Давлат қарзи барқарорлиги ва унга таъсир этувчи омиллар
Маълумки, Covid-19 пандемиясининг тарқалиши ортидан бутун дунё давлатлари иқтисодий инқирозга юз тутмоқда. Халқаро валюта жамғармасининг маълум қилишича, пандемия натижасида глобал иқтисодиёт бу йил 3,0 фоизга пастлаши кутилмоқда.
Инқирознинг таъсирини юмшатиш учун бугунги кунда давлатлар жуда катта миқдорда қўшимча бюджет харажатларини амалга оширмоқда. Масалан, Халқаро валюта жамғармаси маълум қилишича, дунё бўйича жами фискал чора-тадбирлар миқдори 8 трлн. доллардан ошган. Бироқ, мазкур миқдорнинг тақсимотига назар ташласак, харажатларнинг катта қисми ривожланган давлатлар ҳиссасига тўғри келади. Ривожланган давлатларда инфляция суръати жуда пастлиги ва энг муҳими, давлат қарзлари асосан уларининг миллий валютасида эканлиги катта ҳажмдаги харажатларни амалга ошириш имконини бермоқда.
Ўзбекистон каби ривожланаётган давлатлар бундай чора-тадбирларни амалга ошира олмайди. Сабаби, мазкур давлатларда давлат қарзи асосан хорижий валютада ва инфляция суръати баланд. Қўшимча фискал харажатлар валюта курсига босим ўтказиши, инфляция жараёнларини кучайтириши ва охир оқибатда макроиқтисодий барқарорликка путур етказиши мумкин. Шунинг учун, ривожланаётган давлатлар харажатларни оптималлаштиришга ёки ташқи манбалардан маблағ жалб этишга мажбур бўлади.
Глобал ҳамжамиятнинг бир бўғини сифатида инқирознинг салбий таъсири Ўзбекистонни ҳам четлаб ўтмайди. Инқирозга қарши курашиш мақсадида Ўзбекистонда ҳам 5969-сонли Президент фармон билан махсус жамғарма ташкил этилиб, унда 10 трлн. сўм шакллантирилиши ва маблағларнинг асосий манбаси этиб халқаро молиявий ташкилотлардан жалб этиладиган қарзлар кўрсатиб ўтилди. Мазкур қарзлар имтиёзли шартларда берилишини ҳисобга олсак, улар қарз барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмайди.
Молия вазирлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистон Республикасининг давлат қарзи 2020 йилнинг 1 январь ҳолатига 17,6 млрд. долларга тенг бўлиб, ЯИМга нисбатан 30,5 фоизни ташкил этади. Қарзнинг асосий қисмини ташкил этувчи ташқи қарз эса жорий йилнинг бошига 15,6 млрд. долларга ёки ЯИМга нисбатан 27,0 фоизга етди. Давлат ички қарзи эса 2,0 млрд. долларни ёки ЯИМга нисбатан 3,5 фоизни ташкил этмоқда.
Давлат қарзининг сўнги йиллардаги ўсиши динамикасига қарамай, халқаро меъёрларда қабул қилинган тўловга лаёқатлилик ва ликвидлилик кўрсаткичлари бўйича Ўзбекистоннинг жами давлат қарзи (ЯИМга нисбатан 30,5 фоиз), шу жумладан давлат ташқи қарзи (ЯИМга нисбатан 23,8 фоиз) мўътадил даражада сақланиб қолмоқда (1-жадвал).
1-жадвал. Ўзбекистоннинг ташқи қарз бўйича тўловга лаёқатлилик ва ликвидлилик кўрсаткичлари, 2019 йил
|
Кўрсаткичлар |
Жаҳон банки ва ХВЖнинг даромади паст давлатлар учун қарз юкини кўтариш даражаси тавсиявий меъёрлари (%да) |
Ўзбекистон кўрсаткичи |
||
Кучсиз |
Ўртача |
Кучли |
Ташқи қарзнинг экспорт ҳажмига нисбати |
140 |
180 |
240 |
87% |
Ташқи қарзнинг ЯИМга нисбати |
30 |
40 |
55 |
27,0% |
Ташқи қарзга хизмат кўрсатиш харажатларининг экспорт ҳажмига нисбати |
10 |
15 |
21 |
4,5 % |
Ташқи қарзга хизмат кўрсатиш харажатларининг бюджет даромадларига нисбати |
14 |
18 |
23 |
4,9% |
Жами давлат қарзининг ЯИМга нисбати |
35 |
70 |
30,5% |
Пандемияни енгиб ўтгандан кейинги шароитида давлат қарзи, хусусан давлат ташқи қарз барқарорлиги билан боғлиқ қуйидаги хавф-хатарлар мавжуд бўлиши мумкин:
- ЯИМнинг келгусидаги ўртача ўсиш сурати (5,5-6%) ва жойлаштирилган халқаро облигациялар (Евробондлар) фоиз ставкаси ўртасида тафовутнинг юқори эмаслиги сабабли кейинги Евробондлар эмиссияси ташқи қарз барқарорлигини хавф остига қўяди;
- мамлакат суверен кредит рейтинги нисбатан паст ва халқаро облигациялар бўйича фоиз (купон) ставкаси юқорилиги шароитида давлат иштирокидаги йирик компаниялар ёки тижорат банклари томонидан Евробондлар чиқарилган ҳолатда инвесторлар томонидан юқори даромадлилик талаб этилади. Бу эса ташқи қарзга хизмат қилиш кўрсаткичларига салбий таъсир этади;
- қарз юкини кўтариш даражаси бўйича Ўзбекистоннинг “юқори” тоифага киритилиши мамлакатнинг халқаро резервлари миқдорига юқори таъсирчанлиги шароитида қарз барқарорлиги кўрсаткичларининг хавфсиз миқдорларини ҳам қайта кўриб чиқишни тақозо этади.
