Сифатли таълим – барқарор ривожланиш мақсадларига эришишнинг энг қисқа йўлидир
Уларни ҳаётга татбиқ этиш учун Ўзбекистонга жадал ислоҳотлар суръатига мос етук кадрлар, мутахассислар зарур.
Шунинг учун ҳам, Ўзбекистонда таълим тизимини комплекс ривожлантириш, малакали кадрлар тайёрлаш мақсадларига катта куч ва маблағлар йўналтирилмоқда. Мактабгача таълим, мактаб ва олий таълим тизимлари, илмий-тадқиқот муассасалари фаолиятида сифат ўзгаришлари рўй бермоқда.
Мамлакатда тарихан қисқа муддатда таълим тизимида амалга оширилган ислоҳотлар таҳлили асосида қуйидаги ижобий тенденцияларни кўрсатмоқда.
Биринчидан, таълим соҳасига ёндашув тубдан ўзгарди. Хусусан, “Янги Ўзбекистон – мактаб остонасидан бошланади” шиори асосида мактаб таълимини ривожлантириш умумхалқ ҳаракатига айланди. Мактабларда иш юкламаси мақбуллаштирилиб, ўқитувчиларни мажбурий меҳнатга жалб қилиш амалиёти бекор қилинди. Бу борада анъанавий ёндашувлардан воз кечилиб, замонавий технологиялар, илғор хорижий тажриба фаол жорий этила бошланди.
Иккинчидан, таълим тизимидаги ислоҳотларнинг асосини – жамиятда ўқитувчининг мақомини ошириш, уларга бўлган муносабатни тубдан ўзгартириш ташкил этди.
Бу борада ўқитувчиларни моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, жумладан, уларга имтиёзли кредитлар ажратиш, олис ҳудудларда ишлаётган педагоглар учун устамалар жорий этиш белгиланди.
Учинчидан, Ўзбекистон тараққиётининг янги босқичига ва таълим соҳасидаги замонавий тенденцияларга мутаносиб ҳуқуқий макон яратилди. Жумладан, педагог-ўқитувчиларнинг ҳуқуқий мақоми биринчи маротаба мамлакатнинг янги таҳрирдаги Конституциясида қатъий белгилаб қўйилди. Унга кўра, “Ўзбекистон Республикасида ўқитувчининг меҳнати жамият ва давлатни ривожлантириш, соғлом, баркамол авлодни шакллантириш ҳамда тарбиялаш, халқнинг маънавий ва маданий салоҳиятини сақлаш ҳамда бойитишнинг асоси сифатида эътироф этилади. Давлат ўқитувчиларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш, уларнинг ижтимоий ва моддий фаровонлиги, касбий жиҳатдан ўсиши тўғрисида ғамхўрлик қилади” (52 модда)[1]. Шунингдек, бугунги кун талабларидан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги қонуни янги таҳрирда қабул қилинди.
Бундан ташқари, Асосий Қонунимизда таълим соҳасида давлатнинг алоҳида мажбуриятлари сифатида имконияти чекланган болаларнинг сифатли билим олиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган аниқ механизмлар назарда тутилган. Жумладан, Конституциянинг 50 моддасида таълим муассасаларида алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган болалар учун инклюзив таълим таъминланиши тўғрисида ижтимоий норма киритилди.
Тўртинчидан, тизимда мамлакат Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида кенг қамровли стратегик ислоҳотлар амалга оширилди. Соҳага оид долзарб вазифалар концептуал ва стратегик ҳужжатларда ўз аксини топмоқда.
Хусусан, 2017-2021 йилларда мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси, “Ўзбекистон – 2030” стратегияси, «Рақамли Ўзбекистон - 2030» стратегияси, “Ўзбекистон Республикаси халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси”, “Ўзбекистон Республикаси мактабгача таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси”, “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси” шулар жумласидандир.
