Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама этилди
Ўзбекистоннинг Туркманистондаги элчиси Равшанбек Алимов Туркманистон Ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Мяхри Бяшимова билан учрашди.
Учрашув давомида сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, халқаро ташкилотлар ва кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ўзаро алоқалар, минтақавий ва глобал ташаббуслар юзасидан фикрлар алмашилди.
Суҳбат чоғида 2025 йил 4–8 август кунлари Туркманистоннинг «Аваза» миллий туристик зонасида бўлиб ўтадиган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг «Денгизга чиқиш имкониятига эга бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар»га бағишланган учинчи конференциясида Ўзбекистон делегациясининг иштирокига тайёргарлик масалалари алоҳида муҳокама қилинди.

Обсуждены актуальные вопросы узбекско-туркменского сотрудничества
Посол Узбекистана Равшанбек Алимов встретился с заместителем министра иностранных дел Туркменистана Мяхри Бяшимовой.
В ходе встречи обсуждались актуальные вопросы двустороннего сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках международных организаций и многосторонних структур, региональных и глобальных инициатив.
Отдельно рассмотрены вопросы подготовки к участию делегации Узбекистана в Третьей конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, которая состоится 4-8 августа в национальной туристической зоне «Аваза» Туркменистана.