Хўжандда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон раҳбарлари уч давлат ўртасидаги чегараларни делимитация қилиш жараёнини якунлайди
31 март куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хўжанд шаҳрида (Тожикистон) Қирғизистон Президенти Садир Жапаров ва Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон билан уч томонлама учрашуви бўлиб ўтади.
Мазкур учрашув уч мамлакат ўртасидаги давлат чегараларини делимитация қилиш жараёни якунланганини билдиради. Шу муносабат билан уч қўшни республиканинг давлат чегаралари туташган жойида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги мустаҳкам дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамжиҳатлик тимсолига айланадиган “Дўстлик стелласи” ўрнатилиши кутилмоқда.
Давлат чегаралари Фарғона вилояти (Ўзбекистон) Ўзбекистон тумани, Боткен вилоятининг Боткен тумани (Қирғизистон) ва Сўғд вилоятининг Исфара туманига (Тожикистон) туташган нуқтада жойлашган.
Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон чегараларини туташтириш бўйича уч томонлама музокаралар 2007 йилда бошланган эди. 2024 йил 25 декабрда Санкт-Петербург шаҳрида эришилган олий даражадаги келишувларни инобатга олган ҳолда, 2025 йил 8 январда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон ҳукумат раҳбарларининг учрашуви таклиф этилган уч давлат чегараси туташган ҳудудда бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон томонининг чегаралар туташган жойида стелла ўрнатиш бўйича таклифи ва унинг эскизининг тақдимоти ўтказилди. Ушбу ташаббус барча тарафлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Бўлажак тадбир, шубҳасиз, Марказий Осиё тарихида муҳим воқеа сифатида киради, чунки минтақа давлатлари мустақилликка эришганидан бери давлатчиликнинг асосий белгиси ва мамлакат суверенитети билан бевосита боғлиқ бўлган чегаралар масаласи ҳал этилмай қолаётган эди.
Қўшни давлатлар билан чегараларни делимитация қилиш бўйича музокаралар 2000 йилда бошланган ва 1991 йил 21 декабрдаги Олмаота декларацияси, Абадий дўстлик тўғрисидаги шартномалар ва бошқа икки томонлама ҳужжатларга асосланади. Ҳуқуқий асос сифатида 1924-1928 йиллардаги миллий-ҳудудий чегаралаш ҳужжатлари ва ундан кейинги республикалар Вазирлар Кенгашлари ва Олий Кенгашлари даражасида қабул қилинган ҳужжатлар қабул қилинди.
2000-2002 йилларда ўтказилган музокаралар натижасида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
– 2001 йил 16 ноябрдаги “Ўзбекистон-Қозоғистон Давлат чегараси ўтказиш пунктлари тўғрисидаги Битим” ва 2002 йил 9 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси билан Қозоғистон Республикаси ўртасида Ўзбекистон-Қозоғистон Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги Шартнома” (ушбу ҳужжатлар билан Қозоғистон билан чегара тўлиқ делимитация қилинган);
- 2000 йил 21 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида Давлат чегарасини делимитация қилиш тўғрисидаги Шартнома”;
- 2002 йил 5 октябрдаги 1104 км узунликдаги “Ўзбекистон-Тожикистон Давлат чегараси тўғрисидаги Шартнома”.
2002 йилдан сўнг ўзбек-тожик чегарасининг қолган участкаларини делимитация қилиш бўйича музокаралар амалда тўхтатилди.
2000-2016 йилларда Қирғизистон билан чегарани тасвирлаш бўйича турли даражадаги учрашувлар ҳам аниқ натижа бермади.
Ўзбекистон Республикасида 2016 йилда бошланган очиқлик ва ошкораликка асосланган янги босқичдаги сиёсат натижасида минтақада ишонч ва яхши қўшничилик муҳитининг яратилиши томонларга барча қўшни давлатлар билан музокаралар жараёнини фаоллаштириш бўйича сиёсий қарорлар қабул қилиш имконини берди.
2017 - 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида халқаро ҳуқуқий чегарани расмийлаштириш масаласи давлат қурилиши соҳасидаги устувор йўналишлардан бири сифатида ўз аксини топди.
