Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажариш: Янги Ўзбекистон тажрибаси
Бугунги кунда дунёда содир бўлаётган чуқур сиёсий ва иқтисодий зиддиятлар даврида Янги Ўзбекистонда тинч ва фаровон ҳаётни таъминлаш, инсон шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиш давлат сиёсатининг устувор вазифаларидан бири сифатида белгиланган.
Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилоти фаолиятида фаол иштирок этиб, жаҳон ҳамжамияти учун умумий муаммоларни мулоқот ва ҳамкорлик, маданий-цивилизациявий, миллатлараро ва динлараро ўзаро ҳамкорлик орқали ҳал этишга интилади. Мамлакатимиз халқаро ташкилотлар доирасида халқаро нормаларни яратиш жараёнида фаол иштирок этмоқда. Хусусан, сўнгги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 10 та махсус резолюция қабул қилинди.
Халқаро майдондаги фаол иштироки мамлакатнинг илк бор тарихда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзо бўлиб сайланишига ҳисса қўшди. Ушбу Кенгаш доирасида Ўзбекистон ташаббуси билан «COVID-19 пандемиясининг ёшлар ҳуқуқларига таъсири» (2021 йил октябрь), «Ёшлар ва инсон ҳуқуқлари» (2022 йил октябрь) ҳамда «Ҳар бир болага тинчлик ва бағрикенглик руҳида сифатли таълимни таъминлаш» (2023 йил октябрь) резолюциялари қабул қилинди.
Ўзбекистон илк марта БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши (ECOSOC) ҳамда Халқаро меҳнат ташкилоти Маъмурий кенгаши аъзолигига сайланди. Шунингдек, Ўзбекистон вакили илк бор БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитасига аъзо бўлди.
Юртимизда ҳамкорликда озиқ-овқат хавфсизлиги, туризмни ривожлантириш, қашшоқликка қарши кураш ва иқлим ўзгариши, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларига бағишланган йирик халқаро тадбирлар ўтказилмоқда. Хусусан, 2025 йилда ЮНЕСКО Бош конференцияси 43-сессиясини Самарқанд шаҳрида ўтказиш режалаштирилган.
Ўзбекистон БМТ тузилмалари, бошқа халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича ҳам фаол ҳамкорлик қилмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотлар ва вазият билан танишиш учун БМТ Бош котиби А. Гуттериш, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Ф. Тюрк, Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) Бош директори Ж.Унгбо, Европа Иттифоқинин инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Э.Гилмор, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори М. Мекаччи ташриф буюрди.
Ўзбекистон томонидан ратификaция қилинган шартномаларнинг бажарилиши бўйича БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталарига ўз вақтида миллий маърузаларини тақдим этиб келинмоқда. 2023 йил давомида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномаларнинг бажарилиши юзасидан БМТнинг шартномавий қўмиталарига Ўзбекистон Республикасининг қуйидаги миллий маърузалари тақдим этилди:
- Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини амалга ошириш бўйича бирламчи миллий маърузаси;
- Қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашга қарши конвенция бажарилиши бўйича Олтинчи миллий маърузаси;
- Универсал даврий ҳисобот бўйича Тўртинчи миллий маърузаси.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва ХМТ ўртасидаги ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. ХМТ мамлакатимиз тажрибасини халқаро миқёсда ўрганиш ва қўллаш учун муваффақиятли модель сифатида кўрмоқда. Ташкилот кўмагида Ўзбекистонда меҳнат соҳасида 40 дан ортиқ норматив ҳужжат қабул қилинди, 22 та халқаро конвенция ратификация қилинди. Ижтимоий адолат тамойилларини илгари суриш бўйича, шу жумладан, “Ижтимоий адолат глобал коалицияси” доирасида қўшма чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Янги таҳрирдаги Конституцияда Ўзбекистоннинг суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат эканлигига оид тарихий аҳамиятга эга бўлган ҳолат белгилаб қўйилди. Ижтимоий адолат ва ҳамжиҳатлик тамойиллари жорий қилинди, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш учун бутунлай янги механизмлар мустаҳкамланди. Агар дунё мамлакатлари конституцияларида инсоннинг 110 дан ортиқ ҳуқуқи қайд этилганини ҳисобга оладиган бўлсак, ҳозирги кунда бу ҳуқуқларнинг 90 таси мамлакатимизнинг янги таҳрирдаги Конституциямизда мавжуд бўлиб, улардан 40 таси янги конституциявий ҳуқуқлардир.
