларда амалга ошириладиган комплекс профилактик тадбирларни ташкиллаштириш учун юборилган.
Мониторинг йўналишида зилзилалар бўйича мониторинг ишлари алоҳида аҳамият касб этади. Чунки юзага келиши ва етказадиган талофатлари бўйича энг юқори ўринларни забт этувчи ушбу офатга олдиндан тайёргарлик кўриш давлат ва жамият иқтисодиёти, фаровонлигида муҳим ўрин эгаллайди.
Ўзбекистон ҳудудида кузатилган 3 024 та сезиларли зилзилалар бўйича мониторинг маълумотлари сейсмик вазиятни баҳолаш ва прогнозлаш мақсадида Фанлар Академиясига тақдим этилиб, идоралараро эксперт комиссиясининг йиғилишларида 52 маротаба кўриб чиқилган.
Фанлар Академияси бошчилигида вазирлик Сейсмопрогностик мониторинг республика маркази ҳамда Қирғизистоннинг 8 та (Каджи Сай, Фрунзе, Пржевалск, Манас, Ананево, Ала-Арча, Суфи-Курган, Баткен), Тожикистон (Симиганж)
ва Афғонистоннинг 1 тадан (Қобул) сейсмик станцияларини Сейсмология бўйича илмий-тадқиқот муассасалари глобал тармоғи орқали СейсКомп3 дастурига интеграция қилинди.
Ёнғинлар ва бошқа тусдаги фавқулодда вазиятларнинг олдини олишда аҳолига хабар бериш ва маълумот етказиш масаласи – ҳал қилувчи аҳамият касб этади. Чунки бой берилган кичик бир лаҳзанинг ўзиёқ кетидан улкан талофатлар ҳамда вайронагарчиликларни олиб келиши мумкин.
Бугунги кунда хабар бериш ва маълумот етказишда рақамлаштириш ҳамда автоматлаштириш имкониятларидан оқилона фойдаланиш кутилган натижаларни беради, албатта.
Шу маънода айтиш керакки, бугунги кунда аҳолига хабар бериш ва маълумот етказишнинг автоматлаштирилган тизимини рақамлаштириш бўйича республика даражасида I-босқичдаги 15 комплект замонавий қурилмалар ўрнатилди. У тизим орқали зарур бўлган ҳолларда ФВДТ раҳбар ходимлари ва навбатчи диспетчерлик хизматларига ўз вақтида овозли ва СМС хабарлари етказилмоқда.
Бундан ташқари, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги тизимида табиий, техноген ва экологик хусусиятли фавқулодда вазиятлар мониторинги, ахборот алмашинуви ва прогнозлаш бўйича ягона ахборот тизими жорий этилган бўлиб, биринчи босқичда 25 та вазирлик ва идоралар тизимга интеграция қилинган.
Албатта, ушбу ташаббуслар билан чекланиб қолингани йўқ. Фикримизга мисол қилиб, бугунги кунда тизимда фаолият юритиб келаётган “Кичик ҳажмли кемаларни рўйхатга олиш”, "Ёнғин хавфсизлиги аълочиси" каби ахборот тизимларини, “Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг қутқарувчиси” мобиль иловасини, Геоахборот тизими (ГАТ) технологиялари ва учувчисиз учиш аппаратларидан фойдаланган ҳолда етиб бориш имконияти чекланган объектларни огоҳлантириш ҳамда вазиятларни таҳлил қилиш имкониятини берувчи кўп функцияли мониторинг мобиль комплексини, ёнғин назоратини амалга оширишнинг “Е-инспектор” аппарат-дастурий комплексини айтиб ўтиш мумкин.
Шу билан бирга, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги Тараққиёт Дастури асосида танланган ҳудудларда, хусусан, Жиззах, Самарқанд, Сирдарё, Қашқадарё, Наманган, Фарғона, Тошкент вилоятларида фавқулодда вазиятлар хавфини камайтириш, комплекс эрта огоҳлантириш тизими ва уни модернизация қилиш юзасидан амалий тадбирлар ўтказиб келинмоқда.
Вазирлик тизимида ўзига хос тажриба – Эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш диспетчерлик хизмати ҳам ташкил қилинган бўлиб, 2023 йили мобайнида ушбу хизматга эшитиш ва нутқида муаммоси бўлган фуқаролар томонидан 3554 та мурожаат келиб тушган. Барча келиб тушган мурожаатлар хизмат навбатчи диспетчерлари томонидан қабул қилиниб, тегишли давлат ва фавқулодда вазиятлар хизматларига етказилган.
