Адвокатура Ўзбекистон ҳуқуқ тизимидаги энг муҳим институтга айланмоқда
Ўзбекистон Республикасида сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг самарали институтларидан бири сифатида адвокатуранинг роли ва аҳамиятини ошириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, адвокатура институти ва адвокатларнинг мустақиллигини таъминлаш, суд жараёнларининг барча босқичларида тарафларнинг тортишуви тамойили асосида ишни ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар кўрилди, адвокатларнинг ўз касбий фаолиятини амалга ошириши учун зарур қонунчилик базаси яратилди.
2023 йил 30 апрелда ўтказилган Ўзбекистон Республикаси референдумида умумхалқ овоз бериш йўли билан қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясининг олий юридик кучга эга эканлиги, мамлакатимизнинг бутун ҳудудида тўғридан-тўғри амал қилиши ва ягона ҳуқуқий маконнинг асосини ташкил этиши белгилаб қўйилди. Шу билан бирга, Конституцияда адвокатура институтига алоҳида боб ажратилганлиги унинг суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида муҳимлигидан далолат беради. Ўзбекистон Конституциясининг 141-142-моддаларини ўз ичига олган ХХИВ бобида адвокатура институтига оид асосий қоидалар белгиланган. Хусусан, жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам кўрсатиш, адвокатура фаолиятининг тамойиллари, адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларнинг ижтимоий ҳимояси конституциявий даражада мустаҳкамлаб қўйилган.
Мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада эркинлаштириш, фуқароларнинг тергов ва суд жараёнларининг ҳар қандай босқичида малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқини мустаҳкамловчи конституциявий нормани ҳаётга татбиқ этиш, адвокатуранинг ташкилий мустақиллигини таъминлаш, уни юқори малакали кадрлар билан таъминлаш, адвокатлар мустақиллигининг кафолатларини кучайтириш, адвокатлик касбининг обрўси ва нуфузини ошириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, мазкур институтдаги муҳим ўзгаришлар адвокатурага оид асосий нормаларни белгилаб берувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиниши билан бевосита боғлиқ. Бугунги кунда мамлакатимизда адвокатура институтига оид қуйидаги қонунлар мавжуд. Булар 1996 йил 27 декабрда қабул қилинган “Адвокатура тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни ва 1998 йил 25 декабрда қабул қилинган “Адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 майдаги “Адвокатура институти самарадорлигини тубдан ошириш ва адвокатлар мустақиллигини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони муҳим аҳамиятга эга бўлди. Хусусан: адвокатларга низоларни судгача ҳал этиш, тарафларни яраштириш чораларини кўриш, шунингдек ҳакам сифатида фаолият юритиш ҳуқуқи берилди; адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш учун адвокатлик тузилмасида мажбурий стажировкадан ўтиш муддати олти ойдан уч ойгача қисқартирилди, бунда давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизмати ходимлари, шунингдек, судя, терговчи ёки прокурор лавозимида камида уч йил ишлаган шахслар мажбурий стажировкадан озод этилиши белгиланди; адвокатнинг узрли сабабларсиз ўз касбий мажбуриятларини бажармаслиги муддати уч ойдан олти ойгача узайтирилди; адвокатлик лицензиясининг амал қилишини тўхтатиш фақат Адлия вазирлиги мурожаатига кўра, Олий малака комиссиясининг хулосаси асосида суд томонидан амалга оширилиши белгиланди; адвокат мақомини олиш учун малака имтиҳонини қайта топшириш муддати бир йилдан олти ойгача қисқартирилди.
Миллий адвокатура тўғрисидаги қонун ҳужжатларига киритилган ушбу ўзгартиш ва қўшимчалар халқнинг адвокатура институтига бўлган ишончини ошириш, адвокат мақомини янада мустаҳкамлаш, адвокатларнинг касбий фаолиятни амалга оширишдаги ваколатларини кенгайтириш, шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам кўрсатиш учун асос яратди. Ижобий жиҳатлардан бири шундаки, мамлакатимизда адвокатлар иштирокидаги суд жараёнларида ижобий ўзгаришлар содир бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган одил судловни таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш борасидаги вазифалар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилишида “Адвокатура - одил судловнинг ажралмас қисми, адолатни қарор топтиришда ушбу институтнинг ўрни беқиёс” эканлиги таъкидланди. Бу ҳам адвокатура институтига қаратилаётган эътиборнинг ёрқин намунасидир.
