Ўзбекистон-Покистон: барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича стратегик шерикликни мустаҳкамлаш йўлида
Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф 25-26 февраль кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
Ўзбекистон-Покистон ҳамкорлигининг яқин тарихига тўхталадиган бўлсак, 1991 йил 20 декабрда Покистон Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олганини, мамлакатларимиз ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1992 йил 10 майда ўрнатилганини таъкидлаш керак.
Ўшандан бери Ўзбекистон ва Покистон ўзаро ҳурмат ва муштарак манфаатларга асосланган фаол сиёсий мулоқотни давом эттириб келмоқда. Сўнгги йилларда олий даражадаги алоқалар фаоллашди, бунинг натижасида томонлар ўртасидаги муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
Хусусан, 2021 йил 15-16 июль кунлари Ўзбекистонга олий даражадаги расмий ташриф якунлари бўйича Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида Қўшма декларация, ҳамда ҳамкорликнинг ҳам анъанавий, ҳам янги йўналишларини қамраб олган салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2022 йил 3-4 март кунлари расмий ташриф билан Покистонда бўлди. Ташриф давомида икки давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Покистон ўртасида Стратегик шерикликни ривожлантириш бўйича келгуси қадамлар тўғрисида Қўшма декларацияни имзоладилар. Мазкур ташриф ва унинг доирасида бўлиб ўтган бизнес-форум икки томонлама муносабатларни ривожлантириш динамикасига, 10 га яқин ҳужжат имзоланиб, ҳамкорлик йўналишларини кенгайтиришга, шунингдек, қўшма савдо ва инвестиция лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришишга кучли туртки бўлди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро тузилмалар доирасида ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги алоқалар жадаллик касб этиб, қўшма ташаббуслар амалга оширилмоқда.
Шу ўринда, 2022 йилда 15-16 сентябрь кунлари Самарқандда бўлиб ўтган ШҲТ саммитида иштирок этиш учун Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф мамлакатимизга ташриф буюрганини таъкидлаш жоиз. Ташриф доирасида Покистон раҳбарини Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев қабул қилди. Учрашувда давлат етакчилари икки томонлама ҳамкорликнинг барча масалаларини, биринчи навбатда, савдо-иқтисодий, инвестиция ва транспорт-транзит соҳаларини кўриб чиқдилар.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг халқаро ташкилотлар саммитларида Покистон раҳбарлари билан ўтказган учрашувлари нафақат илгари эришилган келишувларга содиқликни мустаҳкамлади, балки Ўзбекистон–Покистон стратегик шериклигининг барқарорлиги ва узоқ муддатли характерига эътибор қаратилаётганидан далолатдир.
Сиёсий мулоқотни мустаҳкамлашда парламентлараро ҳамкорлик муҳим ўрин тутади. Парламент дипломатияси доирасида икки мамлакат вакиллик органларида дўстлик гуруҳлари ташкил этилган бўлиб, улар савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда икки томонлама алоқаларни кенгайтириш ва мустаҳкамлашга қаратилган қонунчилик ташаббусларини ривожлантиришга хизмат қилмоқда. Парламентлараро ҳамкорлик учрашувлар, ўзаро ташрифлар, халқаро тадбирларда иштирок этиш орқали мустаҳкамланяпти.
Ўзбекистон ва Покистон вазирлик ва идоралари ўртасидаги конструктив муносабатлар, олий даражада эришилган стратегик аҳамиятга эга қўшма лойиҳаларни тезкорлик билан амалга ошириш имконини беряпти.
Хусусан, сиёсий мулоқотни қўллаб-қувватлаш учун икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари 2025 йил февраль ойида Тошкент шаҳрида саккизинчи раунди бўлиб ўтган икки томонлама сиёсий маслаҳатлашувлар, шунингдек, йирик халқаро тадбирлар доирасидаги мулоқот механизмларидан самарали фойдаланмоқда.
Маданият, таълим, бизнес, транспорт ва логистика, ҳуқуқ-тартибот, терроризм ва трансчегаравий жиноятчиликка қарши курашиш ва бошқа соҳаларда ҳам самарали идоралараро ҳамкорлик йўлга қўйилгани эътиборлидир.
Ўзбекистон ва Покистон ўз минтақаларида муҳим иштирокчилар бўлиб, салмоқли ресурс ва инсон салоҳиятига эга. Мамлакатларимиз ушбу салоҳиятдан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришда фаол фойдаланмоқда.