Албатта, ушбу тадбирларни истиқболда изчил давом эттириш кўзда тутилган. Жумладан, 2024-2025 йилларда рақамлаштириш соҳасида аҳолига фавқулодда вазиятлар хавфи ёки содир бўлганлиги тўғрисида тезкор хабар бериш тизимини якунига етказиш, фавқулодда вазиятлар ва ёнғинлар тўғрисида хабарларни қабул қилиш, куч ва воситаларни автоматлаштирилган бошқарув “101” тизимини яратиш, ёнғин-қутқарув қисмларида ва баланд қаватли биноларда инфрақизил функцияли камералар ёрдамида атроф-муҳитни кузатиш, юзага келган ёнғинларни барвақт аниқлаш тизимини татбиқ этиш юзасидан устувор йўналишлар белгилаб олинган.
Юқорида қайд этганимиздек, халқаро ҳамкорликни йўлга қўйиш орқали илғор халқаро тажрибаларни ўрганиш ва бевосита тизимга татбиқ этиш соҳа ривожида энг самарали мезонлардан бири ҳисобланади. Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2023 йилнинг ўтган даври мобайнида 148 та халқаро ҳамкорлик тадбирлари ўтказилган бўлиб, уларнинг 40 таси хорижда ўтказилган. Айни тадбирларда 598 нафар вазирлик вакилларининг иштироки таъминланган. Бунинг натижасида қатор халқаро тажрибаларни тизимга кенг жорий қилишга эришилган.
Халқаро ҳамкорлик тадбирларида АҚШ, Хитой, Россия Федерацияси, Озарбайжон, Корея, Туркия, Исроил, Франция, Польша, Япония, Буюк Британия, Беларус, Ҳиндистон, Словакия, Грузия, Албания, Туркманистон, Таиланд, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон каби хорижий давлатлар, шунингдек, ШҲТ, Жаҳон банки, БМТ, ЕИ, МАГАТE, ЮНEСКО, ЮНИСEФ, БМТТД, НАТО, ХМТ каби асосий халқаро ташкилотлар билан ўзаро яқин алоқаларнинг йўлга қўйилганлигини алоҳида қайд этиш жоиз.
Шу билан бирга, “Сендай ҳадли дастури асосида 2030 йилгача табиий офатлар хавфини камайтириш хусусан, истиқболда экстремал об-ҳаво ҳодисалари – эрта баҳорда тоғ кўллари тошиши, сув тошқини, сел, кўчки, ёзги вегетация даврида қурғоқчилик, ўрмон ёнғини, чанг-туз бўронлари олдини олиш” устувор вазифа сифатида белгилаб олинганлигини ҳам келтириб ўтиш зарур.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги қутқарувчилари хорижий давлатларда рўй берган кўламли офатлар оқибатларини бартараф қилишда ҳам фаол иштирок этиб, ўзбек халқининг бағрикенглиги, дўст бошига иш тушганда биринчилардан бўлиб ёрдам шай туришдек инсоний фазилатларини намоён қилиб келмоқдалар.
Жумладан, 2023 йилнинг февралида Туркия давлатида рўй берган ҳалокатли зилзила оқибатларини тугатиш тадбирларида вазирлик қутқарув гуруҳи (100 нафар шахсий таркиб, 7 та техника) томонидан 18 нафар жароҳатланганларни вайроналар остидан тирик ҳолатда олиб чиқиш, 188 нафар ҳалок бўлганларнинг жасадларини қидириб топиш ва минг нафардан ортиқ аҳолига зарурий ёрдам кўрсатиш ишлари олиб борилди.
Техника – инсон қаноти. Қутқарувчи қанчалик назарий билим ва амалий малакага эга бўлмасин, унинг ёнида замонавий турдаги махсус техника ва асбоб-анжомлар бўлмас экан, фаолиятида самарадорликка эриша олмайди. Шунинг учун ҳам, ўтган вақт давомида мамлакатимиз ФВВ тизимининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, техник модернизациялаш масалаларига муҳим эътибор билан қаралмоқда.
Амалий саъй-ҳаракатлар натижасида ёнғин-қутқарув тузилмалари учун ўтган йилда 50 дан ортиқ замонавий автотехника, 6 турдаги 13 500 га яқин ёнғин-қутқарув асбоб-анжомлари харид қилиниб, фойдаланишга топширилди.
