Ўзбекистон ҳудудларида тадбиркорлик фаолияти биринчи чоракда ўсишни кўрсатди – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази
Солиқ ва Божхона қўмиталари, Марказий банк ҳамда Республика товар-хом ашё биржасининг тезкор маълумотларига кўра, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида тадбиркорлик фаолиятини мониторинг қилиб бормоқда.
Жорий йил март ойи якунларига кўра, солиқ тушумлари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 54%га ўсиб, барқарор ижобий динамикани намоён этди.
Энг катта ўсиш Навоий, Сирдарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида, шунингдек Тошкент шаҳрида қайд этилди, бу ҳудудларда ўсиш суръатлари ўртача 33%ни ташкил қилди.
Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи тушумлари 15,2%га, мол-мулк солиғи 10,7%га, ер солиғи эса 33,8%га ошди.
Божхона тўловлари 19,5%га ошди. Энг юқори ўсиш суръатлари Навоий вилоятида - 77,6%, Наманган вилоятида эса - 64,2%ни ташкил этди.
Фарғона ва Самарқанд вилоятларида, шунингдек Қорақалпоғистон Республикасида ҳам барқарор ижобий динамика қайд этилди, бу ҳудудларда тушумлар ўртача 32%га ошди.
Ташқи иқтисодий кўрсаткичлар таҳлили якунларига кўра, товарлар экспорти 30%га ошди. Энг юқори ўсиш суръатлари Навоий вилоятида 71,4%, Тошкент вилоятида эса 52,4%ни ташкил этди. Самарқанд (30,6%га), Наманган (29,3%га) ва Бухоро (27,2%га) вилоятларида ҳам ўсиш қайд этилди.
Шу билан бирга, кредитлаш ҳажмида ҳам сезиларли ўсиш қайд этилди. Кўриб чиқилган даврда тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 9,1%га ошди. Энг юқори ўсиш Самарқанд вилоятида 69,5%ни ташкил этди. Бухоро, Хоразм, Фарғона ва Тошкент вилоятларида эса кредитлашда ўсиш суръатлари ўртача 43%дан юқори бўлди.
Хусусий секторнинг фаол ривожланиши янги хўжалик юритувчи субъектлар сонининг сезиларли ошиши билан тасдиқланмоқда. Жорий йил март ойида 22 443 та янги корхона рўйхатдан ўтказилди. Энг кўп янги субъектлар Тошкент вилоятида (2 276 та), Хоразм вилоятида (2 035 та), Самарқанд вилоятида (1 854 та), Фарғона вилоятида (1 626 та) ва Тошкент шаҳрида (4 759 та) рўйхатдан ўтказилди.
Ўзбекистон Республика товар-хом ашё биржасидаги битимлар ҳажми 20,8%га ошди. Биржа фаоллигининг энг юқори ўсиши Сирдарё вилоятида қайд этилди, бу ерда фаоллик 68,4%га ошди. Шунингдек, Сирдарё, Бухоро, Навоий, Наманган, Сурхондарё вилоятлари ва Тошкент шаҳрида ҳам ўсиш кузатилиб, ўртача 33%ни ташкил этди.

Based on operational data from the Tax Committee, Customs Committee, Central Bank, and the Uzbek Republican Commodity Exchange, the Center for Economic Research and Reforms (CERR) continues to monitor business activity across the regions of the Republic of Uzbekistan.
As of March this year, tax revenues demonstrated steady positive momentum, increasing by 54% compared to the same period last year.
The most notable growth in revenues was recorded in the Navoi, Syrdarya, Tashkent, and Khorezm regions, as well as in the city of Tashkent, where average growth rates reached 33%.
Personal income tax revenues rose by 15.2%, property tax revenues by 10.7%, and land tax revenues by 33.8%.
Customs revenues increased by 19.5%. The highest growth rates were recorded in the Navoi region, up 77.6%, and the Namangan region, up 64.2%.
Stable positive dynamics were also observed in the Fergana and Samarkand regions, as well as in the Republic of Karakalpakstan, where revenues increased by an average of 32%.
Analysis of foreign economic indicators shows that merchandise exports rose by 30%. The strongest export growth was recorded in the Navoi region, up 71.4%, and the Tashkent region, up 52.4%. Export growth was also observed in the Samarkand region (30.6%), Namangan region (29.3%), and Bukhara region (27.2%).
At the same time, lending activity expanded significantly. During the reviewed period, the volume of loans issued by commercial banks increased by 9.1%. The highest growth was recorded in the Samarkand region (+69.5%). In the Bukhara, Khorezm, Fergana, and Tashkent regions, lending growth averaged more than 43%.
The active development of the private sector is also reflected in a substantial increase in the number of newly established business entities. In March this year, 22,443 new enterprises were registered. The largest numbers were recorded in the Tashkent region (2,276), Khorezm region (2,035), Samarkand region (1,854), Fergana region (1,626), and the city of Tashkent (4,759).
Trading volume on the Uzbek Republican Commodity Exchange increased by 20.8%. The highest growth in exchange activity was recorded in the Syrdarya region, where activity rose by 68.4%. Additional strong growth was observed in the Syrdarya, Bukhara, Navoi, Namangan, and Surkhandarya regions, as well as in the city of Tashkent, where average growth reached 33%.