Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlari majlisi to‘g‘risida
2020-yil 21-may kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlarining videokonferensaloqa shaklidagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ilhom Ne’matov, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Marat Sizdiqov, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Nuran Niyazaliyev, Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Andrey Rudenko, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Zohir Saidzoda, Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vepa Xojiyev ishtirok etdilar.
Tadbir ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya vazirlarining bo‘lajak uchinchi uchrashuvi kun tartibini ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston tomoni fashizm ustidan qozonilgan Buyuk G‘alabaning 75 yilligini keng nishonlash uchun o‘z mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tadbirlar va dasturlar haqida ma’lumot berdi.
Koronavirus pandemiyasi oqibatlari oldini olish, jumladan MDH mamlakatlari hududlarida bo‘lib turgan fuqarolarga manzilli yordam ko‘rsatishda tomonlarning vakolatli idoralari o‘rtasida muvofiqlashtirish va hamkorlikni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Afg‘onistondagi hozirgi vaziyat, mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi o‘zaro munosabatlar yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy hamkorlik va transport-kommunikatsiya sohasidagi ustuvor loyihalarni ilgari surish bo‘yicha faol qo‘shma ishlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladilar.

О заседании заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии и России
21 мая 2020 года в режиме видеоконференцсвязи состоялось заседание заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии и Российской Федерации.
В работе заседания приняли участие заместители министров иностранных дел Республики Узбекистан – Илхом Неъматов, Республики Казахстан – Марат Сыздыков, Кыргызской Республики – Нуран Ниязалиев, Российской Федерации – Андрей Руденко, Республики Таджикистан – Зохир Саидзода, Туркменистана – Вепа Хаджиев.
Участники заседания рассмотрели повестку дня предстоящей III Министерской встречи стран Центральной Азии и России.
Узбекская сторона информировала о мероприятиях и программах, реализуемых в республике по широкому празднованию 75-й годовщины Великой Победы над фашизмом.
Подчеркнута важность продолжения тесной координации и взаимодействия уполномоченных ведомств сторон в предотвращении последствий коронавирусной пандемии, включая адресную помощь гражданам, находящимся на территориях стран СНГ.
Состоялся обмен мнениями по текущей ситуации в Афганистане, актуальным вопросам регионального сотрудничества, а также взаимодействия на площадках международных организаций.
Стороны подчеркнули необходимость продолжения активной совместной работы по продвижению приоритетных проектов в области торгово-экономического сотрудничества, а также в транспортно-коммуникационной сфере.