Аҳамиятлиси, уларнинг асосини ёшлар салоҳиятини ошириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг таълим-тарбияси учун муносиб шарт-шароитларни яратиш ташкил этмоқда. Зеро, улуғ маърифатпарвар, атоқли адиб ва педагог Абдулла Авлонийнинг: «Тарбия биз учун ё ҳаёт – ё мамот, ё нажот – ё ҳалокат, ё саодат – ё фалокат масаласидир», деган сўзлари барча давр учун долзарбдир.
Бешинчидан, статистик маълумотларга кўра, ҳозирда Ўзбекистон аҳолиси 37 млн. нафарни ташкил этмоқда. Демографларнинг прогнозларига кўра, 2030 йилга бориб мамлакат аҳолиси 40 млн. кишидан ошади. Айни пайтда, мутахассислар аҳоли ўсиши динамикасини, жумладан ундан ёшлар улушининг ўсиб бориши “демографик дивиденд” даври дея баҳолашмоқда ва уларнинг фикрича, бундан оқилона фойдаланиш келгусида мамлакат тараққиётига хизмат қилади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар марказида “инсон қадри” таъминлаш, пировард натижа сифатида эса инсон капиталини ривожлантириш масаласига жиддий эътибор қаратилмоқда. Бу давр талабидир. Зеро, ҳар қандай ислоҳотнинг натижадорлиги сифатли ва замонавий таълим олган, юксак салоҳиятли мутахассисларга боғлиқдир. Бошқача айтганда, инсон капитали – ҳар қандай модернизация ва иқтисодий муваффақиятнинг энг муҳим пойдеворидир.
Таълим соҳасидаги давлат сиёсатининг яна бир муҳим йўналиши – бу ёшларнинг замонавий касб-ҳунар эгаллаши учун барча зарур шарт-шароитлар яратишдир. Узоқ йиллардан буён мактаб битирувчиларининг 50%и меҳнат бозорига ҳеч қандай касбга эга бўлмасдан кириб келаётгани ўз ечимини кутаётган муаммолардан бири эди.
Мазкур масалани ҳал этиш мақсадида 2023 йилдан бошлаб янги дастур амалга оширилмоқда. Унга кўра, ҳар бир вилоятда
1 тадан техникумда Европа касбий таълим стандартлари жорий этилди. Келгуси беш йилда барча коллеж ва техникумлар ушбу тизим билан қамраб олинади.
Олтинчидан, сифатли таълим — мамлакат тараққиётини белгилаб берувчи энг самарали ва қисқа йўлдир. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил 20 декабрь куни Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасида “Таълим сифатини ошириш - Янги Ўзбекистонни ривожлантиришнинг ягона тўғри йўли” дея таъкидлаб, 2023 йилни “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб эълон қилган эди.
Еттинчидан, сўнгги йилларда давлат бюджетидан таълим соҳасига ажратилаётган маблағлар миқдори ортиб бориш тенденцияга эга бўлмоқда. Жумладан, 2021 йилда олий ва ўрта таълим тизимига 2,9 трлн. сўм, халқ таълимига 22,1 трлн. сўм ажратилган бўлса, 2022 йилда бу кўрсаткичлар мос равишда 4,1 трлн. ва 25,8 трлн. сўмни ташкил қилган.
Умумий ҳисобда таълим шу жумладан, ижтимоий соҳа учун харажатлар миқдори давлат бюджети харажатлари умумий қийматининг ярмидан кўпроғини ташкил этмоқда. Хусусан, ушбу ислоҳотлар учун давлат бюджетидан харажатлар сўнгги 6 йилда 4,3 бараварга оширилди.
Шу билан бирга, халқ таълими тизимини ислоҳ қилиш жараёнида ўрта мактаб ўқитувчиларининг иш ҳақи 3 бараварга оширилиб, мактабларга малакали мутахассисларни жалб қилишга эришилди. Бунинг натижасида 2016/2017 ўқув йилида олий маълумотли ўқитувчиларнинг улуши 81,8% ни ташкил этган бўлса, 2020/2021 ўқув йилида ушбу кўрсаткич 87,8% га етди.
