COVID-19 pandemiyasi davridagi Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalarning faoliyati to‘g‘risida
COVID-19 PANDEMIYASI DAVRIDAGI TASHQI ISHLAR VAZIRLIGI VA XORIJDAGI DIPLOMATIK VAKOLATXONALARNING FAOLIYATI TO‘G‘RISIDA
(2020-yil 8-iyun holatiga ko‘ra)
2020-yilning 16-mart kuni xorijiy mamlakatlarda joriy qilingan karantin choralari sababli chet elda bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari bilan yuz beradigan qiyinchiliklarni o‘z vaqtida hal qilish hamda vatandoshlarimiz duch keladigan noodatiy holatlarga tezkorlik bilan chora ko‘rish maqsadida O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi, elchixonalari va konsullik muassasalarida operativ shtablar tashkil etildi.
O‘zbekistondan tashqarida bo‘lgan fuqarolarimizning istalgan vaqtda murojaat qilishlariga sharoit yaratish uchun diplomatik vakolatxonalarimiz bilan bog‘lanish ma’lumotlari (telefonlar, elektron pochtalar, turli internet kanallaridagi manzillar) rasmiy internet-resurslarda joylashtirildi, turli ijtimoiy messenjerlar va OAVda tarqatildi.
Diplomatik vakolatxonalar huzuridagi operativ shtablar 24 soatlik rejimda faoliyat ko‘rsatmoqda va hamyurtlarimizga konsullik-huquqiy, moddiy-moliyaviy, siyosiy-diplomatik va boshqa turdagi ko‘mak berish bo‘yicha kompleks choralar ko‘rmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatimizning diplomatik vakolatxonalari koronavirus infeksiyasi tarqalishining oldini olishga qaratilgan tushuntirish ishlarini ham olib bormoqda. Rasmiy veb-saytlar, “Facebook”dagi sahifalar, Telegram-kanallar orqali O‘zbekiston va fuqarolarimiz bo‘lib turgan mamlakatlardagi karantin choralari shartlaridagi o‘zgarishlar to‘g‘risida dolzarb yangiliklar doimiy ravishda tarqatilmoqda. Bu ishda o‘zbek diasporasining faol vakillari, ko‘ngilli volontyorlar va xorijiy mamlakatlarning mahalliy hokimiyatlari sezilarli ko‘mak ko‘rsatmoqda.
Diplomatik missiyalar huzuridagi shtablar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining har qanday so‘rovlariga tezkorlik bilan javob qaytarish bo‘yicha faol ishlar amalga oshirilmoqda, jumladan charter reyslari bilan vatanga qaytishda ko‘mak so‘rab murojaat qilgan hamyurtlarimizning ro‘yxatlari tuzilmoqda, ma’lumot har kuni yangilanib, Respublika maxsus komissiyasiga yo‘llanmoqda.
Idoralar o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan uzluksiz ishlar natijasida joriy yilning 16-martidan 7-iyuniga qadar 108 ta charter reyslari tashkil etilib, 16031 nafar vatandoshlarimiz (Rossiyadan – 10758, Turkiyadan – 1920, BAAdan – 1387) O‘zbekistonga olib kelindi. Bundan tashqari 40633 nafar fuqarolarimizning O‘zbekiston-Qozog‘iston chegarasini, 4882 kishining O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasini, 592 kishining esa O‘zbekiston-Tojikiston chegarasini kesib o‘tgan holda to‘siqsiz vatanga qaytishlariga ko‘mak ko‘rsatildi. 18-19-may kunlari Rossiya-Qozog‘iston davlatlararo chegarasida (“Mashtakovo” nazorat-o‘tkazish punkti) to‘plangan 1206 nafar O‘zbekiston fuqarolari Qozog‘iston hududi orqali vatanga qaytarildi.
1-iyun holatiga ko‘ra xorijiy mamlakatlardagi tezkor shtablarga yordam so‘rab murojaat qilgan chet ellardagi fuqarolar soni 104 mingdan ortiqni tashkil etdi.
