Давлат қарзи барқарорлиги ва унга таъсир этувчи омиллар
Маълумки, Covid-19 пандемиясининг тарқалиши ортидан бутун дунё давлатлари иқтисодий инқирозга юз тутмоқда. Халқаро валюта жамғармасининг маълум қилишича, пандемия натижасида глобал иқтисодиёт бу йил 3,0 фоизга пастлаши кутилмоқда.
Инқирознинг таъсирини юмшатиш учун бугунги кунда давлатлар жуда катта миқдорда қўшимча бюджет харажатларини амалга оширмоқда. Масалан, Халқаро валюта жамғармаси маълум қилишича, дунё бўйича жами фискал чора-тадбирлар миқдори 8 трлн. доллардан ошган. Бироқ, мазкур миқдорнинг тақсимотига назар ташласак, харажатларнинг катта қисми ривожланган давлатлар ҳиссасига тўғри келади. Ривожланган давлатларда инфляция суръати жуда пастлиги ва энг муҳими, давлат қарзлари асосан уларининг миллий валютасида эканлиги катта ҳажмдаги харажатларни амалга ошириш имконини бермоқда.
Ўзбекистон каби ривожланаётган давлатлар бундай чора-тадбирларни амалга ошира олмайди. Сабаби, мазкур давлатларда давлат қарзи асосан хорижий валютада ва инфляция суръати баланд. Қўшимча фискал харажатлар валюта курсига босим ўтказиши, инфляция жараёнларини кучайтириши ва охир оқибатда макроиқтисодий барқарорликка путур етказиши мумкин. Шунинг учун, ривожланаётган давлатлар харажатларни оптималлаштиришга ёки ташқи манбалардан маблағ жалб этишга мажбур бўлади.
Глобал ҳамжамиятнинг бир бўғини сифатида инқирознинг салбий таъсири Ўзбекистонни ҳам четлаб ўтмайди. Инқирозга қарши курашиш мақсадида Ўзбекистонда ҳам 5969-сонли Президент фармон билан махсус жамғарма ташкил этилиб, унда 10 трлн. сўм шакллантирилиши ва маблағларнинг асосий манбаси этиб халқаро молиявий ташкилотлардан жалб этиладиган қарзлар кўрсатиб ўтилди. Мазкур қарзлар имтиёзли шартларда берилишини ҳисобга олсак, улар қарз барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмайди.
Молия вазирлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистон Республикасининг давлат қарзи 2020 йилнинг 1 январь ҳолатига 17,6 млрд. долларга тенг бўлиб, ЯИМга нисбатан 30,5 фоизни ташкил этади. Қарзнинг асосий қисмини ташкил этувчи ташқи қарз эса жорий йилнинг бошига 15,6 млрд. долларга ёки ЯИМга нисбатан 27,0 фоизга етди. Давлат ички қарзи эса 2,0 млрд. долларни ёки ЯИМга нисбатан 3,5 фоизни ташкил этмоқда.
Давлат қарзининг сўнги йиллардаги ўсиши динамикасига қарамай, халқаро меъёрларда қабул қилинган тўловга лаёқатлилик ва ликвидлилик кўрсаткичлари бўйича Ўзбекистоннинг жами давлат қарзи (ЯИМга нисбатан 30,5 фоиз), шу жумладан давлат ташқи қарзи (ЯИМга нисбатан 23,8 фоиз) мўътадил даражада сақланиб қолмоқда (1-жадвал).
1-жадвал. Ўзбекистоннинг ташқи қарз бўйича тўловга лаёқатлилик ва ликвидлилик кўрсаткичлари, 2019 йил
|
Кўрсаткичлар |
Жаҳон банки ва ХВЖнинг даромади паст давлатлар учун қарз юкини кўтариш даражаси тавсиявий меъёрлари (%да) |
Ўзбекистон кўрсаткичи |
||
Кучсиз |
Ўртача |
Кучли |
Ташқи қарзнинг экспорт ҳажмига нисбати |
140 |
180 |
240 |
87% |
Ташқи қарзнинг ЯИМга нисбати |
30 |
40 |
55 |
27,0% |
Ташқи қарзга хизмат кўрсатиш харажатларининг экспорт ҳажмига нисбати |
10 |
15 |
21 |
4,5 % |
Ташқи қарзга хизмат кўрсатиш харажатларининг бюджет даромадларига нисбати |
14 |
18 |
23 |
4,9% |
Жами давлат қарзининг ЯИМга нисбати |
35 |
70 |
30,5% |
Пандемияни енгиб ўтгандан кейинги шароитида давлат қарзи, хусусан давлат ташқи қарз барқарорлиги билан боғлиқ қуйидаги хавф-хатарлар мавжуд бўлиши мумкин:
- ЯИМнинг келгусидаги ўртача ўсиш сурати (5,5-6%) ва жойлаштирилган халқаро облигациялар (Евробондлар) фоиз ставкаси ўртасида тафовутнинг юқори эмаслиги сабабли кейинги Евробондлар эмиссияси ташқи қарз барқарорлигини хавф остига қўяди;
- мамлакат суверен кредит рейтинги нисбатан паст ва халқаро облигациялар бўйича фоиз (купон) ставкаси юқорилиги шароитида давлат иштирокидаги йирик компаниялар ёки тижорат банклари томонидан Евробондлар чиқарилган ҳолатда инвесторлар томонидан юқори даромадлилик талаб этилади. Бу эса ташқи қарзга хизмат қилиш кўрсаткичларига салбий таъсир этади;
- қарз юкини кўтариш даражаси бўйича Ўзбекистоннинг “юқори” тоифага киритилиши мамлакатнинг халқаро резервлари миқдорига юқори таъсирчанлиги шароитида қарз барқарорлиги кўрсаткичларининг хавфсиз миқдорларини ҳам қайта кўриб чиқишни тақозо этади.
