Етакчи саноат тармоқларидаги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июль куни видеоалоқа орқали нефть-газ кимёси, электр техникаси ва фармацевтика саноатидаги янги лойиҳалар тақдимоти ҳамда ушбу тармоқларни ривожлантириш ишлари бўйича ҳисоботлар билан танишди.
Бутун дунёни қамраб олган пандемия жаҳон иқтисодиётига жиддий салбий таъсир кўрсатаётган бугунги шароитда мамлакатимизда саноатни барқарор ривожлантириш ишлари изчил давом эттирилмоқда. Давлатимиз хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлаб, уларни монетизация қилиш йўлидан бормоқда. Яъни, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариб, иқтисодий самарадорликни ошириш чоралари кўрилмоқда.
Тақдимотда нефть ва газ кимёси тармоғидаги ана шундай янги лойиҳалар бўйича маълумот берилди.
Ўтган йили 28 декабрда “Навоийазот” акциядорлик жамиятида Поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуаси ишга туширилган эди. Бугунги кунда унинг 2-босқичи лойиҳалаштирилмоқда. Ушбу лойиҳа қиймати 440 миллион доллар атрофида бўлиши мўлжалланяпти. 650 киши иш билан таъминланиши, йилига 132 миллион долларлик маҳсулот тайёрланиши режалаштирилган. Шунингдек, замонавий технологиялар жорий этилиши натижасида катта ҳажмдаги табиий газ тежалади.
25 миллион долларлик навбатдаги лойиҳа водород пероксиди ишлаб чиқаришга мўлжалланган. Тозалаш-дезинфекциялаш хусусиятига эга бу модда фармацевтика, тиббиёт, тўқимачилик ва маиший ҳаётда кенг қўлланилади. Лойиҳа натижасида 50 та иш ўрни яратилиб, йилига қарийб 20 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилади. Ушбу корхонани 2021 йил сентябрда Навоий вилоятида ишга тушириш режалаштирилган.
“Навоийазот” АЖда қиймати 18 миллион доллардан зиёд бўлган яна бир лойиҳа – карбамид формальдегид концентрати ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда. Жорий йил март ойида мазкур корхона қурилиши бошланган, уни келгуси йил мартда фойдаланишга топшириш мўлжалланган. Бу ерда йилига 9 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи товарлар ишлаб чиқарилиб, 1 миллион долларлик экспорт қилинади, 50 та иш жойи очилади.
Қиймати 12 миллион доллар бўлган карбоксиметилцеллюлоза асосида реагентлар ишлаб чиқариш лойиҳаси қурилиш, бурғулаш, озиқ-овқат саноати ва тиббиёт учун муҳим аҳамиятга эга. Шу йил март ойида Юқори Чирчиқ туманида унинг биринчи босқичи ишга туширилган. 2023 йилгача барча тўрт босқич амалга оширилгач, импорт ўрнини босувчи 9 миллион долларлик, экспортга йўналтириладиган 13 миллион долларлик маҳсулот тайёрланади. 100 та иш ўрни ташкил этилади.
Кўпикли полипропилен ишлаб чиқариш лойиҳасининг қиймати 5 миллион доллар бўлиб, унинг натижасида 40 та иш ўрни яратилади, 8 турдаги янги маҳсулот ўзлаштирилади. Бу маҳсулотлар иссиқлик сақловчи қутилар, хавфсизлик шлемлари, автомобиль ўриндиқлари, ўйинчоқлар ва бошқа буюмлар тайёрлашда қўл келади. Ушбу корхонани 2021 йил августда Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида ишга тушириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари мазкур лойиҳалар тақдимоти билан танишиб, уларни жадаллаштириш ва сифатли амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тизимдаги ишларни давом эттириб, қурилиш, автомобилсозлик, фармацевтика соҳаларида талаб юқори синтетик толалар, полиэфир смола, полимерлар, ароматик углеводородлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятининг биринчи ярим йилликдаги фаолияти якунлари ҳам муҳокама қилинди.
Карантин даврида ҳам тизимдаги барча корхоналарда узлуксиз ишлашга шарт-шароит яратилди. Натижада олти ойлик режалар бажарилиб, қўшимча 1 миллиард куб метр табиий газ, қарийб 22 минг тонна конденсат ва 1,2 минг тонна нефть қазиб чиқаришга эришилган. 11 та лойиҳа бўйича жами 846,5 миллион доллар инвестициялар ўзлаштирилган.