Адвокатура тўғрисидаги қонунчиликка киритилган адвокатлик тузилмаси бўлган адвокатлик бюроси билан боғлиқ муҳим ўзгаришни алоҳида таъкидлаш лозим. 2018 йил 11 октябрда қабул қилинган қонунга мувофиқ адвокатлик бюроларини таъсис этган адвокатлар ўз фаолиятини мулк ҳуқуқи асосида ёки бошқа қонуний асосда ўзига тегишли бўлган турар жойларда амалга ошириши мумкин, бунда адвокатга мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган турар жойларни адвокатлик бюроси фаолиятида фойдаланиш учун нотурар жой тоифасига ўтказиш талаб этилмайди. Бу эса адвокатура институтига кираётган янги адвокатлар учун кенг имкониятлар яратди. Шу сабабли, бугунги кунда адвокатлик бюроси энг кўп ташкил этиладиган адвокатлик тузилмалари орасида етакчи ўринни эгаллайди.
Адвокатура фаолиятидаги ортиқча сансалорлик, бюрократия ва қоғозбозликни бартараф этиш, судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари билан электрон ҳужжат алмашинувини йўлга қўйиш мақсадида 2022 йил 30 майда Ўзбекистон Президентининг “Адвокатура фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Ушбу қарорга кўра муҳим ўзгаришлар сифатида қуйидагиларни таъкидлаш лозим: адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензия бериш жараёни талабгор томонидан малака имтиҳонини топширишнинг амалдаги тартибини сақлаб қолган ҳолда “Лицензия” ахборот тизими орқали амалга оширилади ва расмийлаштирилади; адвокатлик тузилмаларини давлат рўйхатидан ўтказиш, қайта рўйхатдан ўтказиш ва тугатиш фақат “ягона дарча” тамойили асосида Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали электрон шаклда амалга оширилади; адвокатлик фаолиятини бошлашда малака имтиҳонини топшириш, адвокатлик фаолиятига лицензия олиш ва адвокатлик бюросини давлат рўйхатидан ўтказиш бўйича комплекс хизмат кўрсатиш алоҳида таъкидланган.
Бундан ташқари, фуқароларга юридик ёрдам кўрсатиш жараёнларини рақамлаштириш, адвокатура соҳасини судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, шунингдек, бошқа давлат органлари фаолияти билан интеграция қилишни назарда тутувчи “Юридик ёрдам” ахборот тизимининг ишга туширилиши адвокатлар учун қатор имкониятлар яратди. Хусусан, адвокатларнинг электрон реестри ва адвокатларнинг шахсий электрон кабинетини шакллантириш, адвокат мақомини ўз аризасига кўра тўхтатиб туриш электрон хабарнома шаклида амалга оширилиши белгиланди, адвокатлик тузилмалари томонидан муайян ишни юритиш учун адвокатларга бериладиган анъанавий шаклдаги ордер мақомига тенг бўлган махсус QR-кодга эга “Электрон адвокатлик ордери”ни бериш амалиёти жорий этилмоқда. “Юридик ёрдам” ахборот тизими жорий этилиши муносабати билан асосий ўзгаришлардан бири адвокатларни инсон омилисиз электрон тарзда тасодифий танлаш орқали давлат ҳисобидан ишга жалб этиш тартиби белгиланганлигидир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 7 декабрь куни Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганлигининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги мурожаатида адвокатура институтида муҳим ўзгаришлар амалга оширилиши зарурлиги таъкидланган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Президент Фармонининг 19-мақсади қуйидагича ифодаланган: инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда адвокатура институтининг салоҳиятини тубдан ошириш, шунингдек, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг малакали юридик хизматларга бўлган эҳтиёжини тўлиқ қондириш. Мазкур фармон адвокатуранинг тизимли муаммоларига мақбул ечимлар таклиф этганлиги билан аҳамиятлидир. Хусусан, адвокатура институтини тўлақонли ўзини ўзи бошқариш тизимига ўтказиш, Адвокатлар палатаси бошқарув органларининг адвокатлар ҳамжамияти олдидаги ҳисобдорлигини кучайтириш, тизимга ёш малакали кадрларни жалб этиш, адвокатлик фаолиятига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш орқали ортиқча бюрократия ва сансалорликни бартараф этиш, судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари билан электрон ҳужжат алмашинувини йўлга қўйиш, нафақат жиноий, балки фуқаролик ва маъмурий ишлар бўйича ҳам ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларга бепул юридик ёрдам кўрсатиш тизимини жорий этиш назарда тутилган. Буларнинг барчаси адвокатура институтини янада такомиллаштириш ва унинг жозибадорлигини оширишга хизмат қилди.
