Юн Сок Ёль, Корея Республикаси Президенти: Биз Марказий Осиёдаги ягона алоҳида стратегик шеригимиз ва асосий ҳамкоримиз бўлган Ўзбекистон билан дўстона муносабатларни ривожлантиришда давом этамиз
Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль Ўзбекистонга амалга оширадиган давлат ташрифи арафасида “Дунё” АА учун интервью берди.
– Жаноб Президент, суҳбатимиз айни пайтда чуқур трансформация босқичидан ўтаётган Ўзбекистонга давлат ташрифингиз арафасида ташкил этилмоқда. Маълумки, ўз вақтида Корея Республикаси ҳам бундай ўзгаришлар жараёнини бошидан кечирган. Мамлакатимизнинг замонавий тараққиёти, Ўзбекистон раҳбарияти томонидан амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ва демократик ислоҳотларни қандай баҳолайсиз?
– Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси кўплаб умумий тарихий ва маданий хусусиятларга эга. Мен ҳамиша мамлакатингизга сафар қилишни орзу қилганман. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларидан ушбу ташрифга таклиф олиш мен учун катта шарафдир.
Президент Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларининг беқиёс раҳнамолигида Ўзбекистон Республикаси Марказий Осиёда амалга оширилаётган ўзгаришлар ва инновациялар жараёнида етакчилик қилмоқда. Ўзбекистоннинг иқтисодий кўрсаткичлари, жумладан, ялпи ички маҳсулот, аҳоли жон бошига тўғри келадиган маҳсулот ҳажми, тўлов баланси ва тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқими йилдан-йилга ўсиб бормоқда.
Мамлакатнинг юқори ўсиш салоҳиятига эга бозори, катта миқдордаги ишчи кучи ва геосиёсий аҳамияти уни халқаро компаниялар учун бизнес юритиш ва инвестициялар киритиш учун жуда жозибадор маконга айлантирмоқда. Мен келишдан олдин Тошкентни қуш парвози баландлигидан томоша қилиш имкониятига эга бўлдим ва Ўзбекистон нақадар изчил ривожланаётганини кўрдим.
Ўтган йили эълон қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегиясига мувофиқ мамлакатда сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда ислоҳотлар изчил давом эттирилиб, янги муваффақиятларга эришилмоқда. Хусусан, Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш, иқтисодиётни либераллаштириш ва хорижий компанияларни жалб этиш каби мақсадларни илгари суриб, миллий иқтисодиётни рағбатлантирмоқда. Шунингдек, жамият ҳаётида коррупцияга қарши курашиш, қонун устуворлигини таъминлаш ва бошқа йўналишларни қамраб олган кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширмоқда.
Бир пайтлар мутлақ қашшоқ мамлакат бўлган Корея Республикаси ташқи дунёга очилиш, иқтисодиётини либераллаштириш ва халқаро ҳамжамият билан яқин ҳамкорликда коррупцияга қарши курашиш орқали иқтисодий ва ижтимоий тараққиётга эришди. Ушбу тажрибага асосланиб, Корея Республикаси Ўзбекистоннинг ислоҳотларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди ҳамда бундан кейин ҳам республикани ижтимоий-иқтисодий ва демократик ривожлантиришда мамлакатингиз билан алоҳида стратегик шерик сифатида яқиндан ҳамкорлик қилади.
– Бизнинг давлатларимиз учун иқтисодий ривожланиш ва ўсиш ташқи ҳамда ички сиёсатнинг устувор йўналиши ҳисобланади. Ўзбекистон хориж инвестицияси учун эшикларини очмоқда, экспорт салоҳиятини оширмоқда, янада кенгроқ кооперацияга эришиш ҳамда савдо алоқаларини чуқурлаштиришга интилмоқда. Сиз ушбу соҳаларда мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболлари ҳақида қандай фикр билдира оласиз? Нима ўзаро алоқаларни фаоллашувини рағбатлантириши ёки уларга тўсқинлик қилиши мумкин?
– Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийлари 2016 йилда Президентлик лавозимига киришганидан буён дадил ислоҳотлар ва очиқлик сиёсатини юритиб, Ўзбекистонни мутлақо янги мамлакатга айлантирди.
Валюта сиёсатини либераллаштириш, божхона тўловларини камайтириш ва давлат корхоналарини таркибий ўзгартиришни ўз ичига олган бозорни либераллаштириш бўйича тизимли чора-тадбирлар Ўзбекистон иқтисодиётини жонлантириш ва инвестициявий муҳитни яхшилашга ёрдам берди. Хусусан, ўтган йили тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 96,4 фоизга ўсиб, 7,68 миллиард долларга етди.
Корея Республикаси Ўзбекистон Республикаси билан 1992 йилда дипломатик муносабатлар ўрнатганидан бери автомобилсозлик, энергетика, маиший техника, тўқимачилик, молия, телекоммуникациялар ва бошқа йўналишлардаги иқтисодий ҳамкорлик кўламини кенгайтирди.
2019 йилда икки томонлама муносабатлар Марказий Осиёда ягона бўлган алоҳида стратегик шериклик мақомини олди ва ўтган йил ўзаро товар айирбошлаш ҳажми рекорд даражадаги 2,46 миллиард долларга етди. Айни дамда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар ҳар қачонгидан ҳам ўзаро манфаатли мазмун касб этган.
Бугун дунё мураккаб глобал инқирозга юз тутаётган экан, мен бундай вазиятни ўзаро иқтисодий ҳамкорликни янада диверсификация қилиш ва чуқурлаштириш, жумладан, муҳим фойдали қазилмаларни етказиб бериш занжирини ривожлантириш учун имконият деб ҳисоблайман. Ушбу ташриф чоғида ҳукуматларимиз ва бизнес вакиллари ўртасидаги музокараларнинг амалий натижаларини кўришга умид қиламан.
– Бугунги кунда Ўзбекистон минтақа мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш, яқин қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш воситасида Марказий Осиёни жипслаштириш ва унинг салоҳиятини юксалтиришга интилмоқда. Бунинг самарасида Марказий Осиё халқаро майдонда тобора муҳим ҳамкор ва фаол халқаро кучга айланиб бормоқда. Сизнинг фикрингизча, ушбу жараёнлар мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларга қандай таъсир қилмоқда?
– Бизга маълумки, Президент Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийлари минтақадаги қўшнилар билан шериклик муносабатларини мустаҳкамлашни мамлакат ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан бири этиб белгилаб, минтақавий ҳамкорликда етакчи ўрин тутмоқда. 2018 йилда унинг ташаббуси билан ҳар йили ўтказиладиган формат – Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари ташкил этилди. Биз, шунингдек, Ўзбекистон қўшни Қирғизистон ва Тожикистон билан чегара ва сувдан фойдаланиш масалаларига тўғри ечим топаётганини, халқаро ҳамжамиятнинг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш борасидаги саъй-ҳаракатларида фаол иштирок этаётганини тан оламиз ва эътироф этамиз.
Марказий Осиё географик жиҳатдан Осиё ва Европа туташган ҳудудда жойлашган бўлиб, бой табиий ресурслар, жумладан, нодир фойдали қазилмаларга эга, унинг стратегик ва иқтисодий аҳамияти жадаллик билан ошиб бормоқда. Айни жиҳатлар минтақа мавқеининг ошишига ҳамда сўнгги пайтларда Марказий Осиё давлатларининг халқаро майдонда эътироф этилишига сабаб бўлмоқда.
Марказий Осиё билан ҳамкорликнинг муҳимлигини ҳисобга олиб, ташрифимдан бироз олдин бизнинг ҳукумат “Корея Республикаси – Марказий Осиё K SILK ROAD (R.O.A.D) ҳамкорлик ташаббуси”ни эълон қилди. Ушбу ташаббус мамлакатимиз ва Марказий Осиё ўртасидаги 30 йиллик муносабатлар тажрибасига асосланмоқда ва жадаллик билан ўзгариб бораётган халқаро вазиятга жавобан янги ҳамкорлик режасини тақдим этмоқда.