Xorijiy davlatlarning vakolatli organlari bilan birgalikda viza muddatlarini uzaytirish masalalari ishlab chiqilmoqda, yuridik va konsullik xizmatlari ko‘rsatilmoqda, ehtiyojmand fuqarolarga vaqtincha turar joy, oziq-ovqat, dori-darmon, shaxsiy gigiyena vositalari va boshqalar bilan ta’minlashda yordam ko‘rsatilmoqda.
Shu nuqtayi nazardan ta’kidlash joizki, 2020-yil 14-may kuni mamlakatimizning Rossiyadagi Elchixonasi qiyin vaziyatga tushib qolgan vatandoshlarga bir martalik moliyaviy yordam to‘lashni ko‘zda tutadigan “Mehr” loyihasini ishga tushirdi. 6-iyun holatiga ko‘ra, 2428 nafar O‘zbekiston fuqarolar 14935076 rubl (taxminan 218 ming AQSh dollari) miqdorida moliyaviy yordam oldilar.
25-martdan 28-maygacha diplomatik vakolatxona Moskva shahridagi o‘ta qiyin vaziyatdagi O‘zbekiston fuqarolarining yashash va oziq-ovqat uchun jami 6700560 rubl (taxminan 100 ming AQSh dollari) to‘ladi. Shu kabi choralar Rossiyaning boshqa shaharlarida joylashgan bosh konsulxonalari tomonidan ham amalga oshirilmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi 10 mingdan ortiq vatandoshlarimizga oziq-ovqat tarqatilishini tashkillashtirdi, 150 dan ortiq oziq-ovqat paketlari va 1000 dan ortiq fuqarolarga 180 ming turk lirasi qiymatidagi 1800 ta oziq-ovqat talonlari tarqatildi. Shu kabi ishlar boshqa ko‘plab xorijiy shaharlarda ham amalga oshirildi.
O‘zbekistonning elchixonalari va konsullik muassasalari koronavirusga qarshi kurashda insonparvarlik yordami va texnik ko‘mak jalb qilish uchun maqsadli ishlarni amalga oshirdi. 10-aprel kuni O‘zbekistonning AQShdagi diplomatik vakolatxonalari tashabbusi bilan va diaspora tashkilotlari ko‘magida “Biz O‘zbekistonga befarq emasmiz” nomli xayriya aksiyasi boshlandi. Aksiya doirasida 28-may holatiga ko‘ra 61675 AQSh dollari miqdoridagi mablag‘ yig‘ilib, “Mehr-shafqat va salomatlik” jamoat fondining maxsus hisob raqamiga o‘tkazildi. Mablag‘ yig‘ish davom etmoqda.
O‘zbekistonning Germaniyadagi Elchixonasi ham “Kuch birlikda” xayr-sahovat aksiyasi tashabbusi bilan chiqdi. Yig‘ilgan mablag‘lar hisobidan 705 oilaga qariyb 10 ming yevro miqdorida yordam ko‘rsatildi. Mamlakatimizning Koreya Respublikasidagi Elchixonasi tomonidan xayriya mablag‘larini yig‘ish bo‘yicha olib borilgan maqsadli ishlar natijasida 100 ming AQSh dollaridan ortiq mablag‘ Jamoatchilik fondi hisob raqamiga o‘tkazildi.
O‘zbekistonning Londondagi Elchixonasi tomonidan Buyuk Britaniyaning “BAT” kompaniyasi tomonidan 2 milliard so‘m pul o‘tkazilishi va o‘pkani sun’iy shamollatish apparatlarini xarid qilish uchun 200 ming AQSh dollari miqdoridagi mablag‘ ajratilishi masalasi hal qilindi. Mamlakatimizning Anqara shahridagi Elchixonasi O‘zbekistonga 50 dona o‘pkani sun’iy shamollatish moslamalarini beg‘araz asosda yetkazib berishni tashkil qildi.
Umuman olganda, Vazirlik va O‘zbekistonning chet eldagi diplomatik vakolatxonalarining faol harakatlari natijasida “Mehr-shafqat va salomatlik” jamoat fondining hisob raqamiga deyarli 250 ming AQSh dollari o‘tkazildi. Shuningdek, chet eldagi diplomatik vakolatxonalar yordamida tibbiy jihozlar olish uchun 400 ming AQSh dollaridan ko‘proq mablag‘, shaxsiy himoya va gigiena vositalari, tibbiy asboblar va buyumlar ko‘rinishidagi bir necha yuz tonna insonparvarlik yordami O‘zbekistonga jalb qilindi.
