O‘zbekiston yoshlariga bayram tabrigi
Barchangizni yurtimiz hayotidagi qutlug‘ bayram – Yoshlar kuni bilan samimiy tabriklab, o‘zimning chuqur mehrim va ezgu tilaklarimni bildirishdan g‘oyat mamnunman.
Bugungi kunda mamlakatimizda yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda azmu shijoatli yoshlarimizning o‘rni va ta’siri tobora ortib borayotgani hammamizni quvontiradi.
Hayotimizning barcha soha va tarmoqlarida, Vatan himoyasidek sharafli vazifani ado etishda millionlab yoshlarimiz sadoqat va fidoyilik bilan xizmat qilmoqda. Siyosiy saviyasi yetuk, mustahkam fuqarolik pozitsiyasiga ega yuzlab yigit-qizlar parlamentimiz va xalq deputatlari mahalliy kengashlarining a’zosi sifatida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy hokimiyat idoralarida rahbarlik lavozimlarida faoliyat ko‘rsatmoqda.
Respublikamizda samarali ishlayotgan 227 mingga yaqin yosh tadbirkor va fermerlar, mohir hunarmandlar iqtisodiyotimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda. Yurtimizda ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Bu haqda gapirganda, birgina “Yoshlar – kelajagimiz” dasturi doirasida yosh avlod vakillarining 7 ming 775 ta biznes loyihasiga 1 trillion 635 milliard so‘mdan ziyod imtiyozli kredit mablag‘lari ajratilib, shu asosda 40 mingga yaqin yangi ish o‘rni tashkil etilganini qayd etish lozim.
Ana shunday e’tibor va g‘amxo‘rlik tufayli hududlarda 27 ta “Yosh tadbirkorlar” kovorking-markazlari hamda 157 ta “Yoshlar mehnat guzari” foydalanishga topshirildi. Ushbu majmualarda 2 ming 200 nafardan ortiq o‘g‘il-qizlarimiz o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlagani e’tiborlidir.
Shu bilan birga, “Har bir yoshga – bir gektar” loyihasi bo‘yicha barcha hududlarimizda 65 mingga yaqin yosh dehqonlarga 54 ming 232 gektardan ziyod yer ajratildi.
Ana shunday muhim chora-tadbirlar tufayli so‘nggi uch yilda 560 ming 200 nafarga yaqin yosh fuqaro ish bilan ta’minlandi.
Bu yil koronavirus pandemiyasi hamda Buxoro va Sirdaryo viloyatlarida ro‘y bergan ofatlar butun el-yurtimiz qatori yoshlarimiz irodasini ham sinovdan o‘tkazdi. Ana shunday og‘ir vaziyatlarda ming-minglab o‘g‘il-qizlarimiz chinakam mardlik va jasorat ko‘rsatib, barcha tengdoshlariga o‘rnak bo‘ldilar.
Xususan, mamlakatimizda tashkil etilgan “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakatining asosiy ishtirokchilari ham yoshlarimiz ekani, Harakat doirasida O‘zbekiston yoshlar ittifoqining 4 ming 500 nafar a’zosi ko‘ngilli sifatida faol ish olib borayotgani tahsinga loyiqdir.
Sardoba suv omboridagi toshqindan talofat ko‘rganlarga yordam va ko‘mak ko‘rsatish maqsadida Yoshlar ittifoqining xayriya karvoni tashkil etilib, aholiga kiyim-kechak, sanitariya vositalari, oziq-ovqat mahsulotlari, shuningdek, katta miqdordagi o‘quv qurollari va sport anjomlari, badiiy adabiyotlar yetkazib berildi.
O‘z navbatida, bunday ezgu ishlar Buxoro viloyatining kuchli dovuldan zarar ko‘rgan Olot va Qorako‘l tumanlarida ham amalga oshirilgani sizlarning vatanparvarlik va olijanoblik fazilatlaringizdan dalolat beradi.
Fursatdan foydalanib, og‘ir sinov kunlarida xalqimizga haqiqiy tayanch va suyanch bo‘lib maydonga chiqqan Qurolli Kuchlarimizning mard va matonatli harbiy xizmatchilariga, jonkuyar shifokorlar, bunyodkor quruvchilar, saxovatli tadbirkorlarimizga, ilm-fan, madaniyat va sport sohasi vakillariga, Yoshlar ittifoqining faol a’zolariga – barcha O‘zbekiston yoshlariga chin qalbimdan minnatdorchilik bildiraman.
Vatanimiz, el-yurtimiz sizlar kabi fidoyi va jasur farzandlari bilan hamisha faxrlanadi!
Muhtaram yosh do‘stlarim!