Бундан ташқари, мамлакатнинг олис туманларида фаолият юритаётган педагог кадрларнинг меҳнатини рағбатлантириш мақсадида уларга ҳар ойда 50% миқдорида қўшимча устама ҳақ тўлаш бўйича аниқ мезонлар белгиланди. Шунингдек, мактаб ўқитувчиларига уй-жой, автотранспорт, маиший техника воситалари ва бошқалар учун имтиёзли кредитлар бериш амалиёти жорий этилди.
Табиийки, ҳар қандай давлат ҳам бундай катта харажатларни кўтара олмайди, аммо қанчалик оғир бўлмасин, бунинг учун зарур маблағ ва ресурслар ажратилмоқда. Ўзбекистон Раҳбари мазкур харажатларни харажат эмас, балки келажак учун қўйилган энг самарали сармоя деб ҳисоблаб, таълим даражаси ва сифати ҳар қандай давлатнинг истиқболини белгилаб берадиган муҳим омил эканини таъкидламоқда.
Саккизинчидан, соҳадаги ислоҳотлар қисқа муддатда ўзининг ижобий натижасини бера бошлади. Жумладан, агарда 2017 йилда Ўзбекистонда мактабгача таълим билан атиги 27% болалар қамраб олинган бўлса, сўнгги етти йилда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси 74% етиши натижасида бугунги кунда 2 миллионга яқин бола боғчага бормоқда.
Шунингдек, сўнгги йилларда олий таълим муассасалари сони
210 тага (таққослаш учун: 2016 йилда – 77 та), қамрови эса 42% га етди. Олий таълим муассасаларининг моддий-техник базаси мустаҳкамланди. Хорижий мамлакатлар билан қўшма таълим дастурлари доирасида 64 та янги касб бўйича мутахассисларни тайёрлаш йўлга қўйилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда 30 дан ортиқ хорижий давлатларнинг (АҚШ, Буюк Британия, Италия, Финляндия, Корея, Ҳиндистон, Сингапур Россия ва ҳ.к.) нуфузли олий ўқув юртларининг филиаллари очилди.
Умуман олганда, ислоҳотлар натижасида олий ўқув юртларида таҳсил олаётган талабалар сони 2,2 бараварга ошди. Хусусан, 2016 йилда 268,3 минг талаба таҳсил олган бўлса, 2023 йилда уларнинг сони 1,03 млн. нафарга етди.
Тўққизинчидан, ушбу соҳадаги бошқарув тизимини тубдан ислоҳ қилиш, бошқарувнинг замонавий шаклларини жорий этиш, таълим тизимида фаолият юритаётган ташкилотларнинг ўхшаш ва ўзаро бир-бирини такрорловчи функцияларини мувофиқлаштириш ҳамда уларнинг фаолиятини самарали таъминлаш мақсадида Олий таълим ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги негизида - Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мактабгача таълим ва Халқ таълими вазирлиги бирлаштирилиб Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ташкил этилди.
Ўнинчидан, таълим-тарбия ишларини самарали олиб боришда эркак ўқитувчиларнинг алоҳида ўрни ва таъсири борлиги ҳисобга олиниб, кўрилган аниқ чора-тадбирлар натижасида 44 минг нафардан ортиқ эркак ўқитувчи халқ таълими тизимига қайтди.
Шунингдек, иқтидорли ёшларни хорижда ўқитиш бўйича янги тизим жорий этилди. Жумладан, юқори малакали мутахассисларни хорижда тайёрлаш, иқтидорли ва истиқболли давлат хизматчиларини излаб топиш, танлаш ва рағбатлантириш, янги авлод кадрларини шакллантириш ва уларни давлат хизматига жалб этишга кўмаклашиш мақсадида «Эл-юрт умиди» жамғармаси ташкил этилди.
Бугунги кунда 504 нафардан ортиқ жамғармаси стипендиатлари АҚШ, Буюк Британия, Германия, Франция, Канада, Япония, Испания, Жанубий Корея ва бошқа ривожланган мамлакатларнинг энг нуфузли таълим ва тадқиқот, инновация ва амалиёт масканларида таълим олмоқдалар.
