Shavkat Mirziyoyev: suv toshqini biz uchun achchiq saboq bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 5-may kuni videoselektor yig‘ilishi avvalida koronavirus infeksiyasiga qarshi kurash doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlarga hamda Buxoro va Sirdaryo viloyatlarida yuz bergan favqulodda hodisalarga yana bir bor alohida to‘xtalib o‘tdi. Davlatimiz rahbari, jumladan, shunday dedi:
– Butun insoniyat koronavirus bilan birga, iqtisodiy inqirozga ham qarshi kurashayotganini hammamiz ko‘rib, kuzatib turibmiz.
Jahonda murakkab vaziyatdan chiqish uchun karantin choralarini asta-sekin yumshatayotgan davlatlar soni ko‘payib bormoqda.
Yaratganga shukur, bugun O‘zbekistonda epidemiologik vaziyat tobora barqarorlashib boryapti. Kundan-kunga kasallikka chalinganlarga nisbatan sog‘aygan bemorlar soni ko‘paymoqda. Karantinga yangi olinganlarga nisbatan ancha ko‘p odam undan chiqarilmoqda. Natijada bugungi kunda koronavirus yuqtirgan 2 ming 204 nafar bemordan 1 ming 454 nafari yoki 66 foizi to‘la sog‘aydi.
Karantindagi aholining 83 foizi o‘z uyiga qaytdi. Ya’ni, ijobiy dinamika kuchayib bormoqda. Shifoxonalarda qolayotgan 740 nafar bemorni davolash, salomatligini tiklab, oilasi bag‘riga qaytarish uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.
Bu ishlar osonlikcha bo‘layotgani yo‘q. Hozirga qadar bunga Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan 2 trillion 250 milliard so‘m sarfladik va 500 million dollar xalqaro moliya institutlaridan jalb qildik.
Bugungi kunda butun dunyoda hech kim pandemiya yana qancha davom etishini bilmayapti. Shu sababli, qanchalik qiyin bo‘lmasin, xalqimiz bilan birga pandemiya sharoitida, barcha talablarga amal qilgan holda, ishlash va yashashga o‘rganishimiz kerak.
Epidemiologik vaziyat ijobiy tomonga o‘zgarganidan foydalanib, biz iqtisodiyotimizda karantin rejimini asta-sekin yumshatmasak bo‘lmaydi. Chunki bu tartib iqtisodiyotimiz rivojiga va aholimiz hayotiga juda katta salbiy ta’sir qilmoqda.
Bu borada xalqimizga, ayniqsa, fermer va tadbirkorlarga qulaylik yaratish uchun karantin talablarini yumshatish bo‘yicha dastlabki qadamlarni qo‘ydik.
Hurmatli do‘stlar!
Bu yil insoniyat uchun, shu jumladan biz uchun juda og‘ir keldi. Keyingi bir haftaning o‘zida xalqimiz ketma-ket kutilmagan sinovlarga duch keldi.
27-aprel kechasi Buxoro viloyatida, ayniqsa, Olot va Qorako‘l tumanlarida yuz bergan og‘ir tabiiy ofatdan yaxshi xabardorsizlar.
Bu ofat viloyat bo‘yicha 38 mingdan ziyod aholi xonadonlari, 847 ta ijtimoiy soha obyektlariga, ekin maydonlariga zarar yetkazdi. Qishloq xo‘jaligi, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va infratuzilma sohalariga ham jiddiy talafot yetdi.
Biz tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf qilish bo‘yicha barcha zarur choralarni ko‘ryapmiz. Hukumat komissiyasi tunu kun ishlamoqda. Bugungacha 70 foiz ijtimoiy obyektlar, 20 foiz aholi xonadonlarining tomi yopildi. Shuningdek, 5 ming kilometr elektr tarmoqlari, 1 ming 100 ta transformator ta’mirlanib, 286 ming aholining elektr ta’minoti tiklandi. Yakka tartibdagi uy-joylar ham ta’mirlanmoqda.
Afsuski, boshimizga kelgan sinovlar shu bilan tugagani yo‘q.
Xabaringiz bor, Sirdaryo viloyatidagi Sardoba suv omborida sodir bo‘lgan favqulodda vaziyat tufayli Sardoba, Oqoltin, Mirzaobod tumanlaridagi 24 ta mahalladan 90 mingga yaqin fuqaro zudlik bilan xavfsiz hududga evakuatsiya qilindi. Ularning barchasiga birinchi darajali zarur sharoitlar yaratilib, oziq-ovqat, kiyim-kechak va boshqa mahsulotlar yetkazilmoqda.