Пандемияга қарамай, ушбу соҳадаги ўзаро шерикликни ривожлантиришда барқарор динамика кузатилди. Хусусан, 2021 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 50 фоизга ошди. 2024 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион долларга етди ва икки давлат раҳбарлари томонидан яқин келажакда бу кўрсаткични 500 миллион долларга, истиқболда эса 1 миллиард долларга етказиш бўйича белгиланган мақсадларга яқинлашди.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил март ойида Покистонга бўлиб ўтган расмий ташрифи чоғида имзоланган Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим божхона тўсиқларини камайтириш ва икки томонлама товар айирбошлашни рағбатлантиришда муҳим қадам бўлди.
Ҳудудлараро миқёсда ишбилармон доиралар вакиллари ўртасидаги тўғридан-тўғри мулоқот ҳам фаол ривожланаётир. Бу тўқимачилик саноати, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика ва ахборот технологиялари каби йўналишларда қўшма корхоналар ташкил этилишига хизмат қиляпти. Бугунги кунда Ўзбекистонда Покистон капитали иштирокидаги 130 қўшма корхона бор. Покистоннинг “Novugen Pharma”, “UP-Match”, “Pak-Merit Bleaching”, “Diamond Group каби йирик компаниялари билан ҳамкорликда республикамиз ҳудудларида, хусусан Сирдарё, Тошкент, Наманган вилоятлари ва Тошкент шаҳрида инвестиция лойиҳалари амалга оширилди.
Икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги сўнгги пайтларда кузатилаётган фаол мулоқот иқтисодий шериклик ва ҳамкорликни кенгайтиришдан ўзаро манфаатдорлик юқори эканидан далолат беради.
Хусусан, сўнгги икки йилда Ўзбекистон ва Покистонда ўнга яқин икки томонлама бизнес-форумлар, В2В, G2D учрашувлари, саноат ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўргазмалари ва бошқа қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқишга қаратилган иқтисодий тадбирлар ўтказилди.
Ана шундай тадбирлардан бири – 2024 йил июнь ойида Тошкентда Ўзбекистон–Покистон бизнес-форуми бўлиб ўтди. Форум доирасида “Made in Pakistan” кўргазмаси ва транспорт-логистика форуми ўтказилди. Кўргазмада Покистоннинг тўқимачилик, кимё, фармацевтика, тиббиёт, маиший ва электротехника саноати, қурилиш материаллари ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи 110 дан ортиқ етакчи компанияси ўз маҳсулотларини намойиш этди. Бизнес-форум якунлари бўйича қарийб 180 миллион долларлик савдо-инвестиция шартномалари имзоланди. Транспорт-логистика форуми доирасида ҳудудларимиз ва мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва юк айланмаларини фаоллаштириш, ташқи савдо операциялари бўйича хизматлар кўрсатувчи компаниялар учун чегара-ўтказиш пунктларида “яшил йўлаклар” яратиш, шунингдек, божхона расмийлаштируви жараёнларини рақамлаштириш масалалари муҳокама қилинди.
2024 йил ноябрь ойида Тошкент шаҳрида Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Покистон ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Унинг доирасида Ўзбекистон-Покистон бизнес-форуми, шунингдек, G2B ва B2B форматларида учрашувлар уюштирилди.
Бундан ташқари, ўтган йили ноябрь ойи охирида Покистоннинг Лаҳор шаҳрида тўқимачилик саноати, чарм ва жунни қайта ишлаш, фармацевтика, ахборот технологиялари, маиший техника, озиқ-овқат, қоғоз саноати ва бошқа соҳаларда фаолият юритаётган 60 дан ортиқ тадбиркорлар иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтди. Тадбир давомида Ўзбекистоннинг “Artel” ва “Imzo” компаниялари вакиллари ўз маҳсулотлари ва сармоявий таклифлари тақдимотини ўтказдилар. Покистонлик шериклар билан маиший техника ишлаб чиқариш ва учинчи давлатларга экспорт қилиш бўйича келишувга эришилди.