Ушбу ташаббус Корея Республикасининг минтақангизга қаратилган биринчи стратегияси бўлиб, Корея ва Марказий Осиёда эркинлик, тинчлик ва фаровонликни биргаликда барпо этиш мақсадида “ёнма-ён” (биргаликдаги йўл) ривожланиш, “саъй-ҳаракатларни бирлаштириш” (конвергенция) ҳамда “инновация ва ижодкорлик” (креативлик) тамойилларига асосланади.
Хусусан, у энергетика ва ресурслар соҳасида стратегик шерикликни мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли иқтисодий муносабатларни ривожлантириш учун тараққиётга йўналтирилган ҳамкорликни модернизация қилиш, келажакдаги фаровонлик йўлида шериклик алоқаларини ўрнатиш ва бунга эришиш учун ҳукуматлар, бизнес ва фуқаролар ўртасида уйғун ҳамкорлик тармоғини мустаҳкамлашга қаратилган.
Келгусида Корея Республикаси ҳукумати Марказий Осиёнинг бешта давлати билан Марказий Осиё стратегиясини амалга ошириш бўйича маслаҳатлашувлар ва яқин ҳамкорликни давом эттиради. Айни пайтда минтақадаги асосий ҳамкор ва биродар давлат бўлган Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли ва келажакка йўналтирилган ҳамкорликни янада мустаҳкамлайди.
– Ўзбекистонда аҳолининг катта қисмини ташкил этувчи 30 ёшгача бўлган ўғил-қизлар камолоти, уларнинг сифатли таълим-тарбия олиши, интеллектуал ва ижодий салоҳиятини рўёбга чиқариш бўйича зарур шарт-шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Таълим, фан ва юқори технологиялар соҳаларида ўзаро ҳамкорлик истиқболлари ҳақидаги фикрларингиз билан ўртоқлашсангиз.
– Корея Республикаси ва Ўзбекистон бир-биридан узоқ масофада жойлашган бўлса-да, улар ўртасидаги илм-фан ва технологияларнинг илғор ютуқларини ўзаро алмашиш жараёни қадим ва дўстона тарихга бориб тақалади.
Ўрта асрларда Ипак йўлининг маркази саналган Самарқанд шаҳридаги Улуғбек расадхонасида тузилган астрономик жадваллар Корея ярим оролига ҳам етиб борган ва XV асрда ўзига хос корейс тақвимининг яратилишига асос бўлган.
Орадан 600 йилдан кўпроқ вақт ўтгач, бугун Корея ва Ўзбекистон ҳукуматлари биргаликда Ўзбекистонда кимёвий технологиялар марказини (UzCCT) яратиш устида иш олиб бормоқда. Бу муассаса Корея кимёвий технологиялар илмий-тадқиқот институти (KRICT) тажрибалари асосида мамлакатда кимёвий технологиялар соҳасидаги тадқиқотлар ва ишланмаларни назорат қилувчи илмий-тадқиқот маркази мақомига эга бўлади.
2023 йилдан буён 12 нафар ўзбекистонлик ёш магистрант ва докторант Корея фан ва технологиялар университети ҳамда Корея кимёвий технологиялар илмий-тадқиқот институти негизида ташкил этилган олий мактабда илғор технологиялар асосида таҳсил олмоқда. Бу ёшлар Ўзбекистондаги кимё-технология марказини бошқарадиган ва икки томонлама илмий-техникавий ҳамкорликка эга тадқиқотчиларнинг янги авлоди бўлиб етишади.
Бизнинг мамлакат Ўзбекистон билан илғор фан ва технологиялар, жумладан, АКТ, сунъий интеллект учун яримўтказгичлар соҳасида илмий-тадқиқот ва ишланмалар ҳамда гуманитар алмашинувлар йўналишида ҳамкорликни мустаҳкамлаб, биргаликда Марказий Осиёда инсониятни илмий ва технологик ютуқларга етакловчи юқори технологияли хаб барпо этиш ва XXI асрнинг инновацион Ипак йўлини яратишга умид қилмоқда.