Bugungi kunda zamonaviy ilm-fan va yuqori texnologiyalarni mukammal egallash har qanday davlat va jamiyat taraqqiyotining hal qiluvchi shartiga aylanib borayotgani hech kimga sir emas. Ana shu haqiqatni chuqur anglagan holda, biz navqiron avlodimizning ham jismoniy, ham ma’naviy jihatdan barkamol bo‘lib voyaga yetishi uchun bor kuch va imkoniyatlarni safarbar etmoqdamiz.
Shu maqsadda ulug‘ allomalarimiz nomidagi ixtisoslashtirilgan maktablar, Innovatsion rivojlanish vazirligi qoshida Yoshlar akademiyasi, Farg‘ona shahrida “Loyihalar fabrikasi” faoliyati yo‘lga qo‘yilgani, Prezident va ijod maktablari bo‘yicha dasturlarimiz izchil davom ettirilayotgani sizlarga yaxshi ma’lum.
Iqtidorli yoshlarni yanada qo‘llab-quvvatlash uchun har bir hududda Yoshlar texnoparklarini barpo etishni boshladik. Umumiy qiymati 30 milliard so‘mdan ortiq bo‘lgan “Yosh olimlar” amaliy va innovatsion loyihalar tanlovi e’lon qilindi.
Karantin sharoitiga qaramasdan, 6 milliondan ortiq maktab o‘quvchilari, 468 ming talaba o‘quv dasturlarida belgilangan darslarni o‘z vaqtida va sifatli o‘zlashtirdi. “Online-maktab” loyihasi doirasida 17 ta fan bo‘yicha 4 mingdan ortiq telemashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Bu jarayonga eng malakali pedagoglar jalb etildi, jumladan, Toshkentdagi Prezident maktabining xorijlik mutaxassislari tomonidan ham mahorat darslari olib borildi. Imkoniyati cheklangan bolalarni o‘qitishga alohida e’tibor qaratilib, barcha darslar surdopedagog va surdotarjimonlar tomonidan tushuntirib borildi.
O‘zbekistonning bu tajribasi YUNESKO, YUNISEF, Jahon banki kabi xalqaro tashkilotlar tomonidan e’tirof etilmoqda.
Bugungi shiddatli zamonda, global miqyosda raqobat kuchayib borayotgan murakkab vaziyatda yuksak intellektual salohiyatga ega kadrlarga ehtiyoj har qachongidan ham ortib bormoqda. Shu bois biz o‘z oldimizga qo‘ygan ulkan va mas’uliyatli vazifalardan kelib chiqib, mamlakatimiz oliy ta’lim tizimida tub o‘zgarishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Jumladan, keyingi uch yilda respublikamizdagi oliy o‘quv yurtlari soni 60 foizga oshib, 116 taga yetdi. Ular orasida nufuzli xorijiy universitetlarning filiallari borligi alohida e’tiborga loyiq. Mamlakatimizda oliy ta’lim muassasalariga qabul kvotalari soni izchil oshirib borilmoqda. Agar 2016-2017 o‘quv yilida bu raqam 58 mingtani tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilda 150 mingtaga yetadi. Ya’ni, bu yil maktab bitiruvchilarining 25 foizi oliy o‘quv yurtlarida o‘qish imkoniga ega bo‘ladi. Holbuki, 2017 yilda bu raqam 9 foizga teng edi.
Millat genofondini saqlash va davom ettirishning muhim omili bo‘lgan yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash masalasi doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda. So‘nggi uch yilda 2 ming 668 ta yosh oilaga uy-joy uchun 121 milliard 244 million so‘m boshlang‘ich to‘lov mablag‘lari 20 yil davomida foizsiz qaytarish sharti bilan to‘lab berildi.
Barchamiz guvohmiz – bugun dunyo misli ko‘rilmagan sur’atlar bilan keskin o‘zgarib bormoqda. Ijtimoiy hiyotimizda ko‘plab ijobiy jarayonlar bilan birga, yosh avlodning qalbi va ongini egallashga qaratilgan ma’naviy tahdidlar ham tobora xavfli tus olmoqda.
Bunday murakkab vaziyatda farzandlarimizni zararli ta’sirlardan asrash, doimo hushyor va ogoh bo‘lib yashash eng dolzarb vazifamiz bo‘lib qolmoqda.
Yoshlarimizni ona Vatanimizga, mustaqillik g‘oyalariga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, ularning iste’dod va qobiliyatini, ezgu intilishlarini ro‘yobga chiqarish yo‘lida boshlagan katta ishlarimizni bundan buyon ham qat’iyat bilan davom ettiramiz.
Ayni shu maqsadda yurtimizning barcha viloyat va tumanlarida, shahar va qishloqlarimizda yangi-yangi ta’lim dargohlari, madaniyat va san’at maskanlari, sport inshootlari barpo etilib, yoshlar ixtiyoriga berilmoqda.
