Respublika hududlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining
q a r o r i
Soʻnggi yillarda oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish hajmlarini koʻpaytirish orqali ichki bozorni sifatli mahsulotlar bilan taʼminlash hamda mamlakatning eksport salohiyatini oshirish maqsadida ekin maydonlari sezilarli darajada kengaytirildi. Shuningdek, tumanlarni meva-sabzavotchilikka ixtisoslashtirish, mahsulot yetishtiruvchilarni meva-sabzavotchilik klasterlari hamda kooperatsiyalarga birlashtirish kabi amaliy choralar koʻrilmoqda.
Jahon bozorlari talablariga javob bera oladigan raqobatbardosh qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirishda hududlarni ixtisoslashtirish toʻgʻri yoʻl ekanligini koʻrsatmoqda.
Shu sababli, dastlabki bosqichda respublika boʻyicha 55 ta tuman meva-sabzavotchilikka ixtisoslashtirildi. Biroq, ushbu yoʻnalishda amalga oshirilayotgan ishlar, koʻrilayotgan chora-tadbirlarga qaramasdan hududlarning salohiyatidan samarali foydalanish tizimi yoʻlga qoʻyilmagan.
Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya qilish, tumanlar hududlarini tuproq-iqlim sharoitlariga mos bogʻdorchilik, uzumchilik, sabzavot-polizchilik, kartoshkachilik va boshqa oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirishga ixtisoslashtirish orqali ichki va tashqi bozor talablariga javob beradigan raqobatbardosh mahsulotlar yetishtirishni koʻpaytirish hamda ilm-fan yangiliklarini keng joriy etish va mahsulot ishlab chiqaruvchilarning moddiy manfaatdorligini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga moʻljallangan strategiyasini amalga oshirish boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengashning:
respublika hududlarini bosqichma-bosqich qishloq xoʻjaligi mahsulotlarining muayyan turlarini yetishtirishga ixtisoslashtirish;
respublika hududlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlarining muayyan turlariga ixtisoslashtirish ishlarini samarali tashkil etish maqsadida eksperiment tariqasida 2020-2022 yillar davomida Jizzax viloyatining jami 116,3 ming gektar qoʻshimcha yer maydonlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
2. Quyidagilar:
Jizzax viloyatining ayrim hududlarini 2020-2022 yillarda bogʻdorchilik va uzumchilik yoʻnalishlariga ixtisoslashtirish koʻrsatkichlari 1-ilovaga muvofiq;
Jizzax viloyati ayrim hududlarini 2020-2022 yillarda sabzavot, kartoshka, poliz, dukkakli va dorivor oʻsimliklar hamda issiqxona xoʻjaliklariga ixtisoslashtirish koʻrsatkichlari 2-ilovaga muvofiq;
Jizzax viloyati ayrim hududlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirishda 2020-2022 yillar davomida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 3-ilovaga muvofiq;
Respublika hududlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirish boʻyicha ishchi guruh (keyingi oʻrinlarda – Ishchi guruh) tarkibi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Jizzax viloyati hokimligi va Ishchi guruh (Oʻ.Barnoyev):
a) Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda hududlarni ixtisoslashtirish koʻrsatkichlari va “Yoʻl xaritasi”da belgilangan topshiriqlarning samarali va oʻz vaqtida ijro etilishini taʼminlasin hamda natijasi boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga har chorakda maʼlumot kiritib borsin;
b) tuman hokimliklari hamda xalq deputatlari viloyat va tuman Kengashlari bilan birgalikda ikki hafta muddatda hududlarning yer maydonlari ixtisoslashuvidan kelib chiqib, ushbu yer maydonlarini ustuvor ravishda raqobatbardosh qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirish, saqlash, qayta ishlash va eksport qilish jarayonini hamda innovatsion va resurstejamkor texnologiyalarni qoʻllashni oʻz ichiga olgan agroklasterlarni tashkil etuvchi salohiyatli tashabbuskorlar, fermer xoʻjaliklari va boshqa subyektlarga qishloq xoʻjaligi maqsadlari uchun tanlov asosida ajratish choralarini koʻrsin;
v) Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi hamda Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi bilan birgalikda bir oy muddatda:
ixtisoslashtirilayotgan hududlarda yaxlitlikka jiddiy eʼtibor qaratgan holda tegishli qishloq xoʻjaligi ekinlarining turlariga qarab plantatsiya shaklida eksportbop ekin turlarini joylashtirish va yetishtiriladigan mahsulot hajmlarini aniqlash boʻyicha chora-tadbirlar belgilanishini va bajarilishini;
suv taʼminoti va infratuzilmasi mavjud boʻlgan Zomin tumanidagi dengiz sathidan 1-1,5 ming metr balandlikda boʻlgan Qoramozor hududidan 20 gektar yer maydonini Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti balansiga oʻtkazilishini taʼminlasin;
g) Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi hamda Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda Zafarobod tumani F.Xoʻjayev massivida joylashgan 30-son manzil koloniyasiga qarashli 513 gektar samarasiz foydalanib kelinayotgan sugʻoriladigan yer maydonini 2 400 boshli goʻsht yoʻnalishidagi chorva kompleksini tashkil etish va faoliyatini yoʻlga qoʻyish sharti bilan loyiha tashabbuskorlariga tanlov asosida ajratib berish choralarini koʻrsin;
d) Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Transport vazirligi va “Oʻzbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi bilan birgalikda bir oy muddatda Jizzax viloyatining Zomin, Mirzachoʻl hamda Paxtakor tumanlarida, ularning geografik joylashuvidan kelib chiqqan holda, transport va infratuzilma obyektlari holati va tutash tumanlarning mahsulot yetishtirish hajmlarini inobatga olib, yirik agrologistik markazlarni tashkil etish loyihalarini amalga oshirish dasturini tasdiqlasin hamda bajarilishini taʼminlasin;
ye) Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish agentligi, Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentligi, Agrosanoat majmui va oziq-ovqat taʼminoti sohasidagi loyihalarni amalga oshirish agentligi, tijorat banklari hamda loyiha tashabbuskorlari bilan birgalikda bir oy muddatda 2020-yil davomida tashkil etiladigan investitsiya loyihalari boʻyicha, shuningdek, har yili 1-oktyabrga qadar kelgusi yil uchun tashkil etiladigan loyihalarning manzilli dasturini tasdiqlasin va har chorakda bajarilgan ishlar yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga batafsil maʼlumot kiritib borsin;
j) Oʻzbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi bilan birgalikda 2020-yil III choragida Jizzax viloyatining Baxmal, Gʻallaorol, Zomin, Forish, Yangiobod va Sh.Rashidov tumanlaridagi yangi oʻzlashtiriladigan lalmi yer maydonlarida bogʻdorchilik va uzumchilikni rivojlantirish uchun artezian quduq qazish va yer osti suvlaridan foydalanish maqsadida burgʻilash ishlarini tashkil etsin;
z) Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui va oziq-ovqat taʼminoti sohasidagi loyihalarni amalga oshirish agentligi hamda tijorat banklari bilan birgalikda manzilli dasturni moliyalashtirishda tijorat banklarining kredit mablagʻlari, xalqaro moliya institutlarining kredit liniyalari va xorijiy investorlar mablagʻlarini jalb etish choralarini koʻrsin.
Bunda, tijorat banklari tomonidan loyihalarni moliyalashtirish, shu jumladan, aylanma mablagʻlarni shakllantirishga kreditlar ajratishda qishloq xoʻjaligi ekinlarining hosilsiz hamda barpo etilayotgan quvvatlarni tashkil etish davriga kreditning asosiy qarzidan imtiyozli davr beriladi.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi (Oʻ.Barnoyev) Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda mazkur qaror talablarini inobatga olgan holda:
Respublikaning ayrim hududlarini 2020-2022 yillarda bogʻdorchilik va uzumchilik yoʻnalishlariga ixtisoslashtirish koʻrsatkichlari;
Respublikaning ayrim hududlarini 2020-2022 yillarda sabzavot, kartoshka, poliz, dukkakli va dorivor oʻsimliklar hamda issiqxona xoʻjaliklariga ixtisoslashtirish koʻrsatkichlari;
Respublikaning ayrim hududlarini qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashtirishda 2020-2022 yillar davomida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar boʻyicha “Yoʻl xaritasi” loyihalarining ishlab chiqilishi va Vazirlar Mahkamasiga kiritilishini taʼminlasin.
