Ўзбекистон-Словакия: янги имкониятлар асосидаги икки томонлама изчил мулоқот
Ўзбекистон ва Словакия ўртасида дипломатик муносабатлар 1993 йил 1 январда ўрнатилган. Ўзбекистон ва Словакия ўртасидаги алоқалар узоқ вақтдан бери йирик форматлар соясида қолиб кетганига қарамай, бугунги кунда мулоқотни институционаллаштириш ва тартибга солиш борасида изчил ривожланиш кузатилмоқда. Ўзбекистон ташқи сиёсати стратегиясининг фаоллашуви ва Европа Иттифоқининг Марказий Осиёга қизиқиши ортиб бораётгани фонида расмий Тошкент ва Братислава ўртасидаги муносабатлар янгича суръат олди.
Халқаро майдонда мамлакатлар БМТ, ЕХҲТ, Европа кенгаши, шунингдек, глобал барқарор ривожланиш кун тартиби билан боғлиқ тузилмалар доирасида ҳамкорлик қилади. Словакия анъанавий тарзда Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда минтақавий хавфсизликни таъминлаш, сув ва атроф-муҳит соҳасидаги ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган ташаббусларини, шунингдек, таълим ва гендер тенглиги соҳасидаги лойиҳаларини қўллаб-қувватлайди.
Жумладан, БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессияси доирасида Словакия Ўзбекистон ташаббуси билан қабул қилинган Марказий Осиёда ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича резолюцияни қўллаб-қувватлади. Ўз навбатида, Ўзбекистон Словакиянинг ЕХҲТ доирасидаги саъй – ҳаракатларини, жумладан, расмий Тошкент ташқи сиёсати устуворликларига мос келадиган мавзулар – транспарентлик, қонун устуворлиги ва маданиятлараро мулоқотга алоҳида эътибор қаратилган 2019 йилдаги раислигини юқори баҳолади.
Парламентлараро мулоқот ҳам изчил рижланмоқда. 2023 йил апрель ойида Словакия Миллий кенгаши раиси Борис Коллар бошчилигидаги делегацияси Ўзбекистонга ташриф буюрди. Ташриф давомида Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси ҳамда Вазирлар Маҳкамасида учрашувлар ўтказилди.
2025 йил март ойида Олий Мажлисда Словакия Миллий кенгаши билан ҳамкорлик бўйича 13 нафар парламентарийдан иборат парламентлараро гуруҳ тузилди. Словакия парламентида ҳам Ўзбекистон Олий Мажлиси билан ҳамкорлик бўйича ана шундай гуруҳ фаолият кўрсатмоқда.
Икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги фаол мулоқот турли соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш учун мустаҳкам замин яратяпти.
Икки давлат ТИВ раҳбарлари Тошкентда, шунингдек, йирик халқаро тадбирлар доирасида бир неча бор учрашув ўтказди. Томонлар мунтазам равишда ташқи ишлар вазирликлариаро сиёсий маслаҳатлашувларни ўтказиб, икки томонлама кун тартибини ва халқаро ташкилотлар доирасидаги шерикликни мувофиқлаштириш масалаларини муҳокама қиладилар. Бундай маслаҳатлашувларнинг бешинчи раунди 2025 йил 14 январда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимга мувофиқ, икки давлат ўртасидаги савдода энг қулай режим ўрнатилган. Ўзаро савдо ҳажми кам бўлишига қарамай, ҳар икки давлат барқарор иқтисодий алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор. Хусусан, машинасозлик, фармацевтика, энергетика, телекоммуникациялар, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалар ўзаро ҳамкорлик учун истиқболли йўналишлар сифатида кўрилмоқда.
Иқтисодий шерикликни ривожлантириш истиқболлари Ўзбекистон делегациясининг 2023 йил август ойида Словакияга ташрифи давомида ҳам тасдиқланди. Ўзбекистон-Словакия бизнес-форуми, шунингдек, Словакия Иқтисодиёт вазирлиги Давлат котиби Петер Швец, Словакия Инвестициялар ва савдони ривожлантириш агентлиги бош директори Роберт Шимончич, Савдо-саноат палатаси раиси Петер Михок ҳамда йирик словак компаниялари раҳбарлари ўртасидаги учрашувлар жуда самарали кечди ва улар икки давлат ишбилармон доираларининг яқинлашувига туртки бўлди.
Словакия компаниялари Ўзбекистонни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича МДҲ мамлакатларига чиқиш имкониятига эга салоҳиятли бозор деб билади. Ўз навбатида, ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар Словакиядан технологик ечимлар ва сармояларни жалб қилишдан манфаатдор.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Словакия капитали иштирокида олтита, шу жумладан, 100 фоиз хорижий сармоя иштирокидаги тўртта корхона фаолият юритмоқда. Икки томонлама савдо-иқтисодий муносабатларни тартибга солувчи механизм аввал Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Словакия ҳукуматлараро комиссияси (ҲК) эди. Бугунги кунга қадар ҲКнинг учта йиғилиши ўтказилган.