Shular qatorida poytaxtimizda bunyod etilgan muhtasham “G’alaba bog‘i”, “Shon-sharaf” muzeyi, Toshkent shahrining tarix muzeyi, betakror Adiblar xiyoboni farzandlarimizni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida kamol toptirishga xizmat qilishi shubhasiz.
Yoshlarimizni jismoniy sog‘lom, ma’naviy yetuk insonlar etib tarbiyalash uchun besh ijobiy tashabbus doirasida ko‘plab stadionlar, suv havzalari, sport majmualari va saroylari barpo etilmoqda. Eng muhimi, farzandlarimiz o‘rtasida sport bilan muntazam shug‘ullanadigan, sog‘lom turmush tarzini o‘z hayotiy maqsadiga aylantirgan yigit-qizlar safi kengayib bormoqda.
Qadrli vatandoshlar!
Bugun jonajon O‘zbekistonimizda erkin va obod, farovon hayot qurish yo‘lida biz boshlagan ulkan ishlarni davom ettirishga qodir bo‘lgan yangi avlod shakllanmoqda.
Aziz o‘g‘il-qizlarim, hech qachon unutmang, xalqimiz, Vatanimiz sizlardan buyuk ishlarni kutmoqda.
Shu muqaddas ishonch va mas’uliyatni har tomonlama oqlash, unga munosib bo‘lish – dunyodagi eng ulug‘ baxtdir. Shunday baxt, shunday sharaf barchangizga nasib etsin!
Sizlarni sevimli bayramingiz, azmu shijoat, go‘zallik va kamolot ayyomi – Yoshlar kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad tilayman.

Праздничное поздравление молодежи Узбекистана
Для меня большое удовольствие поздравить всех вас с прекрасным праздником, занимающим важное место в жизни нашей страны, – Днем молодежи, выразить вам свое уважение и самые добрые пожелания.
Всех нас радует, что сегодня растут роль и участие нашей замечательной молодежи в реализации общественно-политических, экономических реформ, направленных на построение нового Узбекистана.
Миллионы юношей и девушек самоотверженно трудятся во всех сферах и отраслях, с честью выполняют свой долг по защите Родины. Сотни молодых соотечественников, имеющих активную политическую и гражданскую позицию, работают в парламенте страны и местных Кенгашах народных депутатов, на руководящих должностях в органах государственного, хозяйственного управления и власти на местах.
Почти 227 тысяч молодых предпринимателей и фермеров, искусных ремесленников вносят весомый вклад в развитие национальной экономики. В стране создаются необходимые условия для их всесторонней поддержки.
Говоря об этом, следует отметить, что только в рамках программы “Молодежь – наше будущее” на реализацию 7775 бизнес-проектов молодых предпринимателей выделены кредиты в объеме более 1 триллиона 635 миллиардов сумов, на этой основе создано около 40 тысяч новых рабочих мест.
Благодаря такому вниманию и заботе на местах сданы в эксплуатацию 27 коворкинг-центров “Молодые предприниматели” и 157 “Трудовых центров молодежи”. Примечательно, что в этих комплексах свою предпринимательскую деятельность уже начали более 2200 юношей и девушек.
Наряду с этим в рамках реализации проекта “Каждому молодому дехканину – надел земли” во всех регионах 65 тысячам молодых земледельцев выделено более 54 232 гектаров земель.
В результате таких важных мер в последние три года работой были обеспечены около 560 200 молодых граждан.
В нынешнем году пандемия коронавирусной инфекции, а также стихийные и техногенные бедствия в Бухарской и Сырдарьинской областях стали серьезным испытанием для нашего народа, в том числе молодежи. В этих непростых условиях тысячи юношей и девушек проявили настоящее мужество и стойкость, показав пример всем своим сверстникам.
Особого внимания заслуживает то, что большинство участников организованного в стране общенационального движения “Доброта и поддержка” – это молодежь, и в его рамках на добровольной основе продолжают активно работать 4500 членов Союза молодежи Узбекистана.
В целях оказания помощи и поддержки пострадавшим от наводнения в результате прорыва дамбы Сардобинского водохранилища был организован гуманитарный караван Союза молодежи. Населению доставлены одежда, средства санитарии и продукты питания, а также в большом количестве учебные принадлежности, спортивный инвентарь, художественная литература.
Подтверждением того, что нашей молодежи присущи такие высокие качества, как патриотизм и благородство, служат их добрые дела и в пострадавших от сильного урагана Алатском и Каракульском районах Бухарской области.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность всей молодежи Узбекистана – смелым и отважным военнослужащим Вооруженных Сил, самоотверженным врачам, умелым строителям, молодым предпринимателям, представителям науки, культуры и спорта, активистам Союза молодежи – за то, что в тяжелые дни испытаний они действительно стали опорой и поддержкой для народа.
