Oʻzbekiston va Belarus Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
2020-yil 8-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning telefon orqali muloqoti boʻlib oʻtdi.
Davlat rahbarlari kelayotgan bayram – fashizm ustidan qozonilgan Gʻalabaning 75 yilligi munosabati bilan bir-birlariga samimiy tabrik va tilaklar bildirdilar. Birodar xalqlarimizning Buyuk Gʻalabaga erishishda beqiyos hissa qoʻshgani alohida qayd etildi.
Suhbatda Oʻzbekiston va Belarus oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari koʻrib chiqildi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama savdo munosabatlari jadal rivojlanayotgani, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida ishlab chiqarish kooperatsiyasi kengayib borayotgani, hududlar va ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi muloqotlar, shuningdek, madaniy-gumanitar va taʼlim sohasidagi almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va sheriklikning yangi yoʻnalishlarini ilgari surish maqsadida qoʻshma Hukumatlararo komissiya doirasidagi uchrashuvlarni, shu jumladan videoanjumanlar shaklida davom ettirishga kelishib olindi.
Prezidentlar pandemiya bilan bogʻliq ikki mamlakatdagi vaziyatni muhokama qildilar hamda koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda aloqador idoralarga yaqin muvofiqlashuv va hamkorlikni taʼminlash boʻyicha topshiriq berdilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik qator dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi doirasida koʻp tomonlama qoʻshma tadbir va dasturlarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.

Leaders of Uzbekistan and Belarus hold phone talk
On May 8, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko.
The heads of state exchanged warm greetings and wishes on the upcoming holiday – the 75th Anniversary of the Victory over Fascism. The invaluable contribution of fraternal peoples to the achievement of the Great Victory was emphasized.
The current state and prospects of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Belarus were discussed during the conversation.
Positive dynamics observed in recent years in development of bilateral trade relations, expansion of industrial cooperation in various sectors of the economy, intensifying contacts between regions and businesspeople, as well as cultural, humanitarian and educational exchanges were noted with satisfaction.
An agreement was reached to continue regular meetings within the framework of the joint Intergovernmental Commission, including via videoconferences, in order to implement the adopted agreements and promote new areas of partnership.
Presidents discussed the current pandemic situation in the two countries and instructed the agencies involved to ensure close coordination and cooperation in the fight against the spread of the coronavirus.
Views were also exchanged on a number of current issues of the international politics and regional agenda. Important attention was paid to the implementation of joint multilateral events and programs within the framework of the Commonwealth of Independent States.