Янги таҳрирдаги Конституциянинг 25-моддасида расман «ўлим жазоси тақиқланади» деб аниқ белгиланиб, шу билан Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактнинг Иккинчи факультатив баённомасининг талаблари амалга оширилди.
Биринчи марта қулай атроф-муҳит ҳуқуқи конституциявий даражада таъминланди. 2018 йилда мамлакатимиз Париж келишувига қўшилди. Экологик муаммоларни ҳал қилиш учун бир қатор дастурий ҳужжатлар, жумладан Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача «яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегияси, 2030 йилгача бўлган даврда Ўзбекистон Республикасининг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш концепцияси ва 2019-2028 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасида биологик хилма-хилликни сақлаш стратегияси қабул қилинди. Шунингдек, иқлим ўзгариши билан боғлиқ муаммоларни самарали ҳал этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Иқлим кенгашини ташкил этилиши белгиланди.
Уй-жой ҳуқуқининг конституциявий кафолатларини мустаҳкамлаш мақсадида “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Ушбу қонун 10 миллиондан ортиқ инсоннинг муаммоларини ҳал қилишга ёрдам беради ва мулк ҳуқуқини таъминлаш учун ҳуқуқий асос яратади.
Янги таҳрирдаги Конституциянинг 55-моддасида “Ҳар ким ўз ҳуқуқ ва эркинликларини қонунда тақиқланмаган барча усуллар билан ҳимоя қилишга ҳақли” эканлиги белгиланган. Бундан ташқари, янги таҳрирдаги Конституция, агар давлатнинг ҳуқуқий ҳимояга доир барча ички воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи халқаро органларга мурожаат қилиш ҳуқуқини беради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ролини ошириш, хусусан, Конституциянинг 56-моддасида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар тўғрисидаги қоидаларнинг мустаҳкамланиши муҳим демократик қадамдир. “Болалар омбудсмани тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Ҳозирда парламент томонидан “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида”ги янги қонун лойиҳаси кўриб чиқилмоқда.
Фуқароларнинг бепул юридик ёрдам олиш ҳуқуқи конституциявий даражада мустаҳкамланган. Қонунда кам таъминланган шахсларга, руҳий ҳолати бузилган жисмоний шахсларга психиатрия ёрдами кўрсатилаётганда, хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг ҳуқуқлилиги бузилганлиги тўғрисидаги ишларни судларда кўриш чоғида давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатилади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияси изчил амалга оширилмоқда. Мамлакатда гендер тенгликни, сўз эркинлигини, дин эркинлигини, қийноқларга қарши курашишни таъминлаш бўйича аниқ чоралар қабул қилинмоқда. Айниқса, аёлларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга, уларга нисбатан ҳар қандай стереотиплар ва зўравонликларга барҳам беришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Қийноқлар ва зўравонликнинг бошқа турлари конституциявий даражада тақиқланган. Конституциянинг 26-моддасида қийноқлар, зўравонлик ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазолар тақиқланган. Нелсон Мандела қоидалари қонунчилик ва амалиётга татбиқ этилган.
Шуни таъкидлаш мумкинки, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига доимий равишда татбиқ этиб келмоқда. Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ва уларнинг лойиҳаларининг гендер, инсон ҳуқуқлари ва коррупцияга қарши экспертизаси амалга оширилмоқда. Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссияси фаолият юритмоқда.
2021 йилда Ўзбекистон Республикаси Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни ратификация қилди, унинг қоидалари “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги янги қонунда ўз аксини топган. Мамлакатда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилиб, уларнинг жамиятга интеграциялашуви, сиёсий, ижтимоий, иқтисодий ва маданий ҳаётда фаол иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар яратилмоқда.