Наша Родина, наш народ всегда будут гордиться вами, своими достойными сыновьями и дочерьми!
Уважаемые друзья!
Ни для кого не секрет, что сегодня всестороннее овладение современными науками и высокими технологиями является решающим условием развития любого государства и общества. Исходя из этого, мы направляем все свои силы и возможности на воспитание гармонично развитого, физически здорового и духовно зрелого молодого поколения.
С этой целью налажена деятельность специализированных школ, носящих имена наших великих ученых и мыслителей, Академии молодежи при Министерстве инновационного развития, “Фабрики проектов” в городе Фергане, последовательно реализуются программы по созданию Президентских и творческих школ.
Для поддержки талантливой молодежи начато создание в каждом регионе Молодежных технопарков. Объявлен конкурс прикладных и инновационных проектов “Молодые ученые”, общая стоимость которых превышает 30 миллиардов сумов.
Несмотря на карантин, более 6 миллионам школьников, 468 тысячам студентов было обеспечено своевременное и качественное обучение в соответствии с учебными программами. В рамках проекта “Оnline-maktab” организовано свыше 4 тысяч телезанятий по 17 предметам. К этому процессу были привлечены высококвалифицированные преподаватели, в том числе мастер-классы проводили зарубежные специалисты, работающие в Президентской школе Ташкента. Особое внимание было уделено обучению детей с ограниченными возможностями, уроки сопровождались разъяснениями сурдопедагогов и сурдопереводчиков.
Этот опыт Узбекистана получил признание таких международных организаций, как ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, Всемирный банк.
В нынешнее стремительно меняющееся, сложное время, в условиях ужесточения глобальной конкуренции как никогда возрастает потребность в кадрах с высоким интеллектуальным потенциалом. В этой связи мы, исходя из поставленных перед собой важных и ответственных задач, осуществляем коренные реформы в системе высшего образования страны.
Так, в последние три года количество высших учебных заведений в республике увеличилось на 60 процентов и теперь составляет 116. Заслуживает внимания, что среди них есть филиалы ведущих зарубежных университетов. В стране последовательно растут квоты приема в вузы. В 2016-2017 учебном году этот показатель составлял 58 тысяч студентов, а в текущем году – уже 150 тысяч. Это означает, что 25 процентов выпускников школ нынешнего года получат возможность продолжить образование в высших учебных заведениях, тогда как в 2017 году данный показатель был всего 9 процентов.
В центре внимания остается вопрос поддержки молодых семей, являющихся важным фактором сохранения генофонда нации. В последние три года 2668 молодым семьям оплачен первоначальный взнос для приобретения жилья, с условием его беспроцентной выплаты в течение 20 лет, на это в общей сложности было направлены средства в размере 121 миллиарда 244 миллионов сумов.
Сегодня все мы являемся свидетелями того, как быстро и кардинально меняется мир. Наряду с происходящими в жизни общества позитивными процессами, к сожалению, все более угрожающий характер приобретают вызовы, направленные на овладение душой и сознанием молодого поколения.
В этой сложной обстановке самой актуальной задачей остается защитить наше юное поколение, наших детей от негативного влияния различных деструктивных сил и течений.
Мы последовательно продолжим начатую нами масштабную работу по воспитанию молодежи в духе любви и преданности Родине, приверженности идеям независимости, по реализации талантов и способностей, благих устремлений юношей и девушек.
В этих целях во всех областях и районах, городах и селах страны возводятся все новые образовательные учреждения, объекты культуры и искусства, спортивные сооружения, предназначенные прежде всего для молодежи.
Созданные в столице величественный комплекс парка Победы, музей Славы, музей истории Ташкента, прекрасная Аллея литераторов, несомненно, будут служить воспитанию молодого поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей.
Для физического и духовного развития молодежи в рамках реализации пяти важных инициатив повсеместно строятся стадионы, плавательные бассейны, спортивные комплексы и дворцы спорта. Главное, среди нашей молодежи становится все больше юношей и девушек, на регулярной основе занимающихся спортом, целью которых является здоровый образ жизни.
Сегодня в нашей стране формируется новое поколение, способное достойно продолжить начатую нами огромную работу по построению в родном Узбекистане свободной, благополучной жизни.
Дорогие юноши и девушки, никогда не забывайте о том, что наш народ, наша Родина ждут от вас великих дел.
Самое большое счастье в мире – полностью оправдать столь высокое доверие, быть его достойным. И пусть такое счастье, такая честь и ответственность станут вашей судьбой, главной целью и смыслом всей вашей жизни!
Еще раз от всей души поздравляю вас с замечательным праздником – Днем молодежи, желаю всем вам здоровья, новых успехов и удач.