“Yoshlar 2020: global miqyosdagi birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” mavzusida o‘tkazilayotgan inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumi ishtirokchilariga
Hurmatli forum qatnashchilari!
Qadrli yoshlar!
Barchangizni – “Yoshlar 2020: global miqyosdagi birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” mavzusida o‘tkazilayotgan inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumi qatnashchilarini qutlash menga ulkan mamnuniyat bag‘ishlaydi. Siz, azizlarni Xalqaro yoshlar kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrishga mazkur forumni o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
Xalqaro anjuman ishida ishtirok etayotgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti, YuNESKO, Xalqaro mehnat tashkiloti, Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot, Parlamentlararo ittifoq, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Islom hamkorlik tashkiloti vakillari va boshqa sheriklarimizga tashakkur izhor etaman.
Aziz do‘stlar!
Ma’lumki, kelajakka intilib yashaydigan yosh avlod sayyoramizda farovon hayot va yuksak taraqqiyot barqaror bo‘lishi uchun yangi g‘oyalar va ijodiy ruhdagi sa’y-harakatlarni amalga oshiradigan beqiyos kuchdir.
BMTning Yoshlar strategiyasida ta’kidlanganidek, “yoshlar siymosida eng qimmatli va o‘ta muhim resurslar mujassam topgan bo‘lib, unga har qancha investitsiya kiritsa arziydi, chunki bu sarmoyalar bir necha barobar ziyoda bo‘lib qaytadi”. Men g‘oyat muhim ushbu fikrga to‘liq qo‘shilaman.
Shu yilning boshidan buyon COVID-19 pandemiyasi bilan bog‘liq vaziyat global hayot kun tartibidagi markaziy masala bo‘lib kelmoqda. Yangi koronavirusning tarqalishi butun dunyoda jiddiy iqtisodiy va ijtimoiy oqibatlarga olib keldi. Aholi, birinchi galda yoshlar ana shu tahdidlarga javoban davlatlar hamda xalqaro hamjamiyat tomonidan keng ko‘lamli chora-tadbirlar ko‘rilishini talab etadigan ko‘plab muammolarga to‘qnash keldi.
Bunday sharoitda yoshlarning ovoziga quloq tutish juda muhimdir. Ularning dolzarb ehtiyojlarini ta’minlash, huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan milliy, mintaqaviy va global strategiya va dasturlarni ishlab chiqish hamda amalga oshirishda bevosita ishtirok etishlari uchun yoshlarga imkoniyat yaratib berish zarur.
Bugungi murakkab vaziyatda yosh avlod vakillari zamonaviy tahdidlarga, jumladan, pandemiyaga qarshi o‘zlarining istiqbolli tashabbuslari va ijtimoiy loyihalari bilan munosib javob berayotgani e’tiborga sazovordir. Butun jahonda ko‘ngilli yoshlar yordamga muhtoj aholi qatlamlarini qo‘llab-quvvatlashda, yangi iqtisodiy va gumanitar dasturlarni ilgari surishda faol ishtirok etmoqda.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Hozirgi zamonda intellektual va ma’naviy yetuk, tashabbuskor yoshlar barqaror taraqqiyotning drayveriga aylanmoqda. Bugungi kunda yangi O‘zbekiston yoshlari – mamlakatni modernizatsiya qilishga qaratilgan jadal va keng ko‘lamli islohotlarning harakatlantiruvchi kuchi va faol ishtirokchisi bo‘lib maydonga chiqmoqda.
Aholisining yarmidan ziyodini yoshlar tashkil etadigan O‘zbekistonda ularning huquq va erkinliklari, qonuniy manfaatlarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangan.
Faqat keyingi yillarning o‘zida yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va uyg‘un rivojlantirishga, har bir navqiron inson jamiyatda munosib o‘rin egallashiga qaratilgan bir qator qonunlar, Prezidentning farmon va qarorlari, Hukumat qarorlari qabul qilindi.
Oliy Majlis palatalari huzurida Yoshlar parlamentlari tuzildi, Yoshlar ishlari agentligi va Yoshlar masalalari bo‘yicha idoralararo kengash tashkil etildi.
Hozirgi vaqtda “O‘zbekiston yoshlari – 2025” konsepsiyasi ishlab chiqilmoqda, yoshlar bilan ishlash samaradorligini baholashning yagona mezonlari, yoshlar siyosatini baholashning milliy indeksi joriy etilmoqda.