Бундан ташқари, аминманки, сунъий интеллект ва рақамли технологиялар даврида ҳар икки мамлакатнинг келажак авлодлари бир-бири билан турли ғоялар ва қадриятларни эркин алмашишлари мумкин бўлган ўзаро муштарак дунёда яшайдилар. Корея Республикаси ёшларимизнинг рақамлаштириш соҳасига мослашишига ёрдам бериш мақсадида рақамли таълимдаги инновацияларни фаол қўллаб-қувватлайди.
Мисол учун, биз 2025 йилдан бошлаб мактабларда қўлланиладиган миллий даражадаги "Сунъий интеллект билан рақамли дарслик" дастурини ишлаб чиққан дунёдаги биринчи мамлакат бўлдик. Бу ўқувчиларнинг индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб таълим олиш имконини яратади. Шунингдек, биз рақамли технологиялардан фойдаланган ҳолда ўқувчиларни ўқитиш учун ўқитувчиларнинг интенсив тайёргарлигига эътибор қаратяпмиз.
Корея Республикаси сунъий интеллект ва рақамли таълим соҳасида етакчи давлат сифатида Ўзбекистон билан истиқболда таълим жараёнларига интеграциялашган инновациялар ва рақамли таълим моделлари намуналари борасида ўртоқлашиш орқали ҳам ҳамкорлик қилади.
– Корея Республикаси ҳам, Ўзбекистон ҳам кўҳна тарих ва бой маданиятга эга давлатлар сифатида ўзининг тарихий-маънавий меросини сақлаб келмоқда. Самарқанддаги қадимий Афросиёб деворларида Сўғд давлати ҳукмдори томонидан турли мамлакатлардан, жумладан, қадимги Когурё давлатидан келган элчиларни қабул қилиш маросими акс эттирилган суратлар халқларимиз ўртасида чуқур ва жуда кўҳна тарихий ришталар мавжудлигидан дарак беради. Бундан ташқари, бугунги кунда Ўзбекистондаги корейс диаспораси нуфуси қарийб 180 минг кишига яқин бўлиб, Ўзбекистонни улар чинакам Ватан сифатида билишади. Мамлакатимиздаги бошқа миллатлар қатори корейслар ҳам фидокорона меҳнат қилиб, мамлакатимиз тараққиётига ўз ҳиссаларини қўшишмоқда. Шу жиҳатлар, қолаверса, замонавий маданий мулоқот ва унинг мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар ривожига таъсири ҳақида нима дея оласиз?
– Ўзбек халқи бундан 87 йил олдин Узоқ Шарқдан кўчиб келган кореялик ватандошларимизга қайноқ бағридан жой бергани учун жуда миннатдормиз.
Афросиёб музейидаги Корея элчисининг деворий суратлари эса мамлакатларимиз ўртасидаги яхши муносабатлар тарихи қарийб 1400 йилга бориб тақалишидан дарак беради. Икки мамлакат ўртасида маданий меросни асраб-авайлаш соҳасидаги ҳамкорлик равнақ топаётганидан ва бу борада Ипак йўлининг юраги – Самарқанддаги Афросиёб музейи гувоҳлик бераётганидан мамнунман.
Ўзбекистонда 172 минг корейс истиқомат қилади, бу Марказий Осиёда яшаётган 300 минг корейслар умумий сонининг энг катта кўрсаткичидир. Корейс халқи ўзбек жамиятида аҳил-иноқ яшаб, ўзининг меҳнатсеварлиги билан Ўзбекистоннинг турли соҳаларда ривожланишига муносиб ҳисса қўшмоқда. Этник корейслар иккала маданиятни ҳам яхши тушунганликлари сабабли, ўзларини ўзбек маданиятига, ўзбеклар эса корейс маданиятига яқинроқ ҳис қилишларига имкон берадиган боғловчи кўприк вазифасини сидқидилдан бажариб келмоқдалар.