Жорий йил аввалида ҳам икки томонлама иқтисодий муносабатларни чуқурлаштиришга хизмат қиладиган бир қатор тадбирлар ўтказилгани билан ёдда қолди. Хусусан, жорий февраль ойида Покистоннинг Лаҳор шаҳрида “Made in Uzbekistan” миллий саноат маҳсулотлари кўргазмаси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги раҳбарияти бошчилигидаги 150 дан ортиқ тадбиркорлардан иборат мамлакатимиз делегацияси ҳамда Покистоннинг 50 дан ортиқ ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Қувонарлиси, уч кун давом этган кўргазмада 80 мингдан ортиқ киши келиб, Ўзбекистон саноат маҳсулотлари ва ҳамкорлик имкониятлари билан танишди. Тадбир давомида 500 дан ортиқ В2В учрашувлари ташкил этилиб, уларда янги савдо шартномаларини тузиш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Ушбу кўргазма якунлари бўйича, умумий қиймати 500 миллион АҚШ долларидан ортиқ бўлган 181 шартнома имзоланди. Шундан 263 миллион АҚШ доллари экспорт савдо шартномалари, 236 миллион доллари эса импорт битимлари ҳисобига тўғри келади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик ривожига таъсир этувчи асосий омиллардан яна бири – бу транспорт йўналишидир. Шу боис Ўзбекистон ҳам, Покистон ҳам транспорт-логистика соҳасидаги алоқаларни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратяпти.
Мамлакатларимиз ўртасидаги маданий-гуманитар муносабатлар Ўзбекистон ва Покистон халқлари ўртасидаги мустаҳкам тарихий алоқалар, Буюк ипак йўлининг умумий маданий анъаналари, ислом цивилизацияси, тарихий шахслар – Заҳириддин Муҳаммад Бобур ва Бобурийлар сулоласи вакиллари мероси асосида ривожланиб келмоқда.
Бугунги кунда ўзбек заминида вояга етган, буюк салтанат, жумладан, замонавий Покистон ҳудудини барпо этган Бобур ҳаётига бағишланган бадиий фильмни суратга олиш бўйича ижодий ҳамкорликка пойдевор қўйилмоқда.
Мамлакатимизда 1991 йилдан буён маданий-илмий тадбирлар, фан ва маданият арбоблари делегациялари алмашинувини мунтазам ташкил этувчи “Ўзбекистон–Покистон” дўстлик жамияти фаолият кўрсатяпти.
Тошкент давлат шарқшунослик университетида қарийб 75 йилдан буён урду тили, адабиёти ва Покистон тарихи бўйича курслар ўқитилиб келинаётгани икки давлат ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этяпти.
Покистонда ҳам ўзбек тили ва тарихини ўрганиш бўлган талаб кескин ошди, ушбу жабҳада лойиҳалар жадал амалга ошириляпти. Қўшма маданий тадбирлар, фестиваллар, кўргазма ва форумлар ўтказиш мунтазамлик касб этганини таъкидлаш керак.
2021 йил февраль ойида Панжоб университетида халқимизнинг буюк аждоди ҳаёти ва меросини ўрганиш мақсадида Бобур мероси маркази очилди. Пешовар университетида эса Алишер Навоий номидаги марказ ташкил этилган. Марказ Покистонда ўзбек маданиятини янада оммалаштиришга яқиндан кўмаклашяпти.
Икки мамлакат шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри ҳаво қатновларининг йўлга қўйилиши натижасида сайёҳлар алмашинуви фаоллашди. Покистонда Ўзбекистоннинг муқаддас қадамжолари ва тарихий обидаларига бўлган қизиқиш жуда юқори. Хусуан, 2019 йил март ойида Исломободда Ўзбекистон Туризм ахборот маркази очилган бўлса, 2020 йилда Покистондаги Нақшбандия тариқати етакчиси шайх Муҳаммад Хассан Хасиб ур-Раҳмон Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатдаги зиёрат туризми бўйича элчиси этиб тайинланди.
Маданиятлараро мулоқот икки халқнинг бой тарихи ва меросига бўлган юксак ҳурмат ҳамда қизиқишдан далолат беради.
Шунингдек, Исломободдаги Лок Вирса амалий санъат музейида 2022 йилда Ўзбекистон маданияти ва тарихига бағишланган доимий кўргазма очилди.
Мамлакатларимизда ўтказилаётган халқаро тадбирлар – кўргазмалар, сайёҳлик ярмаркалари, семинарлар, анжуманлар, маданият ва кино кунларида иштирок этаётган маданият делегациялари алмашинуви жадал тус олди.