Suv toshishi oqibatlarini bartaraf etish va sabablarini o‘rganish bo‘yicha Hukumat komissiyasi ishlamoqda. Zarar yetgan uy-joylarni tiklash va ta’mirlash, odamlarni o‘zining tiklangan uyiga qaytarish va ro‘zg‘origa yordam berish, infratuzilmani tiklash, aholi salomatligini himoya qilish bo‘yicha barcha masalalar hal qilinmaguncha Sirdaryoga biriktirilgan har bir rahbar kuchaytirilgan safarbarlik rejimida ishlaydi.
Bu hududlardagi odamlarning hayotini nafaqat oldingi holatiga qaytarish, balki uni yanada yaxshilash kerak. Ularga yangi uy-joylar, ijtimoiy obyektlar barpo etib, yangi ish o‘rinlari yaratib berishimiz shart, deb hisoblayman.
Bugungi kunda qator mahallalarda keng qamrovli tozalash-tiklash ishlari amalga oshirilyapti, natijada 53 mingdan ziyod aholi o‘z uylariga qaytishi yoki yaqin qarindoshlari uyiga ko‘chib o‘tishi ta’minlandi.
Takror aytaman, davlatimiz, jamiyatimiz hech kimni bunday kutilmagan falokatlar qarshisida yolg‘iz va e’tiborsiz qoldirmaydi.
Odamlarimiz hayotini saqlab qolish va evakuatsiya qilishda Favqulodda vaziyatlar, Ichki ishlar va Mudofaa vazirliklari, Milliy gvardiya xizmatchilari muhim rol o‘ynadi. Bugungi kunda ular avariya va tiklash ishlariga keng jalb etilgan.
Afsuski, hozirgacha 4 nafar fuqaromizning tabiiy ofat oqibatida halok bo‘lgani, 1 nafari bedarak yo‘qolgani aniqlandi. Jumladan, aholini xabardor qilish va qutqaruv ishlarini olib borish jarayonida Milliy gvardiyaning 2 nafar xodimini kuchli suv oqimi olib ketgan. Ular o‘z jonini fido qilib, yuzlab, minglab insonlar hayotini saqlab qolishdi.
Halok bo‘lganlarning yaqinlari va oila a’zolariga o‘zimning chuqur hamdardligimni bildiraman.
Yigitlarimizning jasorati barcha kasbdoshlari va yoshlar uchun Vatanga, xalqimizga sodiqlik va fidokorona xizmat qilishning namunasi bo‘lib qoladi.
Albatta, Buxoro va Sirdaryodagi ofatlar Yaratganning bizga yuborgan sinovi. Bunga sabr qilishimiz, qattiq mehnat bilan, birgalikda yorug‘ yuz bilan o‘tishimiz kerak.
Ushbu qiyinchiliklarga qaramay, xalqimiz bu sinovlar oldida o‘zini yo‘qotib qo‘ymaganini alohida ta’kidlamoqchiman. Mana, “oynai jahon” orqali ko‘ryapsizlar, xalqimiz yanada birlashib, o‘zining mehr-oqibati, bag‘rikengligi, buyuk saxovatini har kuni, har daqiqada namoyon etmoqda. Buni Sardoba, Oqoltin, Mirzaobod tumanlaridan ko‘chirilgan fuqarolarning 81 foizini Sirdaryo, Jizzax va Toshkent viloyatlari aholisi ixtiyoriy ravishda o‘z xonadonlariga joylashtirgani ham yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Boshqa viloyatlar, vazirlik, kompaniya va uyushmalar, aholimiz tomonidan qisqa vaqtda Buxoro va Sirdaryoga yordam berish uchun katta miqdordagi homiylik mablag‘lari o‘tkazildi, qurilish materiallari, oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon va ro‘zg‘or buyumlari yuborildi.
Fursatdan foydalanib, jabr ko‘rganlarga yordam ko‘rsatayotgan bag‘rikeng, saxovatpesha va hamdard xalqimizga yana bir bor o‘zimning samimiy minnatdorchiligimni izhor etaman.
Xalqimiz bir narsadan ko‘ngli to‘q bo‘lishi kerak, hech qanday ortiqcha gap-so‘zlarga va mish-mishlarga o‘rin bo‘lmasligi lozim. Mening topshirig‘imga ko‘ra huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan suv toshqini bilan bog‘liq voqea yuzasidan obyektiv, xolis va keng qamrovli tergov harakatlari boshlangan. Xalqimizni ishontirib aytaman, tergov yakunlari bo‘yicha barcha aybdorlar, kim bo‘lishi va egallab turgan lavozimidan qat’i nazar, qonun oldida javob beradi.