Қўшни давлатлар билан музокаралар жараёни асосий тамойиллар – ўзаро манфаатларни қатъий ҳисобга олиш, чуқур ўйланган оқилона муроса ва ер участкаларини эквивалент айирбошлаш асосида қурилган.
Ўзбекистоннинг яхши қўшничилик ва прагматик минтақавий сиёсатидаги туб ўзгаришлар ва Президент Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси туфайли 2017 йил 5 сентябрда 1170,5 километрлик узунликдаги “Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида ўзбек-қирғиз Давлат чегараси тўғрисидаги Шартнома” ва 2022 йил 3 ноябрда “Ўзбекистон Республикаси билан Қирғизистон Республикаси ўртасида ўзбек-қирғиз Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги Шартнома” имзоланди. Делимитация қилинган чегаранинг умумий узунлиги 1476 километрни ташкил этмоқда. 2023 йил февраль ойида томонлар чегарани демаркация қилиш бўйича музокараларни бошлади.
2016 йилда музокаралар жараёнига берилган кучли туртки, дўстлик ва яхши қўшничилик сиёсати, ишончли мулоқот йўлга қўйилгани Ўзбекистон-Тожикистон чегарасининг 192,3 километрлик қолган учта делимитация қилинмаган участкалар бўйича ҳам муаммоларни ҳал этиш имконини берди. Натижада 2018 йил 9 март куни “Ўзбекистон Республикаси билан Тожикистон Республикаси ўртасида ўзбек-тожик Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги Шартнома” имзоланди.
Шунингдек, 2002 йилда Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги чегара чизиғининг жойлашишини аниқлаш бўйича ишлар бошланди. Қирғиз-тожик чегарасининг умумий узунлиги 1006,84 км ташкил қилади. Ўтган йиллар давомида ушбу икки давлат ўртасидаги чегаралар аниқланмаганлиги сабабли вақти-вақти билан турли низолар кузатилди.
Қирғизистон ва Тожикистон ўртасидаги муносабатларни тартибга солиш ҳам кўп жиҳатдан Ўзбекистоннинг янги минтақавий сиёсати туфайли содир бўлди, дейишга асосимиз бор. Ўзбекистон ва барча қўшни давлатлар ўртасидаги чегаралар делимитациядан сўнг, қўшнилар чегара муаммосининг ҳал этилиши ҳар томонлама ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришнинг кучли ҳаракатлантирувчи кучи эканлигига, ишончли ва дўстона муносабатлар ўрнатиш йўлидаги тўсиқларни бартараф этишига амин бўлди.
2025 йил 13 март куни Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмоннинг Қирғизистонга бўлиб ўтган давлат ташрифи чоғида икки томонлама чегара шартномаси, шунингдек, сув, энергетика ва йўл-транспорт инфратузилмаси бўйича келишувлар имзоланди.
Хўжанд шаҳрида бўлиб ўтадиган уч томонлама саммитда давлат раҳбарлари масофадан туриб Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлат чегараси туташган жойда “Дўстлик стелласи” очилишида иштирок этишлари ҳамда тор ва кенгайтирилган таркибда музокаралар ўтказишлари кутилмоқда. Саммитнинг маданий дастуридан халқ ҳунармандчилиги, миллий таомлар ва либослар кўргазмаси, Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон санъат усталари иштирокидаги концерт ўрин олган.

В Худжанде лидеры Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана поставят точку в делимитации границ между тремя странами
31 марта в городе Худжанде (Таджикистан) состоится трехсторонняя встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым и Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном.
Эта встреча ознаменует собой завершение процесса делимитации государственных границ между тремя государствами. В честь этого в точке стыка государственных границ трех соседних республик, как ожидается, будет установлена «Стелла дружбы», которая станет символом крепкой дружбы, добрососедства и согласия между Узбекистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном.
Точка стыка государственных границ расположена на смежном участке Узбекистанского района Ферганской области (Узбекистан), Баткенского района Баткенской области (Кыргызстан) и Исфаринского района Согдийской области (Таджикистан).
Трёхсторонние переговоры о точке стыка границ Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана были начаты в 2007 году. С учётом договоренностей на высшем уровне, достигнутых 25 декабря 2024 года в городе Санкт-Петербурге, 8 января 2025 года в предполагаемом районе расположения точки стыка границ трёх государств состоялась встреча глав правительств Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана. На ней состоялась презентация предложений узбекской стороны по установке стеллы на точке стыка границ и ее эскиз. Данная инициатива была поддержана всеми сторонами.