Ташриф давомида Президент Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийлари билан турли йўналишларда, жумладан, энергетика ва инфратузилма, соғлиқни сақлаш ва тиббиёт, иқлим ва атроф-муҳит, фан-техника, таълим каби соҳаларда икки томонлама муносабатларни янада ривожлантиришни муҳокама қилишни режалаштирганмиз. Мамлакатларимиз ҳақида чуқур билимга эга ва жамиятда фаол роль ўйнаётган Ўзбекистондаги корейс диаспораси икки томонлама ҳамкорликни янада юқори даражага кўтаришда, ўйлайманки, мустаҳкам воситага айланади. Корея Республикаси ҳукумати бундан буён ҳам ўзаро муносабатларни янада ривожлантириш мақсадида корейс диаспорасига эътибор қаратади ва қўллаб-қувватлашни давом эттиради.
– Мамлакатимизга ташрифингиз арафасида Ўзбекистон, унинг халқи ҳамда Ўзбекистон-Корея Республикаси ҳамкорлигига қандай тилаклар билдирган бўлардингиз?
– 1992 йилда дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён мамлакатларимиз ўртасида мустаҳкам ишонч ва дўстликка асосланган икки томонлама алоқалар ривожланди.
2019 йилда Корея Республикаси ва Ўзбекистон муносабатлари алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилганидан кейин ҳамкорлигимиз янада яқинлик касб этаётир.
Айниқса, Президент Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларининг 2021 йилда Корея Республикасига амалга оширган давлат ташрифи, ўтган йили БМТ Бош Ассамблеяси доирасидаги учрашувимиз ҳамда Ўзбекистонга бўлажак давлат ташрифим алоҳида стратегик шериклигимизни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Бизнинг ҳукумат Марказий Осиёдаги ягона алоҳида стратегик шеригимиз ва асосий ҳамкоримиз бўлган Ўзбекистон билан янада ўзаро манфаатли ва истиқболли ҳамкорликка эришиш учун дўстона муносабатларни ривожлантиришда давом этади.
Биз турли соҳаларда, жумладан, энергетика ва инфратузилма, муҳим фойдали қазилмалар, таъминот занжирлари, соғлиқни сақлаш ва тиббий хизмат, таълим, рақамлаштириш, фан ва технологиялар, иқлим ўзгариши ва атроф-муҳит каби соҳаларда ҳамкорликни янада кенгайтирамиз.
Шунингдек, Корея Республикаси билан Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар янада яқинлашиши учун халқларимиз ўртасидаги ишонч ва дўстликка асосланган гуманитар ва маданий алмашинувларни янада фаоллаштириш зарур, деб ҳисоблайман.
Ўзбекистон халқи ҳам Корея Республикасига нисбатан илиқ ва эзгу муносабатда.
Ўзбекистон халқи Корея Республикасига эзгулик ва барча яхшиликларни бундан кейин ҳам билдиради, деган умиддаман.
– Жаноб Президент, мазмунли суҳбат учун миннатдорлик билдирамиз, мамлакатимизга бўлажак ташрифингиз самарали ва муваффақиятли бўлишини тилаймиз.

Президент Республики Корея Юн Сок Ёль: Мы надеемся совместно с Узбекистаном построить высокотехнологичный хаб в Центральной Азии и создать инновационный Шелковый путь XXI века
Накануне государственного визита в Узбекистан Президент Республики Корея Юн Сок Ёль дал интервью ИА «Дунё».
– Господин Президент, наша беседа проходит в преддверие Вашего государственного визита в Узбекистан, находящегося сегодня на этапе глубокой трансформации, через которую в свое время прошла и Республика Корея. Как Вы оцениваете современное развитие нашей страны, осуществляемые социально-экономические и демократические реформы, проводимые руководством Узбекистана?
– Республика Узбекистан и Республика Корея имеют много общих исторических и культурных черт, и я всегда хотел посетить вашу страну. Для меня большая честь получить приглашение от господина Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева совершить эту поездку.
Под выдающимся руководством Президента Шавката Мирзиёева Республика Узбекистан находится в авангарде перемен и инноваций в Центральной Азии. Экономические показатели Узбекистана, включая валовый внутренний продукт, ВВП на душу населения, платежный баланс и прямые иностранные инвестиции, растут из года в год, а рынок с высоким потенциалом роста, большое количество рабочей силы и геополитическая ценность страны делают ее очень привлекательным местом для ведения бизнеса и вложения инвестиций для международных компаний. Перед приездом я посмотрел на Ташкент с высоты и увидел, насколько динамичен Узбекистан.
