O‘zbekiston xalqaro hamkorligining shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish – e’tibor markazida
Tadbir Tashqi ishlar vazirligi tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti bilan birgalikda tashkil etildi.
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev davra suhbati ochilishida nutq so‘zlab, xalqaro-huquqiy faoliyat sohasidagi ustuvor vazifalar ijrosi yuzasidan tashqi siyosiy idora amalga oshirayotgan ishlar to‘g‘risida gapirib o‘tdi.
Ishtirokchilar xalqaro shartnomalar qoidalarini implementatsiya qilish hamda O‘zbekistonning ko‘p tomonlama konvensiya va bitimlar doirasidagi majburiyatlarini bajarish bo‘yicha ishlarning holati yuzasidan fikr almashdilar.
Tashqi siyosiy idoraning Xalqaro xususiy huquq bo‘yicha Gaaga konferensiyasi, UNIDRUA va YUNSITRAL faoliyatida respublikaning ishtiroki doirasida TDYU bilan joriy hamkorligi ijobiy baholandi.
Davra suhbati yakunida universitet professor-o‘qituvchilarini xalqaro-huquqiy hujjatlarni ilmiy ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha ishlarga, shuningdek, hukumatlararo tashkilot va tuzilmalar doirasida umumiy xalqaro huquq normalarini shakllantirish jarayoniga jalb qilish yuzasidan qator amaliy takliflar ishlab chiqildi.

В центре внимания – совершенствование договорно-правовой базы международного сотрудничества Узбекистана
Мероприятие было организовано Министерством иностранных дел Узбекистана совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом.
Выступая на открытии «круглого стола» первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев рассказал о работе внешнеполитического ведомства по реализации приоритетных задач в сфере международно-правовой деятельности.
Участники обменялись мнениями по вопросам имплементации положений международных договоров и состоянию дел по выполнению обязательства Узбекистана в рамках многосторонних конвенций и соглашений.
Положительно было оценено текущее взаимодействие внешнеполитического ведомства с ТГЮУ в рамках участия республики в деятельности Гаагской конференции по международному частному праву, УНИДРУА и ЮНСИТРАЛ.
По итогам «круглого стола» выработан ряд практических предложений по привлечению профессоров и преподавателей университета в работу по проведению научной экспертизы международно-правовых документов, а также в процесс формирования норм общего международного права в рамках межправительственных организаций и структур.