Предстоящее событие, несомненно, станет этапным в истории Центральной Азии, так как вопрос о границах, являющийся основополагающим признаком государственности и непосредственно связанный с суверенитетом страны, с момента обретения государствами региона независимости оставался нерешенным.
Переговоры по делимитации границы с соседними странами начались в 2000 году и основывались на Алма-Атинской декларации от 21 декабря 1991 года, договорах о вечной дружбе и других двусторонних документах. За правовую основу принимались документы национально-территориального размежевания 1924-1928 годов и последующие документы, принятые на уровне Советов Министров и Верховных Советов республик.
В 2000-2002 годах проводились интенсивные переговоры, в результате которых были подписаны следующие документы:
- Договор об узбекско-казахстанской Государственной границе от 16 ноября 2001 года и Договор об отдельных участках узбекско-казахстанской Государственной границы от 9 сентября 2002 года, которыми граница с Казахстаном была полностью делимитирована;
- Договор между Республикой Узбекистан и Туркменистаном о делимитации Государственной границы от 21 сентября 2000 года;
- Договор об узбекско-таджикской Государственной границе от 5 октября 2002 года на протяженность 1104 км.
После 2002 года переговоры по делимитации оставшихся участков узбекско-таджикской границы были практически заморожены.
Встречи на различных уровнях по описанию границы с Кыргызстаном в 2000-2016 годах также не принесли конкретных результатов.
Открытая и прозрачная новая политика Республики Узбекистан после 2016 года, создание в регионе атмосферы доверия и добрососедства позволили сторонам принять политические решения по интенсификации переговорного процесса со всеми соседними странами.
В Стратегии действий по развитию Узбекистана в 2017-2021 годы вопрос международно-правового оформления границы был отражен одним из приоритетных направлений в сфере государственного строительства.
Переговорный процесс с сопредельными странами был построен на основе главных принципов - строгого учета взаимных интересов, глубоко продуманного разумного компромисса и эквивалентного обмена земельными участками.
Благодаря коренному изменению региональной политики Узбекистана в сторону открытости, политической воле Президента Шавката Мирзиеева были подписаны Договор об узбекско-кыргызской Государственной границе от 5 сентября 2017 года на протяженность 1170,5 км и Договор между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы от 3 ноября 2022 года. Общая протяженность делимитированной границы составила 1476 километров. С февраля 2023 года стороны приступили к переговорам по демаркации границы.
Приданный в 2016 году мощный импульс переговорному процессу, политика дружбы и добрососедства, запущенный доверительный диалог позволил также решить вопросы по оставшимся неделимитированными трём участкам протяженностью 192,3 км узбекско-таджикской границы. В результате 9 марта 2018 года был подписан Договор об отдельных участках узбекско-таджикской границы.
В свою очередь, работа по определению прохождения линии границы между Кыргызстаном и Таджикистаном была начата в 2002 году. Общая протяженность кыргызско-таджикской границы составляет 1006,84 км. Из-за неустановленных границ между двумя странами периодически возникали пограничные инциденты.
Урегулирование отношений между Кыргызстаном и Таджикистаном также стало во многом возможным благодаря новой региональной политике Узбекистана. После делимитации границ между Узбекистаном и со всеми сопредельными странами, соседи убедились в том, что решение вопроса о границе является мощным драйвером развития всестороннего и многогранного сотрудничества, снимает преграды в установлении доверительных, дружеских отношений.
13 марта 2025 года в ходе государственного визита Президента Таджикистана Эмомали Рахмона в Кыргызстан состоялось подписание двустороннего Договора о границе, а также соглашений по водно-энергетической и дорожно-транспортной инфраструктурам.
Ожидается, что в ходе трехстороннего саммита в Худжанде лидеры государств дистанционно примут участие в открытии «Стеллы дружбы» на стыке государственной границы Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, а также проведут переговоры в узком и расширенном форматах. В рамках культурной части программы состоятся выставки народных промыслов, национальной кухни и костюмов, а также концерт артистов из Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.