МДҲ иштирокчи-давлатлари ташқи ишлар вазирликларининг Юридик хизматлари раҳбарлари маслаҳатлашув қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди
Бугун Ўзбекистон Республикасининг Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигидаги раислиги доирасида МДҲ иштирокчи-давлатлари ташқи ишлар вазирликларининг Юридик хизматлари раҳбарлари маслаҳатлашув қўмитасининг видеоконференция шаклидаги 28-мажлиси бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири ТИВ Матбуот хизматига таяниб.
Йиғилишда Арманистон Республикаси, Беларусь Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикасининг Маслаҳатлашув қўмитасидаги аъзолари, шунингдек, МДҲ Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этди.
Тадбирда томонлар Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги доирасида тузиладиган халқаро шартномалар лойиҳаларини тайёрлаш бўйича Услубий тавсиялар лойиҳасининг алоҳида қоидаларини, МДҲ иштирокчи-давлатларига юбориладиган делегацияларнинг ҳуқуқий мақоми тўғрисидаги Конвенцияни ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳ фаолияти билан боғлиқ бўлган масалаларни келишди, шунингдек, БМТ Бош Ассамблеясининг Олтинчи қўмитаси кун тартибидаги масалалар ҳамда БМТ Халқаро ҳуқуқ комиссияси томонидан кўриб чиқилаётган мавзулар ҳамда халқаро шартномаларни бекор қилишнинг ҳуқуқий жиҳатлари, жумладан давлатларнинг халқаро шартномалардан бир томонлама тартибда чиқиши масалалари юзасидан фикр алмашди.

Состоялось заседание Консультативного комитета руководителей правовых служб министерств иностранных дел государств – участников СНГ
В рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств сегодня в режиме видеоконференцсвязи состоялось 28-заседание Консультативного комитета руководителей правовых служб министерств иностранных дел государств – участников СНГ, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Пресс-службу МИД.
В заседании приняли участие члены Консультативного комитета от Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, а также представители Исполнительного комитета СНГ.
В ходе мероприятия cтороны согласовали отдельные положения проекта Методических рекомендаций по разработке проектов международных договоров, заключаемых в рамках Содружества Независимых Государств, вопросы деятельности рабочей группы по разработке Конвенции о правовом статусе делегаций, направляемых в государства - участники СНГ, обменялись мнениями по вопросам повестки дня Шестого комитета ГА ООН и темам, находящимся на рассмотрении Комиссии международного права ООН, также по правовым аспектам прекращения международных договоров, в том числе выходу из них государств в одностороннем порядке.