Ёнғин-қутқарув отрядлари базасини мустаҳкамлаш ва қутқарувчиларга қулай хизмат шароитларини яратиш мақсадида, жами 12 та янги замонавий типдаги ёнғин-қутқарув отрядлари бинолари қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Оролбўйи минтақасини барқарор ривожлантириш масаласи ва унга оид тадбирлар бугун нафақат Марказий Осиё, балки бутун жаҳонда акс-садо бермоқда. Орол денгизининг суви қуриган ҳудудларида 2023 йил январь-март ойларида 128 минг гектар “яшил қопламалар” ҳимоя ўрмонзорларини (режа 100 минг гектар) барпо қилиш ишлари олиб борилган.
Мазкур тадбирларда Фавқулодда вазиятлар, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирликлари билан бирга Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Навоий ва Бухоро вилоятларидан 2000 нафар шахсий таркиб, 800 дан ортиқ техника, 5 та АН-2 самолёти жалб қилинган.
Бундан ташқари, вазирлик томонидан Республикамизда ўтказилган
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида 582 мингдан зиёд манзарали
ва мевали дарахт кўчатларини экиш ишлари амалга оширилди.
Шу билан бирга, 2024 йилда Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Навоий ва Бухоро вилоятлари ҳудудидаги жами 300 минг гектар майдонда чўл ўсимликлари ва кўчат экиш ишлари режалаштирилган.
Юқорида қайд этилган тадбирлар бугунги кунда Ўзбекистон Республикасида аҳоли ва ҳудудларни ёниғин ҳамда бошқа тусдаги фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш юзасидан аниқ ўйланган, ўзига хос стратегия асосида давлат сиёсати олиб борилаётганлигини яққол акс эттиради. Ўз ўрнида, қайд этиш лозимки, ушбу ишлар билан бир қаторда, келгусида амалга ошириладиган бир қатор вазифаларнинг ҳам борлиги тизимдаги ҳар бир масъул раҳбар ва мутахассисдан “Ўз вақтида огоҳлантириш, қутқариш ва ёрдам бериш” шиори остида юқори масъулият билан хизмат қилишни талаб этади.
Истиқболдаги режа ва мақсадларимизни:
24 206 нафар турли бўғиндаги раҳбарларни тайёргарликдан ўтказиш бўйича 40 та қўмондонлик-штаб ва 227 та махсус-тактик ўқув машқларини ўтказиш;
фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва ёнғин хавфсизлигини таъминлаш борасида 7 та илмий-тадқиқот ишини амалиётга татбиқ этиш;
тошқин сувлари ва сел оқимларининг олдини олиш бўйича тасдиқланган йиғма манзилли дастурдаги 79 та объектда муҳандислик-ҳимоя ишларини олиб бориш, 235 та дарё, сой ва каналларда махсус-тактик ўқув машқлари ўтказиш, Орол денгизининг қуриган тубида 300 000 гектар майдонда ўрмон-мелиорация ишларини бажариш боғлиқ тадбирларда кўришимиз мумкин.
Ёнғин-қутқарувчилик – шарафли касб. Бу касб эгалари доимо ўзгалар ҳаёти, тинчлиги ва фаровонлигини таъминлаш учун кураш олиб борадилар. Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ёнғин-қутқарув бўлинмалари томонидан 2023 йилнинг 12 ойи мобайнида 195 899 маротаба жанговар чиқиш амалга оширилган. Ушбу чиқишлар давомида жами 6 613 нафар фуқаронинг ҳаёти сақлаб қолинган. 2024 йилнинг 1 май ҳолатига эса мазкур чиқишлар сони 58 414 маротабани ташкил қилиб, халоскорлик ёрдамлари натижасида 1 867 нафар фуқаронинг ҳаёти сақлаб қолинган.
Қайд этиш керакки, мамлакатимиз Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва унинг мувофиқлаштируви остида ҳаракатланувчи ФВДТ органлари бундан кейин ҳам республикамиз аҳолиси ва ҳудудларини ёнғин ҳамда бошқа тусдаги фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилишда бардавом бўлиб, халқимизнинг юксак ишончи ва эътиборини қозонган ҳолда, юртимиз равнақига муносиб ҳисса қўшиб боради. Зеро, аҳоли ва ҳудудлар муҳофазаси – мамлакатимизнинг барқарор ривожланиш омилидир.

Population and territory of natural and man-made disasters protection — factor of sustainable development of Uzbekistan
Today, the natural and man-made disasters in the world require countries to intensify measures to combat them, to develop programs and measures of the modern demand level to prepare the population for proper movement in emergency situations, and to systematically implement them.
