Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат ташрифи билан Францияга боради
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11-13 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф доирасида Париж шаҳрида олий даражадаги музокара ва тадбирлар, Франциянинг расмий ва ишбилармон доиралари билан қатор учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Бўлажак мулоқотлар кун тартибидан кўп қиррали Ўзбекистон-Франция муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган.
Савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, Франциянинг етакчи компания ва корхоналари билан кооперация лойиҳаларини илгари суришга устувор эътибор қаратилади.
Саммит якунида ҳукуматлараро ва идоралараро битимлар тўпламини қабул қилиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбари ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан учрашиб, ташкилот Бош конференциясининг 43-сессиясига тайёргарлик кўриш ва уни жорий йилнинг кузида Самарқанд шаҳрида ўтказишнинг амалий жиҳатларини муҳокама қилади.
Бўлажак ташриф арафасида кўплаб тадбирлар ўтказилаётганини таъкидлаш жоиз.
Хусусан, 1 март куни Гретц-Арменвиль шаҳридаги "Ураноскоп" обсерваторияси ҳудудида буюк аллома Абу Райҳон Беруний сиймоси акс этган ёдгорлик очилди.
Шу кунларда Париж шаҳрида соғлиқни сақлаш, фан ва таълим, маданият, туризм ва бизнес соҳаларида форум ва анжуманлар ўтказилмоқда. Тулуза, Лион ва Ниццада қўшма ишбилармонлик тадбирлари бўлиб ўтади.

President of the Republic of Uzbekistan to pay a state visit to France
At the invitation of President of the French Republic Emmanuel Macron, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to this country on March 11-13.
The agenda of the visit to Paris envisages talks and events at the highest level, as well as a number of meetings with official and business circles of France.
The agenda of the upcoming contacts includes issues of further development and strengthening of Uzbek-French multifaceted relations.
Priority attention will be given to expanding mutually beneficial cooperation in trade-economic and investment-financial spheres, promoting cooperation projects with leading companies and enterprises of France.
It is planned to adopt a package of intergovernmental and interdepartmental agreements as a result of the summit.
In addition, the Head of our state will meet with UNESCO Director-General Audrey Azoulay to discuss practical aspects of preparing and holding the 43rd session of the Organization's General Conference in Samarkand this autumn.