O‘zbekiston TIV huzuridagi Tarjimonlar byurosi va “BMB Trade Group” kompaniyasi o‘rtasida bitim imzolandi
2020-yilning 3-iyun kuni Toshkent shahrida “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tarjimonlar byurosi va “BMB Trade Group” kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik va sherikchilik to‘g‘risidagi bitim” imzolandi. Hujjatni Tarjimonlar byurosi direktori Iqboljon Soliyev va “BMB Trade Group” kompaniyasi Kuzatuv kengashi raisi Bekzod Mamatkulov imzoladilar.
“Lingvistik konsalting, chet tillarni o‘qitish, tor ixtisoslikdagi hujjatlarni tarjima qilish xizmatini ko‘rsatish sohasidagi uzoq muddatli hamkorlik, iqtisodiy, moliyaviy va yuridik mazmundagi hujjatlarni, davlat va xorijiy tillarda o‘tkaziladigan muzokaralar jarayonini va tadbirlarni tarjima qilish” Bitim mavzusi bo‘ldi.
“BMB Trade Group” – nufuzli investitsiya-konsalting kompaniyasi bo‘lib, hozirning o‘zidayoq uning xizmatlaridan 200 dan ortiq yetakchi xorijiy kompaniyalar foydalanishdi. Xalqaro ishbilarmonlik va savdo munosabatlarini rivojlantirish, chet el investitsiyalarini jalb qilish, iqtisodiyotning turli jabhalarida investitsion loyihalarini amalga oshirish, innovatsion texnologiyalarni joriy qilish kompaniya faoliyatining asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tarjimonlar byurosi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishda uning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5400-son farmonini bajarish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori bilan rasmiy tadbirlardagi tarjima, O‘zbekiston Respublikasi xalqaro shartnomalari va boshqa hujjarlar matnini tarjima qilish sifatini ko‘tarish maqsadida tashkil etilgan.
Rasmiy tadbirlarda sinxron va ketma-ket tarjimani ta’minlash, rasmiy tadbirlar doirasida tayyorlanadigan materiallarni yozma tarjima qilish, shartnoma asosida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, joylardagi davlat hokimiyati organlari va boshqa xalqaro tashkilotlarga og‘zaki va yozma tarjima xizmatlarini ko‘rsatish Byuro faoliyatining asosiy vazifa va yo‘nalishlari hisoblanadi.

Подписано соглашение между Бюро переводчиков при МИД Узбекистана и компанией «BMB Trade Group»
3 июня 2020г. в г.Ташкенте было подписано «Соглашение о сотрудничестве и партнерстве между Бюро переводчиков при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан и Компанией «BMB Trade Group». Документ подписали – со стороны Бюро переводчиков – директор Икболжон Солиев и «BMB Trade Group» – председатель Наблюдательного совета компании Бекзод Маматкулов.
Предметом Соглашения стало «долгосрочное сотрудничество в сфере лингвистического консалтинга, обучения иностранным языкам, оказания переводческих услуг документов узкоспециализированной тематики, перевод документов экономического, финансового и юридического характера, проводимых переговорных процессов и мероприятий на государственном и иностранном языках».
«BMB Trade Group» – солидная инвестиционно-консалтинговая компания, услугами которой по настоящее время воспользовались уже более 200 ведущих зарубежных компаний. Основными направлениями деятельности компании являются развитие международных деловых и торговых отношений, привлечение иностранных инвестиций, реализация инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, внедрение инновационных технологий.
Бюро переводчиков при МИД Республики Узбекистан создано Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 5 апреля 2018 года №УП-5400 «О мерах по коренному совершенствованию системы Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и усилению его ответственности за реализацию приоритетных направлений внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности», в целях повышения качества переводческого сопровождения официальных мероприятий, перевода текстов международных договоров РУ и других документов.
Основными задачами и направлениями деятельности Бюро являются обеспечение синхронного и последовательного переводческого сопровождения официальных мероприятий, осуществление письменного перевода материалов, подготавливаемых в рамках официальных мероприятий, оказание услуг по устному и письменному переводу, предоставляемых органам государственного и хозяйственного управления, органам государственной власти на местах и другим организациям на договорной основе.