2023 йил 16 июнда Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги қонуни ЎЗҚ-848 қабул қилинди. Ушбу қонунга кўра, Адлия вазирлиги давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органи сифатида белгиланди. Шунингдек, қонунда давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишнинг асосий тамойиллари, бундай ёрдам кўрсатувчи шахслар, давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиладиган ишлар тоифалари, давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишни рад этиш ва тўхтатиш асослари, ҳамда давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишни молиялаштириш асослари ва манбалари белгилаб берилди.
Ўзбекистон Республикаси Адвокатлар палатаси фаолияти тўғрисидаги статистик маълумотларга кўра, 2024 йил 1 январ ҳолатига адвокатлар 85339 та ишда тайинланган тартибда (барча асослар бўйича) иштирок этган. Бу эса мазкур кўрсаткичларнинг йилдан-йилга кескин ошишига олиб келди. Мамлакатимизда адвокатурага ишга қабул қилиш ҳамда адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш тартибини соддалаштириш зарурати юзага келмоқда.
Шуни таъкидлаш лозимки, 2023 йил 1 октябрь ҳолатига кўра, Ўзбекистоннинг доимий аҳолиси сони 36599764 нафардан ортиқни ташкил этган. Адвокатлар палатасининг маълумотларига кўра эса, 2023 йил 1 июн ҳолатига мамлакатимизда 5665 нафар адвокат адвокатлик фаолияти билан шуғулланган. Ушбу статистик маълумотлар таҳлили шуни кўрсатадики, 2023 йил 1 октябрь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда ҳар 6460 нафар аҳолига ўртача 1 нафар адвокат тўғри келади. “Адвокатура тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш учун имтиҳон топширишга талабгор шахснинг юридик мутахассислик бўйича камида икки йиллик иш стажига эга бўлиши тўғрисидаги талабни бекор қилувчи ўзгартиришлар киритилди. Бу эса адвокатликка талабгорлар сонининг кескин кўпайишига, соғлом рақобатнинг вужудга келишига ва адвокатура соҳасининг жозибадорлигини оширишга, шунингдек, соҳага ёш кадрларни жалб этишнинг самарали тизимини яратишга хизмат қилди.

Адвокатура в Узбекистане становится самым важным институтом в системе права
В Республике Узбекистан в последние годы осуществлены масштабные реформы по повышению роли и значения адвокатуры как одного из эффективных институтов обеспечения защиты прав, свобод и законных интересов человека. В частности, приняты меры, направленные на обеспечение независимости института адвокатуры и адвокатов, организацию работы на основе принципа состязательности сторон на всех стадиях судопроизводства, создана необходимая законодательная база для осуществления адвокатами своей профессиональной деятельности.
На референдуме Республики Узбекистан, проведенном 30 апреля 2023 года, было определено, что Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, принятая всенародным голосованием, имеет высшую юридическую силу, прямое действие на всей территории страны и составляет основу единого правового пространства. Вместе с тем, выделение в Конституции отдельной главы институту адвокатуры свидетельствует о его важности в рамках осуществляемых реформ в судебно-правовой сфере. В главе XXIV Конституции Республики Узбекистан, включающей статьи 141-142, определены основные положения, касающиеся института адвокатуры. В частности, на конституционном уровне закреплены оказание квалифицированной юридической помощи физическим и юридическим лицам, принципы деятельности адвокатуры, гарантии адвокатской деятельности и социальная защита адвокатов.