Ўзбекистон давлат сиёсатининг энг муҳим устувор йўналишларидан бири бу бағрикенглик ва инсонпарварлик маданиятини ривожлантириш ҳамда жамиятда миллатлараро, динлараро тотувликни мустаҳкамлашдир. Хусусан, Конституциянинг 19-моддаси асосида Ўзбекистон Республикасида барча фуқароларнинг бир хил ҳуқуқ ва эркинликларга эга бўлиши, жинси, ирқи, миллати, тили, дини, эътиқоди, ижтимоий келиб чиқиши, ижтимоий мавқеидан қатъи назар, қонун олдида тенглиги кафолатланади.
Мамлакатда миллатлараро муносабатлар соҳасида давлат сиёсати Концепцияси амалга оширилмоқда. Дунёда Халқаро дўстлик куни деб қабул қилинган 30 июль санасини мамлакатимизда Халқлар дўстлиги куни деб эълон қилинган ва ўзига хос байрам сифатида кенг нишонлашни анъанага айлантирилган. Бугунги кунда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари тинч-тотув, аҳил-иноқ, ҳамжиҳат бўлиб яшамоқда. 157 та миллий маданий марказ ва 38 та дўстлик жамияти фаолият кўрсатмоқда. Мамлакатимиздаги таълим муассасаларида ўқув-тарбия жараёнлари ўзбек, қорақалпоқ, рус, тожик, қозоқ, қирғиз ва туркман тилларида олиб борилмоқда, мактаб ўқувчилари давлат ҳисобидан дарсликлар ва бадиий адабиётлар билан таъминланади. Ўзбекистонда 12 тилда телевидение ва радио дастурлари эфирга узатилади, 10 дан ортиқ тилда газета ва журналлар нашр этилади.
Юртимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таълими самарадорлигини ошириш, шунингдек, БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Жаҳон дастурининг тўртинчи босқичида белгиланган вазифаларни бажариш бўйича фаол ишларни давом эттирмоқда. Шу мақсадда Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим миллий дастури амалга оширилмоқда. Касб-ҳунар ва олий таълим тизимида “инсон ҳуқуқлари”, “аёллар ҳуқуқлари”, “болалар ҳуқуқлари” ўқув курслари жорий этилмоқда. Инсон ҳуқуқлари бўйича қўлланма ва рисолалар доимий равишда нашр этилиб, инсон ҳуқуқлари бўйича таълим учун электрон платформа ишга туширилди.
Хозирги даврда инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилишни таъминлашда бизнес тузилмалари билан тажриба алмашиш ва мулоқотни йўлга қўйиш масалалари долзарб аҳамиятга эга. Мамлакатда Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакили (Бизнес Омбудсман) ушбу йўналишда фаолият кўрсатмоқда. Шу билан биргаликда ҳар йили 20 август Тадбиркорлар куни ўтказилиб, бизнес вакиллари билан доимий мулоқот ташкил этилмоқда. Парламент томонидан Тадбиркорлик кодекси қабул қилинмоқда. «Бизнес ва инсон ҳуқуқлари» миллий ҳаракатлар режасини қабул қилиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
БМТ Бош котибининг «Инсон ҳуқуқлари йўлида ҳаракатга даъват» ташаббусини қўллаб-қувватлаш, фуқароларнинг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси тамойиллари ва нормалари тўғрисидаги билимларини ошири мақсадида Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги тадбирлар дастури қабул қилинди.
Жорий йилда Хотин-қизларни камситишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида Конвенция қабул қилинганининг 45 йиллигини, Қийноқларга ҳамда муомала ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситадиган турларига қарши Конвенция қабул қилинганининг 40 йиллигини ва Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенция қабул қилинганининг 35 йиллигини нишонлаш чоралари кўрилмоқда.
Жорий йил июнь ойида Самарқанд шаҳрида “Экологик таҳдидлар: ўзгараётган дунёда инсон ҳуқуқларининг истиқболи ва барқарор ечимларни излаш” мавзусидаги инсон ҳуқуқлари бўйича тўртинчи Форум ўтказилди. Қадимий ва ҳамиша навқирон шаҳарда анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган ушбу нуфузли тадбирга аллақачон Самарқанд форуми номи берилган. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Форум иштирокчиларига йўллаган табригида 2018 йилда ташкил этилган Инсон ҳуқуқлари бўйича биринчи Осиё форуми жаҳон амалиётига ўзига хос “Самарқанд руҳи”ни олиб киргани таъкидланди. Самарқанд шаҳрида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги энг долзарб муаммоларга бағишланган форумлар ўтказиш яхши анъанага айланди.