Узоқ танаффусдан сўнг жорий йилнинг 5 май куни Тошкентда Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи мажлиси бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, Словакия ҳукумати раҳбари Роберт Фицо ва ушбу мамлакат ишбилармон доиралари делегацияси мамлакатимиз пойтахтида бўлиб ўтадиган IV Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этади. Иқтисодиёт ва инвестициявий соҳалардаги алоқаларни чуқурлаштиришга қаратилган сиёсий ироданинг бундай ёрқин ифодаси ўз самарасини бериб, барқарор ва ўзаро манфаатли иқтисодий шерикликни ўрнатишга хизмат қилиши шубҳасиз.
Таъкидлаш жоизки, икки давлат ҳам транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор. Словакия Транскаспий йўналиши ва “Global Gateway” ташаббуси доирасида Ўзбекистон экспорти учун муҳим марказга айланиши мумкин.
Ўзбекистоннинг очиқлик сиёсати доирасида Словакия фуқаролари учун бизнес ва туристик алмашинувни кенгайтириш мақсадида 2019 йилдан бошлаб 30 кунгача бўлган муддатга визасиз кириш тартиби амал қиляпти.
Сўнгги пайтларда миграция соҳаси ўзаро ҳамкорликнинг янги йўналишларидан бирига айланди. Жумладан, жорий йилнинг 3-6 март кунлари Ўзбекистон Миграция агентлиги делегацияси ишчи ташриф бидан Словакияда бўлди. Ташриф доирасида ушбу мамлакат Таълим вазирлигида учрашув ва Словакия Иқтисодиёт вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ва ишбилармон доиралар вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Словакия форуми бўлиб ўтди. Делегация аъзолари рекрутинг компаниялари билан ҳам учрашувлар ўтказди, унинг якунлари бўйича Словакия Иш берувчилар федерацияси ва Кадрлар агентликлари ассоциацияси билан ҳамкорлик шартномаси имзоланди.
1997 йил ноябрь ойида имзоланган Ўзбекистон ва Словакия ўртасидаги маданият ва санъат соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битимга асосан маданият йўналишида делегациялар алмашилмоқда. Шунингдек, Ўзбекистон ва Словакия делегатлари икки давлатда ташкил этилаётган халқаро маданий тадбирларда мунтазам иштирок этяпти.
2014-2015 ўқув йилидан бошлаб Словакия ҳукумати Ўзбекистонни ушбу мамлакат олий таълим муассасаларида таҳсил олиш учун стипендия олувчи давлатлар қаторига киритди. Ушбу дастурда талабалар, ёш тадқиқотчилар, Ўзбекистон илмий-тадқиқот институтлари ходимлари иштирок этиши мумкин.
Икки мамлакатда ташкил этилаётган кино кунлари ва концертлар маданиятлараро мулоқотни янада яқинлаштириш ҳамда мустаҳкамлашга хизмат қиляпти.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, юқори салоҳиятга эга Ўзбекистон-Словакия муносабатлари ижобий динамикани намоён этиш ва ўзаро манфаатли замонавий давлатлараро мулоқотнинг ёрқин намунаси бўлишга барча асослар бор. Шу нуқтаи назардан, Словакия Бош вазири Роберт Фицонинг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи икки томонлама муносабатларни фаоллаштириш ва стратегик шериклик даражасига кўтаришга кучли туртки беради.

Узбекистан-Словакия: Диалог в контексте новых возможностей
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Словакией были установлены 1 января 1993 года. Несмотря на то, что отношения между Узбекистаном и Словакией долгое время оставались в тени более масштабных форматов, сегодня наблюдается устойчивый прогресс в институционализации и регуляризации диалога. На фоне активизации внешнеполитической стратегии Узбекистана и растущего интереса Евросоюза к Центральной Азии отношения между Ташкентом и Братиславой получили дополнительный импульс.
На международной арене страны взаимодействуют в рамках ООН, ОБСЕ, Совета Европы, а также в структурах, связанных с глобальной повесткой устойчивого развития. Словакия традиционно поддерживает инициативы Узбекистана, направленные на обеспечение региональной безопасности, водно-экологическое сотрудничество в Центральной Азии, а также проекты в сфере образования.
Так, в рамках 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Словакия поддержала инициированную Узбекистаном резолюцию по укреплению сотрудничества в Центральной Азии. В свою очередь, Узбекистан высоко оценил усилия Словакии в рамках ОБСЕ, включая ее председательство в 2019 году, когда особое внимание уделялось транспарентности, верховенству права и межкультурному диалогу – темам, совпадающим с внешнеполитическими приоритетами Ташкента.
Последовательно налаживается и межпарламентский диалог.
