O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri A.X.Kamilovning MDH TIVK majlisi yakunlari bo‘yicha brifingdagi nutqi
Hurmatli ommaviy axborot vositalari vakillari,
Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi mamlakatlari bilan ikki va ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, deb belgilangan.
O‘zbekiston MDHni ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish, birinchi navbatda savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, transport-tranzit salohiyatidan samarali foydalanish, xavfsizlikni mustahkamlash, shuningdek madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish sohasidagi muhim maydon sifatida ko‘radi.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan mamlakatimiz o‘z tarixida birinchi marta 2020-yilda MDH raisligini qabul qildi. Ko‘p tomonlama hamkorlikni izchil kengaytirish va samaradorligini oshirish raislikning asosiy ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilandi.
Shu maqsadda 70 ga yaqin turli tadbirlarni o‘z ichiga olgan raislikning Konsepsiyasi va uni amalga oshirish Rejasi tasdiqlandi. Ushbu tadbirlarning 40 tasini O‘zbekistonda o‘tkazish rejalashtirilgan.
Albatta, 2020-yil Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan MDH Davlat rahbarlari kengashining majlisi, MDH Hukumat rahbarlari kengashi majlisi, shuningdek, MDH Iqtisodiy kengashi majlisi raisligimizning eng muhim va ahamiyatli voqealari bo‘ladi.
Hamdo‘stlik mamlakatlari va butun dunyodagi og‘ir epidemiologik vaziyatga qaramay, bugun O‘zbekiston tashabbusi bilan MDH faoliyati doirasida ilk marta videokonferensiya shaklida Hamdo‘stlik Tashqi ishlar vazirlari kengashining majlisi samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari bilan birgalikda kun tartibidagi masalalarni har tomonlama muhokama qildik va kutilgan natijalarga erishdik.
Xususan, transport, ta’lim, turizm, jismoniy tarbiya va sport sohalaridagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan hujjatlar ko‘rib chiqildi va ma’qullandi. Ushbu hujjatlar Hamdo‘stlik ishtirokchi davlatlari rahbarlari va hukumat rahbarlarining bo‘lajak majlislariga taqdim etiladi.
Shuningdek, MDH mamlakatlari tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida ko‘p darajali Maslahatlashuvlar rejasi tasdiqlandi.
Bugun fashizm ustidan qozonilgan umumiy G‘alabamizning 75 yilligi munosabati bilan o‘zaro tabriklar bildirildi va MDH mamlakatlarida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berildi.
Ushbu borada 9-may kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 75 yilligiga bag‘ishlab qurilgan noyob G‘alaba bog‘i ochilishi barcha MDH mamlakatlarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Tadbir kun tartibiga kiritilgan Hamdo‘stlik xalqlari farovonligini ta’minlash uchun MDH doirasida ko‘p qirrali aloqalarni yanada rivojlantirish va amaliy hamkorlikning qo‘shimcha zahiralarini ishga solish masalalari hozirgi murakkab davrda har doimgidan ham dolzarbdir.
Shu maqsadda joriy yilning 29-may kuni Toshkent shahrida o‘tkazish rejalashtirilgan MDH Hukumat rahbarlari kengashining majlisini ham videokonferensaloqa shaklida tashkil etish tashabbusi bilan chiqdik.
Ishonchim komilki, MDH Tashqi ishlar vazirlari kengashining bugungi majlisi natijalari Hamdo‘stlik doirasidagi hamkorlikni tizimli rivojlantirishga, shuningdek, O‘zbekiston raisligi oldiga qo‘yilgan vazifalarni to‘liq amalga oshirishga mustahkam zamin yaratadi.

Выступление Министра иностранных дел Республики Узбекистан А.Х.Камилова на брифинге по итогам заседания СМИД СНГ
Уважаемые представители средств массовой информации,
Развитие отношений со странами СНГ является одним из важных приоритетов внешней политики Узбекистана.
Мы рассматриваем Содружество как важную площадку для углубления многопланового практического сотрудничества, особенно, в сфере развития торгово-экономических связей, эффективного использования транспортно-транзитного потенциала, укрепления безопасности, а также культурно-гуманитарного обмена.
По инициативе нашего Президента Шавкат Миромоновича Мирзиёева Узбекистан впервые в своей истории принял на себя функции председательства в СНГ в 2020 году, обозначив его основным приоритетом последовательное расширение и повышение эффективности многостороннего сотрудничества.
В рамках председательства Узбекистан уделяет особое внимание разработке практически значимых для деятельности Содружества документов.
В этих целях нами приняты Концепция председательства и План по ее реализации. Предусматривается около 70 различных мероприятий, 40 из которых планируется провести в Узбекистане.
Безусловно, самыми важными и значимыми событиями председательства будут заседания Совета глав государств СНГ, Совета глав правительств СНГ, а также заседание Экономического совета СНГ и Неделя деловых инициатив стран Содружества.
С учетом сложной эпидемиологической обстановки в странах Содружества и во всем мире, сегодня по инициативе Узбекистана впервые в рамках деятельности СНГ в формате видеоконференции состоялось заседание Совета министров иностранных дел Содружества.
Мероприятие прошло в теплой и дружественной атмосфере. Мы с главами внешнеполитических ведомств всесторонне и плодотворно обсудили вопросы повестки дня и смогли достичь ожидаемых результатов.
В частности, рассмотрели и утвердили документы, нацеленные на дальнейшее развитие партнерства в сфере транспорта, образования, туризма, физической культуры и спорта, которые будут представлены на рассмотрение предстоящих заседаний глав правительств и глав государств - участников Содружества.
Также обсудили вопросы сотрудничества по линии внешнеполитических ведомств стран СНГ, утвердили План многоуровневых межмидовских консультаций по актуальным вопросам международной повестки.
Сегодня прозвучали взаимные поздравления с 75-летием нашей общей Победы над фашизмом. Участники высказались о принимаемых мерах в своих странах по увековечиванию памяти сражавшихся на фронте, а также самоотверженно трудившихся в тылу в период Второй мировой войны.
В Узбекистане придают особое значение этому знаменательному событию. В этом плане в республике принят Национальный план по проведению комплекса мероприятий. По инициативе нашего Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева 9 мая в городе Ташкенте открылся масштабный по своему размаху и уникальный по идейно-патриотическому и духовному содержанию Парк Победы, построенный к 75-летию Великой Победы.
В эти непростые дни, в нашей общей повестке дня как никогда актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества и реализации дополнительных резервов практического взаимодействия в рамках СНГ.
В этих целях нами также инициирована организация предстоящего заседания Совета глав правительств СНГ в режиме видеоконференцсвязи, проведение которого было запланировано на 29 мая в Ташкенте.
Уверен, что результаты сегодняшнего заседания Совета министров иностранных дел СНГ будут способствовать планомерному развитию сотрудничества в рамках Содружества, а также выполнению в полном объеме поставленных задач председательства Узбекистана.