In particular, since 2017, in the Republic of Uzbekistan, historical work has been started on the provision of civil protection, the fundamental renewal of the system of protection of the population and territories from emergency situations, the creation and operation of a comprehensive, compact and modern mechanism in this regard.
During the reform, the systems of the Ministry of Emergency Situations and the Main Fire Safety Directorate were integrated into a single system, and the state system for emergency prevention and response was coordinated with the fire prevention system. A system has been created for prompt liquidation of consequences in the event of their occurrence.
It should be noted that during the period of reforms, one of the first tasks was to create a legal framework for the sector. Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 9, in 2019 "On the implementation of a qualitative new system of prevention and elimination of emergency situations, fire safety in the Republic of Uzbekistan" and "On organizational measures to further improve the operation of emergency structures", in 2021 of the Republic of Uzbekistan year It would not be a mistake to say that the Constitutional laws of the Republic of Uzbekistan "On ensuring seismic safety of the population and territory of the Republic of Uzbekistan" dated September 13, in 2021 "On the state of emergency" became one of the documents defining the future of the field.
Based on this, during the large-scale reforms carried out in 2019, the efficiency of measures to protect against emergency situations and fires in the regions was increased by covering 208 cities and districts of the republic with fire-rescue units.
Including:
In 2021"Bo'stanlik" and "Zomin" fire-rescue squads specialized in eliminating wildfires within the Emergency Situations departments of Tashkent and Jizzakh regions;
The creation in 2022 of the Emergency Situations Department in the Bostonlik district of the Tashkent region, and on its basis - a Specialized Multidisciplinary Department;
In the Kashkadarya region, the Fire Safety Department, which protects the facilities of "Uzbekistan GTL" LLC, and the Fire-rescue department subordinate to it, are among the units under the Emergency Situations department’s control.
Emergency situations department of Kokdala district of Kashkadarya region and subordinate professional fire-rescue unit;
Specialized fire-rescue squad in the "Silk Road" tourist center of Samarkand region;
Department of organization of fire safety in facilities of "Uzbekistan Airports" JSC;
In 2023 Professional fire-rescue unit in Gaseous town, Romitan district, Bukhara region;
Divisions for protection against emergency situations related to flammable and explosive substances as part of the department for protection against emergency situations related to substances with a high risk of burning and explosion and the departments of radiation, chemical and medical-biological protection of regional administrations;
A fire safety department of the "GTL Chinoz Terminal" facility owned by "Uzbekistan GTL" LLC was established as part of the division under the ESD of the Tashkent region, and a fire-rescue part was established as part of it.
Such updates, in turn, have led to a decrease in the number of fires and emergency situations, as well as the number of injuries and deaths in comparison with previous years, while the population of our republic and the number of enterprises and organizations are growing.
Also determined by the President of the Republic of UzbekistanWithin the framework of the implementation of reforms related to the strengthening of the security and defense potential of our country in the "Uzbekistan-2030" strategy, the Ministry of Emergency Situations, in cooperation with a number of ministries and agencies, with the 98th goal, three directions regarding the prevention of emergencies and disasters that threaten the lives of the population related to global climate change was determined. They consist of:
1.Implementation of the national system of early warning of strong earthquakes in the Republic based on integration with the global system of international seismic observations.
2. Creation of a system for monitoring and forecasting emergency situations in water reservoirs and other high-risk facilities.
3. To deepen cooperation in areas such as ensuring unified global security, strengthening the potential for movement in emergency situations, and rapid information exchange with all countries of the region, conducting joint training.
Currently, based on these priority goals, system activities are being organized. It should be noted that in the protection of the population and territories from fire and other emergency situations in our country, it is necessary to establish a consistent operation of the state system for the prevention of emergency situations and actions in such situations (hereinafter – Emergency Situations State Structure), to achieve the effectiveness of warning systems, to use international best practices in the field Learning and active application to the system, strengthening the material and technical base, organizing technical modernization work at a high level are important tasks.
When it comes to the activity of ESSS, we understand the theoretical and practical efforts of more than 40 ministries, departments and organizations that are part of it to prevent natural and man-made emergency situations and eliminate them when they arise under the coordination of the Ministry of Emergency Situations.
