Ўзбекистон Президенти Туркманистон ТИВ раҳбарини қабул қилди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун навбатдаги Ўзбекистон-Туркманистон сиёсий маслаҳатлашувлари доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередовни қабул қилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти матбуот хизмати маълумотига кўра, суҳбат аввалида вазир Рашид Мередов давлатимиз раҳбарига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Туркман халқининг миллий етакчиси, мамлакат Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Товар айирбошлаш ҳажми жадал ўсиб бораётгани, 2024 йилда 1,1 миллиард доллардан ошгани мамнуният билан қайд этилди. "Шовот-Тошовуз" чегараолди савдо зонаси биргаликда барпо этилмоқда. Саноат кооперацияси, энергетика, транспорт ва логистика, қишлоқ хўжалиги ва сувдан фойдаланиш соҳаларида яқин ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик изчил давом эттирилмоқда. Ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувлар кенгайиб бормоқда.
Тошкент шаҳрида Гурбангули Бердимуҳамедовнинг "Hakyda göwheri" ("Тафаккур гавҳари") номли янги китобининг ўзбек тилидаги нашри тақдимоти ўтказилгани учун Туркманистон раҳбарияти номидан Ўзбекистон етакчисига чуқур миннатдорлик изҳор этилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп қиррали шерикликнинг янги кенг қамровли кун тартибини шакллантириш, бўлажак олий даражадаги ташрифлар, минтақа давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви ва "Марказий Осиё плюс" форматидаги саммитларга тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял главу МИД Туркменистана
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял заместителя председателя Кабинета Министров Туркменистана, министра иностранных дел Рашида Мередова, находящегося в нашей стране в рамках программы проведения очередных узбекско-туркменских политических консультаций, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы Президента Узбекистана, в начале беседы министр Рашид Мередов передал главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания от Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты страны Гурбангулы Бердымухамедова.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечен динамичный рост объемов товарооборота, который в 2024 году превысил 1,1 миллиарда долларов. Совместно создается зона приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Продолжается тесное и взаимовыгодное сотрудничество в сфере промышленной кооперации, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства и водопользования. Расширяются межрегиональные контакты и культурно-гуманитарный обмен.
От имени руководства Туркменистана была выражена глубокая признательность лидеру Узбекистана за проведение в городе Ташкенте презентации новой книги Гурбангулы Бердымухамедова «Hakyda göwheri» («Жемчужина разума»), которая была опубликована на узбекском языке.
Особое внимание уделено формированию новой обширной повестки многопланового партнерства Узбекистана и Туркменистана, подготовке предстоящих визитов на высшем уровне, Консультативной встречи глав государств региона и саммитов в формате «Центральная Азия плюс».