5. 2021-yil 1-yanvardan boshlab 2023-yil 1-yanvarga qadar 5-ilovaga muvofiq roʻyxat boʻyicha chetdan olib kirilayotgan urugʻlar, koʻchatlar va payvandtaglar, mineral oʻgʻitlar, oʻsimliklarni kimyoviy himoyalash vositalari, zamonaviy energiya tejovchi issiqxonalar va ularning butlovchi qismlari, tomchilatib va yomgʻirlatib sugʻorish tizimlari hamda ularning butlovchi qismlari bojxona bojidan ozod etilsin.
6. Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish jamgʻarmasi hamda Uzum yetishtiruvchilar va vino tayyorlovchilarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan:
bogʻdorchilik xoʻjaliklarida tashkil qilinadigan har 35 gektar intensiv bogʻ va tokzorlarga suv chiqarish uchun burgʻilangan quduqni, shuningdek, daryolar, kanallar va boshqa suv havzalaridan suvni tortishga nasos stansiyasini qurish ishlari uchun suvdan maxsus foydalanish yoki suvni maxsus isteʼmol qilish boʻyicha vakolatli organlar tomonidan beriladigan tegishli ruxsatnomaga asosan 120 million soʻmdan oshmaydigan miqdorda subsidiya mablagʻlarini ajratish tartibi joriy etilganligi inobatga olinsin;
suvdan foydalanish maqsadida tutash hududlarda joylashgan har birining umumiy maydoni 35 gektardan oshmaydigan bir necha fermer va qishloq xoʻjaligi korxonalarining oʻzaro kelishuvi asosida suv chiqarish uchun burgʻilangan quduqni, shuningdek, daryolar, kanallar hamda boshqa suv havzalaridan suvni tortishga nasos stansiyasini qurish uchun suvdan maxsus foydalanish yoki suvni maxsus isteʼmol qilish boʻyicha vakolatli organlar tomonidan beriladigan tegishli ruxsatnomaga asosan har 35 gektar maydonga 120 million soʻmdan oshmaydigan miqdorda subsidiya ajratilishi belgilansin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi ikki oy muddatda:
a) Uzumchilik va vinochilikni rivojlantirish agentligi bilan birgalikda Jizzax viloyatining ayrim hududlarida artezian quduq qazish va yer osti suvlaridan foydalanish maqsadida Uzum yetishtiruvchilar va vino tayyorlovchilarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasining 6 milliard soʻm mablagʻlari evaziga 6 dona burgʻilash mashinasini xarid qilib, Jizzax viloyati fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga begʻaraz ajratish ishlarini amalga oshirsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi mazkur dastur doirasida Qishloq xoʻjaligi vazirligi tomonidan taqdim etiladigan loyihalarni belgilangan tartibda moliyalashtirish choralarini koʻrsin.
8. Oʻzbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligi, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda ixtisoslashtirilgan hududlarda tashkil etiladigan har bir agroklasterga xalqaro standartlarga (Global GAP, Organic, ISO 22000 va boshqalar) muvofiq xavfsizlikni boshqarish tizimlarini joriy etish va sertifikatlashtirishda amaliy yordam koʻrsatish rejasini ishlab chiqib, amalga oshirsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi ixtisoslashtirilgan hududlarning, birinchi navbatda Jizzax viloyatining tabiiy gaz va elektr energiyasi taʼminotini oʻrgangan holda zamonaviy issiqxonalar, intensiv bogʻ hamda tokzorlar tashkil etilayotgan hududlarni energiya resurslari bilan taʼminlash, shuningdek, qayta tiklanuvchi va noanʼanaviy energiya manbalaridan foydalanishni yoʻlga qoʻygan tashabbuskorlar, fermer xoʻjaliklari va boshqa subyektlarni qonun hujjatlarida belgilangan tartibda ragʻbatlantirish choralarini koʻrsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 6-ilovaga muvofiq qoʻshimchalar kiritilsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi Adliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по специализации регионов республики на производстве сельскохозяйственной продукции
Постановление
Президента Республики Узбекистан
За последние годы значительно расширены посевные площади, служащие обеспечению внутреннего рынка качественной продукцией и повышению экспортного потенциала страны посредством увеличения объемов производства продовольственной продукции. Также принимаются практические меры по специализации районов на плодоовощеводстве, объединению производителей продукции в плодоовощеводческие кластеры и кооперации.
Специализация территорий на производстве конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции, отвечающей требованиям мировых рынков, показывает правильность избранного пути.