To date, this system is used by the Government Commission and regional commissions against floodingIn accordance with collective address programs, engineering and protection works were carried out in more than 30 water bodies, during 230 special tactical training exercises, 70 thousand 800 cubic meters of soil, 139 thousand cubic meters of stone and gravel, and 22 000 cubic meters of concrete work were carried out. More than 108 km of internal canals and main canals have been cleaned. As a result, in many areas, the events related to inevitable floods have been prevented and the population and territories have been protected.
1,714 heads of ministries, departments and regional, district (city) hokims, 432 leaders and experts of important economic objects, 23,655 heads of regional, district (city) enterprises, organizations at the Institute of Civil Protection, regional Life Safety Training Centers The staff was trained in emergency situations based on training programs.
1,266 special tactical training exercises were held in 45 command-staffs, enterprises and organizations to assess the readiness of management bodies and forces and means to move in emergency situations in the districts (cities) of the republic.
Monitoring and forecasting activities in civil protection, emergency prevention, whether we like it or not, in practice demonstrate the effectiveness or complete ineffectiveness of work. Therefore, it is desirable to organize events in this regard in a timely, consistent and efficient manner.
During the past year, 1-year, 5-quarter and 12-month "Forecast of emergency situations that may occur in the territory of the Republic of Uzbekistan" data was prepared and distributed to the ministries, departments and organizations that are part of the functional subsystem of the ESSS, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the regions and the city of Tashkent carried out in place of administration was sent to organize complex preventive measures.
Earthquake monitoring is of particular importance in the field of monitoring. Because pre-preparation for this disaster, which takes the highest, places in terms of occurrence and damage, occupies an important place in the economy and well-being of the state and society.
Monitoring data on 3,024 significant earthquakes observed in the territory of Uzbekistan were submitted to the Academy of Sciences for the purpose of assessing and forecasting the seismic situation, and were reviewed 52 times at the meetings of the interdepartmental expert commission.
Under the leadership of the Academy of Sciences, the Republic Center for Seismological Monitoring of the Ministry and 8 seismic stations of Kyrgyzstan (Kaji Say, Frunze, Przhevalsk, Manas, Ananevo, Ala-Archa, Sufi-Kurgan, Batken), Tajikistan (Simiganj) and 1 each of Afghanistan (Kabul) on Seismology was integrated into the SeysKomp 3 program through the global network of research institutions.
In the prevention of fires and other emergency situations, the issue of informing and providing information to the population is of crucial importance. Because even a small lost moment can lead to huge losses and destruction.
Today, smart use of digitization and automation opportunities in reporting and information delivery will certainly bring the expected results.
In this sense, it should be said that today 15 sets of modern devices of the I stage have been installed at the level of the republic for the digitization of the automated system of informing and providing information to the population. Voice and SMS messages are sent through the system to the management staff of ESSS and dispatching services on time, if necessary.
In addition, a unified information system for monitoring, information exchange and forecasting of natural, man-made and environmental emergency situations was introduced in the system of the Ministry of Emergency Situations, and 25 ministries and agencies were integrated into the system at the first stage.
Of course, it is not limited to these initiatives. An example of our idea is to reach information systems such as “Registration of Small Vessels”, “Fire Safety Specialist”, “Rescuer of the Ministry of Emergency Situations" mobile application, Geoinformation System (GAT) technologies and drones, which are operating in the system today. it is possible to mention the multi-functional monitoring mobile complex, which provides the ability to warn disabled objects and analyze situations, and the "E-inspector" hardware and software complex for fire control.
At the same time, on the basis of the United Nations Development Program in Uzbekistan, practical measures are being taken to reduce the risk of emergency situations, comprehensive early warning system and its modernization, in particular, in Jizzakh, Samarkand, Syrdarya, Kashkadarya, Namangan, Fergana, and Tashkent regions.
Unique Experience in the Ministry System – Hearing and Speech Impaired Dispatch Service was also organized, during the year 2023, 3554 appeals were received by citizens with hearing and speech problems. All received appeals were received by dispatchers on duty and delivered to the relevant state and emergency services.
Of course, it is planned to continue these activities consistently in the future. In particular, in 2024-2025, in the field of digitization, completion of the system of rapid notification to the population about the danger or occurrence of emergency situations, receiving messages about emergency situations and fires, creating a "101" system for automated management of forces and tools, in fire-rescue units and high-rise buildings Priorities have been set for monitoring the environment using infrared cameras in buildings, and implementing a system for early detection of fires.
As we mentioned above, the study of advanced international experiences through the establishment of international cooperation and direct application to the system is one of the most effective criteria in the development of the field. If we refer to the numbers, during the past period of 2023, 148 international cooperation events were held, 40 of which were held abroad. The participation of 598 representatives of the ministry was ensured in these events. As a result, a number of international experiences have been widely introduced into the system.