Президентимиз ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар сифатини ошириш, маҳаллийлаштириш даражасини ошириб, импортни қисқартириш, соҳага рақамли технологияларни фаол татбиқ этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Геология-қидирув ишларини кенгайтириш, углеводородларни қазиб олиш ҳажмини кўпайтириш бўйича истиқболли лойиҳаларга хорижий инвесторларни жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда фармацевтика ва электр техникаси саноатининг ривожланиш ҳолати, юқори қўшилган қийматга эга сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш, ушбу тармоқлар экспорт салоҳиятини кенгайтиришга қаратилган инвестиция лойиҳаларининг бориши ҳам кўриб чиқилди.
Мамлакатимизда электр техникаси саноатида 429 корхона мавжуд бўлиб, уларда 70 дан ортиқ турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Ўтган йил якунларига кўра, тармоқда 897,5 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилган, 250,3 миллион долларлик экспорт қилинган.
Фармацевтика саноатида 202 та корхона фаолият юритмоқда. 2019 йил якунида бу тармоқда ишлаб чиқариш ҳажми 170 миллион долларни, экспорт 22,1 миллион долларни ташкил этган.
Ушбу икки тармоқда 52 мингдан ортиқ киши иш билан таъминланган.
Фармацевтика корхоналарининг аксарияти оддий формулали дори-дармонларни ишлаб чиқариш билан чекланмоқда. Шу боис импорт қилинадиган маҳсулотлар улуши 79 фоизни ташкил этади. Бу ҳали фойдаланилмаётган улкан салоҳият мавжудлигидан далолат беради. Айни пайтда фармацевтика саноатида умумий қиймати 630 миллион доллар бўлган 93 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда, шундан 355 миллион доллари хорижий инвестициялардир. Ушбу лойиҳаларни амалга ошириш 5,5 минг иш ўрни яратилишини таъминлайди.
Йиғилишда тегишли тармоқ, вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди. Давлатимиз раҳбари фармацевтика ва электр техникаси саноатини ривожлантириш, уларнинг иқтисодиётдаги улушини ошириш, шунингдек, коронавирус пандемияси шароитида барқарор ишлашини таъминлаш бўйича аниқ вазифаларни қўйди.
Илмий ривожланишга хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш, янги ишлаб чиқаришларни ташкил этишни рағбатлантириш, шу жумладан қўшимча эркин иқтисодий зоналар ва илғор ривожланиш ҳудудларини яратиш, ушбу соҳалардаги корхоналар ўртасида кооперацияни чуқурлаштириш, маҳсулот таннархини пасайтириш ва унинг рақобатдошлигини ошириш, маҳаллий маҳсулотларнинг ташқи бозорга экспортини кўпайтириш, шунингдек, электротехника ва фармацевтика соҳасидаги кадрлар салоҳиятини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.

Состоялась презентация проектов в ведущих отраслях промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июля в режиме видеоконференцсвязи ознакомился с новыми проектами в нефтегазохимической, электротехнической и фармацевтической промышленности, заслушал отчеты о состоянии развития данных отраслей.
В нынешних условиях, когда пандемия оказывает серьезное негативное влияние на мировую экономику, в Узбекистане поступательно продолжается работа по устойчивому развитию промышленности. Наше государство идет по пути глубокой переработки и монетизации сырьевых ресурсов. Принимаются меры для повышения экономической эффективности путем производства импортозамещающей и экспортоориентированной готовой продукции.
На совещании представлена информация о новых проектах в нефтегазохимической отрасли.
28 декабря прошлого года в акционерном обществе «Навоиазот» был введен в строй комплекс по производству поливинилхлорида, каустической соды и метанола. В настоящее время проектируется вторая очередь завода. Ожидается, что ее стоимость составит около 440 миллионов долларов. Планируется трудоустроить 650 человек и производить в год продукцию на 132 миллиона долларов. Внедрение современных технологий позволит сэкономить большие объемы природного газа.
Следующий проект стоимостью 25 миллионов долларов предусматривает производство перекиси водорода. Обладая очищающими и дезинфицирующими свойствами, это вещество широко используется в фармацевтике, текстильном производстве, медицине и быту. Проект позволит создать 50 рабочих мест и производить продукцию почти на 20 миллионов долларов в год. Завод планируется запустить в сентябре 2021 года в Навоийской области.