В соответствии с объявленной в прошлом году Стратегией «Узбекистан-2030» в стране продолжаются реформы в политической, экономической и социальной сферах, достигаются новые успехи. В частности, Узбекистан стимулирует свою экономику, определив основными целями вступление во Всемирную торговую организацию, либерализацию экономики и привлечение иностранных компаний, а также проводит комплексные реформы во всем обществе, такие как борьба с коррупцией и обеспечение верховенства закона.
Республика Корея, которая когда-то была страной абсолютной нищеты, добилась экономического и социального развития, открывшись для внешнего мира, либерализовав свою экономику и борясь с коррупцией в тесном сотрудничестве с международным сообществом. Основываясь на этом опыте, Республика Корея поддерживает усилия Узбекистана по проведению реформ и будет продолжать тесно сотрудничать в качестве особого стратегического партнера в социальном, экономическом и демократическом развитии республики.
– Для наших стран развитие и рост экономики являются приоритетным направлением внешней и внутренней политики. Узбекистан открывает свои двери для иностранных инвестиций, наращивает свой экспортный потенциал, стремится к большей кооперации и расширению торговых отношений. Каковы, на ваш взгляд, перспективы двустороннего сотрудничества на данных направлениях? Что может способствовать и что мешает его активизации?
– С момента вступления в должность в 2016 году Президент Шавкат Мирзиёев проводит смелую политику реформ и открытости, которая трансформировала Узбекистан в совершенно новую страну.
Ряд мер по либерализации рынка, включая либерализацию валютной политики, снижение таможенных пошлин и реструктуризацию государственных предприятий, способствовал оживлению узбекской экономики и улучшению инвестиционного климата: в прошлом году объем прямых иностранных инвестиций (ПИИ) вырос на 96,4% – до 7,68 миллиарда долларов.
С момента установления дипломатических отношений с Республикой Узбекистан в 1992 году Республика Корея расширила спектр экономического сотрудничества, включая автомобилестроение, энергетику, производство бытовой техники, текстиля, финансы и телекоммуникации.
В 2019 году двусторонние отношения получили статус особого стратегического партнерства, единственного в Центральной Азии, а объем двусторонней торговли в прошлом году достиг рекордной отметки в 2,46 миллиарда долларов. Сегодня отношения между нашими странами стали более взаимовыгодными, чем когда-либо прежде.
В то время, как мир сталкивается со сложным глобальным кризисом, я считаю, что это одновременно и возможность для дальнейшей диверсификации и углубления двустороннего экономического сотрудничества, включая развитие цепочки поставок критически важных минералов, и я надеюсь увидеть конкретные результаты переговоров между правительствами и бизнесом наших стран во время этой поездки.
– Сегодня Узбекистан стремится к консолидации Центральной Азии и укреплению ее потенциала, развивая взаимовыгодное сотрудничество с республиками региона, поддерживая тесные добрососедские отношения. Благодаря этому, на международной арене Центральная Азия становится все более значимым партнером и инициативным международным актором. В этой связи хотелось бы узнать, как это влияет на отношения между нашими странами?
– Мы знаем, что Президент Шавкат Мирзиёев определил укрепление партнерства с соседями по региону одним из приоритетов внешней политики страны и играет ведущую роль в региональном сотрудничестве. В 2018 году по его инициативе был организован формат Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, которые проводятся ежегодно. Мы также признаем, что Узбекистан добивается прогресса в отношениях с соседними Кыргызстаном и Таджикистаном по решению пограничных вопросов и проблемы использования водных ресурсов, а также активно участвует в усилиях международного сообщества по установлению мира и стабильности в Афганистане.
Центральная Азия географически расположена на стыке между Азией и Европой и обладает богатыми природными ресурсами, включая редкие минералы, её стратегическая и экономическая ценность стремительно возрастает. В то же время это приводит к повышению позиции региона, а в последнее время также привело к растущему признанию международной роли и ожиданиям в отношении стран Центральной Азии на международной арене.