Покистонлик санъат усталари Ўзбекистонда ўтказилаётган “Шарқ тароналари”, мақом санъати ва бахшичилик санъати каби халқаро фестивалларда мунтазам равишда иштирок этяпти.
2024 йилда Покистон делегацияси “Шаҳрисабз шаҳри Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг туристик пойтахти” деб эълон қилингани муносабати билан ташкил этилган халқаро тадбирларда қатнашди.
Ўз навбатида, 2024 йил 22-24 апрель кунлари Исломобод шаҳрида бўлиб ўтган халқаро “Баҳор фестивали”да “Ўзбекистон” миллий павильони ташкил этилди. Уч кун давом этган фестивалда унинг меҳмонлари мамлакатимизнинг бой тарихий, маданий мероси ва сайёҳлик салоҳияти билан яқиндан танишди.
Ишонч билан айтишимиз мумкинки, Ўзбекистон-Покистон муносабатлари сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларни қамраб олган ҳолда жадал тараққий этиб бормоқда. Айниқса, минтақавий хавфсизлик ва транспорт-логистика соҳасидаги шериклик масалаларида стратегик манфаатларнинг мос келиши бу муносабатларни истиқболли ва янада манфаатли қилади. Шу нуқтаи назардан, Покистон Бош вазирининг мамлакатимизга бўлажак ташрифи сиёсий мулоқотни янада ривожлантириш, иқтисодий ҳамкорлик мустаҳкамлаш ҳамда савдо, транспорт, энергетика ва хавфсизлик каби муҳим соҳаларда шериклик алоқаларини кенгайтиришда муҳим босқич бўлади. Бу нафақат Ўзбекистон ва Покистоннинг стратегик шерикликни мустаҳкамлаш истагини тасдиқлайди, балки бутун минтақа барқарорлиги ва ривожланишига ҳисса қўшган ҳолда узоқ муддатли ҳамда ўзаро манфаатли шерикликнинг янги истиқболларини очиб беради.

Узбекистан-Пакистан: укрепление стратегического партнерства во имя стабильности и развития
Обращаясь к новейшей истории узбекско-пакистанского сотрудничества, важно отметить, что Пакистан 20 декабря 1991 года одним из первых признал независимость Узбекистана и 10 мая 1992 года между нашими странами были установлены дипломатические отношения
С тех пор Узбекистан и Пакистан поддерживают активный политический диалог, основанный на взаимоуважении и общих интересах. В последние годы наблюдается активизация взаимодействия на высшем уровне и рост межгосударственных контактов, в результате чего сторонами были достигнуты стратегически важные договоренности.
Так, по итогам состоявшегося 15-16 июля 2021 года официального визита на высшем уровне в Узбекистан была подписана Совместная декларация об установлении стратегического партнерства, а также подписан весомый пакет документов, охвативших как традиционные, так и новые сферы сотрудничества.
3-4 марта 2022 года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Пакистан с официальным визитом, в рамках которого главами двух государств была подписана Совместная декларация о дальнейших шагах по развитию стратегического партнерства между Узбекистаном и ИРП. Данный визит и состоявшийся в его рамках бизнес-форум придали мощный импульс динамике развития двусторонних отношений, расширив сферы сотрудничества подписанием порядка 10 документов, а также достижением договоренностей о реализации совместных торговых и инвестиционных проектов.
Активизация отношений между нашими странами в двустороннем формате способствовала укреплению взаимной поддержки в рамках многосторонних структур, таких как ООН, Шанхайская организация сотрудничества, Организация исламского сотрудничества, Организация экономического сотрудничества, и других.
В данном контексте важно отметить, что в 2022 году Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф также посещал нашу страну для участия в саммите ШОС, который прошел в Самарканде 15-16 сентября. В ходе визита глава Пакистана встретился с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. На встрече лидеры рассмотрели весь спектр вопросов двустороннего сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-транзитной сферах.
Встречи Президента Шавката Мирзиёева с руководителями Пакистана на площадках саммитов международных организаций не только закрепили приверженность ранее достигнутым договоренностям, но и стали свидетельством нацеленности на устойчивости и долгосрочности узбекско-пакистанского стратегического партнерства.
Важную роль в укреплении политического диалога играет межпарламентское сотрудничество. В рамках парламентской дипломатии в представительных органах двух стран созданы группы дружбы, которые способствуют развитию законодательных инициатив, направленных на расширение и укрепление двустороннего взаимодействия в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Динамику межпарламентскому сотрудничеству придают встречи, взаимные визиты и участие в международных мероприятиях.