Ташқи қарзи билан боғлиқ юқоридаги хавф-хатарларни пасайтириш ва монетар мустақилликни сақлаш учун:
- ҳукуматнинг суверен ва давлат иштирокидаги компаниялар (банклар) халқаро облигацияларини эмиссия қилишини чегаралаш;
- юқори инфляция шароитида кўплаб давлатлар тажрибаси асосида инфляциядан ҳимоя қилинган давлат қимматли қоғозларини эмиссия қилиш ва шу орқали ташқи қарзга бўлган талабни нисбатан риски паст бўлган ички қарз билан қондириш;
- халқаро кредитлар ва қарзлар ҳисобига молиялаштириладиган ва амалга ошириладиган лойиҳаларни мамлакат иқтисодий ўсиш суратига таъсир этиш нуқтаи-назаридан иқтисодий жиҳатдан баҳолаш механизмини жорий этиш мақсадга мувофиқ.

Устойчивость государственного долга и влияющие на него факторы
Известно, что после начала пандемии Covid-19 страны всего мира сталкиваются с экономическим кризисом. По данным Международного валютного фонда, ожидается, что в результате пандемии мировая экономика замедлится до 3,0 процента в этом году.
Для смягчения негативных последствий кризиса, страны в настоящее время страны расходуют значительную сумму дополнительных бюджетных расходов. Например, по данным Международного валютного фонда, общий объем фискальных мер во всем мире превысило 8 трлн. Долларов США. Однако, большая часть распределенных средств приходится на долю развитых стран. В развитых странах темпы инфляции очень низкая, и самое главное, государственный долг в основном в национальной валюте, что позволяет производить большие расходы.
Развивающиеся страны, такие как Узбекистан, не могут осуществлять такие меры. Причина в том, что в этих странах государственный долг в основном в иностранной валюте, а инфляция высока. Дополнительные фискальные расходы могут оказать давление на обменный курс, усугубить инфляцию и в конечном итоге подорвать макроэкономическую стабильность. Поэтому развивающимся странам придется оптимизировать расходы или привлекать финансирование из внешних источников.
Как часть мирового сообщества, негативное влияние кризиса не остается незамеченным в Узбекистане. В целях борьбы с кризисом согласно Указа Президента № УП – 5969 от 16 марта 2020 г. был создан Антикризисный фонд, который предусматривает формирование 10 трлн. сум и займов от международных финансовых институтов в качестве основного источника финансирования. Учитывая, что эти кредиты предоставляются на выгодных условиях, они не оказывают негативного влияния на устойчивость обслуживания внешнего долга.
По данным Министерства финансов, объём государственного долга Республики Узбекистан на состояние 1 января 2020 года составил 17,6 млрд. долларов США, или 30,5% от ВВП. Внешний долг, который составляет основную часть долга, достиг в начале этого года 15,6 млрд. долларов США или 27,0% ВВП. Внутренний долг страны составляет 2,0 миллиарда долларов США или 3,5 процента ВВП.
Несмотря на динамику роста государственного долга в последние годы, общий государственный долг Узбекистана по показателям платежеспособности и ликвидности соответствует международным стандартам (30,5% ВВП), включая внешний долг (23,8% ВВП) (Таблица 1.).
Таблица 1. Показатели платежеспособности и ликвидности внешнего долга Узбекистана, 2019 г.
|
Показатели |
Рекоммендации Всемирного банка и Международного валютного фонда (МВФ) по увеличению темпов долгового бремени для стран с низким уровнем дохода (в%) |
Показатели Узбекистана |
||
Слабый |
Средний |
Сильный |
Соотношение внешнего долга к экспорту |
140 |
180 |
240 |
87% |
Внешний долг к ВВП |
30 |
40 |
55 |
27,0% |
Соотношение обслуживания внешнего долга к экспорту |
10 |
15 |
21 |
4,5 % |
Отношение расходов на обслуживание внешнего долга к доходам бюджета |
14 |
18 |
23 |
4,9% |
Общий государственный долг к ВВП |
35 |
70 |
30,5% |
После пандемии могут возникнуть следующие риски, связанные с устойчивостью государственного долга, особенно внешнего долга:
- последующий выпуск еврооблигаций угрожает стабильности внешнего долга из-за того, что разница между средними темпами роста ВВП (5,5-6%)
и процентной ставкой по размещенным международным облигациям (еврооблигациям) невысока;
- в случае относительно низкого суверенного кредитного рейтинга страны и высокой процентной ставки (купона) по международным облигациям от инвесторов требуются высокие доходы в случае выпуска еврооблигаций крупными государственными компаниями или коммерческими банками. Это оказывает негативное влияние на обслуживание внешнего долга;
- включение Узбекистана в категорию «высокая» с точки зрения уровня долгового бремени требует пересмотра показателей безопасности устойчивости долга, учитывая высокое влияние международных резервов страны.
В целях снижения вышеуказанных рисков, связанных с внешним долгом и сохранения монетарной независимости:
- ограничение выдачи правительством международных облигаций суверенными и государственными компаниями (банками);
- выпуск защищенных от инфляции государственных ценных бумаг на основе опыта многих стран в условиях высокой инфляции, что позволяет удовлетворить спрос на внешний долг с относительно низким внутренним долгом риска;
- целесообразно ввести механизм экономической оценки проектов, финансируемых и реализуемых за счет международных займов и займов, с точки зрения их влияния на экономический рост страны.