Учитывая важность сотрудничества с Центральной Азией, наше правительство незадолго до моего визита объявило об «Инициативе сотрудничества Республики Корея – Центральная Азия K SILK ROAD (R.O.A.D)». Данная инициатива основывается на 30-летнем опыте взаимодействия нашей страны и Центральной Азией и предоставляет план для нового сотрудничества в ответ на быстро меняющийся международный порядок.
Эта инициатива является первой стратегией Республики Корея, направленной на Центральную Азию, и она основана на принципах развития «бок о бок» (совместный путь), «объединения усилий» (конвергенция) и «инноваций и творчества» (креативность) с целью совместного построения свободы, мира и процветания в Корее и Центральной Азии.
В особенности, она направлена на укрепление нынешнего стратегического партнерства в области энергетики и ресурсов, модернизацию взаимодействия в целях развития для дальнейшего взаимовыгодного экономического сотрудничества, создание партнерских отношений для будущего процветания и продвижение для этого гармоничной сети сотрудничества между правительствами, предприятиями и гражданами.
В дальнейшем правительство Республики Корея продолжит консультации и тесное сотрудничество с пятью странами Центральной Азии по реализации Центральноазиатской стратегии и при этом еще больше укрепит взаимовыгодное и ориентированное на будущее сотрудничество с Узбекистаном – ключевым партнером и братской страной Центральной Азии.
– В Узбекистане, стране с преобладающим населением в возрасте до 30 лет, огромное внимание уделяется развитию молодежи, созданию условий для получения ею качественного образования, реализации своего интеллектуального и творческого потенциала. Не могли бы вы поделиться своим видением перспектив взаимного сотрудничества в сферах образования, науки и высоких технологий?
– Республика Корея и Узбекистан находятся далеко друг от друга, но их связывает долгая и дружественная история обмена передовыми достижениями науки и технологиями.
Астрономические таблицы, составленные в обсерватории Улугбека в Самарканде, центре средневекового Шелкового пути, дошли до Корейского полуострова и стали основой для создания уникального корейского календаря в XV веке.
Спустя более 600 лет правительства Кореи и Узбекистана совместно работают над созданием научно-исследовательского и проектного института – Центра химических технологий в Узбекистане (UzCCT), который будет курировать исследования и разработки в области химических технологий в стране по образцу Корейского научно-исследовательского института химических технологий (KRICT),
С 2023 года в высшей школе UST-KRICT в Республике Корея 12 молодых узбекских магистрантов и докторантов изучают корейские технологии, чтобы стать следующим поколением исследователей, которые возглавят Центр химических технологий в Узбекистане и двустороннее научно-техническое сотрудничество.
Наша страна Корея, укрепляя сотрудничество с Узбекистаном в сфере научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР) и гуманитарные обмены в области передовых наук и технологий, включая ИКТ, полупроводники для искусственного интеллекта (ИИ), надеется совместно построить высокотехнологичный хаб в Центральной Азии и создать инновационный Шелковый путь XXI века, который приведет человечество к научно-техническому прорыву.
Кроме того, надеюсь, что в наступающую эпоху искусственного интеллекта и цифровых технологий будущие поколения обеих стран будут жить во взаимосвязанном мире, где они смогут свободно делиться друг с другом различными идеями и ценностями. Республика Корея активно поддерживает инновации в сфере цифрового образования, чтобы помочь нашей молодежи адаптироваться к цифровизации.
Например, мы стали первой страной в мире, разработавшей на национальном уровне «цифровой учебник с ИИ», который будет использоваться в школах с 2025 года, позволяя ученикам проходить обучение в соответствии с их индивидуальными особенностями. Также мы способствуем интенсивной подготовке учителей к обучению школьников с использованием цифровых технологий.
Будучи ведущей страной в области ИИ и цифрового образования, Республика Корея поделится с Узбекистаном примерами инноваций, интегрированных в процесс обучения, и моделями цифрового образования для совместной работы в будущем.