В результате реализации проекта по выпуску карбамидоформальдегидного концентрата (проектная стоимость – более 18 миллионов долларов) на базе акционерного общества «Навоиазот» будут налажены производство импортозамещающей продукции на 9 миллионов долларов и экспорт на 1 миллион долларов в год с созданием 50 рабочих мест. Строительство завода началось в марте этого года, ввод в эксплуатацию запланирован на март следующего года.
Проект по производству реагентов на основе карбоксиметилцеллюлозы стоимостью 12 миллионов долларов имеет важное значение для строительных и буровых работ, пищевой промышленности и медицины. В марте этого года в Юкоричирчикском районе был запущен первый этап проекта. После завершения до 2023 года всех четырех этапов будет производиться импортозамещающая продукция на 9 миллионов долларов и экспортоориентированная – на 13 миллионов долларов. Будет создано 100 рабочих мест.
За счет 5 миллионов долларов реализуют проект по выпуску вспененного полипропилена, который используется в производстве теплоизолирующей пищевой тары, защитных шлемов, автомобильных сидений, игрушек и другой продукции. В результате будет создано 40 рабочих мест и освоен выпуск 8 новых видов товаров. Предприятие планируется ввести в строй в августе 2021 года в Яшнабадском районе Ташкента.
Глава государства ознакомился с представленными проектами и дал указания по ускорению и обеспечению высокого качества их реализации.
Поручено последовательно продолжить работу в указанных отраслях, наладить выпуск таких востребованных строительной индустрией, автомобильной и фармацевтической промышленностью продуктов, как синтетические волокна, полиэфирные смолы, полимеры, ароматические углеводороды.
На совещании обсуждены также итоги деятельности акционерного общества “Узбекнефтегаз” за первое полугодие.
Были созданы все условия для бесперебойной работы в период карантина всех предприятий, входящих в систему акционерного общества. Как результат обеспечено выполнение прогнозов на полугодие, добыто дополнительно 1 миллиард кубометров природного газа, почти 22 тысячи тонн конденсата и 1,2 тысячи тонн нефти. В рамках 11 проектов освоены инвестиции на 846,5 миллиона долларов.
Президент дал указания по повышению качества производимой продукции, уровня локализации, сокращению импорта и активному внедрению цифровых технологий в отрасль.
Подчеркнута важность привлечения иностранных инвесторов в перспективные проекты по расширению геологоразведочных работ, наращиванию добычи углеводородов.
В ходе совещания рассмотрено также состояние развития фармацевтической и электротехнической промышленности, ход реализации приоритетных инвестиционных проектов, направленных на организацию производства качественной продукции с высокой добавленной стоимостью и расширение экспортного потенциала этих отраслей.
В настоящее время электротехническая отрасль страны представлена 429 предприятиями, которые производят более 70 видов товаров. По итогам прошлого года электротехнической отраслью было произведено продукции на сумму 897,5 миллиона долларов, экспортировано на сумму 250,3 миллиона долларов.
В фармацевтической отрасли Узбекистана действуют 202 предприятия. По итогам 2019 года объем производства фармацевтической продукции в республике составил 170 миллионов долларов, экспорта – 22,1 миллиона долларов.
Эти две отрасли обеспечивают занятость свыше 52 тысяч человек.
Большая часть фармпредприятий ограничивается производством лекарств несложной формулы. Поэтому доля импортной продукции во внутреннем потреблении фармацевтических препаратов составляет 79 процентов. Данные показатели свидетельствуют о наличии большого незадействованного потенциала.
В настоящее время в фармацевтической промышленности реализуется 93 инвестиционных проекта общей стоимостью 630 миллионов долларов, из которых 355 миллионов долларов – за счет иностранных инвестиций. Реализация данных проектов обеспечит создание 5,5 тысячи рабочих мест.
На совещании были заслушаны доклады руководителей соответствующих отраслей, министерств и ведомств. По итогам главой государства поставлены конкретные задачи по развитию фармацевтической и электротехнической промышленности, увеличению их вклада в экономику, а также обеспечению их устойчивой работы в условиях пандемии коронавируса.
На совещании также даны поручения по широкому привлечению иностранных инвестиций в развитие научной базы, стимулированию организации новых производств, в том числе путем создания дополнительных свободных экономических зон и территорий опережающего развития, углублению кооперационных связей среди предприятий, снижению себестоимости производимой продукции и обеспечению ее конкурентоспособности, наращиванию экспорта отечественной продукции на внешние рынки, а также укреплению кадрового потенциала в области электротехники и фармацевтики.