«Ўзбекистан – 2030» стратегиясида БМТнинг барқарор ривожланиш мақсадларига мос равишда, қонун устуворлигини таъминлаш ва инсон ҳуқуқлари ҳамда эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш, суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, адвокатура институтининг мавқеини кескин ошириш, малакали ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тизимини ривожлантириш ва адлия тизимини такомиллаштириш бўйича устувор вазифалар белгилаб қўйилган.
Мазкур стратегия доирасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтиришга қаратилган янги чора-тадбирлар қабул қилинди. Хусусан, 2025 йил 1 январдан жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судларида тергов судьяси лавозими жорий этилади. Ушбу судьяга “Хабеас корпус” институти билан боғлиқ бир қатор ваколатлар берилмоқда, жумладан: қамоққа олиш ёки уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасини қўллаш, уларнинг муддатини узайтириш, мурдани эксгумация қилиш, почта-телеграф жўнатмаларини хатлаш, тинтув ўтказиш, телефонлар ва бошқа телекоммуникация қурилмалари орқали олиб бориладиган сўзлашувларни эшитиб туриш, улар орқали узатиладиган ахборотни олиш, мол-мулкни хатлаш. Шунингдек, судья айбланувчини лавозимидан четлаштириш, тиббий муассасага жойлаштириш, қамоқда сақлаш муддатини қирқ саккиз соатгача узайтириш каби мажбурлов чораларини ҳам амалга ошириши мумкин.
Жорий йил октябрда Ўзбекистонда парламент сайловлари Конституцияда белгиланган янги ижтимоий-сиёсий муҳитда ўтказилади. Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатасига сайловлар тарихда биринчи марта аралаш, яъни мажоритар-пропорционал тизим асосида ўтказилади. Парламент қуйи палатаси депутатларининг 75 нафари бир мандатли сайлов округлари бўйича мажоритар тизим (номзод учун овоз бериш), қолган 75 нафари пропорционал тизим бўйича, яъни сиёсий партияларга берилган овозлар асосида (партия рўйхати асосида) сайланади. Қонунчиликда белгилангандек, сиёсий партиялар томонидан депутатликка кўрсатилган номзодлардан аёллар 40 фоиздан кам бўлмаслиги шарт.
Сайлов янгиланган Конституция мустаҳкамлаган кучли парламентаризм ва жойларда вакиллик органларининг ваколатлари сезиларли даражада кучайтирилган шароитда ўтади. Ҳокимларнинг халқ депутатлари Кенгашларига раҳбарлик қилиши бекор қилинди.
Сайлов қонунчилиги демократик стандартларга мувофиқ тўлиқ такомиллаштирилди. Хусусан, Марказий сайлов комиссияси бошчилигида янги сайлов органлари тизими жорий қилинади. Шунингдек, депутатликка номзод сайланиши учун сайловчиларнинг нисбий кўпчилиги овозини олиши белгиланди. Унга кўра, номзод тегишли сайлов округида бошқа номзодларга нисбатан кўпроқ овоз тўплаган тақдирда депутат бўлиб сайланиши мумкин бўлади ва шу орқали такрорий овоз беришни ташкил этиш талаб этилмайди.
Сайлов жараёнларини ўтказишда “E-saylov” ахборот тизими фаол қўлланилиб, ушбу тизим орқали сайлов комиссияларининг сиёсий партиялар, номзодлар, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари билан деярли 60 турдаги муносабатлари тўлиқ электрон тарзда амалга оширилади. Хусусан, ахборот тизими сайловчилар ва сайлов участкаларига оид статистик маълумотларни олиш, барча турдаги сайловлар бўйича депутатликка номзодлар ҳақида ахборотга эга бўлиш, интерактив хариталарда депутатликка номзодлар ва уларнинг таржимаи ҳоли билан танишиш имконини беради.

