Ўзбекистон ва Туркманистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Тошкентда икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартиби ва 2025 йилга мўлжалланган режаларни муҳокама қилдилар
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун мамлакатимизга ташриф буюрган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
"Бугун Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов жанобларини Ташқи ишлар вазирлигида кутиб олишдан мамнунмиз, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram каналида. – Икки қардош халқларимиз ўртасидаги стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш кун тартибимиздаги энг устувор йўналишдир. Ўзбекистон–Туркманистон Раҳбарлари икки томонлама муносабатларимизнинг ижобий йўналишининг доимийлигини таъминлашда мустаҳкам ва узоқ муддатли пойдевор яратдилар. Бугунги муҳокамаларда ҳамкорлигимизнинг ҳеч бир жиҳатини эътибордан четда қолдирмаган ҳолда барча йўналишларни қамраб олдик. 2025 йил кун тартибимиз барча даражалар ва соҳаларда режалаштирилган қатор интенсив алмашинувларга бой. Дўстларимизни Туркманистон ташаббуси билан қабул қилинган Халқаро тинчлик ва ишонч йилининг бошланиши билан табриклаймиз".

Главы внешнеполитических ведомств Узбекистана и Туркменистана обсудили в Ташкенте повестку дня двустороннего сотрудничества и планы на 2025 года
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня встретился с прибывшим в нашу страну с визитом заместителем председателя Кабинета Министров, министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Большое удовольствие приветствовать Е.П. Рашида Мередова, заместителя Председателя Кабинета Министров и министра иностранных дел Туркменистана, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Дальнейшее углубление стратегического партнерства между нашими двумя братскими странами является главным приоритетом нашей повестки дня. Лидеры Узбекистана и Туркменистана заложили прочную и устойчивую основу для поддержания позитивной траектории наших двусторонних отношений. Сегодняшние обсуждения охватили все сферы сотрудничества как двустороннего, так и многостороннего, не оставив ни одного аспекта незатронутым. График на 2025 год обещает быть динамичным, с серией интенсивных обменов, запланированных на всех уровнях и в сферах. Поздравляем наших друзей с началом Международного года мира и доверия, инициированного Туркменистаном».