Аҳолига давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдам тақдим этиш тартиб-таомилларини автоматлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимизда аҳолига кўрсатилаётган ижтимоий хизматлар ва ёрдамнинг манзиллилигини янада ошириш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тартиб-таомиллари босқичма-босқич рақамлаштирилмоқда.
Хусусан, жаҳонда бўлиб ўтаётган коронавирус пандемияси аҳолининг эҳтиёжманд қисмини қисқа муддатларда аниқлаш ва уларни давлат томонидан манзилли қўллаб-қувватлашнинг шаффоф ва самарали инструментлари бўлишини тақозо этмоқда.
Шу билан бирга, ушбу соҳада зарур идоравий ахборот тизимлари, электрон ресурс ва маълумотлар базалари мавжуд эмаслиги қоғозда иш юритишдан воз кечиш, давлат ижтимоий хизмати ёки ёрдамини тақдим этиш вақтини қисқартириш имкониятини бермаяпти.
Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, аҳолининг ижтимоий жиҳатдан заиф қатламларига давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдамини тақдим этишнинг ягона тизимини яратиш мақсадида:
1. Қуйидагилар маълумот учун қабул қилинсин:
2019 йилнинг 1 октябридан Сирдарё вилоятида тажриба лойиҳаси доирасида бола икки ёшга тўлгунга қадар бола парвариши бўйича нафақа, 14 ёшгача болалари бўлган оилаларга нафақалар ва кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам (кейинги ўринларда – ижтимоий нафақалар) тайинлашни кўриб чиқиш ва белгилаш тартиб-таомиллари “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали амалга оширилмоқда;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимини ишлаб чиқиш ва жорий этиш ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси гранти асосида бериладиган молиявий, техник ва эксперт кўмаги асосида амалга оширилмоқда;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимини республика бўйлаб жорий этиш учун компьютер ускуналари ва периферия қурилмаларини сотиб олиш Жаҳон банки имтиёзли кредити ҳисобига амалга оширилади;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими эгаси ва фойдаланувчиси Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ҳисобланади.
2. Белгилансинки:
2020 йилнинг 1 сентябридан бошлаб, ижтимоий нафақаларни тайинлаш тўғрисидаги аризаларни кўриб чиқиш ва уларни тайинлаш тартиб-таомиллари 1-иловага мувофиқ босқичма-босқич “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими воситасида амалга оширилади;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими “Электрон ҳукумат” тизимининг таркибий қисмидир;
жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (кейинги ўринларда – шахсий идентификация рақами) “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида жисмоний шахснинг идентификатори ҳисобланади;
давлат ижтимоий хизматлари ёки ёрдамини тақдим этиш доирасида давлат органлари ва ташкилотларининг идоралараро электрон ҳамкорлиги “Электрон ҳукумат” тизими идоралараро интеграцион платформаси орқали амалга оширилади.
3. “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимини жорий этишнинг асосий мақсадлари этиб қуйидагилар белгилансин:
идоралараро электрон ҳамкорликни қўллаш воситасида ўзаро ҳужжат алмашиш жараёнини автоматлаштириш орқали давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдамини тақдим этиш учун зарур бўлган маълумотнома ва тасдиқловчи ҳужжатлар сонини тубдан қисқартириш;
белгиланган мезонларга мувофиқ кам таъминланган оилаларнинг эҳтиёжмандлик даражасини объектив баҳолаш, давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдамини тақдим этиш жараёнларини автоматлаштириш орқали қарорларни қабул қилишда субъектив ёндашувни бартараф этиш;
аҳолининг эҳтиёжманд тоифаси таркиби ўзгариши динамикаси мониторинги ва таҳлилини юритиш, уларни баҳолаш мезонларини республика ва ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишини ҳисобга олган ҳолда такомиллаштириш;
давлат ижтимоий хизматлари ва ижтимоий ёрдам олувчиларнинг доимий янгиланиб турадиган ягона маълумот базасини шакллантириш;
манфаатдор вазирлик, идоралар ва ташкилотларнинг ўзларига юклатилган вазифа ва функцияларни бажаришда хизматларни бепул ёки имтиёзли асосда тақдим этиши учун маълумот билан таъминлаш.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
2021 йил 1 январдан бошлаб давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдамини тақдим этишда давлат органлари ва ташкилотлари томонидан 2-иловада назарда тутилган ҳужжатлар ва маълумотлар фуқаролардан талаб этилишига йўл қўйилмайди;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали белгиланган тартибда кам таъминланган деб эътироф этилган шахслар ёки оилалар қўшимча ҳужжатлар ва маълумотномаларни тақдим этмасдан 3-иловага мувофиқ хизматлар ва имтиёзларни ҳам олишга ҳақлидир;
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали кам таъминланган деб эътироф этилганлик тўғрисида маълумотнома ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали тақдим этилади ва ўн икки ой давомида амал қилади.