Бундан ташқари, иқтидорли болаларни аниқлаш, таълим жараёнига илғор технологиялар, услублар ва хориж тажрибасини кенг жорий этиш, уларни ўқитиш ва тарбиялашда яхлит тизим яратиш, истеъдодли ёшларни янада қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш мақсадида давлатимиз Раҳбарининг 2019 йил 20 февралда “Президент мактабларини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилинди. Бугунги кунда мамлакатнинг барча ҳудудларида Президент мактаблари самарали фаолият кўрсатмоқда.
Мисол сифатида 2024 йилда Тошкентдаги Президент мактаби ўқувчиси Абдулазиз Собиров дунё рейтингида Топ 5 таликка кирувчи Гарвард университетига 354 минг доллар миқдоридаги грант билан ўқишга қабул қилинганини кўрсатиш мумкин.
Бу борадаги ишларнинг мантиқий давоим сифатида 2024 йилда Президент мактаблари таълим дастури яна мингта мактабда бошланиши кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, мамлакатда Ижод мактаблари, Абу Али Ибн Сино,
М. Улуғбек, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги ихтисослаштирилган мактаблар фаолияти йўлга қўйилган.
Мамлакат таълим тизими соҳасини янада такомиллаштиришга қаратилган энг сўнгги ислоҳотлардан бири Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Таълим соҳасидаги ислоҳотларни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилингани бўлди (02.02.2024 й. ПҚ-54-сон).
Лойиҳа офисининг асосий фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланди:
- таълим соҳасини ислоҳ қилиш бўйича чора-тадбирлар ва истиқболли ташаббусларни ишлаб чиқиш;
- халқаро ташкилотлар, молия институтлари, консалтинг компаниялари ва мутахассисларнинг тавсияларини таҳлил қилиш ва умумлаштириш, мақбул ташаббусларнинг самарали имплементация қилинишини таъминлаш;
- етакчи экспертлар, консультантлар, маслаҳатчилар ва жамоатчиликни кенг жалб қилган ҳолда таълим стандартлари, ўқув режалари ва дастурларини илғор хорижий тажриба асосида такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш;
- таълим турлари ва даражалари ўртасида узвийликни ва узлуксизликни таъминлаш, давлат таълим стандартлари ва ўқув дастурларини ишлаб чиқишда вазирлик ва идораларнинг ўзаро ҳамжиҳатликдаги фаолиятини йўлга қўйиш;
- таълим ташкилотларида таълим сифати маданиятини шакллантириш, ўқув дастурларини халқаро аккредитациядан ўтказишда вазирлик ва идораларга ҳар томонлама кўмаклашиш;
- мактабларда математика, физика, кимё, биология ва хорижий тиллар бўйича ўқув режа ва дастурларини халқаро стандартлар асосида янгилаш;
- ўқувчилар билими, таҳлилий, танқидий ва креатив фикрлаши, муаммоларга ечим топиб, амалиётда қўллай олиш кўникмаларини шакллантиришга қаратилган ўқув методикаларини ишлаб чиқиш.
- тан олинган хорижий дастурлар (А-level, IB каби), ўқувчи ва муаллимлар билимини баҳолашда халқаро тажрибалар (PISA, ТIMSС, PIRLS) босқичма-босқич жорий этиш;- таълим сифатини назорат қилиш йўналишида халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, хорижий ва халқаро баҳолаш ташкилотлари билан ҳамкорликни кенгайтириш[2].
Таъкидлаш керакки, бугун Ўзбекистонда ислоҳотлар ортга қайтмас тус олган бўлиб, таълим тизимидаги ўзгаришлар уларнинг асосини ташкил этади. Аҳамиятлиси, соҳадаги ислоҳотлар стратегик характерга эга бўлиб, давлат мунтазам тарзда уларни замонавий тенденциялар асосида такомиллаштириб бориш мақсадида яқин истиқболда ўз олдига катта вазифаларни қўйган. Хусусан:
- мактабгача таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш ҳамда болаларнинг тўлиқ қамровини таъминлаш.