O‘zbekistonning AQSh, Buyuk Britaniya, Turkiya, Xitoy, Fransiya, Koreya Respublikasi va Rossiyadagi diplomatik vakolatxonalari tomonidan kasallangan bemorlarni davolash bo‘yicha tajriba almashish maqsadida mazkur mamalakatlar reanimatologlari, yuqumli kasalliklar bo‘yicha mutaxassislari va terapevtlari bilan o‘zbekistonlik tibbiyot xodimlari o‘rtasida videokonferensaloqalar tashkil etildi. Bundan tashqari, kasallikka tashxis qo‘yish, davolash, oldini olish va nazorat qilishda yordam berish uchun Janubiy Koreyadan 2 nafar professor va Xitoydan . nafar tibbiyot mutaxassislari o‘zbekistonlik hamkasblariga ko‘mak berish uchun taklif etildi.
Koronavirus pandemiyasi global muammolarga qarshi kurashda samarali natijalarga erishish uchun kuchlarni birlashtirish zarurligini yana bir bor tasdiqladi. Hozirgi vaqtda mamlakatlar o‘rtasida koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashda samarali hamkorlik olib borilmoqda.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va xorijdagi diplomatik vakolatxonalari ushbu yo‘nalishda faol ishlashni davom ettiradi, shuningdek, chet eldagi O‘zbekiston fuqarolariga yordam berish va ularning manfaatlarini himoya qilish uchun barcha imkoniyatlarni ishga soladi.

О деятельности МИД и загранучреждений в период пандемии COVID-19
16 марта 2020 года в целях своевременного решения возникающих затруднений у сограждан, а также оперативного реагирования на нестандартные ситуации, связанные с гражданами Республики Узбекистан в зарубежных странах в связи принятием карантинных мер в других государствах в МИД, посольствах и консульских учреждениях Узбекистана созданы оперативные штабы.
В целях обеспечения возможности обращения в любое время граждан находящихся за пределами Узбекистана контактные данные дипломатических миссий (телефоны, электронные почты, адреса в различных интернет каналах) размещены на официальных интернет-ресурсах и распространены в различных социальных месседжерах и СМИ.
Оперативные штабы при дипломатических представительствах, функционируя в круглосуточном режиме, предпринимают комплекс мер по оказанию согражданам консульско-правовой, материально-финансовой, политико-дипломатической и другой поддержки.
Кроме того, дипломатическими представительствами нашей страны ведется разъяснительная работа для предупреждения распространения коронавирусной инфекции. На регулярной основе через официальные веб-сайты, страницы в Facebook, телеграм-каналы распространяются актуальные новости об изменениях условий карантинных мер в Узбекистане и в странах пребывания. В данной работе значительную помощь оказывают активные представители узбекской диаспоры, волонтеры-добровольцы и местные власти стран пребывания.
Штабами при дипмиссий проводится активная работа по оперативному реагированию на любые просьбы граждан Республики Узбекистан, в том числе составляются списки с данными соотечественников, обратившихся за содействием по их вывозу чартерным рейсом на Родину. Информация ежедневно обновляется и направляется в Специальную республиканскую комиссию.
Благодаря бесперебойной межведомственной работе в период с 16 марта по 7 июня текущего года организованы 108 чартерных авиарейсов для возвращения в Узбекистан 16031 тыс. сограждан (из России 10758, Турции – 1920, ОАЭ – 1387). Кроме того, оказано содействие беспрепятственному возвращению 40633 сограждан домой путем пересечения узбекско-казахстанской границы, 4882 – узбекско-кыргызской границы, 592 – узбекско-таджикской границы. 18 и 19 мая 1206 граждан Узбекистана, скопившихся на российско-казахстанской межгосударственной границе (КПП «Маштаково»), вывезены наземным путём через территорию Казахстана на Родину.