Ташқи қарзи билан боғлиқ юқоридаги хавф-хатарларни пасайтириш ва монетар мустақилликни сақлаш учун:
- ҳукуматнинг суверен ва давлат иштирокидаги компаниялар (банклар) халқаро облигацияларини эмиссия қилишини чегаралаш;
- юқори инфляция шароитида кўплаб давлатлар тажрибаси асосида инфляциядан ҳимоя қилинган давлат қимматли қоғозларини эмиссия қилиш ва шу орқали ташқи қарзга бўлган талабни нисбатан риски паст бўлган ички қарз билан қондириш;
- халқаро кредитлар ва қарзлар ҳисобига молиялаштириладиган ва амалга ошириладиган лойиҳаларни мамлакат иқтисодий ўсиш суратига таъсир этиш нуқтаи-назаридан иқтисодий жиҳатдан баҳолаш механизмини жорий этиш мақсадга мувофиқ.

Ensuring sustainable public debt and macroeconomic stability in Uzbekistan
Countries around the world are facing an economic crisis due to the Covid-19 pandemic. According to the International Monetary Fund, the global economy is expected to slow to 3.0 percent this year, the worst economic decline since the global depression.
To mitigate the effects of the crisis, countries are adopting stimulus packages. For example, according to the International Monetary Fund, the total amount of fiscal measures worldwide has exceeded $ 8 trillion. Looking at the distribution of this amount, though, one can see that only a handful of developed countries accounts for the bulk of this spending. such drastic measures taken by them can be explained by the fact that developed countries are experiencing very low inflation and public debt is denominated in their domestic currency as well. In other words, they have an ample fiscal space in terms of stimulating the economy through fiscal policy.
However, macroeconomic situation is drastically different in most developing countries including in Uzbekistan. The fact that public debt being in foreign currency and relatively high inflation will not allow them to implement such measures. Additional fiscal spending will put additional pressure on the exchange rate, might exacerbate inflation, and ultimately could undermine macroeconomic stability. Therefore, developing countries will have to reorient the use of fiscal expenditure optimize costs or attract financing from external sources.
As part of the global community, the negative impact of the crisis does not go unnoticed in Uzbekistan. In order to combat the crisis, a special fund was created in Uzbekistan by Presidential Decree No.PF–5969, which provided for the formation of 10 trillion sums and loans from international financial institutions as the main source of funding. Given that these loans are expected to be provided on favorable terms, they do not adversely affect debt sustainability.
According to the Ministry of Finance, the public debt of Uzbekistan as of January 1, 2020 amounted to 17.6 billion US dollars, or 30.5% of GDP. While external debt, which makes up the bulk of the debt, reached 15.6 billion dollars at the beginning of this year, or 27.0% of GDP, the domestic debt stood at $ 2.0 billion, or 3.5 percent of GDP.
Despite significant growth of public debt in recent years, the total public debt of Uzbekistan in terms of solvency and liquidity complies with international standards (30.5% of GDP), including external debt (23.8% of GDP).
Table 1. Solvency and liquidity indicators of the external debt of Uzbekistan, 2019
|
Debt burden threshold |
Applicable thresholds for debt-carrying capacity by World Bank and the International Monetary Fund (IMF) (in %) |
Uzbekistan’s debt indicators |
||
Weak |
Middle |
Strong |
External Debt to Export Ratio |
140 |
180 |
240 |
87,0 % |
External debt to GDP |
30 |
40 |
55 |
27,0% |
The ratio of external debt service to export |
10 |
15 |
21 |
4,5 % |
The ratio of the cost of servicing external debt to budget revenues |
14 |
18 |
23 |
4,9 % |
Total government debt to GDP |
35 |
70 |
30,5 % |
With the expected negative effects of the pandemic, the following risks may arise associated with the sustainability of public debt, especially external debt:
- The subsequent issue of Eurobonds may threaten the sustainability of external debt due to the fact that the difference between the average GDP growth rate (5.5-6%) and the interest rate (coupon) on Eurobonds is not high;
- as Uzbekistan has a relatively low sovereign credit rating country and thus a higher interest rate (coupon) on issued Eurobonds, investors require high returns in case of issuance of Eurobonds by state-owned companies or banks. In turn, this might have a negative impact on external debt servicing capacity;
- sensitivity of Uzbekistan’s position in the “strong” category in terms of debt-carrying capacity to the amount of official reserves of government might require a review of debt sustainability indicators if Uzbekistan continues to borrow at commercial terms through Eurobonds.
In order to reduce these risks and maintain monetary independence:
- Uzbekistan should avoid issuing Eurobonds and restrict to do so by state-owned companies (banks);
- The Ministry of Finance might issue the inflation-protected government securities based on the experience of many countries in conditions of high inflation, thereby satisfying the demand for external debt with a relatively low internal debt risk;
- it is also advisable to introduce a mechanism for the economic evaluation of projects financed and implemented through international loans and borrowings in terms of their impact on the economic growth of the country.