Bu suv toshqini biz uchun achchiq saboq bo‘ldi. Shu sababli suv ombori masalasida biz xalqaro ekspertlarni jalb etgan holda to‘g‘onning barcha dambalarini chuqur ekspertizadan o‘tkazamiz. Faqat shundan keyingina yakuniy xulosaga kelamiz.
Shuningdek, mening topshirig‘imga binoan hozirgi kunda tegishli davlat organlari tomonidan kuchli yog‘ingarchilik sababli eroziya yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan barcha gidroinshootlar, to‘g‘onlar va GESlarda tekshiruv ishlari olib borilmoqda.
Afsuski, Sardobadagi ofat natijasida biz bilan chegaradosh bo‘lgan yon qo‘shnimiz – Qozog‘iston Respublikasi Turkiston viloyati Maqtaral tumanining ayrim aholi punktlarini ham suv bosdi. Biz Qozog‘iston Prezidenti, hurmatli Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali bu masalani o‘zaro tushunish va ochiqlik ruhida atroflicha muhokama qilib oldik. Kuni kecha Turkiston viloyati hokimi Umirzoq Shukeyev boshchiligidagi delegatsiya voqea joyida bo‘lib, vaziyatni har tomonlama chuqur o‘rgandi.
Biz qardosh qozoq xalqi bilan azal-azaldan bir daryodan suv ichib, o‘zaro quda-anda bo‘lib, et bilan tirnoqdek yaqin bo‘lib yashaganmiz. Quvonchli kunlarda ham, sinovli damlarda ham hamisha bir-birimizga yelkadosh bo‘lib, qo‘llab-quvvatlab kelganmiz.
Ushbu kutilmagan texnogen ofat nafaqat aholimizga, balki qo‘shni qozoq birodarlarimizga ham ortiqcha tashvish va ziyon yetkazganidan judayam xijolatdamiz. Ularning aholi yashash joylari va ekin maydonlari zarar ko‘rganidan, albatta, biz juda afsusdamiz.
Hukumatimiz, tegishli vazirlik va idoralar, mahalliy hokimliklar, boshqa mutasaddi va mutaxassislar qozog‘istonlik hamkasblari bilan birgalikda tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha, albatta, yaqindan hamkorlik qiladi.
Biz qozog‘istonlik birodarlarimizga tabiiy ofat oqibatlarini bartaraf etishda kerakli yordam berishga ham tayyor ekanimizni bildirdik.
Ishonchim komil, biz boshimizga tushgan bu og‘irliklarni ham xalqimiz bilan birgalikda, o‘zaro hamjihatlikda bir tanu bir jon bo‘lib, albatta, yengib o‘tamiz.

Shavkat Mirziyoyev: The flood a bitter lesson for us
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the videoconference, held on May 5, focused on the ongoing work in the country to combat coronavirus infection, as well as emergencies in Bukhara and Syrdarya regions. The Head of the state noted:
– We all see and witness how humanity is fighting both the coronavirus and the economic crisis.
The number of countries that are gradually softening quarantine measures to overcome the difficult situation is growing.
Glory to the Almighty, today the epidemiological situation in Uzbekistan is stabilizing. With each passing day, there are more recovered people than the infected. As well as people leaving quarantine are more than those in it. As a result, 1454 (66 percent) out of 2204 patients infected with coronavirus have fully recovered.
83 percent of quarantined people have already returned home. Positive dynamics are evident. All necessary measures are being taken to treat 740 patients remaining in hospitals, restore their health and return them to their families.
All this is not easy. To date, we have allocated 2 trillion 250 billion UZS from the Anti-Crisis Fund and $500 million from the funds of international financial institutions.
Today, no one in the world knows how long the pandemic will last. Therefore, no matter how difficult it may be, we must learn to work and live in a pandemic, in accordance with all requirements.
Now, taking the advantage of the fact that the epidemiological situation has changed for the better, we must gradually weaken the quarantine regime in our economy. These restrictions have a huge negative impact on the economic development and the life of the population.
In this regard, we have taken the first steps to soften the quarantine requirements in order to create convenience for our people, especially farmers and entrepreneurs.
Dear friends!
This year is testing all mankind for strength, including us. Over the past week, our people have faced a series of unexpected trials.
