Koronavirus pandemiyasi davrida aholi va tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab‑quvvatlash boʻyicha navbatdagi chora‑tadbirlar toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining
f a r m o n i
Koronavirus pandemiyasi davrida iqtisodiy oʻsish va investitsiyaviy faollikni ragʻbatlantirish, ishlab chiqarish surʼatlarini tiklash, aholi bandligini oshirish, daromadlarini koʻpaytirish va tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab‑quvvatlash maqsadida:
1. Quyidagilar 2020-yilning 1-iyunidan 1-sentyabrigacha boʻlgan davrda mol-mulk soligʻi va yer soligʻini toʻlashdan ozod qilinsin:
kichik tadbirkorlik subyektlari;
bozorlar va savdo komplekslari,kinoteatrlar, umumiy ovqatlanish korxonalari, jamoat transporti korxonalari, sport-sogʻlomlashtirish muassasalari, shuningdek, yoʻlovchi tashish, maishiy xizmatlar koʻrsatish, binolarni, shu jumladan, banketlar oʻtkazish uchun ijaraga berish faoliyati bilan shugʻullanuvchi yuridik shaxslar.
2. Kichik tadbirkorlik subyektlariga quyidagi summalarni hisobdan chiqarish koʻrinishida davlat tomonidan qoʻshimcha qoʻllab‑quvvatlash taqdim etilsin:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 19-martdagi PF-5969‑son va 2020-yil 3-apreldagi PF‑5978‑son farmonlariga asosan foizsiz kechiktirish (boʻlib‑boʻlib toʻlash) berilgan, 2020-yil aprel va may oylari uchun toʻlanishi lozim boʻlgan mol-mulk soligʻi va yer soligʻi summalari;
2020-yil 15-may holatiga yer soligʻi va mol‑mulk soligʻi boʻyicha 2020-yil 1-yanvardan boshlab hosil boʻlgan penya va jarimalar summalari.
3. Tadbirkorlik subyektlariga tovarlar (ishlar, xizmatlar) import qilishda qoʻshilgan qiymat soligʻini toʻlash boʻyicha 120 kun muddatgacha kechiktirish olish huquqi berilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
Bojxona organlariga murojaat qilgan kungacha bir yildan kam boʻlmagan davrda tashqi iqtisodiy faoliyatni amalga oshirayotgan mikrofirma va kichik korxonalarga tovarlarni (isteʼmol tovarlaridan tashqari) olib kirishda undiriladigan bojxona boji va aksiz soligʻini toʻlash muddatini 2020-yil 1-iyulgacha kechiktirishni qoʻllash huquqi, keyinchalik kechiktirilgan summani 120 kun mobaynida teng ulushlarda toʻlash sharti bilan berilsin.
4. Belgilansinki, 2020-yilning 1-mayidan 1-iyuligacha boʻlgan davrda mikrofirma va kichik korxonalarga (aksizosti tovarlar ishlab chiqaruvchilar, davlat korxonalari va ustav jamgʻarmasida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori boʻlgan yuridik shaxslar bundan mustasno) ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 1 foizgacha kamaytiriladi.
5. Mikrofirma va kichik korxonalarda 2020-yil 15-may holatiga soliqlar, penyalar va soliq qonunchiligini buzganlik uchun hisoblangan jarimalar boʻyicha mavjud boʻlgan qarzdorlikni undirish 2020-yil 1-sentyabrgacha toʻxtatilsin.
Davlat soliq xizmati organlari 2020-yil 15-may holatiga mikrofirma va kichik korxonalarning bankdagi hisobvaraqlaridan pul mablagʻlarini hisobdan chiqarish va oʻtkazish boʻyicha inkasso topshiriqnomalarini chaqirib olsin.
Mikrofirma va kichik korxonalarga 2020-yil 15-may holatiga soliq majburiyatlarini bajarish boʻyicha ijro etilmagan toʻlov topshiriqnomalarini qaytarib olish huquqi berilsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 1-maydagi “Aholining uy-joy sharoitini yaxshilash hamda ipoteka krediti bozorini yana-da kengaytirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-4701-son qaroriga asosan Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi resurslari hisobidan yakka tartibdagi uy-joylarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun kredit ajratilishi boʻyicha oʻtkazilayotgan eksperiment Toshkent shahriga tatbiq etilsin.
7. 14 yoshgacha bolalari boʻlgan oilalarga nafaqa, bola ikki yoshga toʻlgunga qadar bola parvarishi boʻyicha nafaqa va moddiy yordam oluvchilar soni 2020-yil 1-iyundan boshlab qoʻshimcha 10 foizga oshirilsin.
8. Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) tomonidan quyidagi foiz xarajatlarini qoplashga kompensatsiya berish tarzida tadbirkorlikni davlat tomonidan qoʻshimcha qoʻllab-quvvatlash choralari joriy etilsin:
tadbirkorlik subyektlariga Markaziy bank asosiy stavkasining 1,75 baravaridan oshmagan miqdordagi foiz stavkasi bilan milliy valyutada beriladigan investitsiyaviy kreditlar boʻyicha, Jamgʻarma toʻgʻrisidagi nizom talablarini hisobga olgan holda kredit shartnomasi amal qilishining birinchi yili davomida;
2020-yil 1-oktyabrga qadar tadbirkorlik subyektlariga aylanma mablagʻlarini toʻldirish uchun milliy valyutada 500 million soʻmgacha beriladigan kreditlar boʻyicha Jamgʻarma toʻgʻrisidagi nizom talablarini hisobga olgan holda kredit shartnomasi amal qilish muddati davomida 10 foizlik punkt miqdorida.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakil koronavirus pandemiyasi davrida taqdim etilgan imtiyozlar va davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash choralarining toʻliq va oʻz vaqtida qoʻllanilishi ustidan monitoring oʻrnatsin va qonun buzganlik uchun javobgarlik choralarini qoʻllash boʻyicha takliflar kiritsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari, shuningdek, byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasiga (zaruriyat boʻlganda) soliq imtiyozlari berilishi va ijtimoiy nafaqa oluvchilar sonining oshishi natijasida olinmay qolinadigan daromadlar munosabati bilan Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi hisobidan subsidiyalar ajratsin.
11. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

Об очередных мерах по поддержке населения и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии
Указ
Президента Республики Узбекистан
В целях стимулирования экономического роста и инвестиционной активности, восстановления темпов производства, повышения занятости, увеличения доходов населения и поддержки субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии:
1. Освободить на период с 1 июня по 1 сентября 2020 года
от уплаты налога на имущество и земельного налога:
субъекты малого предпринимательства;
рынки и торговые комплексы, кинотеатры, предприятия общественного питания, предприятия общественного транспорта, спортивно-оздоровительные заведения, а также юридические лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров, оказанию бытовых услуг, предоставлению помещения в аренду, в том числе для проведения банкетов.
2. Предоставить дополнительную государственную поддержку субъектам малого предпринимательства в виде списания сумм:
налога на имущество и земельного налога, подлежащих уплате
за апрель и май 2020 года, по которым предоставлена беспроцентная отсрочка (рассрочка) в соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года № УП–5969 и от 3 апреля 2020 года № УП–5978;
пени и штрафов по земельному налогу и налогу на имущество,
по состоянию на 15 мая 2020 года, образовавшихся с 1 января 2020 года.
3. Принять к сведению, что субъектам предпринимательства предоставлено право на получение отсрочки по уплате налога
на добавленную стоимость при импорте товаров (работ, услуг)
сроком до 120 дней.
Предоставить микрофирмам и малым предприятиям, осуществляющим внешнеэкономическую деятельность не менее одного года до дня обращения в таможенные органы, право
на применение отсрочки по уплате таможенной пошлины
и акцизного налога, взимаемых при ввозе товаров, за исключением потребительских товаров, сроком до 1 июля 2020 года с последующей уплатой отсроченной суммы равными долями в течение 120 дней.
4. Установить, что в период с 1 мая по 1 июля 2020 года
для микрофирм и малых предприятий, за исключением производителей подакцизной продукции, государственных предприятий, юридических лиц с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 и более процентов, ставка социального налога снижается с 12 до 1 процента.
5. Приостановить взыскание имеющейся у микрофирм
и малых предприятий по состоянию на 15 мая 2020 года задолженности по налогам, пеням и начисленным штрафам
за нарушение налогового законодательства до 1 сентября 2020 года.
Органам государственной налоговой службы произвести
отзыв инкассовых поручений на списание и перечисление
денежных средств с их счетов в банке по состоянию на 15 мая 2020 года.
Предоставить налогоплательщикам право отозвать неисполненные по состоянию на 15 мая 2020 года платежные поручения по исполнению налоговых обязательств.
6. Распространить на город Ташкент эксперимент, проводимый в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 мая 2020 года № ПП–4701 «О дополнительных мерах по улучшению жилищных условий населения и дальнейшему расширению рынка ипотечного кредитования», по предоставлению кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья за счет ресурсов Министерства финансов Республики Узбекистан.
7. Увеличить с 1 июня 2020 года дополнительно на 10 процентов количество получателей пособий семьям с детьми в возрасте до 14 лет, по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет и материальной помощи.
8. Ввести дополнительные меры государственной поддержки предпринимательской деятельности в виде предоставления Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности (далее – Фонд) компенсации на покрытие процентных расходов:
по инвестиционным кредитам, выдаваемым субъектам предпринимательства в национальной валюте с процентной
ставкой, не превышающей 1,75-кратного размера основной
ставки Центрального банка, в первый год действия кредитного договора с учетом требований Положения о Фонде;
по кредитам в сумме до 500 миллионов сумов, выдаваемым
до 1 октября 2020 года субъектам предпринимательства
в национальной валюте на пополнение оборотных средств, в размере 10 процентных пунктов на срок действия кредитного договора с учетом требований Положения о Фонде.
9. Уполномоченному при Президенте Республики Узбекистан
по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства установить мониторинг за полнотой и своевременностью применения льгот и мер государственной поддержки, предоставленных в период коронавирусной пандемии, с внесением предложений о применении мер ответственности за нарушение законодательства.
10. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить субсидии за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента, а также внебюджетному Пенсионному фонду (по необходимости) в связи с выпадающими доходами по предоставленным налоговым льготам и увеличением количества получателей социальных пособий.