Выполнение международных обязательств в области прав человека: опыт Нового Узбекистана
В эпоху глубоких политических и экономических конфликтов, происходящих сегодня во всем мире, обеспечение мирной и благополучной жизни, уважение чести и достоинства человека в Новом Узбекистане определяется как одна из приоритетных задач государственной политики.
Узбекистан активно участвует в деятельности Организации Объединенных Наций и стремится к разрешению общих для мирового сообщества проблем посредством диалога, сотрудничества, культурно-цивилизационного, межнационального и межрелигиозного взаимодействия. Страна активно участвует в международной нормотворческой деятельности в рамках международных организаций. Только за последние годы по инициативе Узбекистана принято 10 специальных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН.
Активная деятельность на международной арене способствовали избранию страны впервые в истории членом Совета ООН по правам человека. Уже в его рамках по инициативе нашей страны были приняты резолюции «Последствия пандемии COVID-19 для прав молодёжи» (октябрь 2021 г.), «Молодёжь и права человека» (октябрь 2022 г.) и «Обеспечение качественного образования в духе мира и терпимости для каждого ребенка» (октябрь 2023 г.).
В этом году наша страна была избрана в состав Экономического и Социального Совета (ЭКОСОС) и Административный совет Международной организации труда. Представитель Узбекистана впервые стал членом Комитета по правам человека ООН.
Совместно проводятся крупные международные мероприятия с глобальной повесткой, в частности, по вопросам продовольственной безопасности, развития туризма, борьбы с бедностью и изменением климата, защиты прав человека. В 2025 году в Самарканде пройдет 43-я Генеральная конференция ЮНЕСКО.
Узбекистан активно сотрудничает со структурами ООН, другими международными и региональными организациями в вопросах продвижения интересов и защиты прав человека.
За последние годы для ознакомления с ситуацией по правам человека и реформами Узбекистан посетили Генеральный секретарь ООН А. Гуттериш, Верховный комиссар ООН по правам человека Ф. Тюрк, генеральный директор МОТ Ж.Унгбо, Специальный представитель ЕС по правам человека Э. Гилмор, директор Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека М. Мекаччи.
Узбекистан своевременно представляет национальные доклады в уставные органы и договорные комитеты ООН о выполнении ратифицированных международных договоров по правам человека. В течение 2023 года в договорные комитеты ООН были представлены 3 национальных доклада Узбекистана, в том числе, первоначальный доклад о выполнении Конвенции о правах инвалидов, Шестой национальный доклад о выполнении Конвенции против пыток и Четвертый национальный доклад в рамках Универсального периодического обзора.
За последние годы взаимодействие между Узбекистаном и МОТ поднялось на качественно новый уровень. При содействии Организации в Узбекистане принято более 40 нормативных актов в трудовой сфере, ратифицированы 22 международные конвенции. Сегодня МОТ рассматривает опыт нашей страны в данной сфере в качестве успешной модели для международного изучения и применения. Реализуются совместные меры по продвижению принципов социальной справедливости, в том числе в рамках Глобальной коалиции за социальную справедливость.
В новой редакции Конституции закреплено имеющее историческое значение положение о том, что Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное и светское государство. Внедрены принципы социальной справедливости и солидарности, укреплены конституционные основы, предусматривающие совершенно новые механизмы защиты прав и свобод человека. Отметим, что из более чем 110 прав человека, зафиксированных в конституциях стран мира, то на сегодняшний день в новой редакции Конституции нашей страны отражены 90 из них, 40 из которых являются новыми конституционными правами.
Узбекистан официально запретил смертную казнь в новой Конституции, статья 25 четко гласит: «смертная казнь запрещается», тем самым имплементируются положения Второго Факультативного протокола к Международному пакту о гражданских и политических правах.
Впервые право на благоприятную окружающую среду закреплено на конституционном уровне. В 2018 году наша страна присоединилась к Парижскому соглашению. Приняты целый ряд программ документов для решения экологических вопросов, в частности, Стратегия по переходу Республики Узбекистан на «зеленую» экономику до 2030 г., Концепция охраны окружающей среды Республики Узбекистан до 2030 г., а также Стратегия по сохранению биологического разнообразия в Республике Узбекистан до 2028 г. Для эффективного решения проблем, связанных с изменением климата, при Президенте создается Климатический совет.