Конструктивно развиваются взаимоотношения между ведомствами Узбекистана и Пакистана, содействуя скорейшей реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей стратегически важных совместных проектов.
Так, для поддержки политического диалога внешнеполитические ведомства двух стран эффективно используют механизмы двусторонних политических консультаций, восьмой раунд которых прошел в Ташкенте в феврале 2025 года, а также контактов на площадках крупных международных мероприятий.
Плодотворное межведомственное сотрудничество также налажено в сферах культуры, образования, бизнеса, транспорта и логистики, правоохранительной сфере, борьбе с терроризмом и трансграничной преступностью и других областях.
Узбекистан и Пакистан, являясь важными акторами в своих регионах и обладая значительным ресурсным и человеческим потенциалом, активно используют возможности наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Стабильная динамика развития взаимодействия в данной сфере наблюдалась, несмотря на пандемию. В частности, в 2021 году объем двусторонней торговли вырос на 50 процентов. В 2024 году объемы взаимной торговли превысили 400 миллионов долларов, приблизившись к намеченным главами двух государств целям доведения в ближайшее время данного показателя до 500 миллионов долларов, а в перспективе - до 1 миллиарда долларов.
Важным шагом стало подписание Соглашения о преференциальной торговле, подписанного в ходе официального визита главы нашего государства в Пакистан в марте 2022 года, которое позволяет снизить тарифные барьеры и стимулировать двусторонний обмен товарами.
На межрегиональном уровне активно развиваются прямые контакты между бизнес-кругами, что способствует созданию совместных предприятий в таких сферах, как текстильная промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и информационные технологии. Сегодня в Узбекистане действует 130 совместных предприятий с участием пакистанского капитала. В регионах республики реализованы инвестиционные проекты в партнерстве с такими крупными пакистанскими компаниями, как «Novugen Pharma», UP-Match, «Pak-Merit Bleaching», «Diamond Group», и другими в Сырдарьинской, Ташкентской, Наманганской областях и городе Ташкенте.
Свидетельством высокой взаимной заинтересованности в расширении и экономического сотрудничества и кооперации является активизация диалога между деловыми кругами двух стран, наблюдающаяся в последнее время.
В частности, в Узбекистане и Пакистане за последние два года состоялось порядка 10 двусторонних бизнес-форумов, В2В и G2В-встреч, промышленных и сельскохозяйственных выставок и других мероприятий, нацеленных на налаживание связей и разработку совместных проектов.
Так, в июне 2024 года в Ташкенте состоялся узбекско-пакистанский бизнес-форум, в рамках которого прошли выставка «Сделано в Пакистане» и транспортно-логистический форум. На выставке свою продукцию представили более 110 ведущих пакистанских компаний в текстильной, химической, фармацевтической, медицинской, бытовой и электротехнической промышленности, производстве строительных материалов и сельскохозяйственной продукции. По итогам этого бизнес-форума были подписаны торговые инвестиционные соглашения на сумму около 180 миллионов долларов. В рамках транспортно-логистического форума были обсуждены вопросы интенсификации перевозок и грузопотоков между нашими регионами и странами, создания «зеленых коридоров» на приграничных таможенных пунктах для компаний, оказывающих услуги по внешнеторговым операциям, а также цифровизации процессов таможенного оформления.
В ноябре 2024 года в Ташкенте состоялось 9-е заседание Межправительственной узбекско-пакистанской комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, в рамках которого проведены узбекско-пакистанский бизнес-форум и встречи в форматах G2B и B2B.
В конце ноября 2024 года в пакистанском Лахоре состоялся бизнес-форум с участием более 60 предпринимателей, работающих в текстильной промышленности, обработке кожи и шерсти, фармацевтике, ИТ, производстве бытовой техники, продуктов питания, бумажной промышленности и других отраслях. В рамках мероприятия представители узбекских компаний «Artel» и «Imzo» выступили с презентациями своей продукции и инвестиционных предложений. Достигнута договоренность с пакистанскими партнерами о производстве бытовой техники и ее экспорте в третьи страны.
Начало текущего года также ознаменовалось масштабными мероприятиями. В феврале 2025 года в пакистанском городе Лахоре состоялась Национальная выставка промышленной продукции «Made in Uzbekistan», в которой приняли участие представительная делегация в составе более 150 предпринимателей из различных сфер во главе с руководством Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, а также более 500 представителей деловых кругов Пакистана.