You are well aware of the severe natural disaster that occurred on the night of April 28 in Bukhara region, especially in Alat and Karakul districts. It damaged more than 38 000 homes, as well as 847 social facilities and crops throughout the region. Agriculture, manufacturing, services and infrastructure have also suffered.
We are taking all necessary measures to eliminate the consequences of the disaster. The Government Commission is working around the clock. To date, the roofs of 70 percent of social facilities and 20 percent of homes have been restored. In addition, 5 thousand kilometers of power lines, 1.1 thousand transformers were repaired and power supply was restored for 286 thousand residents. Individual houses are also being repaired.
Unfortunately, the trials did not end there.
As you know, due to the emergency at Sardoba Reservoir in Syrdarya region, about 90 thousand people from 24 makhallas of Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts were immediately evacuated to safe districts. All of them are provided with basic necessities, food, clothing and other products. The Government Commission is working to eliminate the consequences and investigate the causes of the flood.
All managers assigned to Syrdarya will work in a strengthened mode until all issues related to the restoration and repair of damaged housing, the return of people to their homes, assistance to them in establishing their lives, restoring infrastructure, protecting public health are resolved.
The life of people in these districts should not only be restored to its previous state, but also improved. I think we are obliged to build new houses for them, social facilities, create new jobs.
To date, a number of makhallas have carried out large-scale work on clearing and restoring, as a result of which more than 53 thousand people have returned to their homes or moved to the homes of close relatives.
I repeat, our state and society will not leave anyone without attention in the face of such unexpected disasters.
The Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense, as well as the National Guard played an important role in saving lives and evacuating people. Today they are widely involved in emergency recovery work.
Unfortunately, according to currently available data, 4 people have died as a result of the natural disaster, 1 is missing. In particular, two officers of the National Guard were carried away by a strong stream of water during the warning and rescue operations. They sacrificed their lives and saved the lives of hundreds, thousands of people.
I express my deepest condolences to the families and relatives of the victims. The courage of our men will become a model of devotion for all their colleagues and youth, selfless service to the Motherland and our people.
Of course, the calamities in Bukhara and Syrdarya are a trial sent to us by the Almighty. We must survive it steadily, working hard.
I would like to emphasize that despite these difficulties, our people were not confused in the face of trials. You can see on TV how our people are becoming more united, every day, every minute they show kindness, tolerance, great generosity. This is also evidenced by the fact that residents of Syrdarya, Jizzakh and Tashkent regions voluntarily sheltered 81 percent of those evacuated from Sardoba, Oqoltin and Mirzaabad districts.
Other regions, ministries, companies and associations, as well as compatriots, for a short time provided humanitarian aid for Bukhara and Syrdarya, sent building materials, food, clothes, medicines and household products.
I take this opportunity to once again express my sincere gratitude to our generous, charitable and compassionate people.
Our people can be calm, there should be no room for any speculation and rumors. At my request, the law enforcement authorities began an objective, impartial and comprehensive investigation related to the flood incident. I assure you that all those guilty, regardless of who they are and what position they hold, will be held accountable.
This flood was a bitter lesson for us. With the involvement of international experts, we will conduct a deep examination of the entire dam. Only then will we come to a final conclusion.
In addition, on my instructions, all relevant hydropower facilities, dams and hydroelectric power plants that may be subject to erosion due to heavy rains are currently being monitored by relevant government authorities.
Unfortunately, as a result of the disaster in Sardoba, some settlements in the neighboring Maktaaral district of Turkestan region of the Republic of Kazakhstan were also flooded. We with the President of Kazakhstan, respected Kassym-Jomart Tokayev, in the spirit of mutual understanding and openness, discussed this issue during a telephone conversation. Yesterday, a delegation led by Akim of Turkestan region Umirzak Shukeyev visited the place and studied the situation in detail.
For a long time, we have lived with the fraternal Kazakh people side by side, we drank water from the same river, we are close as relatives. We always stood shoulder to shoulder and supported each other, both on bright days and during the trials.
We are very sorry that this unexpected technogen disaster caused so many troubles and caused damage not only to our population, but also to our neighbors, our brothers, whose settlements and crops were also damaged.
Our government, relevant ministries and agencies, local khokimiyats, other responsible persons and experts, as well as partners from Kazakhstan, will undoubtedly cooperate closely in combating the consequences of the disaster.
We also expressed our readiness to provide our Kazakhstani brothers with necessary assistance in the aftermath of the disaster.