В целях усиления конституционных гарантий права на жилище принят закон «О признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения». Данный закон разрешит проблемы более 10 миллионов человек и создаст правовую основу для обеспечения права собственности.
Одним из важных положений, закреплённых Конституции в новой редакции является статья 55, которая гласит: «Каждый имеет право на защиту своих прав и свобод любыми методами, не противоречащими закону». Кроме того, Конституции в новой редакции лицу предоставляется право обращения в международные органы по защите прав и свобод человека, если исчерпаны все имеющиеся внутригосударственные средства правовой защиты.
Важным демократическим шагом является повышение роли национальных институтов по правам человека, в частности закрепление положений о национальных институтах по правам человека в статье 56 Конституции. Принят Закон о детском омбудсмане, парламент рассматривает новый закон об Уполномоченном по правам человека (омбудсмане).
На конституционном уровне закреплено право граждан на бесплатную юридическую помощь. Законом предусмотрено, что юридическая помощь будет оказываться за счет государства малообеспеченным лицам; обратившимся в суд в связи с нарушением равноправия женщин и мужчин; а также получающим психиатрическую помощь.
Реализуется Национальная стратегия по правам человека. В стране принимаются конкретные шаги по обеспечению гендерного равенства, свободы слова, религии, борьбы с пытками. Особое внимание уделяется защите прав женщин, искоренению любых стереотипов и насилия в отношении них.
Пытки и другие виды насилия запрещены на конституционном уровне. В статье 26 Конституции устанавливается запрет пыток, насилия, другого жестокого, бесчеловечного или унижающего достоинство человека обращения либо наказания. В законодательство и практику имплементированы Правила Нельсона Манделы.
Можем констатировать, что Узбекистан последовательно обеспечивает имплементацию международных стандартов по правам человека в национальное законодательство и правоприменительную практику. Осуществляется гендерная, правозащитная и антикоррупционная экспертиза нормативно-правовых актов и их проектов. Начала работу Парламентская комиссия по соблюдению международных обязательств Узбекистана в области прав человека.
В 2021 году мы ратифицировали Конвенцию о правах инвалидов, положения которой отражены в новом Законе «О правах лиц с инвалидностью». В стране особое внимание уделяется вопросам защиты прав и интересов лиц с инвалидностью, создаются необходимые условия для их интеграции в общество, активного участия в политической, социальной, экономической и культурной жизни.
Одним из важнейших приоритетов государственной политики Узбекистана является развитие культуры толерантности и гуманизма, укрепление межнационального, межконфессионального и гражданского согласия в обществе. В статье 19 Конституции гарантируются одинаковые права и свободы и равенство перед законом независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, убеждений, социального происхождения, общественного положения.
В стране реализуется Концепция государственной политики в сфере межнациональных отношений. Международный день дружбы 30 июля в Узбекистане объявлен Днем дружбы народов и традиционно широко отмечается как большой праздник. Сегодня в стране в мире и дружбе живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий. Осуществляют деятельность 157 национальных культурных центров и 38 обществ дружбы. В образовательных учреждениях учебно-воспитательный процесс ведется на узбекском, каракалпакском, русском, таджикском, казахском, кыргызском и туркменском языках, школьники обеспечиваются учебниками и художественной литературой за счет государства. В Узбекистане вещание теле- и радиопередач осуществляется на 12 языках, газеты и журналы издаются на более чем 10 языках.
В стране продолжается активная работа по повышению эффективности образования и защиты прав человека, а также по выполнению задач, определенных в Четвертом этапе Всемирной программы ООН образования в области прав человека. С этой целью реализуется Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан. В системе профессионального и высшего образования внедряются учебные курсы «Права человека», «Права женщин», «Права ребенка». На постоянной основе издается серия пособий и брошюр по правам человека, а также запущена Электронная платформа по образованию в области прав человека.
