O‘zbekiston delegatsiyasi Turkiy kengash TIVK majlisida ishtirok etdi
Tadbirda Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Turkiya, O‘zbekiston hamda Turkmaniston va Vengriya tashqi siyosat idoralari rahbarlari ishtirok etdilar.
Majlis chog‘ida turkiy tilli davlatlar hamkorligining savdo va investitsiya, transport va tranzit, energetika va yangi texnologiyalar, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash, turizm, madaniyat va ta’lim kabi asosiy ustuvor yo‘nalishlari belgilan olindi.
Majlisdagi chiqishlarda dunyoda Turkiy kengashga qiziqishning ortganligi, Kotibiyat nomiga ayrim davlatlardan kuzatuvchi maqomini berish to‘g‘risidagi murojaatlar kelib tushayotganligi bundan guvohlik berishi qayd etildi.
“Bizning tashkilot umumiy tarixiy ildizlar va umumiy tamaddun asosida davlatlar hamkorligining keng va ochiq maydoniga aylanmoqda”, – dedi TIVKda nutq so‘zlay turib O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari. Shu munosabat bilan kuzatuvchi maqomi to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqish va Kotibiyatning Turkiy kengashda sheriklik institutini tashkil etish to‘g‘risidagi masalani o‘rganib chiqish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekiston tomoni 2019-yil 30-noyabrda O‘sh shahrida bo‘lib o‘tgan Turksoy Doimiy kengashining 37-yig‘ilishida Xiva shahrini joriy yilda “Turkiy dunyo Madaniy poytaxti” deb e’lon qilish to‘g‘risida qaror qabul qilinganligini iliq qarshi oldi.
Vazir majlis ishtirokchilariga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 24-yanvardagi Oliy Majlisga Murojaatnomasining asosiy mazmuni, unda mamlakat rivojlanishining asosiy yo‘nalishlari belgilab berilganligi, 2020-yil “Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilinganligi to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД Тюркского совета
6 февраля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие во внеочередном заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) в г.Баку.
В мероприятии приняли участие руководители внешнеполитических ведомств Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, а также Венгрии и Туркменистана.
В ходе заседания были обозначены основные приоритетные направления взаимодействия тюркоязычных стран, такие как торговля и инвестиции, транспорт и транзит, энергетика и новые технологии, поддержка малого и среднего бизнеса, туризм, культура и образование.
В выступлениях на заседании отмечался рост интереса в мире к Тюркскому совету, о чем свидетельствуют поступающие в адрес Секретариата обращения отдельных стран о предоставлении им статуса наблюдателя.
«Наша организация превращается в широкую и открытую платформу сотрудничества государств на основе общих исторических корней и общей цивилизации», - сказал, выступая на СМИД, глава делегации Узбекистана. В этой связи было поддержано предложение о разработке положения о статусе наблюдателя и изучении Секретариатом вопроса о создании института партнера в Тюркском совете.
Узбекская сторона приветствовала решение, принятое на 37-м заседании Постоянного совета Тюрксой 30 ноября 2019 года в г.Оше, об объявлении г.Хивы «Культурной столицей Тюркского мира» в текущем году.
Министр подробно проинформировал участников заседания об основных положениях Послания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Олий Мажлису 24 января, в котором определены основные направления развития страны и 2020 год объявлен «Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики».