Ўзбекистон Президенти фармонининг асосий бандлари БМТ Бош Ассамблеяси 74-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 майдаги «Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида»ги фармонининг асосий бандлари Бирлашган Миллитлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси 74-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида нашр этилди ва БМТнинг барча расмий тилларида ташкилотга аъзо давлатлар орасида тарқатилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ҳужжат «Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш» сессиясининг кун тартибидаги масала сифатида тақдим этилди. Унда таъкидланишича, фармон муқаддас Рамазон ҳайитини нишонлаш арафасида ўзбек халқининг меҳрибонлик, сахийлик, инсонпарварлик ва раҳм-шафқат каби олижаноб фазилатларининг ёрқин намойиши сифатида қабул қилинган. Афв этилганларнинг 16 нафари асосий жазони ўташдан тўлиқ озод қилинди, 101 киши жазони ўташдан муддатидан олдин озод қилинди, 24 кишига нисбатан тайинланган жазо енгилроғи билан алмаштирилди. Бундан ташқари, 117 кишига нисбатан озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо муддати қисқартирилди.
Жазодан озод этилганларнинг 7 нафарини 60 ёшдан ошган эркаклар, 1 нафарини аёл, 7 нафарини чет давлат фуқаролари, 164 нафарини тақиқланган ташкилотлар иштирокчилари ташкил этади.
Афв этилган шахсларни оиласи ва яқинлари бағрига қайтариш, ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланиши, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топиши учун кўмак бериш бўйича масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилгани таъкидланган.
Давлатимиз раҳбари фармонининг БМТ Бош Ассамблеяси 74-сессиянинг расмий ҳужжат сифатида қабул қилиниши Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг халқаро ҳамжамият томонидан тан олинганидан далолатдир.

Положения Указа Президента Узбекистана изданы в качестве официального документа 74-й сессии Генассамблеи ООН
Основные положения Указа Президента Республики Узбекистан «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления» от 21 мая 2020 года приняты в качестве официального документа 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и распространены на всех официальных языках ООН среди государств-членов Организации, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Документ издан под пунктом повестки дня сессии «Поощрение и защита прав человека». В нем отмечается, что Указ был принят в преддверии празднования священного Рамазан-хайита в качестве яркого проявления таких благородных качеств узбекского народа, как доброта, великодушие, гуманизм и милосердие. Из числа помилованных 16 лиц полностью освобождаются от отбывания основного наказания, 101 лицо освобождается от отбывания наказания условно-досрочно, назначенное в отношении 24 лиц наказание заменяется более мягким. Кроме того, сокращаются сроки наказания в виде лишения свободы, назначенного в отношении 117 лиц.
Как сообщается, среди помилованных 7 – мужчины старше 60 лет, 1 женщина, 7 – граждане иностранных государств, 164 – лица, участвовавшие в деятельности запрещенных организаций.
Подчеркнуто, что к процессу по возвращению помилованных лиц к семьям и близким, оказанию им содействия в социальной адаптации, привлечении к полезному труду, избрании здорового образа жизни и занятии достойного места в обществе подключены ответственные министерства и ведомства Узбекистана.
Принятие данного документа в качестве официального документа 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН свидетельствует о признании международным сообществом приверженности и усилий Узбекистана по обеспечению гарантий защиты прав и интересов человека.