- умумий ўрта таълим тизимида «Таълим учун қулай муҳит» дастурини амалга ошириш. Унинг доирасида олис ва чекка ҳудудларда жойлашган 715 та умумий ўрта таълим муассасалари ўқувчилари учун бепул автобусларни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда.
- умумий ўрта таълим тизимини янги босқичга олиб чиқиш. Хусусан, 700 га яқин номдаги янги дарсликлар, машқ дафтарлари, педагоглар учун методик қўлланмалар ва мобиль иловалар яратиш.
- барча умумий ўрта таълим муассасаларида касб-ҳунарларга ўргатиш курсларини жорий этиш. Жумладан, Президент мактаблари ва ихтисослаштирилган мактабларнинг таълим методикасини барча умумий ўрта таълим муассасаларининг ўқув жараёнларига жорий этилади.
- умумий ўрта таълимни ривожлантириш жараёнига хусусий секторни фаол жалб қилиш жумладан нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари сонини 1 000 тага етказиш.
- келгуси беш йилда нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари фаолиятини йўлга қўйиш учун 1 трлн. сўм миқдорида имтиёзли кредитлар ажратиш. 2024 йилдан бошлаб ҳар йили давлат-хусусий шериклик асосида камида 100 тадан умумий ўрта таълим муассасалари қурилиши бўйича шартномалар тузиш.
- нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотларида таҳсил олаётган ўқувчилар улушини 3 баробарга ошириш. Давлат-хусусий шериклик асосида ва халқаро молия институтларидан жалб қилинадиган маблағлар ҳисобидан 2 млрд. долларлик умумий ўрта таълим ташкилотлари тармоғини кенгайтириш лойиҳаларини амалга ошириш ва бошқалар.
мактабгача таълим муассасалари тармоғини янада кенгайтириш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва янги боғчаларни қуриш учун 2030 йилга қадар мактабгача таълим билан қамров даражасини 80,8% га етказиш мақсад қилинган.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, мамлакатда таълим соҳасидаги ислоҳотлар, ёшларни таълим тизими билан қамраб олиш борасида амалга оширилган дунё ҳамжамияти томонидан эътироф этилмоқда. Жумладан, World Population Review томонидан 2021 йилда энг саводли мамлакатлар рейтингини тузиш учун 154 мамлакатдаги ҳолатни таҳлил қилган. Рейтингга кўра Ўзбекистон саводхонлиги 100 фоизни ташкил қилган 4 та мамлакатлардан биридир.
Хулоса ўрнида таъкидлаш лозимки, инсон капитали иқтисодий ўсишни таъминлайдиган муҳим омилдир. Шу нуқтаи назардан, сифатли таълим шубҳасиз, мамлакат тараққиётини таъминлашга хизмат қиладиган энг самарали ва қисқа йўлдир. Тўла ишонч билан айтиш мумкинки, сўнгги йилларда Ўзбекистон таълим тизимидаги ислоҳотлар ижобий динамикага эга бўлмоқда ва улар ўрта ва узоқ истиқболда ўз самарасини беради.

Качественное образование – кратчайший путь к достижению целей развития
Для их реализации Узбекистану нужны зрелые кадры, специалисты, соответствующие быстрому темпу реформ.
Поэтому правительство страны направляет огромные усилия и средства на всестороннее развитие системы образования в стране, в том числе на подготовку квалифицированных кадров.
В результате, в системах дошкольного, школьного и высшего образования, а также в научно-исследовательских учреждениях стали происходить качественные изменения, благодаря чему наметились следующие положительные тенденции.
Во-первых, кардинально изменился подход к сфере образования. В стране полностью отошли от традиционных подходов, стали активно внедрять современные технологии, передовой зарубежный опыт. В частности, оптимизирована нагрузка на школы, отменена практика принудительного труда учителей. А развитие школьного образования, основанное на лозунге “Новый Узбекистан начинается с порога школы” обрело характер общенародного движения.