Bugungi kunda insoniyat duch kelayotgan ko‘plab muammolar – tinchlik va xavfsizlikka tahdidlar, terrorizm va ekstremizm, irqchilik, iqlim o‘zgarishlari, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi – o‘zaro kelishilgan global hamkorlikni va mavjud muammolarni hal etish jarayonlariga yoshlarni faol jalb qilishni talab etmoqda.
Shu munosabat bilan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaning qabul qilinishi jahondagi ikki milliarddan ortiq yigit va qizlarning haq-huquqlarini ta’minlashda muhim ahamiyatga egadir. U yosh avlodni ma’rifiy ruhda tarbiyalash, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, ularning manfaatlarini himoya qilish, o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarishi uchun shart-sharoit yaratishdek ezgu maqsadlarga xizmat qiladi. Ushbu tashabbus xalqaro jamoatchilik tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Bugungi Forum ishtirokchilari ham ana shu tashabbusni qo‘llab-quvvatlaydilar, hujjat loyihasini o‘z amaliy takliflari bilan boyitadilar, deb ishonaman.
Bugun o‘z ishini boshlayotgan Samarqand yoshlar forumi global miqyosdagi birdamlik, barqaror rivojlanish va inson huquqlarini, tinchlik va taraqqiyotni ta’minlash yo‘lida navqiron avlod tomonidan qo‘yilgan muhim amaliy qadam va qimmatli hissa bo‘ladi, deb umid qilaman.

To the participants of the Samarkand Forum on Human Rights “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights”
Dear participants of the Forum!
It accords me a profound great pleasure to welcome all of you, the participants of Samarkand Forum on Human rights “Youth 2020: global solidarity, sustainable development and human rights”. I cordially congratulate you from the bottom of my heart on the International Youth Day.
I am sincerely grateful to the UN Secretary-General Antonio Guterres for supporting the initiative to hold this Forum.
I am also thankful to the representatives of the United Nations, UNESCO, International Labor Organization, International Migration Organization, Inter-Parliamentary Union, Organization for Security and Cooperation in Europe, Shanghai Cooperation Organization, Commonwealth of Independent States, Organization of Islamic Cooperation and other partners for their participation in this Forum.
Dear friends!
As we know, the young people with a vision to future are generators of new ideas and creative solutions to make our planet a more peaceful and prosperous place.
The UN Youth Strategy emphasizes that “the young people represent the most valuable and extremely important resource which is worth investing in, as the investment will be repaid manifold in the future”. I fully agree with this key provision.
Since the beginning of the year, the COVID-19 has become a central issue on the global agenda. The emergence of a new type of coronavirus has had serious economic and social consequences throughout the world. The people, particularly the youth, have faced many challenges that require comprehensive responses from the states and the international community.
In these circumstances, the youth voice must be heard. It must be enabled the direct participation in the formulation and implementation of national, regional and global policies and programs aimed to meet their basic needs, protect their rights and legitimate interests.
It is noteworthy that, in today’s difficult situation, the young people meet the challenges, including the pandemic, with their promising initiatives and social projects. Young volunteers around the world are actively involved in supporting vulnerable population and promoting new economic and humanitarian programs.
In the modern world intellectually and spiritually developed, proactive young people are becoming the drivers of sustainable progress. Today, new Uzbekistan’s young generation is a driving force and an active participant in dynamic and large-scale reforms to modernize the country.
In Uzbekistan, young people make up more than half of the country’s population and safeguarding their rights, freedom and legitimate interests is the priority of state policy.
During recent years, many laws, resolutions, Presidential decrees and government decisions have been adopted, the aim of which the comprehensive support and harmonious development of the young generation. So, every youth can take his or her place in society.
The Youth Parliament, Agency on Youth Affairs and Interdepartmental Youth Council were established at the Chambers of Oliy Majlis.
At present, the “Youth of Uzbekistan 2025” Concept is being developed. The common criteria for evaluating the effectiveness of work with young people and a national index for evaluating youth policy are being introduced.
Most of the challenges faced by humanity today, such as peace and security threats, terrorism and extremism, climate change and the COVID-19 pandemic require concerted global action and active involvement of youth in the decision-making processes.
In this regard, the adoption of the Convention on Youth Rights initiated by Uzbekistan at the UN 72nd session will be important to ensure the rights of more than two billion young people around the world, will serve to enhance multilateral cooperation for education, social support for the young generation, protecting its interests and creating self-realization conditions. The initiative is widely supported by international community.
I am sure that the participants of today’s Forum will also support this initiative and complement the draft document with constructive proposals.
I hope the current Samarkand International Youth Forum will become another important practical step and significant contribution of the young generation to global solidarity, sustainable development and ensuring human rights for peace and prosperity.