5. “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими, манфаатдор вазирлик ва идоралар ахборот тизимлари ўртасида ўзаро электрон ҳамкорликни янада яхшилаш ва кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Дастур ижроси устидан доимий мониторинг ўрнатсин ва чора-тадбирларни бажариш муддатларининг бузилишига йўл қўйган мансабдор шахсларга нисбатан жавобгарлик чораларини кўриш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритиб борсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг вазирлик ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига, унинг ҳудудий бўлинмалари ва туман (шаҳар) бўлимларига “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими жорий этилишини ва фаолият кўрсатишини таъминлаш учун 5-иловага мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан сақланадиган штат бирликларини ажратиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Белгилансинки, мазкур қарорнинг 5-иловасида кўрсатилган штат бирликларининг:
200 таси меҳнат органларининг инспекторлар ва мутахассислари штат бирликлари;
125 таси Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги тизими штат бирликлари;
100 таси Давлат солиқ хизмати органлари штат бирликлари мақбуллаштирилиши ҳисобидан ажратилади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижро этувчи аппаратида тасдиқланган штат бирликлари доирасида фуқароларнинг “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали ижтимоий нафақаларни тайинлашга оид мурожаатлари ва шикоятларини қабул қилиш бўйича шўъбаси ташкил этилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги 2021 йилнинг 1 январига қадар “ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимида фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари (кейинги ўринларда – ФҲДЁ органлари) архивларида қоғоз ташувчиларда сақланаётган ҳужжатларнинг электрон базаларини шакллантирилишини таъминласин.
Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги 2020 йил 1 сентябрга қадар ФҲДЁ органлари архивларида қоғоз ташувчиларда сақланадиган ҳужжатлар электрон маълумотлар базаларини шакллантириш учун зарур бўладиган қўшимча ходимларни вақтинча ишга жалб этиш ва уларни жойлаштириш чораларини кўрсин, уларга зарур бўлган компьютер ва бошқа оргтехника воситалари, офис жиҳозлари, канцелярия товарлари, телефон ва интернет алоқаси билан таъминласин, шунингдек, архив ҳужжатлари билан ишлаш тартибига қатъий риоя қилинишини назорат қилсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлигининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ ФҲДЁ бўлимлари архивларида қоғоз ташувчиларда сақланадиган ҳужжатлар электрон маълумотлар базаларини шакллантириш, шунингдек, шартнома асосида ходимларни вақтинчалик жалб этиш ҳамда зарур компьютер ва бошқа оргтехника воситаларини харид қилиш учун Ўзбекистон Республикаси республика бюджети ҳисобидан 30 миллиард сўм маблағ ажратилишини таъминласин.