В нашей стране проведена широкомасштабная работа по дальнейшей либерализации судебно-правовой системы, реализации конституционной нормы, закрепляющей право граждан на получение квалифицированной юридической помощи на любой стадии расследования и судопроизводства, обеспечению организационной самостоятельности адвокатуры, укомплектованию ее высококвалифицированными кадрами, усилению гарантий независимости адвокатов, повышению авторитета и престижа профессии адвоката. В частности, важные изменения в данном институте непосредственно связаны с принятием нормативно-правовых актов, определивших основные нормы, касающиеся адвокатуры. На сегодняшний день в нашей стране существуют следующие законы, касающихся института адвокатуры. К ним относятся закон Республики Узбекистан от 27 декабря 1996 года “Об адвокатуре” и закон Республики Узбекистан от 25 декабря 1998 года “О гарантиях адвокатской деятельности и социальной защите адвокатов”.
Также важное значение имело принятие Указа Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2018 года “О мерах по коренному повышению эффективности института адвокатуры и расширению независимости адвокатов”. В частности, адвокат получил право на досудебное разрешение споров, принятие мер по примирению сторон, а также осуществление деятельности в качестве арбитра, срок прохождения обязательной стажировки в адвокатском формировании для получения лицензии на право занятия адвокатской деятельностью сокращен с шести месяцев до трех, при этом отмечено, что работники юридической службы государственных органов и организаций, а также лица, проработавшие в должности судьи, следователя или прокурора не менее трех лет, освобождаются от обязательной стажировки, срок неисполнения адвокатом своих профессиональных обязанностей без уважительных причин, являющийся основанием для прекращения действия адвокатской лицензии, был продлен с трех до шести месяцев, установлено, что прекращение действия адвокатской лицензии осуществляется только судом по обращению Министерства юстиции Республики Узбекистан и на основании заключения Высшей квалификационной комиссии, срок повторной сдачи квалификационного экзамена на получение статуса адвоката сокращен с одного года до шести месяцев.
Указанные изменения и дополнения, внесённые в законодательство о национальной адвокатуре, создали основу для повышения доверия народа к институту адвокатуры, дальнейшего укрепления статуса адвоката, расширения полномочий адвокатов в осуществлении профессиональной деятельности, а также оказания квалифицированной юридической помощи физическим и юридическим лицам. Одним из положительных моментов является то, что в нашей стране происходят позитивные изменения в судебном разбирательстве с участием адвокатов.
На видео-селекторном совещании, посвященном обсуждению задач по обеспечению правосудия и противодействию коррупции под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, было отмечено: «Адвокатура - неотъемлемая часть правосудия, роль этого института в установлении справедливости неоценима». Это также свидетельствует о ярком внимании, уделяемом институту адвокатуры.
Следует особо отметить важное изменение, связанное с адвокатским бюро, которое является адвокатским формированием, включенное в законодательство об адвокатуре. В соответствии с законом, принятым 11 октября 2018 года, адвокаты, учредившие адвокатские бюро, могут осуществлять свою деятельность в жилых помещениях, принадлежащих им на праве собственности или ином законном основании, при этом не требуется перевод жилых помещений, принадлежащих адвокату на праве собственности, в категорию нежилых помещений для использования в деятельности адвокатского бюро. Это, в свою очередь, создало большие возможности для новых адвокатов, вступающих в институт адвокатуры. Поэтому на сегодняшний день адвокатское бюро занимает первое место среди наиболее часто создаваемых адвокатских формирований.
В целях искоренения излишней волокиты, бюрократии и бумажной волокиты в деятельности адвокатуры, налаживания электронного документооборота с судами, правоохранительными органами и другими государственными органами 30 мая 2022 года было принято постановление Президента Узбекистана «О мерах по широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность адвокатуры». В качестве важных изменений на основании данного постановления необходимо отметить следующие: выдача лицензии на право занятия адвокатской деятельностью осуществляется и оформляется через информационную систему «Лицензия» с сохранением действующего порядка сдачи соискателем квалификационного экзамена; государственная регистрация, перерегистрация и ликвидация адвокатских формирований осуществляются только в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан по принципу «единого окна»; при начале адвокатской деятельности отдельно отмечено предоставление комплексной услуги по сдаче квалификационного экзамена, получению лицензии на адвокатскую деятельность и государственной регистрации адвокатского бюро.