Поэтому на первоначальном этапе 55 районов республики были специализированы на плодоовощеводстве. Однако несмотря на проводимую работу и принимаемые меры в данном направлении, не налажена система эффективного использования потенциала регионов.
В целях диверсификации сельского хозяйства, увеличения производства конкурентоспособной продукции, отвечающей требованиям внутреннего и внешнего рынков, путем специализации территории районов на садоводстве, виноградарстве, овощебахчеводстве, картофелеводстве и производстве другой продовольственной продукции с учетом их почвенно-климатических условий, а также широкого внедрения научных новаций и повышения материальной заинтересованности у производителей продукции:
1. Одобрить предложения Координационного совета по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы о:
поэтапной специализации территорий республики на производстве определенных видов сельскохозяйственной продукции;
специализации в порядке эксперимента в общей сложности 116,3 тысячи гектаров дополнительных земельных площадей в Джизакской области на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах в целях эффективной организации работ по специализации территорий республики на производстве определенных видов сельскохозяйственной продукции.
2. Утвердить:
Показатели специализации отдельных территорий Джизакской области на направлениях «садоводство» и «виноградарство» в 2020–2022 годах согласно приложению №1;
Показатели специализации отдельных территорий Джизакской области на овощеводстве, картофелеводстве, бахчеводстве, зернобобовых культурах и лекарственных растениях, а также тепличных хозяйствах в 2020–2022 годах согласно приложению №2;
«Дорожную карту» мер по специализации отдельных территорий Джизакской области на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах согласно приложению №3;
Состав рабочей группы по специализации территорий республики на производстве сельскохозяйственной продукции (далее – Рабочая группа) согласно приложению №4.
3. Хокимияту Джизакской области и Рабочей группе (Барноев У.):
а) совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить эффективное и своевременное исполнение показателей специализации территорий и поручений, определенных в «Дорожной карте», с внесением в Кабинет Министров ежеквартальной информации о результатах;
б) совместно с хокимиятами районов, а также областным и районными Кенгашами народных депутатов в двухнедельный срок, исходя из специализации земельных площадей территорий, принять меры по выделению данных земельных площадей для сельскохозяйственных целей на конкурсной основе в приоритетном порядке потенциальным инициаторам, фермерским хозяйствам и другим субъектам, создающим агрокластеры, включающие в себя производство, хранение, переработку и процесс экспорта конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции, а также применение инновационных и ресурсосберегающих технологий;
в) совместно с Министерством сельского хозяйства и Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в месячный срок обеспечить:
определение и реализацию мер по размещению на специализируемых территориях в форме плантаций экспортоориентированных видов культур, а также выявлению в зависимости от видов соответствующих сельскохозяйственных культур объемов производимой продукции, уделив особое внимание целостности специализируемых территорий;
передачу на баланс Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля 20 гектаров земельной площади за счет территории Корамозор в Зааминском районе, расположенной на высоте 1–1,5 метра над уровнем моря с действующим водообеспечением и инфраструктурой;
г) совместно с Министерством внутренних дел и Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в двухмесячный срок принять меры по выделению инициаторам проекта 513 гектаров неэффективно используемой орошаемой земельной площади, принадлежащей колонии-поселению №30, расположенной на массиве «Ф. Хужаев» Зафарабадского района, на конкурсной основе с условием создания и организации деятельности животноводческого комплекса мясного направления из 2 400 голов;
д) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством сельского хозяйства, Министерством транспорта Республики Узбекистан и холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» в месячный срок утвердить и обеспечить исполнение программы по реализации проектов создания крупных центров агрологистики в Зааминском, Мирзачульском и Пахтакорском районах Джизакской области исходя из географического расположения, а также учитывая состояние их транспортных и инфраструктурных объектов и объемы производства продукции в прилегающих районах;
е) совместно с Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства, Агентством по развитию виноградарства и виноделия, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, коммерческими банками и инициаторами проектов в месячный срок утвердить адресную программу инвестиционных проектов, организуемых в 2020 году, ежегодно до 1 октября утверждать адресную программу проектов, организуемых в следующем году с внесением в Кабинет Министров ежеквартальной подробной информации о проведенной работе;
ж) совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам организовать в III квартале 2020 года проведение буровых работ в целях бурения артезианских скважин и использования подземных вод для развития садоводства и виноградарства на новых осваиваемых богарных земельных площадях в Бахмальском, Галляаральском, Зааминском, Фаришском, Янгиабадском и Шараф-Рашидовском районах Джизакской области;
з) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан и коммерческими банками принять меры по привлечению кредитных средств коммерческих банков, кредитных линий международных финансовых институтов и средств зарубежных инвесторов на финансирование адресных программ.