Белгилансинки:
Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги томонидан мазкур қарор доирасида компьютер ва бошқа оргтехника воситалари, истисно тариқасида, энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали харид қилиниши мумкин;
“ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимида ФҲДЁ органларининг архивларида қоғоз ташувчиларда сақланадиган ҳужжатлар электрон маълумотлар базаларини шакллантириш бўйича тадбирлар тўлиқ якунлангандан кейин, ушбу қарор доирасида харид қилинган компьютер ва бошқа оргтехника воситалари, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг тақсимотига мувофиқ тегишли туманлар (шаҳарлар) умумтаълим муассасаларига белгиланган тартибда беғараз ўтказиб берилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги “Электрон ҳукумат” тизимининг идоралараро интеграциялашган платформаси орқали “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими билан идоравий ахборот тизимлари ва ресурслари ўртасида сифатли ва тўлақонли ахборот алмашинувини таъминласин, бунда Молия вазирлигига ҳар томонлама, шу жумладан, зарур техник кўмак берсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги:
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда 2020 йил якунига қадар Жаҳон банки билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “Ўзбекистонда ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтириш” лойиҳаси доирасида “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими тўлақонли ва сифатли ишлаши учун зарур бўлган серверлар, компьютер ва бошқа техника воситалар, асбоб-ускуналарни сотиб олишни;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда босқичма-босқич “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими функционал имкониятларини кенгайтириш;
“ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимида ариза берувчининг оила аъзолари таркибини аниқлаш функцияси жорий этилганидан сўнг “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими томонидан ижтимоий нафақаларни тайинлаш учун аризаларни электрон тарзда онлайн режимида қабул қилинишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Марказий банки тижорат банклари билан биргаликда 2020 йил 1 октябрга қадар маълумотлар тақдим этиш махфийлиги ва ёпиқлигини таъминлаш асосида “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимига ариза берувчи ва унинг оила аъзолари номига олинган пул ўтказмалари ва очилган депозит ҳисобварақларидаги қолдиқлари тўғрисидаги маълумотларни “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатга олинганда ариза берувчилар ва уларнинг муомалага лаёқатли оила аъзолари розилиги билан тақдим этиш имкониятини яратиш тавсия этилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизмати, Миллий гвардия, Давлат хавфсизлик хизмати, Давлат божхона қўмитаси, Мудофаа саноати бўйича давлат қўмитаси ўзларининг ҳамда таркибидаги ташкилотларнинг хизматчилари ва ходимлари, уларнинг оила аъзолари (турмуш ўртоғи ва болалари) томонидан ижтимоий нафақалар ва кам таъминланган оилалар учун назарда тутилган бошқа давлат ижтимоий хизматларини олиш учун “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали аризалар тақдим этишини чеклаш ва уларнинг кўриб чиқилишига йўл қўймаслик чораларини кўрсин.
12. Махфий.
13. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги 2021 йил 1 январга қадар “ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимидаги фуқаролик ҳолати далолатнома ёзувларига фуқароларга тегишли бўлган шахсий идентификация рақамини бириктириш орқали ариза берувчининг оила аъзолари таркибини аниқлаш функцияси жорий этилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
бир ой муддатда “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали кам таъминланган оилаларга ижтимоий нафақа ва моддий ёрдам тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда, ижтимоий нафақаларни тайинлашда устуворлик даромади нисбатан пастроқ бўлган оилаларга берилиши назарда тутилсин;
икки ой муддатда халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда аҳолига давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдам тақдим этишнинг ягона тизимини жорий этиш, ижтимоий нафақаларни, хизматларни ва ёрдамни тайинлашда асос қилиб олинадиган муҳтожликни аниқлаш мезонларини такомиллаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори қабул қилингунга қадар Сирдарё вилоятининг кам таъминланган оилаларига “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали ижтимоий нафақалар ва моддий ёрдам тайинлаш ва тўлаш тартиби бошқа ҳудудларга ҳам татбиқ этилсин.
15. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ушбу қарор мақсади ва вазифаларини оммавий ахборот воситаларида ва Интернет тармоғида кенг ёритилишини таъминласин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по автоматизации процедур предоставления государственных социальных услуг и помощи населению
В стране реализуются последовательные меры по дальнейшему повышению адресности оказываемых населению социальных услуг и помощи, поэтапно цифровизируются процедуры социальной защиты населения.
В частности, продолжающаяся в мире коронавирусная пандемия обуславливает наличие прозрачных и эффективных инструментов определения уязвимых слоев населения в короткие сроки, их государственной целевой поддержки.
Наряду с этим отсутствие в данной сфере необходимых ведомственных информационных систем, электронных ресурсов и баз данных не дает возможности отказаться от бумажного делопроизводства, сократить время предоставления государственных социальных услуг или помощи.