Также запуск информационной системы «Юридическая помощь» предусматривающей цифровизацию процессов оказания юридической помощи гражданам, интеграцию сферы адвокатуры с деятельностью судов и правоохранительных органов, а также других государственных органов, создал ряд возможностей для адвокатов. В частности, определено формирование электронного реестра адвокатов и их персонального электронного кабинета, приостановление статуса адвоката по собственному заявлению осуществляется в форме электронного уведомления, внедряется практика выдачи адвокатскими формированиями «Электронного адвокатского ордера» со специальным QR-кодом, эквивалентным статусу ордера в традиционной форме, выдаваемого адвокатам для ведения конкретного дела. Одним из основных изменений в связи с внедрением информационной системы «Юридическая помощь» является определение порядка привлечения адвокатов к делу за счет государства путем случайного отбора в электронном порядке без человеческого фактора.
7 декабря 2019 года в выступлении Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 27-летию принятия Конституции Республики Узбекистан, было подчеркнуто, что в институте адвокатуры необходимо осуществлять важные изменения.
Цель 19 Указа Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» сформулирована как: кардинальное повышение потенциала института адвокатуры в защите прав, свобод и законных интересов человека, а также полное удовлетворение потребности населения и субъектов предпринимательства в квалифицированных правовых услугах. Данный указ имеет большое значение тем, что в нем даны оптимальные решения системных проблем адвокатуры. В частности, предусмотрены перевод института адвокатуры на систему полноценного самоуправления, усиление подотчетности органов управления Палаты адвокатов перед адвокатским сообществом, привлечение в систему молодых квалифицированных кадров, искоренение излишней бюрократии и бумажной волокиты путем внедрения современных информационных технологий в адвокатскую деятельность, налаживание электронного документооборота с судами, правоохранительными органами и другими государственными органами, внедрение системы оказания бесплатной юридической помощи гражданам, нуждающимся в социальной защите, не только по уголовным, но и по гражданским и административным делам. Все это послужило дальнейшему совершенствованию института адвокатуры и повышению его привлекательности.
16 июня 2023 года был принят закон Республики Узбекистан ЗРУ-848 «Об оказании юридической помощи за счет государства». В соответствии с данным законом Министерство юстиции Республики Узбекистан определено в качестве специально уполномоченного государственного органа в области оказания юридической помощи за счет государства. Вместе с тем в законе определены основные принципы оказания юридической помощи за счет государства, лица, оказывающие такую помощь, категории дел, по которым оказывается юридическая помощь за счет государства, основания отказа в оказании и прекращения оказания юридической помощи за счет государства, а также основания и источники финансирования юридической помощи за счет государства.
Согласно статистическим данным о деятельности Палаты адвокатов Республики Узбекистан по состоянию на 1 января 2024 года, адвокаты приняли участие в 85339 делах по назначению (по всем основаниям). Это привело к резкому увеличению этих показателей с каждым годом. В нашей стране возникает необходимость упрощения процедуры приема на работу в адвокатуру, а также порядка получения лицензии на право занятия адвокатской деятельностью.
Следует отметить, что по состоянию на 1 октября 2023 года численность постоянного населения Республики Узбекистан составила более 36599764 человек, а по данным Палаты адвокатов Республики Узбекистан на 1 июня 2023 года, в нашей стране адвокатской деятельностью занимались 5665 адвокатов. Анализ этих статистических данных показывает, что по состоянию на 1 октября 2023 года в Узбекистане на 6460 жителей приходится в среднем 1 адвокат. В закон Республики Узбекистан «Об адвокатуре» внесены изменения, отменяющие требование о наличии у лица, претендующего на сдачу экзамена для получения лицензии на право занятия адвокатской деятельностью, стажа работы по юридической специальности не менее двух лет. Это способствовало резкому увеличению числа претендентов, желающих стать адвокатами, появлению здоровой конкуренции и повышению привлекательности сферы адвокатуры, а также созданию эффективной системы привлечения молодых кадров в данную сферу.