За три дня работы выставки более 80 тысяч посетителей узнали о национальной промышленной продукции и возможностях сотрудничества. В рамках мероприятия было организовано более 500 B2B встреч, на которых обсуждалось заключение новых торговых соглашений и реализация совместных проектов. По итогам данной выставки был подписан 181 контракт на общую сумму свыше 500 миллионов долларов США. Из них 263 миллиона долларов приходится на экспортные торговые контракты, а 236 миллиона долларов — на импортные контракты.
Одним из ключевых факторов, влияющих на развитие экономического взаимодействия между нашими странами, является транспортная взаимосвязанность. Поэтому и Узбекистан, и Пакистане уделяют особое внимание развитию транспортно-логистического сотрудничества.
Культурно-гуманитарное сотрудничество между нашими странами развивается на прочной основе исторических связей между узбекским и пакистанским народами, общих культурных традиций Великого шелкового пути, исламской цивилизации, наследии исторических личностей – Захириддина Мухаммада Бабура и членов его династии.
Сегодня закладывается основа для создания художественного фильма, посвященного жизни Бабура, выходца узбекской земли, создавшего великую империю, включающей территорию и современного Пакистана.
С 1991 года в нашей стране действует Общество дружбы «Узбекистан-Пакистан», которое регулярно организует культурные и научные мероприятия, обмен делегациями ученых и деятелей культуры.
В Ташкентском государственном университете востоковедения на протяжение почти 75 лет преподаются курсы языка урду, литературы и истории Пакистана, что способствует укреплению культурных связей между двумя странами.
В Пакистане в настоящее время реализуются проекты по изучению узбекского языка и истории. Регулярно проводятся совместные культурные мероприятия, фестивали, выставки и форумы.
В феврале 2021 года в Пенджабском университете был открыт Центр наследия Бабура, где изучается жизнь и наследие великого предка нашего народа. В свою очередь, в Пешаварском университете создан Центр Алишера Навои, деятельность которого способствует популяризации узбекской культуры в Пакистане.
Активизировались туристические обмены, которым способствует прямое авиасообщение между городами двух стран. В Пакистане растет интерес к священным местам и историческим памятникам Узбекистана. В этой связи в марте 2019 года в Исламабаде открылся Информационно-туристический центр Узбекистана, а в 2020 году лидер ордена Накшбандия в Пакистане шейх Мухаммад Хассан Хасиб ур-Рехман был назначен послом Узбекистана по паломническому туризму.
Межкультурный диалог также характеризуется высоким взаимным уважением и интересом к богатой истории и наследию двух народов.
Так, в Музее прикладного искусства Лок Вирса в Исламабаде с 2022 года открылась постоянная экспозиция, посвященная культуре и истории Узбекистана.
Динамичным стал обмен культурными делегациями, которые принимают участие в международных мероприятиях - выставках, туристических ярмарках, семинарах, конференциях, днях культуры и кино, проходящих в двух странах.
Пакистанские музыканты и певцы принимают участие в международных музыкальных фестивалях в Узбекистане – «Шарк тароналари» в Самарканде, искусства макома и искусства бахши в регионах нашей республики.
Пакистанская делегация в 2024 году приняла участие в международных мероприятиях, проведенных по случаю объявления города Шахрисабз туристической столицей Организации экономического сотрудничества.
В свою очередь, на международном «Весеннем фестивале», проходившем в Исламабаде 22–24 апреля 2024 года, был развернут павильон Узбекистана, который в течение 3 дней знакомил посетителей с богатым историко-культурным наследием и туристическим потенциалом нашей страны.
Таким образом, можно с уверенностью констатировать, что узбекско-пакистанские отношения продолжают динамично развиваться, охватывая политическую, экономическую и культурно-гуманитарную сферы. Совпадение стратегических интересов, особенно в вопросах региональной безопасности и транспортно-логистического сотрудничества, делает эти отношения перспективными и взаимовыгодными. В данном контексте, предстоящий визит Премьер-министра Пакистана в нашу страну станет важной вехой в развитии политического диалога, укреплении экономических связей и расширения партнерства в ключевых сферах, включая торговлю, транспорт, энергетику и безопасность. Он не только подтвердит стремление Узбекистана и Пакистана к укреплению стратегического партнерства, но и откроет новые перспективы для долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, способствуя стабильности и развитию всего региона.