Во-вторых, основой реформ в системе образования стало повышение статуса учителя в обществе, радикальное изменение отношения к нему.
В связи с чем была сформирована новая система материальной поддержки учителей, включающей выделение им льготных кредитов, введение надбавок для педагогов, работающих в отдаленных регионах страны.
В-третьих, создано правовое пространство, отвечающее требованиям нового этапа развития Узбекистана и современным тенденциям в сфере образования. В частности, впервые правовой статус педагогов был закреплен в новой редакции Конституции страны. Согласно Конституции, "в Республике Узбекистан труд учителя признается основой развития общества и государства, формирования и воспитания здорового, гармоничного поколения, сохранения и обогащения духовного и культурного потенциала народа. Государство заботится о защите чести и достоинства педагогов, об их социальном и материальном благополучии, профессиональном росте" (ст. 52). Также, исходя из требований сегодняшнего дня, принят Закон Республики Узбекистан “Об образовании” в новой редакции.
Кроме того, в Основном законе в качестве отдельных обязанностей государства в сфере образования предусмотрены конкретные механизмы, направленные на расширение доступа детей с ограниченными возможностями к качественному образованию. В частности, статья 50 Конституции вводит социальную норму об обеспечении инклюзивного образования детей с особыми образовательными потребностями в образовательных учреждениях.
В-четвертых, текущие задачи в этой сфере, отражены в концептуальных и стратегических документах. В частности были приняты такие документы как: Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития на 2017-2021 годы, Стратегия развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы, «Стратегия Узбекистан – 2030”, «Стратегия цифровой Узбекистан - 2030», “Концепция развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года”, «Концепция развития системы дошкольного образования Республики Узбекистан до 2030 года», “Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года” и др.
Принятые документы значимы тем, что направлены на раскрытие потенциала молодежи, ее всестороннюю поддержку, создание достойных условий для образования и воспитания. Ведь слова великого просветителя, выдающегося мудреца и педагога Абдуллы Авлани: «Воспитание - это для нас вопрос либо жизни– либо смерти, либо спасения - либо разрушения, либо счастья-либо катастрофы» актуальны во все времена.
В-пятых, согласно официальной статистике, население Узбекистана в настоящее время составляет 37 млн. человек. По прогнозам демографов, к 2030 году эта цифра достигнет 40 млн. человек.
Между тем, эксперты оценивают динамику прироста населения, в том числе роста доли молодежи, как период “демографических дивидендов”, и считают, что рациональное использование этого ресурса послужит дальнейшему развитию страны.
В этой связи в центр проводимых в Узбекистане реформ поставлен вопрос верховенства человеческого достоинства и, как следствие, развития человеческого капитала. Это – веление времени. Ведь результат любой реформы зависит от специалистов с высоким потенциалом, получивших качественное и современное образование. Другими словами, человеческий капитал – основа модернизации и экономического успеха любой страны.
Еще одним важным направлением государственной политики в сфере образования является создание необходимых условий для получения молодыми людьми современных профессий. Одной из главных проблем, долгие годы ожидавших своего решения, было отсутствие профессии у 50% выпускников школ, выходящих на рынок труда.
В целях решения данного вопроса с 2023 года реализуется новая программа. Согласно документу, в каждой области хотя бы в одном техникуме введены европейские стандарты профессионального образования. В ближайшие пять лет этой системой будут охвачены все колледжи и техникумы.
В - шестых, качественное образование – наиболее эффективный и кратчайший путь, определяющий прогресс страны. В своем послании Парламенту и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавката Мирзиёев подчеркнул, что “повышение качества образования - единственный верный путь развития нового Узбекистана” и объявил 2023 год “Годом человеческого внимания и качественного образования”.
В-седьмых, в последние годы устойчивой становится тенденция увеличения объема средств, выделяемых из государственного бюджета на сферу образования. Так, если в 2021 году на систему высшего и среднего образования было выделено 2,9 трлн. сум, 22,1 трлн. сум – на народное образование, то в 2022 году эти цифры составил 4,1 трлн. сум, и 25,8 трлн. сум, соответственно.