В целях широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в систему социальной защиты населения, создания единой системы предоставления государственных социальных услуг и помощи социально уязвимым слоям населения:
1. Принять к сведению, что:
с 1 октября 2019 года в рамках пилотного проекта, реализуемого в Сырдарьинской области, процедуры рассмотрения назначения и установления пособия по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет, пособия семьям с детьми в возрасте до 14 лет и материальной помощи малообеспеченным семьям (далее – социальные пособия) осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
разработка и внедрение информационной системы «Единый реестр социальной защиты» осуществляется за счет финансовой, технической и экспертной поддержки, предоставляемой на основе гранта представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане;
приобретение компьютерного оборудования и периферийных устройств для внедрения в республике информационной системы «Единый реестр социальной защиты» осуществляется за счет льготного кредита Всемирного банка;
владельцем и пользователем информационной системы «Единый реестр социальной защиты» является внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
2. Установить, что:
с 1 сентября 2020 года процедуры рассмотрения заявлений о назначении и процесс назначения социальных пособий осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» поэтапно согласно приложению №1;
информационная система «Единый реестр социальной защиты» является составной частью системы «Электронное правительство»;
персональный идентификационный номер физического лица (далее – персональный идентификационный номер) является идентификатором физического лица в информационной системе «Единый реестр социальной защиты»;
межведомственное электронное взаимодействие государственных органов и организаций в рамках оказания государственных социальных услуг или помощи осуществляется через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
3. Определить основными целями внедрения информационной системы «Единый реестр социальной защиты»:
кардинальное сокращение количества справок и подтверждающих документов, необходимых для предоставления государственных социальных услуг и помощи путем автоматизации процедур взаимного обмена документами посредством применения межведомственного электронного взаимодействия;
устранение субъективного подхода в принятии решений путем объективной оценки степени нуждаемости малообеспеченных семей в соответствии с определенными критериями, а также автоматизации процессов предоставления государственных социальных услуг и помощи;
ведение мониторинга и анализа динамики изменения состава уязвимой категории населения, совершенствование критериев их оценки с учетом социально-экономического развития республики и регионов;
формирование единой постоянно обновляемой базы данных о получателях государственных социальных услуг и социальной помощи;
обеспечение информацией заинтересованных министерств, ведомств и организаций для предоставления ими услуг на бесплатной или льготной основе для выполнения возложенных на них задач и функций.
4. Установить порядок, в соответствии с которым:
с 1 января 2021 года при предоставлении государственных социальных услуг и помощи не допускается истребование государственными органами и организациями от граждан документов и справок, предусмотренных в приложении №2;
лица или семьи, признанные малообеспеченными посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» в установленном порядке, вправе получать также услуги и льготы согласно приложению №3, без предоставления дополнительных документов и справок;
справка о признании малообеспеченным посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» выдается через Единый портал интерактивных государственных услуг и действительна в течение двенадцати месяцев.
5. Утвердить Программу мер по дальнейшему улучшению и расширению электронного взаимодействия между информационной системой «Единый реестр социальной защиты» и информационными системами заинтересованных министерств и ведомств (далее – Программа) согласно приложению №4.
Министерству финансов Республики Узбекистан установить постоянный мониторинг за исполнением Программы, регулярно вносить в Кабинет Министров предложения о принятии мер ответственности в отношении должностных лиц, допустивших нарушение сроков исполнения утвержденных мер.
6. Одобрить предложение Министерства финансов Республики Узбекистан о выделении внебюджетному Пенсионному фонду при Министерстве финансов Республики Узбекистан, его территориальным подразделениям и районным (городским) отделам штатных единиц для обеспечения внедрения и ведения деятельности информационной системы «Единый реестр социальной защиты», содержащихся за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, согласно приложению №5.
Установить, что штатные единицы, указанные в приложении №5 к настоящему постановлению, выделяются за счет оптимизации:
200 штатных единиц инспекторов и специалистов органов по труду;
125 штатных единиц системы Министерства финансов Республики Узбекистан;
100 штатных единиц органов государственной налоговой службы.
Образовать в исполнительном аппарате внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан в рамках его утвержденных штатных единиц Сектор по приему обращений и жалоб граждан о назначении социальных пособий посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
7. Министерству юстиции Республики Узбекистан до 1 января 2021 года обеспечить формирование в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» электронных баз документов, хранящихся в архивах органов записи актов гражданского состояния (далее – органы ЗАГС) на бумажных носителях.
Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции до 1 сентября 2020 года принять меры по временному привлечению к работе и размещению дополнительного персонала, необходимого для формирования электронной базы документов, хранящихся в архивах органов ЗАГС на бумажных носителях, при этом обеспечить их необходимыми компьютерными и другими средствами оргтехники, офисными принадлежностями, канцелярскими товарами, телефонной связью и интернетом, а также установить контроль за строгим соблюдением ими порядка работы с архивными документами.
Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение на основе обоснованных расчетов Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан средств в размере 30 миллиардов сумов из республиканского бюджета Республики Узбекистан для формирования электронных баз данных документов, хранящихся в архивах ЗАГС на бумажных носителях, временного привлечения работников на договорной основе, а также приобретения необходимых компьютерных и других средств оргтехники.
Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции разрешается приобретение компьютеров и других средств оргтехники в рамках настоящего постановления, в порядке исключения, путем отбора наилучших предложений;
после полного завершения мероприятий по формированию в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» электронных баз данных документов, хранящихся в архивах ЗАГС на бумажных носителях, компьютеры и другие средства оргтехники, приобретенные в рамках настоящего постановления, безвозмездно передаются в установленном порядке общеобразовательным учреждениям соответствующих районов (городов) на основе распределения Министерства народного образования Республики Узбекистан.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить качественный и полноценный обмен информацией между информационной системой «Единый реестр социальной защиты» и ведомственными информационными системами и ресурсами через межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство», оказывать Министерству финансов Республики Узбекистан всестороннее, в том числе необходимое техническое, содействие.
9. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить:
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан – закупку до конца 2020 года серверов, компьютеров, других технических средств и оборудования, необходимого для полноценной и качественной работы информационной системы «Единый реестр социальной защиты» в рамках проекта «Укрепление системы социальной защиты в Узбекистане», реализуемого в сотрудничестве со Всемирным банком;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами – поэтапное расширение функциональных возможностей информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
после внедрения функции определения состава членов семьи заявителя в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС» – прием информационной системой «Единый реестр социальной защиты» заявлений для назначения социальных пособий в электронной форме в режиме онлайн.
10. Рекомендовать Центральному банку Республики Узбекистан и коммерческим банкам до 1 октября 2020 года создание возможности для представления сведений о получении денежных переводов и остатке на депозитном расчетном счете, открытом на имя лица, подающего заявление в информационную систему «Единый реестр социальной защиты», и членов его семьи на основе обеспечения конфиденциальности и закрытости при регистрации данных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» с согласия заявителя и дееспособных членов его семьи.
11. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Государственной службе безопасности Президента Республики Узбекистан, Национальной гвардии, Службе государственной безопасности, Государственному таможенному комитету, Государственному комитету по оборонной промышленности Республики Узбекистан принять меры по ограничению подачи, недопущению рассмотрения заявлений своих служащих и сотрудников, членов их семей (супруги (га) и детей), а также подведомственных организаций через информационную систему «Единый реестр социальной защиты» для получения социальных пособий, других государственных социальных услуг, предусмотренных для малообеспеченных семей.
13. Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан до 1 января 2021 года обеспечить внедрение функции определения состава членов семьи заявителя путем прикрепления персонального идентификационного номера физического лица к соответствующим записям актов гражданского состояния в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС».
14. Министерству финансов совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами:
в месячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров Положение о порядке назначения и выплаты социальных пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям через информационную систему «Единый реестр социальной защиты». При этом при назначении социальных пособий предусмотреть приоритет предоставления социальных пособий семьям с наиболее низким доходом;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение о внедрении единой системы предоставления государственных социальных услуг и помощи населению, совершенствовании критериев определения нуждаемости, принимаемых за основу при назначении социальных пособий, услуг и помощи, с привлечением при этом международных экспертов.
Распространить порядок назначения и выплаты социальных пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям Сырдарьинской области посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты» и на другие регионы республики, до принятия Кабинетом Министров соответствующего решения.
15. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации и сети Интернет целей и задач настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.