Ўзбекистон тарихида илк марта БМТ Статистика Комиссиясига бир овоздан сайланди
Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Статистика Комиссиясининг 2026-2029 йилларга аъзо давлатларини сайлаш жараёнида тарихида илк марта Ўзбекистон ушбу орган аъзоси этиб бир овоздан сайланди.
Таъкидлаш жоизки, Статистика Комиссияси 1947 йилда БМТнинг Иқтисодий ва Ижтимоий Кенгаши (ИИК) томонидан функционал орган сифатида ташкил этилган. У халқаро статистика соҳасининг ривожланишини белгиловчи асосий ҳукуматлараро ташкилот бўлиб, универсал статистика стандартлари ва методологик принципларга оид ишларни мувофиқлаштиради. Комиссия 24 та давлатдан иборат бўлиб, улар 4 йилда бир марта географик тақсимотни ҳисобга олиб сайланади.
Ўзбекистоннинг ушбу орган аъзоси этиб сайланиши мамлакатда Президент раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг халқаро миқёсда тан олинганлигини ва мамлакатнинг глобал жараёнлардаги ўсиб бораётган ролини кўрсатади.
Статистика Комиссиясига тўлиқ аъзо бўлиш Ўзбекистон учун глобал статистик сиёсатни шакллантиришда иштирок этиш, миллий тажриба ва ислоҳотлар ютуқларини намойиш этиш, илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун кенг имкониятларни очиб беради.

Uzbekistan unanimously elected to the UN Statistical Commission for the first time in its history
During the elections for members of the UN Statistical Commission for the 2026-2029 term, held in New York, Uzbekistan was elected to this body for the first time in its history.
It should be noted that the Statistical Commission was established in 1947 as a functional body of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC). It is the main intergovernmental organization that sets the strategic directions for the development of international statistics and coordinates the development and implementation of universal statistical standards and methodological principles. The Commission consists of 24 member states, elected for a 4-year term with consideration of geographic distribution.
Uzbekistan’s election to this body is a clear indication of the international recognition of the profound reforms carried out under the leadership of the President Shavkat Mirziyoyev and the growing role of the country in global processes.
Full membership in the Statistical Commission opens up broad opportunities for Uzbekistan to participate in shaping global statistical policy, showcase its national experience and reform achievements, learn from advanced foreign practices, and further deepen international cooperation.