В целом, объем расходов на образование, в том числе на социальную сферу, составляет более половины от общей стоимости расходов государственного бюджета. В частности, расходы госбюджета на реформы в данной отрасли за последние 6 лет увеличились в 4,3 раза.
В то же время, в процессе реализации реформ в системе народного образования, заработная плата учителей средних школ была увеличена в 3 раза, что позволило привлечь в педагогическую деятельность квалифицированных специалистов. В результате в 2016/2017 учебном году доля учителей с высшим образованием составила 81,8%, а в 2020/2021 учебном году этот показатель достиг 87,8%.
Кроме того, в целях стимулирования труда педагогов, работающих в отдаленных уголках страны, установлены четкие критерии выплаты им ежемесячной надбавки в размере 50%. Также была введена практика предоставления льготных кредитов учителям школ на приобретение жилья, автотранспорта, бытовой техники и т.д.
Естественно, не каждое государство может «потянуть» такие большие расходы, но как бы не было это обременительно, для этого выделяются необходимые средства и ресурсы. Глава Узбекистана называет эти расходы не затратами,
а эффективными инвестициями в будущее, подчеркивая, что уровень и качество образования являются важными факторами, определяющими перспективы любого государства.
В-восьмых, реформы в этой отрасли в краткосрочной перспективе начали приносить положительные результаты. Так, если в 2017 году дошкольным образованием в Узбекистане было охвачено всего 27% детей, а за последние семь лет уровень охвата достиг 74%.
Вместе с тем, за последние годы количество высших учебных заведений достигло 210 (для сравнения: в 2016 году – 77), а охват достиг 42%. Укреплена материально-техническая база высших учебных заведений. В рамках совместных образовательных программ с зарубежными странами налажена подготовка специалистов по 64 новым профессиям.
Сегодня в стране открыты филиалы более чем 30 престижных зарубежных вузов (США, Великобритания, Италия, Финляндия, Корея, Индия, Сингапур, Россия и т.д.).
В целом, реформы привели к росту числа студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, в 2,2 раза. К примеру, в 2016 году в вузах обучалось 268,3 тысячи студентов, в то время как в 2023 году их число составляло 1,03 миллиона.
В-девятых, в целях коренного реформирования системы управления данной сферы, внедрения современных форм управления, оптимизации схожих и дублирующих функций министерств и ведомств, а также эффективного обеспечения их деятельности, на базе Министерства высшего образования и инновационного развития создано Министерство высшего образования, науки и инноваций, а на базе Министерства дошкольного образования и народного образования создано Министерство дошкольного и школьного образования.
В-десятых, учитывая авторитет и влияние учителей-мужчин в эффективном ведении учебно-воспитательной работы приняты конкретные меры по увеличению доли мужчин-учителей, в результате чего в систему народного образования вернулось более 44 тысяч мужчин.
Также введена новая система обучения талантливой молодежи за рубежом.
В частности, в целях подготовки высококвалифицированных специалистов за рубежом, поиска, отбора и поощрения талантливых и перспективных государственных служащих, формирования кадров нового поколения и содействия их привлечению на государственную службу создан Фонд «Эль-юрт умиди».
Сегодня более 504 стипендиатов Фонда проходят обучение в самых престижных зарубежных образовательных и исследовательских, инновационных и практических центрах США, Великобритании, Германии, Франции, Канады, Японии, Испании, Южной Кореи и др.
Также в целях выявления одаренных детей, широкого внедрения передовых технологий, методов и зарубежного опыта в образовательный процесс, создания целостной системы их обучения и воспитания, дальнейшей поддержки и стимулирования талантливой молодежи, 20 февраля 2019 года было принято Постановление Главы государства “О мерах по организации президентских школ”. Сегодня во всех регионах страны эффективно функционируют президентские школы.
В качестве примера можно привести то, что в 2024 году ученик президентской школы в Ташкенте Абдулазиз Собиров был принят в Гарвардский университет, входящий в топ-5 мирового рейтинга, с грантом в размере 354 тысяч долларов.