Важное значение имеет вопросы сотрудничества с бизнес структурами по вопросам прав человека. В стране функционирует Бизнес омбудсман, учрежден День предпринимателей и постоянный диалог с представителями бизнеса. Парламентом принимается Предпринимательский кодекс. Осуществляется работа по принятию Национального плана действий «Бизнес и права человека».
В целях поддержки инициативы Генерального секретаря ООН «Призыва к действию в защиту прав человека», повышения знаний граждан о принципах и нормах Всеобщей декларации прав человека Узбекистан принял Программу мероприятий, посвященную широкому празднованию 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека.
В этом году реализуются меры по празднованию 45-летия принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, 40-летия принятия Конвенции против пыток и 35-летия принятия Конвенции о правах ребенка.
В июне в Самарканде состоялся IV Форум по правам человека на тему «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений».. За этим авторитетным мероприятием, традиционно проводимом в этом древнем и вечно молодом городе, уже закрепилось название Самаркандский форум. В поздравлении Президента Узбекистана Ш. Мирзиёева участникам Форума отмечалось, что первый Азиатский форум по правам человека, организованный в 2018 году, привнес в мировую практику свой особый «самаркандский дух». Стало доброй традицией проведение в Самарканде форумов, посвященных наиболее актуальным проблемам в области прав человека.
В Стратегии «Узбекистан – 2030», которая соответствует Целям устойчивого развития ООН, определены приоритетные задачи по обеспечению верховенства закона и надежной защите прав и свобод человека, реформе судебно-правовой системы, кардинальному повышению статуса института адвокатуры, а также развитию системы оказания квалифицированной правовой помощи, а также совершенствованию системы административной юстиции.
В рамках данной Стратегии приняты очередные меры по усилению гарантий защиты прав человека в оперативно-розыскной и следственной деятельности. Так, с 1 января 2025 года вводится в районных, городских судах по уголовным делам должность следственного судьи. Следственный судья наделяется полномочием выдачи санкций в рамках института «Хабеас корпус», в частности: о применении заключения под стражу или домашнего ареста, продления срока содержания; об эксгумации трупа; об аресте почтово-телеграфных отправлений; о производстве обыска; о прослушивании переговоров, снятии передаваемой по ним информации; об аресте имущества. Кроме того, он также будет осуществлять меры принуждения, в том числе об отстранении обвиняемого от должности, о помещении лица в медицинское учреждение, о продлении срока задержания до сорока восьми часов.
В октябре в Узбекистане намечены парламентские выборы, которые пройдут в совершенно новой общественно-политической обстановке, определенной Конституцией. Выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса впервые в истории Узбекистана пройдут на основе смешанной, то есть мажоритарно-пропорциональной избирательной системы. 75 депутатов будут избираться непосредственно по мажоритарной системе, когда избиратели голосуют за конкретных кандидатов, а оставшиеся 75 – по пропорциональной системе путем голосования за политические партии. Законодательно установлено, что женщины должны составлять минимум 40 процентов от числа выдвигаемых кандидатов в депутаты политическими партиями.
Выборы пройдут в условиях значительного усиления парламентаризма и полномочий представительных органов на местах, закреплённых обновлённой Конституцией. Упраздняется институт руководства хокимами местными Кенгашами народных депутатов.
Полностью усовершенствовано избирательное законодательство в соответствии с демократическими стандартами. В частности, введена новая система избирательных органов во главе с Центральной избирательной комиссией. Кроме того, установлено, что для избрания депутатом достаточно получить голоса относительного большинства избирателей. Соответственно, кандидат считается избранным, если он наберет больше голосов, чем другие кандидаты в соответствующем избирательном округе, и, в результате чего, отпадает необходимость в проведении повторного голосования.
В проведении выборов будет активно использована информационная система «E-saylov», и около 60 видов взаимодействия избирательных комиссий с политическими партиями, кандидатами, наблюдателями и СМИ будет осуществляться полностью в электронном виде. В частности, информационная система позволяет получать статистическую информацию об избирателях и избирательных участках, информацию о кандидатах в депутаты на всех видах выборов, ознакомиться с кандидатами в депутаты и их биографическими данными через интерактивные карты.