– И Республика Корея, и Узбекистан – государства с древней историей и богатейшей культурой, бережно хранящие свое историческое и духовное наследие. Свидетельством глубоких исторических связей между нашими народами являются фрески на стенах древнего Афросиаба в Самарканде с изображением церемонии приема правителем Согдийского государства послов из разных стран, в том числе из древнего государства Когурё. Кроме того, в Узбекистане сегодня проживает корейская диаспора, численность которой достигает почти 180 тысяч человек. Узбекистан для них стал настоящей родиной, они трудятся и вносят вклад в современное развитие нашей страны. Что Вы могли бы сказать о современном культурном диалоге и его влиянии на развитие отношений между нашими странами в целом?
– Узбекистан – это страна, которой мы очень благодарны за теплые объятия, раскрытые для наших корейских соотечественников, переселившихся с Дальнего Востока 87 лет назад. А изображения корейского посла на фреске дворца-музея Афросиаб свидетельствуют о том, что история добрых отношений между нашими странами насчитывает почти 1400 лет. Я рад, что сотрудничество в области сохранения культурного наследия между двумя странами процветает, его символом является музей Афросиаб в Самарканде - сердце Шелкового пути.
В Узбекистане проживает 172 тысяч корейцев, что является самым большим показателем из общего количества – 300 тысяч - корейцев, проживающих в Центральной Азии. Они гармонично живут в узбекском обществе и вносят свой вклад в развитие Узбекистана в различных областях благодаря трудолюбию корейского народа. Поскольку этнические корейцы хорошо понимают обе культуры, они добросовестно выполняют свою роль в качестве связующего моста, позволяющего корейцам чувствовать себя ближе к узбекской культуре, а узбекам – к корейской культуре.
В ходе визита я планирую обсудить с Президентом Шавкатом Мирзиёевым пути дальнейшего развития двусторонних отношений в различных областях, включая энергетику и инфраструктуру, здравоохранение и медицинское обслуживание, климат и окружающую среду, науку и технологии, а также образование. Мы ожидаем, что корейская диаспора в Узбекистане, которая играет активную роль в обществе, основываясь на своих глубоких познаниях обеих стран, станет сильным проводником для достижения более высокого уровня двустороннего сотрудничества. Наше правительство будет продолжать уделять внимание корейской диаспоре и оказывать ей поддержку в целях дальнейшего развития двусторонних отношений.
– В преддверие вашего визита в нашу страну, что бы вы могли пожелать Узбекистану, его народу и узбекско-южнокорейскому сотрудничеству?
– С момента установления дипломатических отношений в 1992 году наши страны развивали двусторонние связи, основанные на крепком доверии и дружбе, а с момента установления особого стратегического партнерства в 2019 году наше сотрудничество осуществляется в еще более тесном формате.
Я надеюсь на дальнейшее укрепление нашего особого стратегического партнерства, в частности благодаря государственному визиту Президента Шавката Мирзиёева в Республику Корея в 2021 году, нашей встрече на полях сессии Генеральной Ассамблеи ООН в прошлом году и моему предстоящему государственному визиту в Узбекистан.
Наше правительство продолжит развивать дружественные отношения с Узбекистаном – нашим единственным особым стратегическим и ключевым партнером в Центральной Азии, для осуществления более взаимовыгодного и перспективного взаимодействия.
Мы надеемся на дальнейшее расширение сотрудничества в различных областях, включая энергетику и инфраструктуру, критически важные полезные ископаемые, цепочки поставок, здравоохранение и медицинское обслуживание, образование, цифровизацию, науку и технологии, а также изменение климата и окружающую среду.
Я также считаю, что для того, чтобы отношения между Республикой Корея и Узбекистаном стали еще более тесными, необходимо и дальше активизировать гуманитарные и культурные обмены, основанные на доверии и дружбе между нашими народами.
Я надеюсь, что жители Узбекистана также выразят теплоту и симпатию по отношению к Республике Корея.
– Благодарим, господин Президент за ваши содержательные ответы и желаем, чтобы предстоящий визит в нашу страну стал плодотворным и успешным.