O‘zbekiston Prezidenti va XXR Raisi telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 7-may kuni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Har doimgidek samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan suhbatda O‘zbekiston va XXR yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikka doir va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Davlat rahbarlari koronavirus infeksiyasiga qarshi davom etayotgan kurashning eng murakkab davrida ko‘rsatilgan o‘zaro ko‘mak va gumanitar yordamni katta mamnuniyat va minnatdorlik bilan qayd etdilar.
Aprel oyining ikkinchi yarmida ushbu xavfli virus bilan kasallanganlarni aniqlash, davolash va reabilitatsiya qilish sohasida Xitoyning ulkan amaliy tajribaga ega yetakchi vrachlari guruhi mamlakatimizda bo‘ldi.
Prezidentimiz xitoylik mutaxassislar yuksak professional mahorat namoyish etganliklari, ularning mamlakatimiz hududlaridagi mashaqqatli mehnati pandemiyaga qarshi kurashish choralarining samaradorligini oshirishga xizmat qilganini alohida ta’kidladi.
Bularning barchasi O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik, o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi, deb ta’kidladilar davlat rahbarlari.
Ikki mamlakatning sog‘liqni saqlash va sanitariya-epidemiologiya nazorati sohasidagi idoralari o‘rtasida faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishib olindi.
Shuningdek, ko‘p qirrali, shu jumladan siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliya, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa muhim yo‘nalishlardagi hamkorlikning holati va uni kengaytirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi.
XXRning ilg‘or tajribasini o‘rganish va joriy etish asosida kambag‘allikni qisqartirish masalalarida samarali muloqot boshlangani alohida ta’kidlandi.
Suhbat natijalariga ko‘ra ikki tomonlama oliy darajadagi tadbirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish ishlari davom ettiriladi.
Ikki mamlakat vazirlik va idoralari, hududlar ma’muriyatlari, bank-moliya institutlari va yetakchi kompaniyalari pandemiyaning salbiy oqibatlarini kamaytirish hamda o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun yangi imkoniyatlarni izlash maqsadida hamkorlikdagi ishlarini faollashtiradi. Bular, avvalo, o‘zaro savdo hajmini oshirish va uning mutanosibligiga erishish, ishlab chiqarish kooperatsiyasini mustahkamlash va innovatsion loyihalarni amalga oshirish, yuk tashish hajmining o‘sishi uchun qulay sharoitlar yaratish, gumanitar dasturlarni ilgari surishdir.
Davlat rahbarlari mintaqaviy ahamiyatga molik qator dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar. Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasida birgalikdagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirib borishga qat’iy intilish tasdiqlandi.
Suhbat yakunida O‘zbekiston va Xitoy yetakchilari do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik ruhidagi keng ko‘lamli hamkorlikni bundan buyon ham kengaytirishga tayyor ekanliklarini yana bir bor ta’kidladilar.

Leaders of Uzbekistan and China hold phone talk
On May 7, 2020, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the People’s Republic of China Xi Jinping.
During the conversation, which took place in a traditionally warm and friendly atmosphere, the leaders of Uzbekistan and China considered the current issues of bilateral cooperation and the international agenda.
The heads of state noted with deep satisfaction and gratitude the mutual support and humanitarian assistance provided during the most difficult period of the ongoing fight against coronavirus infection.
A group of leading Chinese doctors with vast practical experience in detection, treatment and rehabilitation of people infected with this dangerous virus visited Uzbekistan in the second half of April.
The President of Uzbekistan emphasized that Chinese experts have shown high professionalism, their hard work in the regions of the country has contributed to increasing the effectiveness of measures to combat the pandemic.
The leaders noted that all this has become yet another evidence of the strengthening Uzbekistan – Chinese relations of comprehensive strategic partnership based on the principles of friendship, mutual respect and trust.
An agreement was reached to continue active exchanges between the agencies of the two countries in the healthcare, sanitary and epidemiological surveillance.
The heads of state also discussed the state and prospects of enhancing multifaceted cooperation, including in the political, diplomatic, trade, economic, investment, financial, energy, agricultural, transport and communication, cultural and humanitarian and other key areas.
Fruitful dialogue that has begun on the issues of poverty reduction based on the study and implementation of the best practices of the PRC was emphasized.
Based on the results of the conversation, thorough preparation for the upcoming bilateral summit events will continue.
Ministries and agencies, regional administrations, banking and financial institutions and leading companies of the two countries are intensifying their joint work in order to minimize the negative consequences of the pandemic and to find new opportunities for mutually beneficial cooperation. First of all, this is an increase in the volumes and the achievement of a balanced mutual trade, strengthening industrial cooperation and implementation of innovative projects, creation of favorable conditions for the growth of freight transportation, promotion of humanitarian programs.
The heads of state also exchanged views on a number of urgent issues on the regional agenda. The commitment to coordinate joint activities within the framework of the United Nations, the Shanghai Cooperation Organization and other international structures was confirmed.
The leaders of Uzbekistan and China emphasized their willingness to further build up full cooperation in the spirit of friendship and comprehensive strategic partnership.