Логическим продолжением данной работы предполагается внедрение в 2024 году образовательной программы Президентских школ в тысячах школах страны.
Наряду с этим, в республике действуют школы творчества Абу Али Ибн Сино, созданы специализированные школы имени Улугбека, Мухаммада аль-Хорезми.
Одним из последних документов, направленных на дальнейшее совершенствование системы образования страны, стало принятие указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускорению реформ в сфере образования».
В соответствии с этим Указом, в целях повышения кадрового потенциала в сфере образования, организации учебного процесса и оказания услуг в образовательных организациях на основе новых принципов, поднятия качества образовательных услуг на уровень международных стандартов и дальнейшего ускорения реформ, создан Проектный офис «Центр проектов в сфере образования».
Основными направлениями деятельности проектного офиса определены:
а) разработка мер и перспективных инициатив по реформированию сферы образования;
б) анализ и обобщение рекомендаций международных организаций, финансовых институтов, консалтинговых компаний и специалистов, обеспечение эффективной имплементации оптимальных инициатив;
в) подготовка предложений по совершенствованию образовательных стандартов, учебных планов и программ на основе передового зарубежного опыта с привлечением ведущих экспертов, консультантов, советников и общественности;
г) обеспечение непрерывности и преемственности между видами и уровнями образования, организация согласованного взаимодействия министерств и ведомств при разработке государственных образовательных стандартов и учебных программ;
д) формирование в образовательных организациях культуры качества образования, оказание всестороннего содействия министерствам и ведомствам при проведении международной аккредитации учебных программ;
е) укрепление международных связей в вопросе контроля за качеством образования, расширение сотрудничества с зарубежными и международными оценочными организациями.
Хотелось бы отметить, что реализуемые в стране реформы приобрели необратимый характер. Государство обозначило ряд серьезных задач на ближайшую перспективу в целях совершенствования системы образования в условиях современных тенденций. В частности:
- выведение системы дошкольного образования на новый уровень, стремление к обеспечению охвата детей дошкольным образованием.
- поднятие системы общего среднего образования на совершенно новый качественный уровень, полностью обновив учебники, методические пособия для педагогов и мобильных приложений.
- реализация программы "Благоприятная среда для образования" в системе общего среднего образования, в рамках которой планируется запуск бесплатных автобусов для учащихся 715 учреждений общего среднего образования, расположенных в отдаленных и труднодоступных уголках страны.
-внедрение курсов профессионального обучения во всех средних общеобразовательных учреждениях. В частности, в учебные процессы всех общеобразовательных учреждений среднего профобразования будут внедрены методики обучения президентских и специализированных школ.
- активное вовлечение частного сектора в процесс развития общего среднего образования, в том числе доведение количества негосударственных общеобразовательных организаций до 1 тысячи.
- увеличение доли обучающихся в негосударственных общеобразовательных организациях в 3 раза. На основе государственно-частного партнерства и за счет привлеченных средств международных финансовых институтов реализовать проекты на сумму 2 млрд. долл. по расширению сети общеобразовательных организаций среднего профессионального образования и др.
- к 2030 году планируется довести уровень охвата дошкольным образованием до 80,8%. путем дальнейшего расширения сети дошкольных учреждений, крепления их материально-технической базы и строительства новых детских садов,
Следует особо отметить, что реформы, проводимые в Узбекистане в сфере образования, признаются мировым сообществом. В частности, Всемирное бюро переписи World Population Review проанализировало ситуацию в 154 странах, чтобы составить рейтинг самых грамотных стран в 2021 году. Согласно рейтингу, уровень грамотности в Узбекистане составил 100 процентов.
В целом, следует отметить, что человеческий капитал является важным фактором, способствующим экономическому росту. В этом контексте качественное образование, несомненно, – наиболее эффективный и кратчайший путь, который служит развитию страны. В этом контексте можно с полной уверенностью утверждать, что реформы в системе образования Узбекистана приобретают положительную динамику и несомненно принесут свои плоды в среднесрочной и долгосрочной перспективе.