При этом при финансировании коммерческими банками проектов, в том числе выделении кредитов для формирования оборотных средств на период неурожая сельскохозяйственных культур, а также период организации создания мощностей, предоставляется льготный период по основному долгу кредита.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан (Барноев У.) совместно с Министерством сельского хозяйства, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в двухмесячный срок исходя из требований настоящего постановления обеспечить разработку и внесение в Кабинет Министров следующих проектов:
Показатели специализации отдельных территорий республики на направлениях «садоводство» и «виноградарство» в 2020–2022 годах;
Показатели специализации отдельных территорий республики на овощеводстве, картофелеводстве, бахчеводстве, зернобобовых культурах и лекарственных растениях, а также тепличных хозяйствах в 2020–2022 годах;
«Дорожной карты» мер по специализации отдельных территорий республики на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах.
5. Освободить на период с 1 января 2021 года по 1 января 2023 года от таможенных пошлин семена, саженцы и подвои, минеральные удобрения, химические средства защиты растений, современные энергосберегающие теплицы и комплектующие к ним, системы капельного и дождевального орошения и комплектующие к ним, ввозимые из-за рубежа по перечню согласно приложению №5.
6. Принять к сведению, что:
внедрен порядок выделения за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонда поддержки виноградарей и виноделов субсидированных средств на строительство буровых скважин и насосных станций с целью скачивания воды из рек, каналов и других водоемов для отбора воды на каждые 35 гектаров интенсивных садов и виноградников, создаваемых в садоводческих хозяйствах, в размере не более 120 миллионов сумов на основе соответствующего разрешения на специальное водопользование и водопотребление, выдаваемого уполномоченными органами;
установлено выделение субсидий за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонда поддержки виноградарей и виноделов на строительство буровых скважин и насосных станций с целью скачивания воды из рек, каналов и других водоемов для отбора воды на основе взаимного соглашения нескольких фермерских и сельскохозяйственных предприятий, площадь каждого из которых не превышает 35 гектаров, в размере не более 120 миллионов сумов на каждые 35 гектаров площади на основе соответствующего разрешения на специальное водопользование и водопотребление, выдаваемого уполномоченными органами.
7. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан в двухмесячный срок:
а) совместно с Агентством по развитию виноградарства и виноделия реализовать работы по приобретению и безвозмездному выделению Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Джизакской области шести буровых машин за счет Фонда поддержки виноградарей и виноделов в размере 6 миллиардов сумов в целях бурения артезианских скважин и использования подземных вод на отдельных территориях Джизакской области;
б) совместно с Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства, Агентством по развитию виноградарства и виноделия и Научно-исследовательским институтом овощебахчевых культур и картофеля сформировать программу «Научно-практические исследования и инновационные научно-технические проекты, реализуемые в сферах плодоовощеводства, виноградарства, бахчеводства и картофелеводства в 2020–2023 годах» с представлением проектов в Министерство инновационного развития Республики Узбекистан в сроки, установленные программой.
Министерству инновационного развития принять меры по финансированию в установленном порядке проектов, вносимых Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в рамках программы.
8. Узбекскому агентству стандартизации, метрологии и сертификации совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан разработать и реализовать план по оказанию практической помощи во внедрении и сертификации систем управления безопасности в соответствии с международными стандартами (Global GAP, Organic, ISO 22000 и другими) каждого агрокластера, создаваемого на специализированных территориях.
9. Министерству энергетики Республики Узбекистан принять меры по обеспечению энергоресурсами специализированных территорий, в первую очередь Джизакской области, в которых создаются современные теплицы, интенсивные сады и виноградники, изучив состояние обеспеченности данных территорий природным газом и электрической энергией, с принятием мер по стимулированию инициаторов, фермерских хозяйств и других субъектов, наладивших использование возобновляемых и нетрадиционных источников энергии, в порядке, установленном законодательством.
10. Внести дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению №6.
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.