Телеграмда Ўзбекистон-Туркманистон экспорт-импорт платформаси гуруҳи ташкил этилди
Ушбу платформа Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг мамлакатимизда тадбиркорликни кенг ривожлантириш ва экспортни рағбатлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистоннинг Туркманистондаги Элчихонаси жамоаси томонидан ташкил этилди.
Унда Туркманистон билан экспорт-импорт савдо алоқаларини йўлга қўйиш истагиди бўлган тадбиркор ватандошларимизга қуйидаги хизматлар беғараз таклиф этилади.
- Маҳсулотларингизни Туркманистонда тарғиб этиш;
- Бизнес ҳамкорлар топиш ва улар билан тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш;
- Туркманистондаги иқтисодий қонунчилик, божхона тўловлари, транспорт харажатлари, нарх-наво ва бошқа ахборотларни мунтазам бериб бориш;
- Экспорт-импорт операцияларини амалга ошираётганда келиб чиқадиган муаммоларни ҳал этиш бўйича маслаҳатлар бериш ва амалий кўмак кўрсатиш.
Ҳурматли тадбиркор ва экспортчиларнинг платформадаги ҳар бир мурожаати Элчихона ходимлари томонидан назоратга олиниши ва уларга тегишли равишда муносабат билдирилиши кафолатланади.

Создана телеграмм группа «экспортно-импортная платформа Узбекистан-Туркменистан»
Платформа создана коллективом Посольства Республики Узбекистан в Туркменистане в целях поддержки инициатив Президента Республики Узбекистан по всестороннему стимулированию и развитию в нашей стране предпринимательского движения, а также увеличения объемов экспорта отечественной продукции в зарубежных рынках.
Отечественные экспортеры, заинтересованные в осуществлении экспортно-импортных операций с Туркменистаном, смогут получить в данной платформе следующую безвозмездную информацию:
- Продвижение экспортной продукции отечественных производителей на туркменском рынке;
- Поиск и установление прямых деловых контактов между узбеккими и туркменскими бизнес партнерами;
- Предоставление информации об экономическом законодательстве страны, тарифах и пошлинах на импортируемую в Туркменистан продукцию, транспортных расходах, актуальных ценах и др. информации.
- Содействие в решении вопросов, возникающих при реализации экспортно-импортных операций с туркменскими партнерами.
Посольство гарантирует взять на контроль каждое обращение в платформу и оказать практическое содействие в решении возникающих вопросов по экспортно-имопртным операциям.