Число обратившихся в оперативные штабы в зарубежных странах граждан с просьбой оказать помощь по состоянию 1 июня составляет более 104 тыс. человек.
Совместно с компетентными органами зарубежных стран прорабатываются вопросы продления сроков виз, предоставляются юридические и консульские услуги, особо нуждающимся гражданам оказывается содействие в обеспечении временным жильем, питанием, лекарствами и предметами личной гигиены и др.
В этом контексте стоит упомянуть, что 14 мая 2020 года Посольством нашей страны в России запущен проект «Меҳр», предусматривающий выплату единовременной материальной помощи соотечественникам, оказавшимся в затруднительном положении. На 6 июня получателями финансовой помощи на общую сумму 14935076 рублей (около $218 тыс.) стали 2428 граждан Узбекистана.
В период с 25 марта по 28 мая дипломатическим представительством также оплачено проживание и питание находящихся в критическом положении граждан Узбекистана в г.Москве на общую сумму 6700560 рублей (около $100 тыс.). Аналогичная работа проводится генеральными консульствами нашей страны и в других городах России.
В свою очередь генконсульство Узбекистана в г.Стамбуле организовало раздачу пищи для более 10 тысяч сограждан, подготовило 150 пакетов с продуктами питания и 1800 продовольственных талонов на сумму 180000 турецких лир более 1000 гражданам. Аналогичные работы также были проведены во многих других зарубежных городах.
Посольства и консульские учреждения Узбекистана также целенаправленно осуществляли работу по привлечению гуманитарной помощи и технического содействия для борьбы против коронавируса. Так, 10 апреля по инициативе дипломатических представительств Узбекистана в США и при содействии диаспоральных организаций запущена благотворительная акция «Биз Ўзбекистонга бефарқ эмасмиз». В рамках акции по состоянию на 28 мая собрано $61675, которые перечислены на специальный счет Общественного фонда «Меҳр-шафкат ва саломатлик». Сбор средств продолжается.
Посольством Узбекистана в ФРГ также инициирована благотворительная акция «Сила в единстве». За счет собранных средств оказана поддержка 705 семьям на сумму около 10 тысяч евро. По итогам проведенной Посольством нашей страны в г.Сеуле целенаправленной работы по сбору благотворительных средств на счет узбекского Общественного фонда перечислены более $100 тысяч.
Посольством Узбекистана в г.Лондоне проработан вопрос перечисления британской компанией «BAT» средств в размере 2 миллиардов сумов и $200 тысячи для приобретения аппаратов искусственной вентиляции легких (ИВЛ). Посольством нашей страны в г.Анкаре организована доставка в Узбекистан 50 аппаратов ИВЛ на безвозмездной основе.
В целом, благодаря активной работе Министерства и дипломатических представительств Узбекистана за рубежом на счет Общественного фонда «Меҳр-шафқат ва саломатлик» перечислены около $250000. Кроме того, при содействии дипмиссий за рубежом в Узбекистан привлечено более $400000 для приобретения медицинского оборудования, несколько сот тон гуманитарной помощи в виде средств индивидуальной защиты и гигиены, а также медицинских принадлежностей и изделий.
Для осуществления обмена опытом по лечению инфицированных больных диппредставительствами Узбекистан в США, Великобритании, Турции, Китае, Франции, Республике Корея и России организованы видеоконференцсвязи реаниматологов, инфекционистов и терапевтов с узбекским коллегами. Кроме того, приглашены в Узбекистан 2 профессора из Южной Кореи и 15 медицинских экспертов из Китая для оказания содействия узбекским коллегам в процессе диагностики, лечения, профилактики и контроля заболевания.
Пандемия коронавируса еще раз подтвердила необходимость объединения усилий в борьбе против глобальных вызовов для достижения эффективных результатов. В настоящее время осуществляется плодотворное взаимодействие между странами в борьбе с коронавирусной инфекцией.
Министерство иностранных дел Узбекистана и дипломатические представительства нашей страны за рубежом продолжат активную работу в данном направлении, а также используют все возможности для оказания помощи гражданам Узбекистана за рубежом и защити их интересов.