Foreign countries such as USA, China, Russian Federation, Azerbaijan, Korea, Turkey, Israel, France, Poland, Japan, Great Britain, Belarus, India, Slovakia, Georgia, Albania, Turkmenistan, Thailand, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan participate in international cooperation activities. It should also be noted that close relations have been established with key international organizations such as SCO, World Bank, UN, EU, IAEA, UNESCO, UNICEF, UNDP, NATO, ILO.
At the same time, reducing the risk of natural disasters until 2030 on the basis of the Sendai hadli program, in particular, in the future, preventing extreme weather events - the overflow of mountain lakes in early spring, floods, landslides, droughts, forest fires, dust-salt storms during the summer vegetation period. It is necessary to mention that it is defined as a priority task.
In addition, the rescuers of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan actively participated in eliminating the consequences of large-scale disasters that have occurred in foreign countries, showing the human qualities of tolerance of the Uzbek people and being the first to help when a friend is in need.
Including, during the measures to eliminate the consequences of the catastrophic earthquake that occurred in Turkey on February in 2023, the rescue team of the Ministry (100 personnel, 7 vehicles) brought out18 injured people alive from the rubble, found the bodies of 188 dead people and more than a thousand people necessary assistance to the population was carried out.
Technology is a human wing. No matter how much theoretical knowledge and practical skills a rescuer has, he will not be able to achieve efficiency in his work if he does not have modern special equipment and tools. That is why, during the past time, the issues of strengthening the material and technical base of the MES system of our country, technical modernization are being considered with great attention.
As a result of practical efforts, more than 50 modern vehicles, 13,500 fire-rescue equipment of 6 types were purchased and put into use last year for fire-rescue structures.
In order to strengthen the base of fire-rescue teams and create comfortable service conditions for rescuers, a total of 12 new modern fire-rescue team buildings were built and commissioned.
The issue of sustainable development of the Aral Bay region and related activities are echoing not only in Central Asia, but throughout the world. In January-March in 2023, 128,000 hectares of "green cover" protective forests (the plan is 100,000 hectares) were established in the dry areas of the Aral Sea.
In these events, together with the Ministries of Emergency Situations, Ecology, Environmental Protection and Climate Change, from the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Navoi and Bukhara regions. 2000 personnel, more than 800 equipment, 5 AN-2 aircraft were involved.
In addition, it was conducted by the Ministry in our Republic more than 582,000 ornamental and fruit tree seedlings were planted within the national project "Green Space".
At the same time, in 2024, the total in the territory of the Republic of Karakalpakstan, Khorezm, Navoi and Bukhara regionsPlanting of desert plants and seedlings is planned on an area of 300,000 hectares.
The above-mentioned activities clearly reflect the fact that today in the Republic of Uzbekistan, the state policy is being carried out on the basis of a well-thought-out, unique strategy regarding the protection of the population and territories from fire and other emergency situations. Instead, it should be noted that in addition to these works, there are a number of tasks to be performed in the future, which require every responsible manager and specialist in the system to serve with high responsibility under the motto "Timely warning, rescue and assistance".
Our future plans and goals:
Conducting 40 command-staff and 227 special-tactical training exercises for the training of 24,206 leaders at different levels;
Implementation of 7 scientific-research works on prevention of emergency situations and fire safety;
On the prevention of flood waters and flood flowscarrying out engineering and defense works at 79 objects in the approved collective address program,We can see in related activities conducting special-tactical training exercises in 235 rivers, creeks and canals, carrying out forest reclamation works on 300,000 hectares of the dry bottom of the Aral Sea.
Firefighting is an honorable profession. Owners of this profession are constantly fighting to ensure the life, peace and well-being of others. Republic of Uzbekistan during the 12 months of 2023, 195,899 combat missions were carried out by the fire and rescue units of the Ministry of Emergency Situations. A total of 6,613 lives were saved during these performances. As of May 1, 2024, the number of such exits has reached 58,414 times, and as a result of rescue assistance, the lives of 1,867 citizens have been saved.
It should be noted that the Ministry of Emergency Situations of our country and the ESSS bodies operating under its coordination will continue to protect the population and territories of our republic from fire and other emergency situations, and will make a worthy contribution to the development of our country, gaining the high trust and attention of our people. After all, population and territory protection is a factor of sustainable development of our country.