В апреле 2023 года парламентская делегация Словакии во главе с председателем Национального совета Бориса Колларом посетила с визитом Узбекистан. Состоялись встречи в Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса, а также Кабинете Министров.
В марте 2025 года в Олий Мажлисе сформирована межпарламентская группа по сотрудничеству с Национальным советом Словакии, которая состоит из 13 парламентариев. В парламенте Словакии также действует аналогичная группа по сотрудничеству с Олий Мажлисом Узбекистана.
Активный диалог между внешнеполитическими ведомствами двух стран создает платформу для дальнейшего расширения сотрудничества в различных сферах.
Главы МИД двух государств неоднократно встречались в Ташкенте, а также на полях крупных международных мероприятий. Стороны регулярно проводят межмидовские политконсультации, обсуждая как двустороннюю повестку, так и координацию в международных организациях. Пятый раунд таких консультаций прошел 14 января 2025 года в Ташкенте.
В соответствии с Соглашением о партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС в торговле между двумя странами установлен режим наибольшего благоприятствования. Несмотря на пока скромные объемы взаимной торговли, обе страны заинтересованы в наращивании устойчивых экономических связей. Среди сфер взаимного интереса можно выделить машиностроение, фармацевтику, энергетику, телекоммуникациии, сельское хозяйство и другие.
Перспективность развития экономического взаимодействия подтвердил и состоявшийся в августе 2023 года визит делегации Узбекистана в Словакию. Проведенные в его рамках узбекско-словацкий бизнес-форум, а также двусторонние встречи с госсекретарем Минэкономики Словакии Петером Швецом, гендиректором Словацкого агентства по развитию инвестиций и торговли Робертом Шимончичем, председателем ТПП Петером Михоком и руководителями крупнейших словацких компаний были весьма плодотворны и придали импульс сближению между деловыми кругами двух стран.
Словацкие компании рассматривают Узбекистан как потенциальный рынок для локализации производства с возможностью выхода на страны СНГ. В свою очередь, узбекские производители заинтересованы в доступе к технологическим решениями и инвестициям со стороны Словакии.
В настоящее время в Узбекистане уже осуществляют свою деятельность шесть предприятий с участием словацкого капитала, в том числе четыре - со 100% иностранным капиталом. Механизмом, регулирующим двусторонние торгово-экономические связи, ранее являлась узбекско-словацкая Межправительственная комиссия (МПК) по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству. Было проведено три заседания МПК.
5 мая этого года в Ташкенте проведено первое заседание вновь созданной узбекской-словацкой Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Стоит отметить, что глава правительства Словакии Роберт Фицо и представительная делегация бизнес-кругов этой страны примут участие в IV Ташкентском международном инвестиционном форуме, который пройдет в дни визита в столице нашей страны. Такое яркое проявление политической воли к углублению сотрудничества в экономической и инвестиционной сферах, безусловно, принесут свои плоды и послужат налаживанию устойчивых и взаимовыгодных экономических связей.
Важно отметить, что обе страны заинтересованы в развитии транспортно-логистического сотрудничества. Словакия может стать важным узлом для узбекского экспорта в рамках Транскаспийского маршрута и инициативы Global Gateway.
В рамках политики открытости Узбекистана и в целях увеличения делового и туристического обмена для граждан Словакии с 2019 года введен безвизовый режим въезда в Узбекистан сроком до 30 дней.
В последнее время одним из новых направлений сотрудничества становится взаимодействие в сфере миграции. 3-6 марта этого года делегация Агентства миграции Узбекистана посетила Словакию. В рамках визита состоялись встреча в Министерстве образования этой страны и узбекско-словацкий форум, в работе которого приняли участие представители Минэкономики, Торгово-промышленной палаты и бизнес-кругов Словакии. Делегация также провела встречи с рекрутинговыми компаниями, по итогам которых подписано соглашение о сотрудничестве с Федерацией работодателей и Ассоциацией кадровых агентств Словакии.
На основе подписанного в ноябре 1997 года Соглашения между Узбекистаном и Словакией о сотрудничестве в области культуры и искусства, осуществляется обмен делегациями в культурной сфере, участие узбекских и словацких делегатов в организуемых в обеих странах международных культурных мероприятиях.
Начиная с 2014-2015 учебного года, правительство Словакии включило Узбекистан в список государств, которым выделяются стипендии для обучения в вузах этой страны. В этой программе могут принимать участие студенты, молодые исследователи, а также сотрудники научно-исследовательских институтов Узбекистана.
Дни кино и концерты, организуемые в двух странах, способствуют сближению и укреплению межкультурного диалога.
Словом, узбекско-словацкие отношения, обладающие значительным потенциалом, демонстрируют новую динамику и обещают стать показательным примером взаимовыгодного современного межгосударственного диалога. В данном контексте предстоящий визит Премьер-министра Словакии Роберта Фицо в Узбекистан призван придать мощный импульс активизации двусторонних отношений и вывода их на уровень стратегического партнерства.